*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 636733 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #868 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:21:26 μμ »
Oχι elena maria,καμία σχέση..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:00 »

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #869 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:25:08 μμ »
συγγνωμη που ρωταω αν και νομιζω οτι εχει ξαναγραφτει για το ΖΕΠ χρειαζεται στην αιτηση σου να συμπληρώσεις καποιο κουτακι? ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #870 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:28:31 μμ »
23 Σεπ. 2013, 11:50

«Δρομολογήθηκε» η πρόσληψη 3.970 αναπληρωτών στην Ειδική Εκπαίδευση
...................................
Δρομολογήθηκε, αλλά πότε θα περάσει σε φάση υλοποίησης;
  

Αποσυνδεδεμένος Lorena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #871 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:28:58 μμ »
συγγνωμη που ρωταω αν και νομιζω οτι εχει ξαναγραφτει για το ΖΕΠ χρειαζεται στην αιτηση σου να συμπληρώσεις καποιο κουτακι? ευχαριστω πολυ
Για το ΖΕπ δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις κουτάκι, μόνο για την παράλληλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:00 »

Αποσυνδεδεμένος nantiapa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Homo Educandus
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #872 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:46:55 μμ »
Βασικά για να το δούμε κάπως πρακτικά, μέχρι να εκλεγεί κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ ή να κάνει πραξικόπημα η Χρυσή Αυγή,
θα έχουμε Σαμαρά-Βενιζέλο στην κορυφή και Αρβανιτόπουλο υπουργό.
Ο άνθρωπος είχε δείξει από πέρσι πόσο επικίνδυνος είναι και φέτος επιβέβαιωσε τους πιο κρυφούς φόβους όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας, διαλύοντας παντελώς την εκπαιδεύση( τη δημόσια).
Μία σοβαρή ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ(του χρόνου δύσκολα θα έχουμε την ίδια κυβέρνηση) λύση για τους αναπληρωτές δασκάλους είναι το ΖΕΠ. ( σε συνδυασμό με την παράλληλη στήριξη για όσους τη δήλωσαν).
Με βάση το link που μας παρεθεσε ο φίλος Dessine_Moi_Un_Mouton, δηλαδή το http://static.diavgeia.gov.gr/doc/45%CE%92%CE%A79-%CE%9D%CE%A6%CE%A4  από το 2011 ΗΔΗ περίπου 1000 σχόλεια ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ιδρύσουν τμήμα ή τμήματα ΖΕΠ. Μάλιστα πολλά από αυτά είναι σε περιοχές ''φιλέτα'' στην ηπειρωτική Ελλάδα.
Από αυτά τα σχολεία, περίπου 500 απ' όσο ξέρω έκαναν χρήση αυτού του δικαιώματος. Η φίλη nantiapa έκανε λόγο για 600, ίσως ξέρει καλύτερα. Όπως και να 'χει, υπάρχουν 400-500 σχολεία, τα οποία ΑΝ ΚΑΙ πληρούν τις προϋποθέσεις και έχουν το δικαίωμα να δημιουργήσουν τμήμα, εντελώς αναίτια δεν το κάνουν.
Επικοινωνώντας με φίλους, διευθυντές, παλιούς συναδέλφους κλπ οι οποίοι δουλεύουν σε σχολεία τα οποία αναφέρονται στη λίστα ΑΛΛΑ δεν έχουν δημιουργήσει τμήμα ΖΕΠ, συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος επι της ουσίας γι αυτό, απλά το έχουν αμελήσει. Μάλιστα δύο διευθυντές όταν τους εξήγησα ότι μόνο να κερδίσουν έχουν από αυτό, μου είπαν ότι θα σπεύσουν να δημιουργήσουν. Δηλαδή, αν ευσταθεί ο συλλογισμός μου, με 2-3 απλά τηλεφωνήματα, δημιουργήθηκαν 2 θέσεις εργασίας για κάποιους άνεργους συναδέλφους μας.
Αν ο κάθε συνάδελφος που διαβάζει το φόρουμ κάνει το ίδιο, δηλαδή κοιτάξει τη λίστα και δει σχολείο με γνωστούς του και πάρει τηλ να τους ''πριζώσει'' να φτιάξουν τμήμα, τότε θα δουλέψουν 500 αναπληρωτές δάσκαλοι παραπάνω φέτος.

Υ.Γ.1. Επαναλαμβάνω ότι η λύση είναι προσωρινή. Η μόνη οριστική λύση που πραγματικά υπάρχει είναι να πιέσουμε όλοι, εκπαιδευτικοί, γονείς, κοινωνία, να σταματήσει αυτή η πρωτόγνωρη και εξωφρενική κατακύλα.

Υ.Γ.2. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη είναι ότι παρά την παντελή διάλυση, θα αναγκαστεί να πάρει μερικές εκατοντάδες αναπληρωτών ακόμα από κρατικό προυπολογισμό.
Λοιπόν!! Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου!!! Τη σχολική χρονιά 2011-2012 με καλούν για ΖΕΠ Νοεμβρη μήνα στην Αχαϊα.. Σε σχολείο πιο κεντρικό πεθαίνεις μιλάμε... Με τη διευθύντρια επειδή είναι και κοντοχωριανή μου ερχόμαστε πολύ κοντά και μου ξεφουρνίζει πως όλοι οι δάσκαλοι (μόνιμοι 40χρονών plus, όπως ανέφερα το σχολείο ήταν κέντρο Πάτρα) είχαν σαμποτάρει το όλο εγχείρημα για τη δημιουργία τμήματος ΖΕΠ γιατί θα περιλάμβανε μαθητές ρομα του σχολείου. Οι μόνιμοι φοβήθηκαν την υποβάθμιση του σχολείου γιατί και καλά θα έρχονταν και άλλα ρομά παιδάκια μόλις μάθαιναν οτι ήρθε δασκάλα αποκλειστηκά γι'αυτά. Όλη τη διαδικασία την έτρεξε η διευθυντριά μου με το να πιάνει ένα ενα γονιό στο σπίτι του να υπογράψει πως συμφωνεί  να μπει το παιδί του σε τμήμα ΖΕΠ. Οπότε είναι που είναι στραβό το κλήμα μιας και πολλοί το θεωρούν επιπρόσθετη σκοτούρα, το φαγε και ο γάιδαρος μιας και οι μόνιμοι είναι παράξενοι μερικές φορές... Καταλαβαίνετε...

Αποσυνδεδεμένος bill325

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #873 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 01:26:08 μμ »
Λοιπόν!! Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου!!! Τη σχολική χρονιά 2011-2012 με καλούν για ΖΕΠ Νοεμβρη μήνα στην Αχαϊα.. Σε σχολείο πιο κεντρικό πεθαίνεις μιλάμε... Με τη διευθύντρια επειδή είναι και κοντοχωριανή μου ερχόμαστε πολύ κοντά και μου ξεφουρνίζει πως όλοι οι δάσκαλοι (μόνιμοι 40χρονών plus, όπως ανέφερα το σχολείο ήταν κέντρο Πάτρα) είχαν σαμποτάρει το όλο εγχείρημα για τη δημιουργία τμήματος ΖΕΠ γιατί θα περιλάμβανε μαθητές ρομα του σχολείου. Οι μόνιμοι φοβήθηκαν την υποβάθμιση του σχολείου γιατί και καλά θα έρχονταν και άλλα ρομά παιδάκια μόλις μάθαιναν οτι ήρθε δασκάλα αποκλειστηκά γι'αυτά. Όλη τη διαδικασία την έτρεξε η διευθυντριά μου με το να πιάνει ένα ενα γονιό στο σπίτι του να υπογράψει πως συμφωνεί  να μπει το παιδί του σε τμήμα ΖΕΠ. Οπότε είναι που είναι στραβό το κλήμα μιας και πολλοί το θεωρούν επιπρόσθετη σκοτούρα, το φαγε και ο γάιδαρος μιας και οι μόνιμοι είναι παράξενοι μερικές φορές... Καταλαβαίνετε...
[/quoteΚαλησπέρα σε όλους,
Είχα και εγώ την τύχη να δουλέψω στα ΖΕΠ.θεωρώ ότι και φέτος θα τρέξει κάτι παρόμοιο,γιατί είναι χρήματα μέσω ΕΣΠΑ και πρέπει να διατεθούν γι'αυτό το σκοπό.Η διαδικασία είναι λίγο γραφειοκρατική και κουραστική γι'αυτό πιθανόν κάποιοι διευθυντές να μην δήλωσαν το σχολείο τους ως ΖΕΠ.Για φέτος λόγω της μεγάλης έλλειψης δασκάλων (ελάχιστες αποσπάσεις,λίγες προσλήψεις αναπληρωτών δασκάλων κ.λ.π.)τα σχολεία περιμένουν πώς και πώς δάσκαλο να καλύψουν τρύπες(ασθένειες,άδειες,συμπλήρωση ωραρίου, ολοήμεροκ.λ.π.).Αν κάποιος διευθυντής είναι λίγο έξυπνος μόνο κέρδος μπορεί να έχει από αυτή την υπόθεση.Ας ελπίσουμε ότι θα το καταλάβουν και θα λειτουργήσουν προς όφελος του σχολείου,των μαθητών και της εκπαίδευσης γενικότερα.Ύστερα και από το φετινό μπάχαλο είναι μια ελπίδα για τους χιλιάδες άνεργους δασκάλους που περιμένουν στη σειρά(περίπου 9.000 ο αριθμός).Θα μου πείτε βέβαια ποιός νοιάζεται για τους αναπληρωτές και μάλιστα δασκάλους (ευνοημένους κατά τα προηγούμενα χρόνια).Μάλιστα κάποιοι τρίβουν και χεράκια και το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα ότι αρκετά με σας, που δουλεύατε τόσα χρόνια και μάλιστα από τα 23.Τώρα καλά να πάθετε...

Αποσυνδεδεμένος bill325

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #874 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 01:30:27 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
Είχα και εγώ την τύχη να δουλέψω στα ΖΕΠ.θεωρώ ότι και φέτος θα τρέξει κάτι παρόμοιο,γιατί είναι χρήματα μέσω ΕΣΠΑ και πρέπει να διατεθούν γι'αυτό το σκοπό.Η διαδικασία είναι λίγο γραφειοκρατική και κουραστική γι'αυτό πιθανόν κάποιοι διευθυντές να μην δήλωσαν το σχολείο τους ως ΖΕΠ.Για φέτος λόγω της μεγάλης έλλειψης δασκάλων (ελάχιστες αποσπάσεις,λίγες προσλήψεις αναπληρωτών δασκάλων κ.λ.π.)τα σχολεία περιμένουν πώς και πώς δάσκαλο να καλύψουν τρύπες(ασθένειες,άδειες,συμπλήρωση ωραρίου, ολοήμεροκ.λ.π.).Αν κάποιος διευθυντής είναι λίγο έξυπνος μόνο κέρδος μπορεί να έχει από αυτή την υπόθεση.Ας ελπίσουμε ότι θα το καταλάβουν και θα λειτουργήσουν προς όφελος του σχολείου,των μαθητών και της εκπαίδευσης γενικότερα.Ύστερα και από το φετινό μπάχαλο είναι μια ελπίδα για τους χιλιάδες άνεργους δασκάλους που περιμένουν στη σειρά(περίπου 9.000  ο αριθμός).Θα μου πείτε βέβαια ποιός νοιάζεται για τους αναπληρωτές και μάλιστα δασκάλους (ευνοημένους κατά τα προηγούμενα χρόνια).Μάλιστα κάποιοι τρίβουν και χεράκια και το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα ότι αρκετά με σας, που δουλεύατε τόσα χρόνια και μάλιστα από τα 23.Τώρα καλά να πάθετε...

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #875 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:23:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Ρίχνοντας μια ματιά στο θέμα των αναπληρωτών ειδικής αγωγής, έπεσα πάνω σε αυτό το link:

http://karamanosth.blogspot.gr/2013/09/6000.html

Την πληροφορία αυτή την είχε βγάλει πρώτα το esos:

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/afxanetai-6000-arithmos-anaplhroton-proslhfthoyn-eiiki-agogi

Θεωρώ ότι με αυτόν τον τρόπο (εάν επαληθευτούν οι αριθμοί) θα δουλέψουν και αρκετοί δάσκαλοι γενικής αγωγής. Θυμίζω το κουτάκι όχι μόνο για τις δομές παράλληλης στήριξης, αλλά και για Σ.Μ.Ε.Α.Ε.

Αποσυνδεδεμένος tele5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #876 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:49:17 μμ »
To 115 και το 116 στον πινακα ειναι αδερφια. Αγορι και κοριτσι. Πηραν πτυχιο 30/07/13 και το αγορι στρατο έκανε και μεταπτυχιακό έχουν. Τι είναι Σουπερμαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Στον πινακα πε70 ειναι κάπου στην θέση 6400 νομίζω και θα δουλέψουν πρώτοι. ΓΕΡΟ ΜΕΣΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Γιατί μεταπτυχιακό ταυτόχρονα με πτυχίο πρώτη φορά το ακούω.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #877 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:04:36 μμ »
Τι αποφασίστηκε, σήμερα 24/9/2013, στο Υπουργείο Παιδείας για τα Προγράμματα ΕΣΠΑ και για τις προσλήψεις Αναπληρωτών Ε.Ε.Π/Ε.Β.Π.

Α)--Το Πρόγραμμα ΕΣΠΑ των Ε.Δ.Ε.Α.Υ  παραμένει ως αυτόνομο πρόγραμμα.

Αριθμός προσλήψεων Ε.Ε.Π(κυρίως Ψυχολόγοι και Κοινωνικοί Λειτουργοί): Ερωτηματικό.

Β)--Από το Πρόγραμμα ΕΣΠΑ  των 3.500(ξανάγιναν 3.500 από 3.400) θα υπάρξουν και προσλήψεις Ε.Ε.Π(ίσως και Ε.Β.Π).

 Αριθμός προσλήψεων Ε.Ε.Π: Ερωτηματικό.
Γ)--Ισχύει το Πρόγραμμα ΕΣΠΑ για 350 προσλήψεις Ε.Β.Π στα γενικά σχολεία για Παράλληλη Στήριξη.

Δ)--Και φυσικά ισχύουν(αλίμονο) και οι ένα σωρό προσλήψεις Ε.Ε.Π/Ε.Β.Π  στα Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας ? του Ο.Α.Ε.Δ.

Αυτά για σήμερα. Αύριο πάλι...

Βασίλης Βούγιας

24/9/2013

Αποσυνδεδεμένος S61

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #878 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:07:30 μμ »
Όσον αφορά τα κονδύλια για το ΖΕΠ και τους διευθυντές που αποφεύγουν να κάνουν τη διαδικασία για ένταξη του σχολείου τους στο πρόγραμμα, γιατί βαριούνται να ασχοληθούν ή για άλλους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω, καλό θα ήταν να υπάρξει κάποια πίεση προς τους αιρετούς του ΠΥΣΠΕ, ώστε αυτοί με τη σειρά τους να ευαισθητοποιήσουν και να πιέσουν τους διευθυντές και συλλόγους διδασκόντων να ενταχτούν στο πρόγραμμα. Οι περισσότεροι δε θέλουν να χαλάσουν την ησυχία τους και εννοείται δεν ενδιαφέρονται για τον άνεργο αναπληρωτή, που περιμένει απεγνωσμένα μια θέση εργασίας, γι' αυτό αδρανούν. Πρέπει λοιπόν να υπάρξει πίεση.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #879 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 07:37:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Ρίχνοντας μια ματιά στο θέμα των αναπληρωτών ειδικής αγωγής, έπεσα πάνω σε αυτό το link:

http://karamanosth.blogspot.gr/2013/09/6000.html

Την πληροφορία αυτή την είχε βγάλει πρώτα το esos:

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/afxanetai-6000-arithmos-anaplhroton-proslhfthoyn-eiiki-agogi

Θεωρώ ότι με αυτόν τον τρόπο (εάν επαληθευτούν οι αριθμοί) θα δουλέψουν και αρκετοί δάσκαλοι γενικής αγωγής. Θυμίζω το κουτάκι όχι μόνο για τις δομές παράλληλης στήριξης, αλλά και για Σ.Μ.Ε.Α.Ε.

Το είδα και εγώ, ελπίζω να είναι έγκυρο! Ο Μπράτης, από την άλλη, λέει ότι δεν έχει γίνει ακόμη η κατανομή των πιστώσεων της ειδικής και ο Βούγιας από ό,τι είδα παραπάνω ότι μέσα στις 4.500 προσλήψεις ειδικής θα περιλαμβάνονται και κάποιοι Ε.Β.Π. και Ε.Ε.Π. Οι πληροφορίες είναι μάλλον σκοπίμως συγκεχυμένες ::) ::) ::). Είδωμεν!!!

Αποσυνδεδεμένος papaz

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #880 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 08:06:21 μμ »
Επειδή άκουσα-και συνεχίζω ν ακούω- πολλούς αριθμούς σήμερα για προσλήψεις αναπληρωτών στην Ειδική Αγωγή και έχω μπερδευτεί κάπως,έχετε καταλάβει πόσους έχουν σκοπό να προσλάβουν για  παράλληλη στήριξη στην Πρωτοβάθμια?

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #881 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 08:29:50 μμ »
Για να μαθουμε τον αριθμο μαλλον θα πρεπει να περιμενουμε να βγει η φαση...Αλλιως δεν θα βγαλουμε ακρη...καθε μερα ακους και κατι αλλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161308
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 364
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 295

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.