*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1965997 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7574 στις: Μάρτιος 12, 2010, 02:10:40 μμ »
Εγω θελω να ρωτησω κατι την Κυρια Υπουργο,
ας πουμε οτι εχει δικιο για τις αποσπασεις και οτι οι εκπαιδευτικοι που βρισκονται σε διοικητικα ποστα,ακομη και στη Μητροπολη  οπως ειπε,πρεπει να επιστρεψουν στα σχολεια.....ολοι αυτοι  ομως Κυρια Υπουργε εχουν το Πιστοποιοητικο παιδαγωγικης επαρκειας?Ακομη και να ειχαν διοριστει χρονια πριν που ισχυαν αλλα δεδομενα,εσεις θα τους ειχατε εμπιστοσυνη για να διδαξουν στο δικο σας παιδι?Με ποια εμπειρια?αφου σε γραφεια ηταν....εγω εχω ενα παιδι στο σχολειο και ενα αλλο που θα παει σχολειο σε δυο χρονια.....δεν δεχομαι ουτε ως εκπαιδευτικος ,ουτε ως μανα να κανουν ολοι αυτοι μαθημα στα παιδια μου.Αυτοι αποσπαστηκαν εκει που αποσπαστηκαν για να μην νευριαζουν,να ειναι ηρεμοι ,να μην εχουν ευθυνες και κυριως για να τεμπελιασουν με τη βουλα του νομου.Δεν θα δεχτω να βγαλουν τα δικα τους αποθυμενα στο δικο μου παιδι ,ουτε κανενος αλλου επειδη θα θεωρησουν οτι εχασαν το κεκτημενο ρεμπελιο ....την ξαπλα και το φραπε στο γραφειο σε συνδυασμο  με το facebook στο οποιο ειναι οοοοολοι μεσα σε ωρες γραφειου.Δεν ειναι παιδαγωγοι οσοι επι χρονια δεν ασχολουνται με παιδια και με το σχολειο και κυριως με την ταξη!Να ειναι μεσα!Εμεις εχουμε φαει τα κοκαλακια μας να τρεχουμε σε σχολεια για 2 και 3 μορια το χρονο.Παρολαυτα ζητατε πιστοποιητικο Παιδαγωγ.Επαρκειας,απο εμας τους πιστοποιημενους χρονια...που δεν τεμπελιαζαμε....αντιθετα παρακαλαγαμε για να διδαξουμε...τι παραλογο!να βαλετε ξανα σε ταξεις τους ανικανους μονο για να μην προσλαβετε τους ικανους,τους πιστοποιημενους με εμπειρια και ΑΣΕΠ καθηγητες.Λυπαμαι πολυ....... >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7575 στις: Μάρτιος 12, 2010, 02:20:48 μμ »
Εγω θελω να ρωτησω κατι την Κυρια Υπουργο,
ας πουμε οτι εχει δικιο για τις αποσπασεις και οτι οι εκπαιδευτικοι που βρισκονται σε διοικητικα ποστα,ακομη και στη Μητροπολη  οπως ειπε,πρεπει να επιστρεψουν στα σχολεια.....ολοι αυτοι  ομως Κυρια Υπουργε εχουν το Πιστοποιοητικο παιδαγωγικης επαρκειας?Ακομη και να ειχαν διοριστει χρονια πριν που ισχυαν αλλα δεδομενα,εσεις θα τους ειχατε εμπιστοσυνη για να διδαξουν στο δικο σας παιδι?Με ποια εμπειρια?αφου σε γραφεια ηταν....εγω εχω ενα παιδι στο σχολειο και ενα αλλο που θα παει σχολειο σε δυο χρονια.....δεν δεχομαι ουτε ως εκπαιδευτικος ,ουτε ως μανα να κανουν ολοι αυτοι μαθημα στα παιδια μου.Αυτοι αποσπαστηκαν εκει που αποσπαστηκαν για να μην νευριαζουν,να ειναι ηρεμοι ,να μην εχουν ευθυνες και κυριως για να τεμπελιασουν με τη βουλα του νομου.Δεν θα δεχτω να βγαλουν τα δικα τους αποθυμενα στο δικο μου παιδι ,ουτε κανενος αλλου επειδη θα θεωρησουν οτι εχασαν το κεκτημενο ρεμπελιο ....την ξαπλα και το φραπε στο γραφειο σε συνδυασμο  με το facebook στο οποιο ειναι οοοοολοι μεσα σε ωρες γραφειου.Δεν ειναι παιδαγωγοι οσοι επι χρονια δεν ασχολουνται με παιδια και με το σχολειο και κυριως με την ταξη!Να ειναι μεσα!Εμεις εχουμε φαει τα κοκαλακια μας να τρεχουμε σε σχολεια για 2 και 3 μορια το χρονο.Παρολαυτα ζητατε πιστοποιητικο Παιδαγωγ.Επαρκειας,απο εμας τους πιστοποιημενους χρονια...που δεν τεμπελιαζαμε....αντιθετα παρακαλαγαμε για να διδαξουμε...τι παραλογο!να βαλετε ξανα σε ταξεις τους ανικανους μονο για να μην προσλαβετε τους ικανους,τους πιστοποιημενους με εμπειρια και ΑΣΕΠ καθηγητες.Λυπαμαι πολυ....... >:( >:(
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D=++++++++++++++++++++++
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7576 στις: Μάρτιος 12, 2010, 02:39:52 μμ »
Παράθεση
Στάλθηκε από: maritina
Εγω θελω να ρωτησω κατι την Κυρια Υπουργο,
ας πουμε οτι εχει δικιο για τις αποσπασεις και οτι οι εκπαιδευτικοι που βρισκονται σε διοικητικα ποστα,ακομη και στη Μητροπολη  οπως ειπε,πρεπει να επιστρεψουν στα σχολεια.....ολοι αυτοι  ομως Κυρια Υπουργε εχουν το Πιστοποιοητικο παιδαγωγικης επαρκειας?Ακομη και να ειχαν διοριστει χρονια πριν που ισχυαν αλλα δεδομενα,εσεις θα τους ειχατε εμπιστοσυνη για να διδαξουν στο δικο σας παιδι?Με ποια εμπειρια?αφου σε γραφεια ηταν....εγω εχω ενα παιδι στο σχολειο και ενα αλλο που θα παει σχολειο σε δυο χρονια.....δεν δεχομαι ουτε ως εκπαιδευτικος ,ουτε ως μανα να κανουν ολοι αυτοι μαθημα στα παιδια μου.Αυτοι αποσπαστηκαν εκει που αποσπαστηκαν για να μην νευριαζουν,να ειναι ηρεμοι ,να μην εχουν ευθυνες και κυριως για να τεμπελιασουν με τη βουλα του νομου.Δεν θα δεχτω να βγαλουν τα δικα τους αποθυμενα στο δικο μου παιδι ,ουτε κανενος αλλου επειδη θα θεωρησουν οτι εχασαν το κεκτημενο ρεμπελιο ....την ξαπλα και το φραπε στο γραφειο σε συνδυασμο  με το facebook στο οποιο ειναι οοοοολοι μεσα σε ωρες γραφειου.Δεν ειναι παιδαγωγοι οσοι επι χρονια δεν ασχολουνται με παιδια και με το σχολειο και κυριως με την ταξη!Να ειναι μεσα!Εμεις εχουμε φαει τα κοκαλακια μας να τρεχουμε σε σχολεια για 2 και 3 μορια το χρονο.Παρολαυτα ζητατε πιστοποιητικο Παιδαγωγ.Επαρκειας,απο εμας τους πιστοποιημενους χρονια...που δεν τεμπελιαζαμε....αντιθετα παρακαλαγαμε για να διδαξουμε...τι παραλογο!να βαλετε ξανα σε ταξεις τους ανικανους μονο για να μην προσλαβετε τους ικανους,τους πιστοποιημενους με εμπειρια και ΑΣΕΠ καθηγητες.Λυπαμαι πολυ.......  >:( >:(

 ;) να αγιάσει το στόμα σου ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2010, 02:41:25 μμ από Zois »
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7577 στις: Μάρτιος 12, 2010, 02:51:18 μμ »
2.Δεν θα καταρτιστεί ξανά πίνακας 30μηνου! Κατοχυρώνεται ο διορισμός όσων εκπαιδευτικών παρακολουθήσουν φέτος την επιμόρφωση, ίσως όμως να μην απορροφηθούν όλοι άμεσα λόγω της οικονομικής κρίσης. Αυτό θα εξαρτηθεί από το Υπουργείο Οικονομικών.

Σε ποια επιμόρφωση αναφέρεται??Δεν έχω καταλάβει και σε ποιους κλάδους απευθύνεται!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος zenia78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7578 στις: Μάρτιος 12, 2010, 03:14:42 μμ »
Εγω θελω να ρωτησω κατι την Κυρια Υπουργο,
ας πουμε οτι εχει δικιο για τις αποσπασεις και οτι οι εκπαιδευτικοι που βρισκονται σε διοικητικα ποστα,ακομη και στη Μητροπολη  οπως ειπε,πρεπει να επιστρεψουν στα σχολεια.....ολοι αυτοι  ομως Κυρια Υπουργε εχουν το Πιστοποιοητικο παιδαγωγικης επαρκειας?Ακομη και να ειχαν διοριστει χρονια πριν που ισχυαν αλλα δεδομενα,εσεις θα τους ειχατε εμπιστοσυνη για να διδαξουν στο δικο σας παιδι?Με ποια εμπειρια?αφου σε γραφεια ηταν....εγω εχω ενα παιδι στο σχολειο και ενα αλλο που θα παει σχολειο σε δυο χρονια.....δεν δεχομαι ουτε ως εκπαιδευτικος ,ουτε ως μανα να κανουν ολοι αυτοι μαθημα στα παιδια μου.Αυτοι αποσπαστηκαν εκει που αποσπαστηκαν για να μην νευριαζουν,να ειναι ηρεμοι ,να μην εχουν ευθυνες και κυριως για να τεμπελιασουν με τη βουλα του νομου.Δεν θα δεχτω να βγαλουν τα δικα τους αποθυμενα στο δικο μου παιδι ,ουτε κανενος αλλου επειδη θα θεωρησουν οτι εχασαν το κεκτημενο ρεμπελιο ....την ξαπλα και το φραπε στο γραφειο σε συνδυασμο  με το facebook στο οποιο ειναι οοοοολοι μεσα σε ωρες γραφειου.Δεν ειναι παιδαγωγοι οσοι επι χρονια δεν ασχολουνται με παιδια και με το σχολειο και κυριως με την ταξη!Να ειναι μεσα!Εμεις εχουμε φαει τα κοκαλακια μας να τρεχουμε σε σχολεια για 2 και 3 μορια το χρονο.Παρολαυτα ζητατε πιστοποιητικο Παιδαγωγ.Επαρκειας,απο εμας τους πιστοποιημενους χρονια...που δεν τεμπελιαζαμε....αντιθετα παρακαλαγαμε για να διδαξουμε...τι παραλογο!να βαλετε ξανα σε ταξεις τους ανικανους μονο για να μην προσλαβετε τους ικανους,τους πιστοποιημενους με εμπειρια και ΑΣΕΠ καθηγητες.Λυπαμαι πολυ....... >:( >:(


Ωραία τα λές, αλλά:
1.Το παιδί της πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο.  Τι στοίχημα
2. Το να βάλει τους αποσπασμένους στην τάξη, είναι ένας ωραιότατος τρόπος α) να κόψει τις προσλήψεις β) να δικαιολογήσει το πιστοποιητικό της βγάζοντας μας όλους άχρηστους.

Πρώτα ο μαθητής (μετά την Υπουργό όμως)
Θέλω να βγω από το αδιέξοδο, αλλά δε θυμάμαι πως μπήκα...

Αποσυνδεδεμένος Evnikim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7579 στις: Μάρτιος 12, 2010, 03:37:16 μμ »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Αλλά να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Κανένας από μας δεν είναι παιδαγωγός όταν μπαίνει για πρώτη φορά στην τάξη. Κι εγώ το Σεπτέμβρη (αν διοριστώ τελικά) πρώτη φορά θα μπω στην τάξη και δεν αισθάνομαι καθόλου παιδαγωγός. Ελπίζω να γίνω παρά το γεγονός ότι ποτέ δε διδάχτηκα παιδαγωγική και διδακτική. Με τον ίδιο τρόπο πιστεύω πως όποιος αποσπασμένος θέλει, μπορεί να ξαναμπεί στην τάξη.
Όποιοι εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις για να τεμπελιάσουν θα δυσκολευτούν, αλλά εγώ δεν τους βάζω όλους σε αυτό το τσουβάλι.
Εννοείται πως αν κάποιος δεν θέλει την τάξη, καλύτερα για τα παιδιά να μείνει μακριά...

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7580 στις: Μάρτιος 12, 2010, 03:48:56 μμ »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Αλλά να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Κανένας από μας δεν είναι παιδαγωγός όταν μπαίνει για πρώτη φορά στην τάξη. Κι εγώ το Σεπτέμβρη (αν διοριστώ τελικά) πρώτη φορά θα μπω στην τάξη και δεν αισθάνομαι καθόλου παιδαγωγός. Ελπίζω να γίνω παρά το γεγονός ότι ποτέ δε διδάχτηκα παιδαγωγική και διδακτική. Με τον ίδιο τρόπο πιστεύω πως όποιος αποσπασμένος θέλει, μπορεί να ξαναμπεί στην τάξη.
Όποιοι εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις για να τεμπελιάσουν θα δυσκολευτούν, αλλά εγώ δεν τους βάζω όλους σε αυτό το τσουβάλι.
Εννοείται πως αν κάποιος δεν θέλει την τάξη, καλύτερα για τα παιδιά να μείνει μακριά...
Αυτοι οι ανθρωποι ομως υποτιθεται οτι ειναι παλιοι.διορισμενοι εδω και χρονια  και θα πρεπε να χουν  εμπειρια ΣΕ ΤΑΞΗ.Καθημερινη τριβη.Ουτε εγω ειχα την πρωτη φορα,ουτε κανεις αλλα ασχολιομουν παντα  με το αντικειμενο μου...οχι με διοικητικα θεματα η πως τον θες τον καφε ρε φιλεναδα....εγω και πολλοι πολλοι αλλοι ημασταν και ειμαστε εκπαιδευτικοι και οχι υπαλληλοι.Οταν δεν εχεις επαφη με αυτο που θα διδαξεις πως θα το κανεις αυτο?θα μαθεις στην πλατη των παιδιων η θα ξαναδιαβασεις απ την αρχη?Δεν στεκει το ολο πραγμα.....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7581 στις: Μάρτιος 12, 2010, 03:55:06 μμ »
δεν την ενδιαφερει τη διαμαντοπουλου! στεκει, δεν στεκει αν δεν τους εχει εκει θα τους εχει σε ταξη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7582 στις: Μάρτιος 12, 2010, 04:02:37 μμ »
2.Δεν θα καταρτιστεί ξανά πίνακας 30μηνου! Κατοχυρώνεται ο διορισμός όσων εκπαιδευτικών παρακολουθήσουν φέτος την επιμόρφωση, ίσως όμως να μην απορροφηθούν όλοι άμεσα λόγω της οικονομικής κρίσης. Αυτό θα εξαρτηθεί από το Υπουργείο Οικονομικών.

Σε ποια επιμόρφωση αναφέρεται??Δεν έχω καταλάβει και σε ποιους κλάδους απευθύνεται!!

για τους Μουσικούς

Αποσυνδεδεμένος zenia78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7583 στις: Μάρτιος 12, 2010, 05:35:21 μμ »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Αλλά να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Κανένας από μας δεν είναι παιδαγωγός όταν μπαίνει για πρώτη φορά στην τάξη. Κι εγώ το Σεπτέμβρη (αν διοριστώ τελικά) πρώτη φορά θα μπω στην τάξη και δεν αισθάνομαι καθόλου παιδαγωγός. Ελπίζω να γίνω παρά το γεγονός ότι ποτέ δε διδάχτηκα παιδαγωγική και διδακτική. Με τον ίδιο τρόπο πιστεύω πως όποιος αποσπασμένος θέλει, μπορεί να ξαναμπεί στην τάξη.
Όποιοι εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις για να τεμπελιάσουν θα δυσκολευτούν, αλλά εγώ δεν τους βάζω όλους σε αυτό το τσουβάλι.
Εννοείται πως αν κάποιος δεν θέλει την τάξη, καλύτερα για τα παιδιά να μείνει μακριά...

Όσοι θέλουν να αράξουν, θα βρουν τρόπο να το κάνουν, μην ανησυχείς.  This is Greece.

Θέλω να βγω από το αδιέξοδο, αλλά δε θυμάμαι πως μπήκα...

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7584 στις: Μάρτιος 12, 2010, 06:37:20 μμ »
αναφέρεται σε ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥΣ - ΚΟΜΜΩΤΡΙΕΣ - ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ ΕΠΑΣ!!!!!!!!!!!!!!11

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7585 στις: Μάρτιος 12, 2010, 07:10:07 μμ »
ευχαριστώ για την απάντηση. τουλάχιστον να ξέρουμε τα ονόματα των διοριστέων, εστω κι αν είναι να διοριστούμε το 2013 γιατί δεν είναι εύκολο για κανέναν να ξενιτεύεται κάθε χρόνο ως αναπληρωτής και να είναι το μέλλον του αβέβαιο...καλή υπομονή σε όλους μας!!!και καλή τύχη γιατί εκεί πια θα βασιστούμε μέχρι να βγει το νομοσχέδιο

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7586 στις: Μάρτιος 12, 2010, 08:29:10 μμ »
Πότε θα βγει επιτέλους;;;

Λέτε πριν τις διακοπές του Πάσχα;;;

Αποσυνδεδεμένος aiax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7587 στις: Μάρτιος 13, 2010, 03:20:42 μμ »
Δείτε τη μαντάμ σήμερα στα δελτία ειδήσεων τι βλέμμα είχε, όταν οι συνάδελφοι ωρομίσθιοι διέκοψαν την ομιλία της φωνάζοντας ότι είναι απλήρωτοι εδώ και έξι μήνες. Φαίνεται αδίστακτη...
Ωστόσο, σήμερα η εικόνα της αμαυρώθηκε. Την έδειξαν τα κανάλια σε μια φάση που είναι βέβαιο ότι δεν ήθελε να βγει προς τα έξω. Αυτό την τρελαίνει. Και έτσι θα συνεχίσουμε. Κανένας δεν έπαιξε με τις ζωές των άλλων και δεν έμεινε ατιμώρητος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.