*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 11:45:43 μμ »
Αυτό θα γίνονταν με τις εθελοντικές ίσως.

Με τις υποχρεωτικές "θεωρητικά" μετακινήθηκαν μόνο πλεονάζοντες. Γι αυτό και το "παναγιώτης" το δικό μας παιδί που έχει 25 μόρια λόγω του ότι είναι Θεσσαλονίκη εδώ και χρόνια πήρε μετάταξη (από Θεσσαλονίκη στην Θεσσαλονίκη) και ο "Μένιος" που δεν είναι δικό μας παιδί έμεινε Καστελόριζο με 4000 μόρια.

Φυσικά αυτό είναι το καλύτερο για όλους γιατί δεν ταλαιπωρήσαμε τον Μένιο (ξέρεις τι μπελάς είναι αυτός; 2 καράβια μετακομίσεις κακό; Όχι δώσε εγγύηση πίσω όχι άλλα τέτοια προβλήματα;) να τον τραβάμε Θεσσαλονίκη και επίσης ο Παναγιώτης μας δεν θα είναι πλεονάζων πια... Όλοι ευτυχισμένοι

Ωραία η απάντηση! Λίγο χιούμορ δεν βλάπτει. Ωστόσο εγώ επιμένω, δεν ήταν όλοι πλεονάζοντες αυτοί που έφυγαν από συγκεκριμένες περιοχές! Κατ' ουσίαν ήταν "μεταθέσεις για να βολέψουμε ημέτερους", αυτό είναι γνωστό, και επειδή εκεί που πήγαν πλεονάζουν πάλι (γιατί κατ' ουσίαν μετακινήθηκαν σε Αττική και Θεσ/νίκη) θα καλύπτουν το ωράριό τους με διαθέσεις από ΠΕ σε ΔΕ....Γιαυτό λέγεται ότι δεν θα γίνουν μεταθέσεις στις ειδικότητες των μεταταγμένων.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 12:33:51 πμ »
ρε σεις παιδιά, αυτό πάλι πού το είδατε; Μιλαμε για κάτι συγκεκριμένο ή πρόκειται για ράδιο αρβύλα ;

Έλα βρε συ το πλήρες κείμενο που έγραψα ήταν:
Παράθεση
Εγώ ένα κατάλαβα... ότι το μόνο που θα γίνει σχετικά με το "απόσταση από την περιοχή συμφερόντων" είναι να κατηγοριοποιούνται οι εκπαιδευτικοί βάσει αυτού. Δηλαδή όσο πιο μακρυά από την περιοχή συμφερόντων σου είσαι, τόσο πιο πολύ κορόιδο είσαι!

Και φυσικά είχε ισχυρές δόσεις ειρωνείας. Σε ένα ξέσπασμα θυμού προς την όλη κατάσταση το έγραψα. Νόμιζα ότι ήταν προφανές ότι δεν πρόκειται για πραγματικές πληροφορίες...

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #982 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 01:42:06 πμ »
Αυτό το χάλι της κακοδιαχείρισης των προηγούμενων ετών, που το βλέπαμε και δε μιλάγαμε και κάποιοι οφεληθήκαμε, άλλος λίγο άλλος πολύ, θα το πληρώσουμε πολύ ακριβά παιδιά.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι μακριά απ΄τα σπίτια τους κι έχουν απελπιστεί καθώς δε βλέπουν να γίνονται μεταθέσεις και δίκιο έχουν.

Απ΄την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι που πήραν μετάθεση χωρίς προφανώς να υπάρχει οργανικό κενό και τώρα ως διαθεσίτες τρέμουν μην αποτελέσουν την εμπροσθοφυλακή μιας διαθεσιμότητας.

Δε βλέπω πώς θα μπορούσε να διαχειριστεί το θέμα το Υπουργείο ώστε να δοθούν ανώδυνες λύσεις.

Και βασικά δεν πιστεύω ότι ενδιαφέρουν οι ανώδυνες λύσεις αυτούς που μας κυβερνάνε.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #983 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 03:13:44 πμ »
Αυτό το χάλι της κακοδιαχείρισης των προηγούμενων ετών, που το βλέπαμε και δε μιλάγαμε και κάποιοι οφεληθήκαμε, άλλος λίγο άλλος πολύ, θα το πληρώσουμε πολύ ακριβά παιδιά.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι μακριά απ΄τα σπίτια τους κι έχουν απελπιστεί καθώς δε βλέπουν να γίνονται μεταθέσεις και δίκιο έχουν.

Απ΄την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι που πήραν μετάθεση χωρίς προφανώς να υπάρχει οργανικό κενό και τώρα ως διαθεσίτες τρέμουν μην αποτελέσουν την εμπροσθοφυλακή μιας διαθεσιμότητας.

Δε βλέπω πώς θα μπορούσε να διαχειριστεί το θέμα το Υπουργείο ώστε να δοθούν ανώδυνες λύσεις.

Και βασικά δεν πιστεύω ότι ενδιαφέρουν οι ανώδυνες λύσεις αυτούς που μας κυβερνάνε.

Σύμφωνα με αυτά που ειπώθηκαν σήμερα στον "ενικό" πάντως σίγουρα δεν τους ενδιαφέρουν οι ανώδυνες λύσεις. Είναι ένα μάτσο χαρτογιακάδες που έχουν εξασφαλίσει το τομαράκι τους και κάνουν διαχείριση ανθρωπίνου δυναμικού αλά "Νταχάου"... Τα περισσεύματα στην πυρά!

Συνεχίζω να πιστεύω ότι το μόνο "λιγότερο ανώδυνο" που τους ενδιαφέρει είναι αυτό που και θα εξασφαλίσει ψήφους και θα κάνουν την δουλειά τους. Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσαν να ωθήσουν κόσμο στην παραίτηση και ο καλύτερος κλάδος για να γίνει αυτό είναι μόνο ο κλάδος των εκπαιδευτικών... που κατά διαβολική σύμπτωση είναι και πολυπλυθής...

Πιο εύκολο δεν γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #984 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 08:34:36 πμ »
συμφωνώ με την elenam.
Ακόμα και έτσι να είναι τα πράγματα δεν βγαίνεις να το πεις ευθέως. Είναι αντισυναδελφικό, παρακινδυνευμένο και βγάζει χαιρεκακία που ενδεχομένως να μην ειναι καν στις προθέσεις του γράφοντος.

Σε συναδελφικές σχέσεις δεν (πρέπει να ) ισχύει το " σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν" !  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #985 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:15:48 μμ »
το λεω εδω και καιρο αυτο.....μην δινετε καμια σημασια. Ειναι αστειο

Αποσυνδεδεμένος stellitsa12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μanners maketh man. Proverb
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #986 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 03:11:29 μμ »
Παιδιά συγνώμη αλλά πατάω κλικ στις μεταθέσεις 2014 του φόρουμ για να δω καμιά καινούργια είδηση για τις μεταθέσεις και διαβάζω άλλα αντί άλλων. Είναι κουραστικές οι αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα...  :( 
"Οι άνθρωποι ξεχνούν τι είπες, οι άνθρωποι ξεχνούν τι έκανες αλλά οι άνθρωποι δεν θα ξεχάσουν ποτέ πώς τους έκανες να αισθανθούν" Maya Angelou

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #987 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 03:24:25 μμ »
Πάντως, νομίζω πως οι περισσότεροι που μπαίνουμε εδώ να ακούσουμε κάτι, το πρόβλημά μας δεν είναι η μετακίνηση από το κοντά στο δίπλα...Αν και είμαι φιλόλογος (για κάποιους ευνοημένη ειδικότητα στις μεταθέσεις) εδώ και 4χρόνια (μάλλον από όσα ακούω, δεν είναι πολλά) ζητώ μετάθεση (και απόσπαση στη συνέχεια) από ακριτικό νησί της Δωδεκανήσου προς οποιαδήποτε ξηρά, από Έβρο ως Πελ/νησο και τα νησιά των Σποράδων που είναι πιο κοντά στην πατρίδα μου, αλλά δε βλέπω διέξοδο. Έχουν λιγοστέψει τόσο οι μεταθέσεις που είτε πολλές περιοχές δε βγάζουν καθόλου κενά είτε αν βγάλουν 1-2 τα παίρνουν οι πρώτοι πρώτοι στη λίστα με πολλά μόρια άνω των 100. Ωστόσο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και γι' αυτό αναμένουμε με τόση αγωνία τη φετινή εγκύκλιο και αναζητούμε έγκυρη πληροφόρηση για το τι γίνεται πλέον...
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #988 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 03:39:22 μμ »
Πάντως, νομίζω πως οι περισσότεροι που μπαίνουμε εδώ να ακούσουμε κάτι, το πρόβλημά μας δεν είναι η μετακίνηση από το κοντά στο δίπλα...Αν και είμαι φιλόλογος (για κάποιους ευνοημένη ειδικότητα στις μεταθέσεις) εδώ και 4χρόνια (μάλλον από όσα ακούω, δεν είναι πολλά) ζητώ μετάθεση (και απόσπαση στη συνέχεια) από ακριτικό νησί της Δωδεκανήσου προς οποιαδήποτε ξηρά, από Έβρο ως Πελ/νησο και τα νησιά των Σποράδων που είναι πιο κοντά στην πατρίδα μου, αλλά δε βλέπω διέξοδο. Έχουν λιγοστέψει τόσο οι μεταθέσεις που είτε πολλές περιοχές δε βγάζουν καθόλου κενά είτε αν βγάλουν 1-2 τα παίρνουν οι πρώτοι πρώτοι στη λίστα με πολλά μόρια άνω των 100. Ωστόσο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και γι' αυτό αναμένουμε με τόση αγωνία τη φετινή εγκύκλιο και αναζητούμε έγκυρη πληροφόρηση για το τι γίνεται πλέον...
να σε ρωτησω κατι.... και ειλικρινα χωρις καμια διαθεση να αμφισβητησω αυτο που λες....
αν δεν κανω λαθος...και σε παρακαλω να με διορθωσεις αν κανω....περυσι πηραν μεταθεση ΠΕ02 σε στερια (Μεσσηνια, Αιτωλοακαρνανια κλπ) με 30+ μορια....
....με 4 χρονια σε ακριτικο νησι της Δωδεκανησου πως και εμεινες εκτος??

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #989 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 03:56:10 μμ »
Δυστυχώς κάθε χρόνο στις μεταθέσεις έχουμε περιορισμένες επιλογές και δεν μπορούμε να βάλουμε όλες τις περιοχές της Ελλάδος. Διάλεξα όλους τους νομούς της Μακεδονίας, Θεσσαλίας, Έβρου και Θράκης και από τους υπόλοιπους νομούς διάλεξα τυχαία 1-2 περιοχές. Δυστυχώς στις τυχαίες επιλογές μου δεν ήταν η Μεσσηνία και η Αιτωλοακαρνανία. (που να το φανταστώ!) Αυτό το περσινό με τη Μεσσηνία κανείς μας δεν το πρόβλεψε. Έφυγε συνάδελφος από Δωδεκάνησα που ήμασταν στο ίδιο σχολείο με τα μισά μόρια από μένα για Μεσσηνία. Τώρα βέβαια παραμένει στη διάθεση, δεν έχει οργανική, αλλά έφυγε...Έβαλα ακόμη και Δ΄Κυκλάδων και Β΄ Πειραιά και Σποράδες, έστω για να έρθω λίγο πιο κοντά από τα Δωδεκάνησα, αλλά τίποτα. Είμαι στα 65+μόρια και δεν καταφέρνω να μαντέψω τι θα ανοίξει. Θέλω οποιαδήποτε ξηρά!!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #990 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 04:04:10 μμ »
Δυστυχώς κάθε χρόνο στις μεταθέσεις έχουμε περιορισμένες επιλογές και δεν μπορούμε να βάλουμε όλες τις περιοχές της Ελλάδος. Διάλεξα όλους τους νομούς της Μακεδονίας, Θεσσαλίας, Έβρου και Θράκης και από τους υπόλοιπους νομούς διάλεξα τυχαία 1-2 περιοχές. Δυστυχώς στις τυχαίες επιλογές μου δεν ήταν η Μεσσηνία και η Αιτωλοακαρνανία. (που να το φανταστώ!) Αυτό το περσινό με τη Μεσσηνία κανείς μας δεν το πρόβλεψε. Έφυγε συνάδελφος από Δωδεκάνησα που ήμασταν στο ίδιο σχολείο με τα μισά μόρια από μένα για Μεσσηνία. Τώρα βέβαια παραμένει στη διάθεση, δεν έχει οργανική, αλλά έφυγε...Έβαλα ακόμη και Δ΄Κυκλάδων και Β΄ Πειραιά και Σποράδες, έστω για να έρθω λίγο πιο κοντά από τα Δωδεκάνησα, αλλά τίποτα. Είμαι στα 65+μόρια και δεν καταφέρνω να μαντέψω τι θα ανοίξει. Θέλω οποιαδήποτε ξηρά!!!!
πραγματικα μεγαλη ατυχια..... και ειναι και αυτο το αναθεμα με τις πολυ ψηλες βασεις σε Θεσσαλια-Μακεδονια-Θρακη....τι να πω! Επειδη η ειδικοτητα σας σε γενικες γραμμες κινειται ακομα, σου ευχομαι να το καταφερεις φετος!  :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #991 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 04:47:25 μμ »
ΤΗΕ19
σου απάντησα σε όλα όσα έγραψες. Αν δεν είναι η απάντηση που περίμενες δεν μπορώ να κάνω κάτι όμως....  :)

joshua
η κολλητή μου φίλη, διορισμένη το 2010 , με μόρια κατι παραπάνω απο 50, έφυγε απο Δωδεκάνησα  και πήγε Αιτωλοακαρνανία πέρισυ- και πήρε και οργανική! . Θα μου πεις το είχε πρώτη επιλογή....οκ, πάντως όταν επιθυμείς περιοχές που θέλει πολύς κόσμος ( πχ Μακεδονία ) και δεν έχεις τα μόρια του θεού, τότε απλά ΔΕΝ τις βάζεις πρώτες.

Βάζεις μια άλλη λιγότερο δημοφιλή περιοχή με σκοπό να πιάσεις τουλάχιστον αυτή.

Στις μεταθέσεις ( οπως πχ και στα μηχανογραφικά) φροντίζουμε να δηλώσουμε έξυπνα ! ;) Η εποχή που απλά δηλώνουμε αυτό που επιθυμούσαμε, πέρασε ανεπιστρεπτί...  Εις γνώσιν και συμμόρφωσιν το λοιπόν !!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #992 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 04:48:31 μμ »
Παιδιά συγνώμη αλλά πατάω κλικ στις μεταθέσεις 2014 του φόρουμ για να δω καμιά καινούργια είδηση για τις μεταθέσεις και διαβάζω άλλα αντί άλλων. Είναι κουραστικές οι αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα...  :(

Και η παραπληροφόρηση είναι κουραστική ίσως και επικίνδυνη, οπότε επιβάλλεται κάποιες φορές να αντιμετωπίζεται έστω και αν αρκετές απαντήσεις δε μένουν εδώ!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #993 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 04:54:57 μμ »
ΤΗΕ19
σου απάντησα σε όλα όσα έγραψες. Αν δεν είναι η απάντηση που περίμενες δεν μπορώ να κάνω κάτι όμως....  :)

joshua
η κολλητή μου φίλη, διορισμένη το 2010 , με μόρια κατι παραπάνω απο 50, έφυγε απο Δωδεκάνησα  και πήγε Αιτωλοακαρνανία πέρισυ- και πήρε και οργανική! . Θα μου πεις το είχε πρώτη επιλογή....οκ, πάντως όταν επιθυμείς περιοχές που θέλει πολύς κόσμος ( πχ Μακεδονία ) και δεν έχεις τα μόρια του θεού, τότε απλά ΔΕΝ τις βάζεις πρώτες.

Βάζεις μια άλλη λιγότερο δημοφιλή περιοχή με σκοπό να πιάσεις τουλάχιστον αυτή.

Στις μεταθέσεις ( οπως πχ και στα μηχανογραφικά) φροντίζουμε να δηλώσουμε έξυπνα ! ;) Η εποχή που απλά δηλώνουμε αυτό που επιθυμούσαμε, πέρασε ανεπιστρεπτί...  Εις γνώσιν και συμμόρφωσιν το λοιπόν !!

Και πάλι σωστότατη! Πάρε παράδειγμα από μένα που μετά από 10 χρόνια δωδ/σα η Κρήτη ή στη χειρότερη οι Κυκλάδες είναι μία κάποια λύσις...από κει και πάνω δεν κινείται φύλλο... 8)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160688
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.