*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391106 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2982 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:19:31 μμ »
Εγώ προσωπικά θα έχω κάποιο κέρδος: δεν θα βλέπω τη φάτσα του στην TV. Δεν ξέρει καλά-καλά να μιλάει αυτός ο άνθρωπος.
Μεχρι το απογευμα που ειμαστε απολυμενοι οι γυμναστες ,πληροφορικαριοι, γαλλικων κλπ ουτε μια αντιδραση ουτε ενα τηλεφωνο.. τωρα που ο προεδρος ειναι κατσαβιδακιας γενικος ξεσηκωμος. αυριο πρωι πρωι παω να ξεγραφτω απ την ολμε. ουτε με εκφραζει  ουτε με στηριζει. αντε γεια.
Και εγώ κατσαβιδάκιας είμαι.
Από την ΟΛΜΕ έπρεπε να είχες φύγει από χθες!

Δε μπορώ να το πω, με τρώει. Από τη στιγμή που σώσαμε τον... κ@λο μας, έστω και προσωρινά, διαβάζω από κάποιους, όχι σχόλια ευφορίας, κάτι τέτοιο θα 'ταν θεμιτό, αλλά ειρωνικά σχόλια εις βάρος συναδέλφων που χάνουν τις δουλειές τους ή εις βάρος των συναδέλφων αναπληρωτών και θλίβομαι. Μπορεί για όσους δεν έχετε δουλέψει σε ΕΠΑΛ οι ειδικότητες που καταργούνται ν' αντιπροσωπεύουν μια απρόσωπη μάζα, για εμάς όμως που έχουμε δουλέψει στα συγκεκριμένα σχολεία, το 2.472 δεν είναι απλό νούμερο, είναι άνθρωποι, είναι χαμόγελα, είναι οικογένειες, είναι όνειρα. Για το έργο που επιτελούσαν ως εκπαιδευτικοί, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του, ή για το κατά πόσο άξιζαν να δουλεύουν στα σχολεία, αλλά ας σεβαστούμε το άγχος και τη στεναχώρια τους.
Μείνε κι εσύ στο σύννεφό σου, συνάδελφε, όπως προέτρεψαν κι εμένα. Βρωμάει πολύ κάτω στο έδαφος των προσγειωμένων..."συναδέλφων" μας. Καλό σου βράδυ!  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:22 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2983 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:19:57 μμ »
όπου μπαίνουν ιδιώτες, το κόστος αυξάνεται, η ποιότητα των υπηρεσιών μειώνεται και οι εργαζόμενοι (λιγότεροι) δουλεύουν περισσότερο και αμοίβονται λιγότερο. Οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι διαπλεκόμενοι εργολάβοι. θα δούμε τους μεγαλοεργλάβους κολλητούς δημάρχων και πολιτικών να αναλαμβάνουν κατά δεκάδες και εκατοντάδες την καθαριότητα των σχολείων και λοιπές υπηρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος bathmosvita2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2984 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:20:25 μμ »
Εγώ προσωπικά θα έχω κάποιο κέρδος: δεν θα βλέπω τη φάτσα του στην TV. Δεν ξέρει καλά-καλά να μιλάει αυτός ο άνθρωπος.
Ο καθρέφτης μας είναι η ΟΛΜΕ, μην κάνεις έτσι. Για κοίτα μόνο εδώ στο φόρουμ τι ανακούφιση επικρατεί, γιατί δεν ήμασταν εμείς και ήταν άλλοι.
Αυτοί είναι ο καθρέφτης μας; Σας ίσως, εγώ δεν θέλω ούτε να τους βλέπω.
Όχι μόνο αυτούς, όλα τα λαμόγια τους συνδικαλιστές. Ίδια ράτσα με τους πολιτικούς μας είναι. Ουστ!

+1000

για να δούμε, θα πέσουν τόσο χαμηλά ώστε να εξαιρέσουν τον πρόεδρο της ολμέ από την διαθεσιμότητα;

όχι ότι θα μας προκαλέσει εντύπωση, από συνδικαλιστές όλα να τα περιμένεις

μέχρι και να σε βαθμολογούν στις συνεντεύξεις με τέτοιο βαθμό όσο πρέπει για να βολέψουν τα φιλαράκια τους.

Αρβανιτόπουλε κανόνισε

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2985 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:22:13 μμ »
ουτε καν η αρχη.. με την ελμε-ολμε τα εχω οχι με τους συναδελφους. οσοι μεινουν με 200 ευρω να κανουν 100 χιλιομετρα τη μερα.ερε τι ερχεταιιιι.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:22 »

Αποσυνδεδεμένος cpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Tεχνική εκπαίδευση ..."παιδί ενός κατώτερου θεού"
    • Προφίλ
    • Tεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2986 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:22:58 μμ »
Εγώ προσωπικά θα έχω κάποιο κέρδος: δεν θα βλέπω τη φάτσα του στην TV. Δεν ξέρει καλά-καλά να μιλάει αυτός ο άνθρωπος.
Μεχρι το απογευμα που ειμαστε απολυμενοι οι γυμναστες ,πληροφορικαριοι, γαλλικων κλπ ουτε μια αντιδραση ουτε ενα τηλεφωνο.. τωρα που ο προεδρος ειναι κατσαβιδακιας γενικος ξεσηκωμος. αυριο πρωι πρωι παω να ξεγραφτω απ την ολμε. ουτε με εκφραζει  ουτε με στηριζει. αντε γεια.

Kατανοώ το αγχος αλλά εισαι πολύ μακρια από την αλήθεια! Λιγο περισσότερο αν γνώριζες τις πολιτικές που εφαρμόστηκαν στους κλαδους δεν θα τα έγραφες αυτα.....
Δεν ειναι ώρα όμως για τετοιου ειδους αντιπαραθέσεις. Έχει αλλάξει ποιοτικά η εφαρμοζόμενη πολιτική και πλέον προσωπικά ειμαι απαισιόσοξος. Δυσκολά θα μπορέσουμε να κερδίσουμε πολλά. Τουλάχιστον να υπάρξουν μετατάξεις... Κριμα

Και επίσης ειναι λάθος να αναφέρουμε εκπαιδευτικά συστήματα όπως αυτό της Γερμανίας ώς το καλύτερο για την χώρα μας. Δεν έχουμε την κουλτούρα, τις δομές , την βιομηχανία και την στήριξη των επιμελητηρίων που πιεζουν για τα αναλυτικά προγράμματα..... Βασικά δεν έχουμε κράτος!
Και αυτό πουλύ κουβέντα σηκώνει.... Μαλλον για το Τεχνολογικό Λύκειο θα  δουμε "περίεργα" πράγματα.

Edit: Ειδα τώρα την απάντηση σου.... εχεις δικαιο CROKO , αλλά η ολμε έτσι λειτουργούσε.,....  Και φταιμε και εμείς για αυτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2013, 11:27:42 μμ από cpap »
ΠΕ17.03
Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ / Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε

www.techedu.gr
www.ete.gr

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2987 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:28:05 μμ »
όπου μπαίνουν ιδιώτες, το κόστος αυξάνεται, η ποιότητα των υπηρεσιών μειώνεται και οι εργαζόμενοι (λιγότεροι) δουλεύουν περισσότερο και αμοίβονται λιγότερο. Οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι διαπλεκόμενοι εργολάβοι. θα δούμε τους μεγαλοεργλάβους κολλητούς δημάρχων και πολιτικών να αναλαμβάνουν κατά δεκάδες και εκατοντάδες την καθαριότητα των σχολείων και λοιπές υπηρεσίες.
Στην Ελλάδα που η ρεμούλα και η διαπλοκή ισοπέδωσαν τα πάντα. Δεν είναι όμως αυτό κανονικά ο ιδιωτικός τομέας.

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2988 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:28:44 μμ »
καλα δε μιλαω αλλο,εκει στα εκπαιδευτικα συστηματα της φινλανδιας και στην διαδραστικοτητα κλπ εσεις... 23 χρονια μαχιμος. ερε τι ερχεταιιιι. καλο βραδυ.
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2989 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:36:16 μμ »
και κάτι που προφανώς θα γίνει θα είναι η μεγάλη συγχώνευση των Τεχνικών -με ότι αυτό σημαίνει- αλλά ας περιμένουμε και το νέο νομοσχέδιο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2990 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:38:28 μμ »
Και προσοχή, αν έχετε αυτή τη θέση (ότι τα εργασιακά δικαιώματα είναι κρατισμός) μπορείτε και εσείς να δώσετε το καλό παράδειγμα παραιτούμενοι από την εργασία σας στο δημόσιο. Προσέχτε, γιατί αυτά που λέτε για αυτές τις κατηγορίες εργαζομένων, σύντομα μπορεί να ισχύουν και για εμάς. Αφού ο ιδιωτικός τομέας τα κάνει καλύτερα, γιατί να μην μπουν και ιδιωτικές εταιρείες στη διδασκαλία; Πώς σας φαίνεται; Ή εμείς δεν εξαιρούμαστε; Έτσι θα μειωθεί κατά την αντίληψή σας πολύ το κόστος.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2991 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:42:03 μμ »
καλα δε μιλαω αλλο,εκει στα εκπαιδευτικα συστηματα της φινλανδιας και στην διαδραστικοτητα κλπ εσεις... 23 χρονια μαχιμος. ερε τι ερχεταιιιι. καλο βραδυ.


++++++

μη φοβάστε. θα επιβιώσετε εσείς. καθηγηταράδες μου με τα σχέδια μαθηματος και τις ΤΠΕ.

φτηνα τη γλυτώσατε.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2992 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:42:57 μμ »
Συνάδελφοί μας είναι ήδη απολυμένοι σήμερα και έρχεται και η σειρά μας. Ελπίζω αύριο να μη λείπει κανείς από τη διαμαρτυρία στο υπουργείο. Όλα τ' άλλα είναι περιττά. Φέρτε και κανένα γονιό ή μαθητή. Αυτό που γίνεται εξήγησα γιατί τους αφορά όλους και γιατί πρέπει να είμαστε όλοι μαζί.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2993 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:47:45 μμ »
και κάτι που προφανώς θα γίνει θα είναι η μεγάλη συγχώνευση των Τεχνικών -με ότι αυτό σημαίνει- αλλά ας περιμένουμε και το νέο νομοσχέδιο.

Αυτό είναι σίγουρο.Υπάρχουν ΕΠΑΛ με κλάδους που καταργήθηκαν σχεδόν  αποκλειστικά.Αυτά αυτομάτως κλείνουν ή συγχωνεύονται.Μένει να δούμε τι θα γίνει και με τις ΕΠΑΣ.

Σε όλα αυτά έχουν οργανική φιλόλογοι,θεολόγοι,μαθηματικοί κλπ.Δηλαδή κι άλλοι υπεράριθμοι...

Αποσυνδεδεμένος bathmosvita2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2994 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:49:49 μμ »
Συνάδελφοί μας είναι ήδη απολυμένοι σήμερα και έρχεται και η σειρά μας. Ελπίζω αύριο να μη λείπει κανείς από τη διαμαρτυρία στο υπουργείο. Όλα τ' άλλα είναι περιττά. Φέρτε και κανένα γονιό ή μαθητή. Αυτό που γίνεται εξήγησα γιατί τους αφορά όλους και γιατί πρέπει να είμαστε όλοι μαζί.

Συγγνώμη, θα είναι και ο Κοτσιφάκης εκεί;

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2995 στις: Ιούλιος 09, 2013, 11:49:57 μμ »
2.500 άνθρωποι από τον κλάδο μας είναι στο δρόμο-πάνε να συναντήσουν το 1.500.000+ ανέργων. Παρόλα αυτά ορισμένοι συνεχίζουν να αναπαράγουν τις ιδεοληψίες τους! Θα κάνουμε κάτι γι' αυτούς τους ανθρώπους; Θα κάνουμε κάτι γι' αυτό το λαό που πεθαίνει; Ξεχάστε τα κουρελόχαρτα-συντάγματα και τους νόμους, αποδείχθηκε περίτρανα ότι κόβονται και ράβονται στα μέτρα των οικονομικά κρατούντων. Εγώ είμαι φιλόλογος, αλλά δεν ανέχομαι κανέναν να πετάει σαν μύγα τους συναδέλφους μου έξω από το σχολείο. Και δε μιλάω μόνο και για τους καθηγητές, μιλάω και για τους σχολικούς φύλακες, τις καθαρίστριες και οποιονδήποτε άνθρωπο πετιέται στον καιάδα της ανεργίας. Όσοι έχουν έστω λίγο φιλότιμο ας αντιδράσουν έστω και τώρα που είμαστε στο +5. Οι υπόλοιποι ας κάτσουν στο πληκτρολόγιο να βρίσκουν προφάσεις. Ελπίζω μόνο όταν θα έρθει η σειρά τους να έχει μείνει κάποιος για να τους υπερασπιστεί -και σίγουρα δε θα είναι ο αιρετός του ΠΥΣΔΕ που τους "βόλευε" μέχρι τώρα...
Ραντεβού αύριο στο υπουργείο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.