*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1302 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 07:47:20 μμ »
http://www.prosvasis.com/top-news/item/594-sse5-2015

μεχρι το 2018 ισχυει 5,4 ως κατωτερο
λογικα αν καταλαβαινω σωστα απ'οσα ανεφεραν και οι προλαλησαντες, αυτο θα πρεπει να ακυρωθει τυπικα
αλλα ολα ειναι στο χερι του εκαστοτε αφεντικου
ειτε απο του χρονου, ειτε ακομη κι απο φετος (εστω και απο τωρα το Νοεμβρη ή αναδρομικα απο Σεπτεμβρη................)
για να δουμε τι θα δουμε :-\ :-\
Η σύμβαση αυτή δεν είναι δεσμευτική και δεν είναι αυτή που πρέπει να ακυρωθεί αλλά αυτή που ίσχυε από το νόμο, δηλαδή το κατώτατο των 3,52€ βάσει της ΓΣΣΕ.

Το οποίο 3,52€ απ' ό,τι βλεπω το έχουμε κάνει γαργάρα και τρωγόμαστε με το 5,40€ του Palso που είναι σχεδόν 2 ευρώ πάνω από αυτό που επιτρέπει ο νόμος.

Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι μέλος του Palso και μπορεί κάτι να μην έχω καταλάβει καλά. Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη, ας εκθέσει τα επιχειρήματά του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:14:56 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1303 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:01:39 πμ »
αλλα ολα ειναι στο χερι του εκαστοτε αφεντικου

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται και υπάρχει τρόπος να γίνεται αυτό.
Υπάρχει η επιθεώρηση εργασίας για να λύνει τις απορίες για το τι ισχύει, για τις εργατικές διαφορές και για τις καταγγελίες όταν παραβιάζονται οι όροι της κάθε σύμβασης. Αυτό ισχύει και για τις περιπτώσεις όπως της συναδέλφου tinky_fairy διότι πολλοί εργοδότες εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη προσφορά εργασίας που υπάρχει σκαρφίζονται διάφορα ώστε να μειώσουν τα έξοδα της επιχείρησής τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 06:03:24 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1304 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:51:03 πμ »
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται και υπάρχει τρόπος να γίνεται αυτό.
Υπάρχει η επιθεώρηση εργασίας για να λύνει τις απορίες για το τι ισχύει, για τις εργατικές διαφορές και για τις καταγγελίες όταν παραβιάζονται οι όροι της κάθε σύμβασης. Αυτό ισχύει και για τις περιπτώσεις όπως της συναδέλφου tinky_fairy διότι πολλοί εργοδότες εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη προσφορά εργασίας που υπάρχει σκαρφίζονται διάφορα ώστε να μειώσουν τα έξοδα της επιχείρησής τους.

ξέρεις τι γίνεται? αν τους πεις για Ε.Ε. ε τότε σε απολύουν χωρίς καμία αποζημίωση, δώρα κτλ και σου λένε στα δίνουμε όταν γίνει το δικαστήριο. Επίσης, σε άλλους κλάδους πχ security σου λένε έλα τάδε ώρα να στα δώσουμε και σε δέρνουνε (το ξέρω από όταν δούλευα εγώ προσωπικά εκεί!), ή σε καθαρίστριες τους ρίχνουν οξύ πχ Κούνεβα. Οπότε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να τους 'γράψεις' τους φροντιστηριάδες και να κινηθείς μονάχος σου  :-[

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1305 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:44:09 πμ »
ξέρεις τι γίνεται? αν τους πεις για Ε.Ε. ε τότε σε απολύουν χωρίς καμία αποζημίωση, δώρα κτλ και σου λένε στα δίνουμε όταν γίνει το δικαστήριο. Επίσης, σε άλλους κλάδους πχ security σου λένε έλα τάδε ώρα να στα δώσουμε και σε δέρνουνε (το ξέρω από όταν δούλευα εγώ προσωπικά εκεί!), ή σε καθαρίστριες τους ρίχνουν οξύ πχ Κούνεβα. Οπότε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να τους 'γράψεις' τους φροντιστηριάδες και να κινηθείς μονάχος σου  :-[
Υπάρχουν βέβαια και άλλες λύσεις π.χ. να βρεις άλλον εργοδότη με τον οποίο να διαπραγματευτείς μια πιο συμφέρουσα συμφωνία (το γνωστό vote with your feet) ή να πας μια ωραία πρωία στην Επιθεώρηση Εργασίας και να κάνεις την καταγγελία σου, χωρίς να τους έχεις ειδοποιήσει πιο πριν. Τα έχω κάνει και τα δύο και ούτε δικαστήριο με πήγαν, ούτε με δείρανε, ούτε οξύ μου έριξαν. Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά.

Εκείνο που σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει είναι να παρατήσεις μια δουλειά με ένσημα και να παλεύεις μόνος σου και χωρίς ασφάλιση - εκτός αν βγάζεις τόσα που να μπορείς να έχεις εργόσημο κανονικά ή ασφάλιση στον ΟΑΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:14:56 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1306 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 04:30:39 μμ »
Καλησπέρα!

Όσοι συνάδελφοι εργάζεστε σε φροντιστήρια, έχετε ενημερωθεί επίσημα για το κατώτατο ωρομίσθιο των 6,70 ευρώ;

Κι αν ναι, σας έκαναν λόγο για μειώσεις σ'αυτά που παίρνετε λόγω αύξησης των εισφορών;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1307 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:22:10 μμ »
ξέρεις τι γίνεται? αν τους πεις για Ε.Ε. ε τότε σε απολύουν χωρίς καμία αποζημίωση, δώρα κτλ και σου λένε στα δίνουμε όταν γίνει το δικαστήριο. Επίσης, σε άλλους κλάδους πχ security σου λένε έλα τάδε ώρα να στα δώσουμε και σε δέρνουνε (το ξέρω από όταν δούλευα εγώ προσωπικά εκεί!), ή σε καθαρίστριες τους ρίχνουν οξύ πχ Κούνεβα. Οπότε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να τους 'γράψεις' τους φροντιστηριάδες και να κινηθείς μονάχος σου  :-[

Συμβαίνουν πολλά αλλά σίγουρα τα ακραία που περιγράφεις δεν είναι αντιπροσωπευτικά. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί επιχειρηματίες νταήδες ή δικομανείς που να διακινδυνεύουν τη φήμη της επιχείρησής τους για ένα δώρο Χριστουγέννων ή για μια αύξηση. Συνήθως όλα τακτοποιούνται με μια καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, απλά θα πρέπει να γνωρίζει ο εργαζόμενος ότι δε θα ξαναδουλέψει στη συγκεκριμένη επιχείρηση. 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1308 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 08:49:29 μμ »
Συμβαίνουν πολλά αλλά σίγουρα τα ακραία που περιγράφεις δεν είναι αντιπροσωπευτικά. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί επιχειρηματίες νταήδες ή δικομανείς που να διακινδυνεύουν τη φήμη της επιχείρησής τους για ένα δώρο Χριστουγέννων ή για μια αύξηση. Συνήθως όλα τακτοποιούνται με μια καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, απλά θα πρέπει να γνωρίζει ο εργαζόμενος ότι δε θα ξαναδουλέψει στη συγκεκριμένη επιχείρηση.

ε αυτό λέω. Εγώ σε κολέγιο το 2007 δεν έλαβα ποτέ δώρα, άδειες κτλ. Απλά, ένας άλλος καθηγητής που τα ζήτησε έκανε καταγγελία (ΔΕΝ ξέρω αν δικαιώθηκε), συν φυσικά ότι ΠΟΤΕ δεν ξαναδούλεψε εκεί. Απλώς, το κολέγιο/φροντιστήριο σου 'κλειδώνει ώρες, χρόνο' και μάλιστα σου λένε στην αρχή, ξέρετε σας θέλουμε να είστε διαθέσιμος ευέλικτες ώρες. PS το όνομα του κολεγίου ήταν Hellenic Business School (Βεραντζέρου και Πατησίων) μπορώ να το γράψω γιατί πλέον έχει κλείσει :D

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1309 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 06:04:05 πμ »
ε αυτό λέω. Εγώ σε κολέγιο το 2007 δεν έλαβα ποτέ δώρα, άδειες κτλ. Απλά, ένας άλλος καθηγητής που τα ζήτησε έκανε καταγγελία (ΔΕΝ ξέρω αν δικαιώθηκε), συν φυσικά ότι ΠΟΤΕ δεν ξαναδούλεψε εκεί. Απλώς, το κολέγιο/φροντιστήριο σου 'κλειδώνει ώρες, χρόνο' και μάλιστα σου λένε στην αρχή, ξέρετε σας θέλουμε να είστε διαθέσιμος ευέλικτες ώρες. PS το όνομα του κολεγίου ήταν Hellenic Business School (Βεραντζέρου και Πατησίων) μπορώ να το γράψω γιατί πλέον έχει κλείσει :D

Δε μπορεί να μη δικαιώθηκε... Όσο για τα υπόλοιπα, το έχω γράψει πολλές φορές πόσο αναγκαία είναι η υπογραφή σύμβασης εργασίας για να μη λέει ο καθένας ό,τι θέλει, όποτε θέλει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1310 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:10:33 μμ »
Δε μπορεί να μη δικαιώθηκε... Όσο για τα υπόλοιπα, το έχω γράψει πολλές φορές πόσο αναγκαία είναι η υπογραφή σύμβασης εργασίας για να μη λέει ο καθένας ό,τι θέλει, όποτε θέλει.

καλά υποθέτεις γιατί παίρνει χρόνια στην Ε.Ε. να βγει απόφαση. Επίσης, σε κανένα φροντιστήριο/κολέγιο/ΞΥΝΗ δεν σου δίνουν στο χέρι σύμβαση εργασίας, αν την ζητήσεις δεν σε προσλαμβάνουν. Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε μένα, και μερικές δεκάδες άλλους καθηγητές που γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1311 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 02:02:59 μμ »
17 χρονια σε φροντιστηριο δωρο δεν ειδα ...ουτε αποζημιωση απολυσης καλοκαιριου....ουτε ασφαλιση για το πραγματικο ωραριο....ειχα 25 ενσημα το μηνα αλλα δηλωνοταν το μικροτερο δυνατο ωραριο...φυσικα επαιρνα 2πλασιο ωρομισθιο απο οτι επαιρναν οι υπολοιποι καθηγητες ...αλλα αυτα ισχυαν για ολους....οχι φυσικα τα ενσημα(επαιρναν λιγοτερα)..........και αυτα δεν ισχυουν μονο σε ενα φροντιστηριο αλλα στην πλειονοτητα της κεντρικης μακεδονιας

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1312 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 03:41:15 μμ »
17 χρονια σε φροντιστηριο δωρο δεν ειδα ...ουτε αποζημιωση απολυσης καλοκαιριου....ουτε ασφαλιση για το πραγματικο ωραριο....ειχα 25 ενσημα το μηνα αλλα δηλωνοταν το μικροτερο δυνατο ωραριο...φυσικα επαιρνα 2πλασιο ωρομισθιο απο οτι επαιρναν οι υπολοιποι καθηγητες ...αλλα αυτα ισχυαν για ολους....οχι φυσικα τα ενσημα(επαιρναν λιγοτερα)..........και αυτα δεν ισχυουν μονο σε ενα φροντιστηριο αλλα στην πλειονοτητα της κεντρικης μακεδονιας
Ήσουν σύμφωνη με αυτή την πρακτική; Αν ναι, δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα (για σένα).

Αν όχι, γιατί έμεινες στο φροντιστήριο αυτό 17 χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1313 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 03:41:37 μμ »
17 χρονια σε φροντιστηριο δωρο δεν ειδα ...ουτε αποζημιωση απολυσης καλοκαιριου....ουτε ασφαλιση για το πραγματικο ωραριο....ειχα 25 ενσημα το μηνα αλλα δηλωνοταν το μικροτερο δυνατο ωραριο...φυσικα επαιρνα 2πλασιο ωρομισθιο απο οτι επαιρναν οι υπολοιποι καθηγητες ...αλλα αυτα ισχυαν για ολους....οχι φυσικα τα ενσημα(επαιρναν λιγοτερα)..........και αυτα δεν ισχυουν μονο σε ενα φροντιστηριο αλλα στην πλειονοτητα της κεντρικης μακεδονιας
Futzia, αν θες βέβαια μπορείς να μας πεις πόσο ειναι το ωρομίσθιο μετα απο τόσα χρονια εργασίας στο φροντιστήριο; Για να κάνουμε  μια σύγκριση δημοσίου ιδιωτικού τομέα...

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1314 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 04:44:29 μμ »
Καλησπέρα!

Όσοι συνάδελφοι εργάζεστε σε φροντιστήρια, έχετε ενημερωθεί επίσημα για το κατώτατο ωρομίσθιο των 6,70 ευρώ;

Κι αν ναι, σας έκαναν λόγο για μειώσεις σ'αυτά που παίρνετε λόγω αύξησης των εισφορών;

Το ξαναβάζω μήπως κάποιος συνάδελφος έχει ΄μάθει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1315 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 06:59:26 μμ »
μιλαω γ φροντιστηριο β-βαθμιας...επιπλεον δεν δουλεψα μονο σε ενα...αυτη ειναι η πρακτικη σε ολα τα φρο της κεντρικης μακεδονιας μεση εκ/σης...τωρα γιατι δεν εφευγα???....αφου επαιρνα το διπλο σχεδον ωρομισθιο με ελαχιστο 30ωρες τη βδομαδα....οσο για το 6,7 που ψηφισαν  καθαρο ειναι???....μεικτο μπορει να το δωσουν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.