*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1722 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 09:50:35 πμ »
συναδελφοι, παρακαλω να προσυπογραψετε το παρακατω κειμενο:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=16419.0

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:39 »

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1723 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 09:51:58 πμ »
Εγώ πάλι άκουσα ότι τους αναπληρωτές θα  τους παίρνουν από τις λίστες του ΑΣΕΠ (χωρίς το Μετά την μεταβατική περίοδο). Οι λίστες του ΑΣΕΠ είναι του τελευταίου, όχι οποιουδήποτε.
και γω αυτο ακουσα,
οι υπολοιποι λετε μονο οτι σασ βολευ

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1724 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 09:55:07 πμ »
Είπε επίσης οτι θα προσμετράτε και η προυπηρεσία. Το είπε ή δεν το είπε? Ε, πως θα γίνεται να παίρνει απο τνην τελευταία λίστα επιτυχίας του ΑΣΕΠ μόνο και να προσμετράτε και η προυπηρεσία???

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1725 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 09:56:53 πμ »
Ρε παιδιά κοιτάξτε που στηρίζω τη δικια μου ερμηνεία:

είπε ότι πολλοί αναπληρωτές και ωρομίσθιοι είναι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που απο παλιά μάζεψαν μόρια ( κούνησε και τα χέρια της) και ανέφερε το παράδειγμα της ΠΔΣ....

και ρωτά ο δημοσιογράφος: τι θα γίνει με αυτούς και απαντά θα υπάρξει μεταβατική περίοδος

Άρα για να έκανε αναφορά σε άτομα που είναι ήδη επιτυχόντες του ΑΣΕΠ αυτό σημαίνει ότι οι παλιές επιτυχίες δε διαγράφονται και ότι μετράνε για να δουλέψεις αναπληρωτής και ωρομίσθιος (προσωπικη εκτίμηση βάση της λογικής)

γι 'αυτούς που δεν έχουν επιτυχία θα υπάρξει μεταβατικό διάστημα άρα τυχεροί όσοι έχουν πολλά μόρια βλέπε ΟΑΕΔ, εκκλησιαστικά, ΣΙβιτανίδειο καθώς θα καταφέρουν να διοριστούν...άτυχοι όσοι έχουν 5-6-8 μόρια απο ΠΔΣ χωρίς επιτυχία...πρέπει οπωσδήποτε να πετύχουν στον επόμενο ΑΣΕΠ για να μετρήσουν..

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι τι θα γίνει με τους μόνιμους διορισμούς όλοι θα είναι απο ΑΣΕΠ 100% ή θα διατηρηθεί και κάποια ποσόστωση με επιτυχία ΑΣΕΠ και μόρια?

και κάτι ακόμα φαίνεται ότι το 40% ή καταργείται άμεσα ή θα περιοριστεί για τη μεταβατιή περίοδο

Σας παραθέτω και τι μου έιπε φίλος που είχε συνάντηση με διευθύντρια γραφείου Διαμαντοπούλου 13 Οκτωβρίου παιδιά ότι μου είπε έχει βγει 100%%%%% όπως και για την ΠΔΣ όπως θα διαβάσετε:

Φίλε ..... αυτά που σου είπα μου είπε ότι θέλουν να βάλουν όρο ΑΣΕΠ σε όλα, αλλά :
1) αν θα το καταφέρουν εξαρτάται από το πως θα αντιδράσουν οι συνδικαλιστές
2) ότι και να γίνει θα υπάρχει μεταβατικό διάστημα (προσωπική εκτίμηση 1-2 ΑΣΕΠ)

Αυτά ξέρω και αν θες την προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι για τη ....... με το 24μηνο δεν υπάρχει προβλημα. Τώρα για την κουμπάρα με το 40% να το ψάξει πολύ γιατί μπορεί να της φάνε τη σειρά οι ΟΑΕΔίτες.
Δεν ήθελα να μιλήσω για αυτή τη συνάντηση, διότι φοβόμουν μήπως φέρω αναστάτωση στους συνάδελφους. Για την ΠΔΣ μου είχε πει ότι είναι αντίθετοι με αυτό που γίνεται (ρουσφέτι) και ότι θα θέσουν κάποιο αντικειμενικό κριτήριο. Επίσης μου είπε ότι αν γίνονταν προσλήψεις ΠΔΣ θα τις ακύρωναν. Οπότε έλα στη θέση μου και πες μου............???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2009, 09:59:47 πμ από arist2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:39 »

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1726 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:00:18 πμ »
Μιλάει τώρα στο ΝΕΤ
πολλά μπορεί κ ίσως..
ας ελπίσουμε με τις διαβουλεύσεις να παρθουν οι καλύτερες δυνατές αποφάσεις..εγώ πάντως δε διαφωτίστηκα ιδιαίτερα...και για τη μεταβατική περίοδο, κατάλαβα πως θα ναι μόνο 2 χρόνια...
και ένα άλλο βασικό: ενέπλεξε πάλι τον τροπο πρόσληψης στην πδσ που τον χαρακτήρισε ρουσφετολογικό με τον τροπο πρόσληψης ωρομισθίων για να καταλήξει ότι βάζει τον ασεπ για να σταματήσουν οι πελατειακές προσλήψεις!!!! καμμιά αναφορά στην αντικειμενικότητα πινάκων ωρομισθ κ αναπληρωτών...
Δηλαδη κατα τη γνωμη της, οσοι εχουν ΑΣΕΠ, δεν εχουν προσληφθει με πελατειακο και ρουσφετολογικο τροπο  σε  ΠΔΣ, Σιβιτανιδεο, εκκλησιαστικα, ΟΑΕΔ,  αφου παραμενει η προυπηρεσια τους στους πινακες κι αποτελει κριτηριο προσληψης. Κι ετσι χτυπαει κατακεφαλα το ρουσφετι......
Κατα τα αλλα, που ηταν η κυρια αυτη, οταν το ΠΑΣΟΚ θεσπισε την ΠΔΣ κι εκανε τις προσληψεις με τον τροπο που γινονταν (και που βεβαια συνεχισε η Ν.Δ); Μη μας πει οτι δεν εξυπηρετησε κι αυτη -ως βουλευτης που ηταν- καποιους; Ειναι συχαμερο, οι ανθρωποι (μπλε, πρασινοι και δεν ξερω ποιοι αλλοι) που εξεθρεψαν ενα πελατειακο συστημα για να παραμενουν στον αφρο των εκλογων, να το καταγγελλουν τωρα ,ανατριχιασμενοι, σαν να ηρθαν σημερα στα πραγματα.Το θεμα ειναι οτι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ χιλιαδες ανθρωπους και τους πετανε το ιδιο ευκολα. Δεν θα σταματησουν εδω, καποιες αλλες ομαδες θα ειναι προσεχως τα θυματα τους, βλεπετε η αναγκη τους για πολιτικη επιβιωση ειναι ΔΙΑΡΚΗΣ.
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1727 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:05:03 πμ »
Ρε παιδιά κοιτάξτε που στηρίζω τη δικια μου ερμηνεία:

είπε ότι πολλοί αναπληρωτές και ωρομίσθιοι είναι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που απο παλιά μάζεψαν μόρια ( κούνησε και τα χέρια της) και ανέφερε το παράδειγμα της ΠΔΣ....

και ρωτά ο δημοσιογράφος: τι θα γίνει με αυτούς και απαντά θα υπάρξει μεταβατική περίοδος

Άρα για να έκανε αναφορά σε άτομα που είναι ήδη επιτυχόντες του ΑΣΕΠ αυτό σημαίνει ότι οι παλιές επιτυχίες δε διαγράφονται και ότι μετράνε για να δουλέψεις αναπληρωτής και ωρομίσθιος (προσωπικη εκτίμηση βάση της λογικής)

γι 'αυτούς που δεν έχουν επιτυχία θα υπάρξει μεταβατικό διάστημα άρα τυχεροί όσοι έχουν πολλά μόρια βλέπε ΟΑΕΔ, εκκλησιαστικά, ΣΙβιτανίδειο καθώς θα καταφέρουν να διοριστούν...άτυχοι όσοι έχουν 5-6-8 μόρια απο ΠΔΣ χωρίς επιτυχία...πρέπει οπωσδήποτε να πετύχουν στον επόμενο ΑΣΕΠ για να μετρήσουν..

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι τι θα γίνει με τους μόνιμους διορισμούς όλοι θα είναι απο ΑΣΕΠ 100% ή θα διατηρηθεί και κάποια ποσόστωση με επιτυχία ΑΣΕΠ και μόρια?

και κάτι ακόμα φαίνεται ότι το 40% ή καταργείται άμεσα ή θα περιοριστεί για τη μεταβατιή περίοδο

Σας παραθέτω και τι μου έιπε φίλος που είχε συνάντηση με διευθύντρια γραφείου Διαμαντοπούλου 13 Οκτωβρίου παιδιά ότι μου είπε έχει βγει 100%%%%% όπως και για την ΠΔΣ όπως θα διαβάσετε:

Φίλε ..... αυτά που σου είπα μου είπε ότι θέλουν να βάλουν όρο ΑΣΕΠ σε όλα, αλλά :
1) αν θα το καταφέρουν εξαρτάται από το πως θα αντιδράσουν οι συνδικαλιστές
2) ότι και να γίνει θα υπάρχει μεταβατικό διάστημα (προσωπική εκτίμηση 1-2 ΑΣΕΠ)

Αυτά ξέρω και αν θες την προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι για τη ....... με το 24μηνο δεν υπάρχει προβλημα. Τώρα για την κουμπάρα με το 40% να το ψάξει πολύ γιατί μπορεί να της φάνε τη σειρά οι ΟΑΕΔίτες.
Δεν ήθελα να μιλήσω για αυτή τη συνάντηση, διότι φοβόμουν μήπως φέρω αναστάτωση στους συνάδελφους. Για την ΠΔΣ μου είχε πει ότι είναι αντίθετοι με αυτό που γίνεται (ρουσφέτι) και ότι θα θέσουν κάποιο αντικειμενικό κριτήριο. Επίσης μου είπε ότι αν γίνονταν προσλήψεις ΠΔΣ θα τις ακύρωναν. Οπότε έλα στη θέση μου και πες μου............???

παιδιά τα λέω καλά γιατίφεύγω για μάθημα...????????

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1728 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:06:37 πμ »
Διαβασα και τισ 115 μεχρι τωρα που γραφω σελιδες............


ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ειναι ΥΠΕΡ ΑΣΕΠ......
Να ξέρετε οτι οι θέσεις θα μειωθούν δραματικά.....θα γίνεται σφαγή στον εκάστοτε διαγωνισμό.....θα βλέπετε (τυχαιοι αριθμοί απλα για την αναλογία) 20.000 υποψηφίους για 20 θέσεις .....θα πηγαίνετε αναπληρωτές αφου είστε επιτυχών (και αφου η βάση γιανα είσαι επιτυχών μείνει εκει που ειναι τώρα) και δεν θα πιάνουν τα μόρια σας πουθενά ΑΛΛΑ για να πιάσουν θα πρεπει να γράψετε μέσα στους 20 παραπάνω πρώτους και να είστε διοριστέος...........
ΕΠΙΣΗΣ μην ξεχνάμε οτι πολλοι έχουν οικογένειες - δουλεύουν σε φροντιστήρια ή θα δουλέψουν (αν δεν περάσουν με το που βγήκαν απο την σχολή τους). Κοινώς οπως ανέφερα ΣΦΑΓΗ.....Να κοιτάμε τα γεγονότα σε συλλογικό επίπεδο και οχι ατομικο πια....

Επίσης πρέπει ΟΛΟΙ να γνωρίζουν οτι υπάρχουν ειδικότητες (Μην κοιτάζουμε μόνο τις πολυπληθείς) που αμαέκανεσ δήλωση αναπληρωτή και δήλωνες ολη  την Ελλάδα κάποτε σε πέρνανε ωρομίσθιο(ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ) και αμα πηγαινες 2-3 χρόνια μετα πήγαινες αναπληρωτής.....για αυτό καποιοι συναδελφοι δεν δώσανε ΑΣΕΠ ...και καλα κάνανε αφου ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να διοριστείς ετσι ....αυτούς τώρα δεν μπορείσ να τους λες ...οχι θα δώσεις  ΑΣΕΠ......
Μην τσακωνομαστε μεταξύ μας .... Οποιαδήποτε κυβέρνηση αλλα και οποιοδήποτε υπουργείο αυτό θέλει, να διασπαστούμε.
και για αποφυγη παρεξηγησεων δεν εχω κανενα μοριο .... ανηκω σε 2 ειδικοτητες ΠΕ04 -  ΠΕ 19 εχω παιδαγωγικη καταρτιση και θεωρω τον ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικους οτι πιο αθλιο και υποτημιτικο εχει δημιουργησει αυτη η χωρα για την εκπαιδευση.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1729 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:09:45 πμ »
Μπορεί να έχεις δίκιο αριστ2 αλλά τότε σιγά την αλλαγή. ένα καθάρισμα στους πίνακες αναπληρωτών ωρομισθίων, και μείωση του ποσοστού μονίμων από τους υπόλοιπους. Τίποτα καινούργιο και οι ΟΑΕΔίτες μπροστά. Τόση φασαρία μόνο για αυτό? Δεν πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1730 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:13:00 πμ »
Διαβασα και τισ 115 μεχρι τωρα που γραφω σελιδες............


ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ειναι ΥΠΕΡ ΑΣΕΠ......
Να ξέρετε οτι οι θέσεις θα μειωθούν δραματικά.....θα γίνεται σφαγή στον εκάστοτε διαγωνισμό.....θα βλέπετε (τυχαιοι αριθμοί απλα για την αναλογία) 20.000 υποψηφίους για 20 θέσεις .....θα πηγαίνετε αναπληρωτές αφου είστε επιτυχών (και αφου η βάση γιανα είσαι επιτυχών μείνει εκει που ειναι τώρα) και δεν θα πιάνουν τα μόρια σας πουθενά ΑΛΛΑ για να πιάσουν θα πρεπει να γράψετε μέσα στους 20 παραπάνω πρώτους και να είστε διοριστέος...........
ΕΠΙΣΗΣ μην ξεχνάμε οτι πολλοι έχουν οικογένειες - δουλεύουν σε φροντιστήρια ή θα δουλέψουν (αν δεν περάσουν με το που βγήκαν απο την σχολή τους). Κοινώς οπως ανέφερα ΣΦΑΓΗ.....Να κοιτάμε τα γεγονότα σε συλλογικό επίπεδο και οχι ατομικο πια....

Επίσης πρέπει ΟΛΟΙ να γνωρίζουν οτι υπάρχουν ειδικότητες (Μην κοιτάζουμε μόνο τις πολυπληθείς) που αμαέκανεσ δήλωση αναπληρωτή και δήλωνες ολη  την Ελλάδα κάποτε σε πέρνανε ωρομίσθιο(ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ) και αμα πηγαινες 2-3 χρόνια μετα πήγαινες αναπληρωτής.....για αυτό καποιοι συναδελφοι δεν δώσανε ΑΣΕΠ ...και καλα κάνανε αφου ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να διοριστείς ετσι ....αυτούς τώρα δεν μπορείσ να τους λες ...οχι θα δώσεις  ΑΣΕΠ......
Μην τσακωνομαστε μεταξύ μας .... Οποιαδήποτε κυβέρνηση αλλα και οποιοδήποτε υπουργείο αυτό θέλει, να διασπαστούμε.
και για αποφυγη παρεξηγησεων δεν εχω κανενα μοριο .... ανηκω σε 2 ειδικοτητες ΠΕ04 -  ΠΕ 19 εχω παιδαγωγικη καταρτιση και θεωρω τον ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικους οτι πιο αθλιο και υποτημιτικο εχει δημιουργησει αυτη η χωρα για την εκπαιδευση.
Το ότι θα μειωθούν δραματικά, μας το λέγαν και άλλοι χρόοοονια τώρα και μόνο μείωση δεν μπορείς να πεις για φέτος τουλάχιστον αλλα και για πιο παλιά(για ΠΕ4.01 μιλάω που ξέρω). Το αν θα μειωθούν ή θα αυξηθούν κανεις δεν ξερει πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1731 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:13:34 πμ »
Η μεταβατικη περιοδος 1-2 χρονια ειναι πολυ μικρη και ευνοει μονο οσους ηταν ετοιμοι να διοριστουν. Απο κει και περα οσοι ειναι με λιγα μορια δεν υπαρχουν πουθενα, οπως επισης και αυτοι που σε προηγουμενο ασεπ στο τσακ δε διοριστηκαν και με το τοτε συστημα δεν πηγαιναν αναπληρωτες και στην πορεια τα μορια τους χαθηκαν. Το νεο συστημα μετα τη μεταβατικη περιοδο που πρεπει να πιεσουμε να κρατησει αρκετα (2 και 3 ασεπ), θα ειναι τραγικο, γιατι το υπουργειο δε θα δεσμευεται για το ποσους διορισμους θα κανει π.χ. θα παιρνει 100 το χρονο απο ασεπ και οι υπολοιποι θα περιμενουν τον αλλο ασεπ για αλλες 50 ή 100 θεσεις και απο κει και περα για τιποτα εαν δε θα υπαρχουν αναγκες.

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1732 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:14:11 πμ »
Υπουργός Παιδείας: Ξεκινά από την ερχόμενη Δευτέρα η διαβούλευση στο ν/σ για την Παιδεία

Από την ερχόμενη Δευτέρα θα τεθούν σε διαβούλευση οι προτάσεις για την Παιδεία, δήλωσε στη ΝΕΤ, η υπουργός Παιδείας, Άννα Διαμαντοπούλου, η οποία διαβεβαίωσε ότι μέσα σε τρεις μήνες θα είναι έτοιμο και το νομοσχέδιο του υπουργείου. Η κ.Διαμαντοπούλου υπογράμμισε ότι έμφαση θα δοθεί στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση και προανήγγειλε κατάργηση της βάσης του δέκα.

Οι όποιες αλλαγές, τόνισε η υπουργός Παιδείας θα είναι σταδιακές.

Προανήγγειλε αλλαγές στο εργασιακό καθεστώς των εκπαιδευτικών, λέγοντας πως οι διορισμοί θα γίνονται μόνο μέσω ΑΣΕΠ, όπου θα προσμετράται και η εμπειρία.

Οι πίνακες ΑΣΕΠ διευκρίνισε, η κ.Διαμαντοπούλου θα λειτουργήσουν κανονικά για το 2010 -2011, ενώ επισήμανε ότι και οι αναπληρωτές θα επιλέγονται από τους πίνακες του ΑΣΕΠ.

Όσον αφορά στις μεταθέσεις και τις αποσπάσεις, η υπουργός Παιδείας, υπογράμμισε ότι αυτές θα μπουν στο μικροσκόπιο και πως δεν θα αποσπάται κανείς αν δεν αναπληρώνεται η θέση, ενώ θα λαμβάνονται σοβαρά υπόψιν τα προσόντα, οι κοινωνικοί λόγοι και οι ανάγκες που υπάρχουν.

Ακόμη η υπουργός Παιδείας έκανε λόγο για αυτονόμηση των πανεπιστημίων και προανήγγειλε την κατάργηση της βάσης του Δέκα, ενώ για τη δημιουργία σχολών σε διάφορα σημεία της χώρας, δήλωσε ότι κάτι τέτοιο θα γίνει μόνο όπου χρειάζεται.

Ερωτηθείσα για την λειτουργία των Κολεγίων, η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, είπε ότι για το θέμα αυτό έχει θέσει ερώτημα και περιμένει απάντηση από το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, αλλά και από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Για το θέμα της νέας γρίπης και του κλεισίματος πολλών τάξεων και τμημάτων σχολείων ανά την Ελλάδα, η υπουργός είπε πως δεν συντρέχει λόγος για συνολικό κλείσιμο των σχολείων, καθώς μόνο 1/100 σχολεία κλείνουν εξαιτίας του ιού Α Η1Ν1 και πως αν χρειαστεί να ληφθεί μια τέτοια απόφαση αυτό θα γίνει έπειτα από απόφαση-εισήγηση του ΚΕΕΛΠΝΟ.

απο alfavita.gr

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1733 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:15:16 πμ »
Παράθεση
θεωρω τον ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικους οτι πιο αθλιο και υποτημιτικο εχει δημιουργησει αυτη η χωρα για την εκπαιδευση.
Το καταπληκτικο ειναι οτι δεν γινεται αντιληπτο πως ενας νεος πινακας μονο με επιτυχια ΑΣΕΠ, δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ στον αριθμο των διοριστεων. Ολοι νομιζουν πως αφου θα ειναι στον πινακα, θα προσλαμβανονται. Θεωρουν τους εαυτους τους σιγουρους σε προσληψη. Βεβαια η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!!
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1734 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:19:32 πμ »
Έγώ καταλαβαίνω μόνο τον τελευταίο ΑΣΕΠ για αναπληρωτές, και άμεσα. Αν είναι κάποιος δύο φορές αναπληρωτής επειδή είχε μόρια από τους δύο προηγούμενους ΑΣΕΠ, και δεν έχει μόρια σε αυτόν που έγινε (δεν έδωσε γιατί νόμιζε ότι του φτάνει η προυπηρεσία), τότε δεν πάει αναπληρωτής τρίτη φορά, και περιμένει αν θα τον πιάσει η μεταβατική περίοδος σε βάθος χρόνου για να διοριστεί μόνιμος, δίνοντας φυσικά και στον επόμενο ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1735 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:20:45 πμ »
Παράθεση
θεωρω τον ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικους οτι πιο αθλιο και υποτημιτικο εχει δημιουργησει αυτη η χωρα για την εκπαιδευση.
Το καταπληκτικο ειναι οτι δεν γινεται αντιληπτο πως ενας νεος πινακας μονο με επιτυχια ΑΣΕΠ, δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ στον αριθμο των διοριστεων. Ολοι νομιζουν πως αφου θα ειναι στον πινακα, θα προσλαμβανονται. Θεωρουν τους εαυτους τους σιγουρους σε προσληψη. Βεβαια η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!!


Δεν καταλαβαινουν όπως δεν καταλαβαν κάποιοι οταν καταργηθηκε η επετηριδα...το καλυτερο κειμενο που διαβασα εδω μέσα ειναι του PHYSCIENCE που λεει
Παράθεση
Προς νεότερους συναδέλφους......παρακαλώ προσπαθήστε να σκεφτείτε ώριμα.
Δεν θέλω να σας προσβάλω αλλά είναι δύσκολη η στιγμή.Η θέση που παίρνεται τώρα θα επηρεάσει όχι μόνο εσάς αλλά και όλους τους υπόλοιπους.Καταλαβαίνω σε αυτές τις δύσκολες εποχές μερικοί να κοιτάξουν να σώσουν τον εαυτό τους .Για να τον σώσετε όμως παρακαλώ διαβάστε τα παρακάτω . Ειλικρινά ..... παρακαλώ να διαβάσετε ήρεμα και αργά ...

Η καινούρια τροπολογία πλήτει κυρίως εσάς...

        1.Σας πλήτει γιατί θα δίνετε σε έναν διαγωνισμό με άνισους όρους.
Πιστεύεται ότι μπορείτε να γράψετε καλύτερα από εμένα?Και φυσικά εννοώ τον κάθε ... εμένα.Σας απαντώ εκ των προτέρων μπορεί ναι .....μπορεί και όχι.Υπάρχες και κάτι άλλο όμως.
Έχω 31 μήνες προυπηρεσία σε 7 χρόνια περιπλάνησης.Υπάρχουν στον κλάδο μου πάνω από 500 άτομα με προυπηρεσία άνω των 20 μηνών!Υπάρχουν περίπου 400 ακόμα με προυπηρεσία άνω των 10 μηνών.
Πιστέυετε ότι μπορείτε να προσπεράσετε αυτήν την μοριοδότηση?Ποια πιστέυεται ότι θα είναι η αναλογία προσλήψεων στον Διαγωνισμό.Προσέξτε τους αριθμούς 900 άτομα...

           2.Σκοπός είναι να μειωθούν οι διορισμοί
Αν είχαμε έναν μεγάλο αριθμό προσλήψεων θα υπήρχε η πιθανότητα κάποιος να καταφέρει να προσπεράσει μερικούς που έχουν υψηλή μοριοδότηση αλλά για σκεφτείτε το αν έχουμε έναν αριθμό πχ 150 προσλήψεων (παίρνω παράδειγμα από τον τελευταίο ΑΣΕΠ στον κλάδο μου) πιστεύεται ότι η βάση θα είναι κάτω από 110% ?Πιστεύεται ότι ακόμα και η βάση αναπλήρωσης και ορομισθίου θα είναι προσβάσιμη?

            3.Παντού υπάρχει ένα σύστημα
Είναι ένα ζήτημα το ποιες είναι οι αξίες αυτού του συστήματος.Μία απο αυτές είναι και το κατα πόσο εξαντλητικό είναι αυτό ,πόση προσπάθεια χρειάζεται να καταβάλλεις για να αποδείξεις τί?Ότι εκείνη την στιγμή ήσουν καλύτερα προετοιμασμένος ή ότι δεν ήσουν αλλά επειδή έχεις παραπάνω μόρια ...επιλέγεσαι...Το μόνο που γίνεται είναι να γίνεται ακόμα εξαντλητικότερες οι συνθήκες εισόδου και παραμονής για να αποτραπούν περισσότεροι.Και υπάρχει και η αβεβαιότητα που δημιουργεί στον οποιοδήποτε....Μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει μια διάταξη όπως η   "24μηνες + οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ" ? Προσέξτε τι θέλετε να αλλάξει....


Δεν θέλω να κάνω μεγάλο το ποστ γιατι πραγματικά θέλω να το διαβάσετε αλλά οπωσδήποτε θέλω να πω πριν τελειώσω ότι δεν παλεύω μόνο για εσάς...παλεύω και για εμένα.
Γιατί και εγώ όπως και εσείς πιστεύω ότι μπορώ να γράψω καλύτερα από όλους αλλά εγώ έχω μοριοδότηση και μπορώ να πιάσω και το 120 %.Δεν θέλω όμως ρε συνάδελφοι ! Έχω αποδείξει σε πολλούς Διαγωνισμούς ότι και αυτό το κάνω αλλά είναι εξαντλητικόοοοο .Αυτή η εργασία στον ιδιωτικό τομέα πληρώνεται χρυσάφι.Τόσες χαμένες εργατοώρες ,τόσες πολλές,για μένα είναι εξι μήνες για να αποδείξω πάλι τι?Πόσο άχρηστα εξαντλούμε τις δυνάμεις μας σε αυτήν την χώρα?
Συνάδελφοι εγώ θα κουραστώ και θα τα καταφέρω ...εσείς θα κουράζεστε και δεν θα είναι δυνατό να τα καταφέρετε.....Προσέξτε τι θέλετε να αλλάξει.
Τέλος θέλω να πω ότι είμαι περήφανος για το ότι κάποτε ενώ ήμουν νέος το 98 και δεν είχα πάρει πτυχίο...ανέβηκα πάνω από το υποτιθέμενο συμφέρον μου και υποστήριξα την επετηρίδα.Αποδέχτηκα τον Διαγωνισμό μόνο όταν έγινε ευρήτερη η αποδοχή του από τον κλάδο.Και κάθε φορά που συνάντησα κάποιον συνάδελφο του 98 ....φαίνονται...... τον αντιμετώπισα σύμφωνα με την ιστορία του.

Ακόμα και αν δεν κερδίσατε τίποτα από τα λεγόμενά μου θα ήθελα να διαβάσεται και έναν εμπειρότερο συνάδελφο που άνοιξε τις πύλες της ενημέρωσης στην εκπαίδευση με το alfavita ,τον κ Κάτσικα σε ένα άρθρο με περιγραφικό τίτλο... "Όλοι ζημιωμένοι".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160678
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.