*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 729475 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2296 στις: Ιούνιος 26, 2019, 03:26:19 μμ »
Δάφνη, θα επαναλάβω ότι κάνεις τραγικές γενικεύσεις για περιστατικά που είναι μεμονωμένα.

Δεν είναι σε όλο τον κόσμο οι σχολικές μονάδες αυτόνομες, κάπου είναι και κάπου δεν είναι. Δεν υπάρχει μόνο η Βόρεια Αμερική σε αυτόν τον πλανήτη ούτε θεωρείται το αμερικάνικο σύστημα το καλύτερο στον κόσμο, ειδικά στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια. Στην τριτοβάθμια ναι -ένας αριθμός πανεπιστημίων, όχι όλα. Ωστόσο, το αμερικανικό σύστημα έχει πάρα πολλά προβλήματα και τα τελευταία χρόνια παρατηρείται μια τάση για έλεγχο της παιδείας από την κεντρική κυβέρνηση, ακριβώς η αντίθετη τάση από αυτή που περιγράφεις, γεγονός που έχει φέρει σε αντιπαράθεση την ομοσπονδιακή κυβέρνηση με τις πολιτείες. Κάνω λάθος;

Για το αγγλικό σύστημα, ας μην το συζητάμε καλύτερα. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει αυτή τη στιγμή είναι απίστευτα, δε νομίζω ότι μπορούμε να το έχουμε ως πρότυπο. Στη Γερμανία, απ'όσο γνωρίζω, οι καθηγητές είναι μόνιμοι και έχουν μια χαρά τη δυνατότητα μετακίνησης από σχολείο σε σχολείο. Δεν χρειάζεται να παραιτηθούν για να αλλάξουν σχολείο, το ζητάνε και αν υπάρχει θέση στο σχολείο που θέλουν, προηγούνται από κάποιο νέο.

Ένα από τα προβλήματα στη Ελλάδα είναι ότι συνέχεια πάμε να εφαρμόσουμε καθυστερημένα και μισά συστήματα που έχουν εφαρμοστεί έξω και έχουν αποτύχει.

Και για να εξηγήσω πώς αυτά σχετίζονται με το θέμα, επειδή έχω δει σχολείο στο οποίο εφαρμόζεται η αξιολόγηση, ο στόχος είναι να βελτιώνονται οι καθηγητές και όχι να απολύονται. Ακριβώς λοιπόν στη λογική που λέει η Δάφνη, ότι οι μαθητές δεν πρέπει να αλλάζουν δάσκαλο κάθε χρόνο, η αξιολόγηση στο εξωτερικό έχει στόχο να κάνει τον εκπαιδευτικό καλύτερο στη δουλειά του μέσω της ανατροφοδότησης που λαμβάνει. Ούτως ή άλλως, τέλειος δεν είναι κανένας, πάντα υπάρχει κάτι να βελτιώσουμε στη διδασκαλία μας. Οπότε πολλές επιμορφώσεις, πολλά σεμινάρια, πολλή ανατροφοδότηση γενικώς, αλλά όχι απόλυση. Κοινώς η αξιολόγηση στο εξωτερικό έχει στόχο να επενδύσει στον εκπαιδευτικό έτσι ώστε να τον κρατήσει για χρόνια. Ακριβώς το ανάποδο από αυτό που θέλουν να εφαρμόσουν εδώ και από αυτό που φαντάζεται η Δάφνη ότι είναι αξιολόγηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2297 στις: Ιούνιος 26, 2019, 03:30:52 μμ »
Δεν ξέρω πως οραματίζεται το αυτόνομο σχολείο.... αλλά η αυτονομία δεν ισούται με την απολυταρχια που έχεις κατά νου. Άλλο βελτιώνω τους όρους των υπηρεσιακών μεταβολών και άλλο τις καταργω. Επίσης το θέμα μας είναι η αξιολόγηση και όχι τα απωθημένα ενός εκάστου εξ ημών.

Ο'υτε εγώ ξέρω τι θα κάνει-νομίζω στο τέλος τίποτα !! :D

Απολυταρχία δεν υπάρχει στα Αμερικάνικα σχολεία.

Απολυταρχία είναι αυτό που γίνεται εδώ. Πάει ο καθηγητής  κάνα 18ωρο-20ωρο τη βδομάδα, μετά γίνεται σίφουνας, κάνει κάνα ιδιαίτερο, μαζεύει ελιές  κλ?! και πληρώνουν οι γονείς φροντιστηρια γιατί πολύ απλά είναι χούντα-καθεστώς το ελληνικό δημόσιο, το έχουν καταλάβει όλοι , ότι ΔΕΝ έχουν επιλογή και απλά πληρώνουν!!

 ΠΟΙΟΣ περιμένει ότι μάθει Αγγλικά στο σχολείο? Ποιός περιμένει ότι θα περάσει Ιατρική /Νομική από το σχολείο??

Ποιά high stake exam με αντικειμενικούς δείκτες από το Lower μέχρι τις πανελλήνιες εξασφαλίζεται τελος πάντων από 12 χρόνια Αθμια και Βθμια ΧΩΡΙΣ φροντιστήριο?

Έχετε καταλάβει το ΧΑΛΙ το μαύρο?

Η αξιολγησ ΔΕΝ ειναι απωθημένα, είναι πολιτικές βασισμένες σε έρευνα και γι αυτό ακριβώς έχουν όλες οι χώρες του δυτικού κόσμου-βολεύει/δεν βολεύει αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Αν έμπαινε ξένος αξιολογητής στα Ελληνικά σχολεία οι μισοίεκπαιδευτικοί θα είχαν εξαφανιστεί-πραγαμτικά, αλλά οι γονείς ΔΕΝ θα πλήρωναν φροντιστήρια. ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ.

Θα μάθαινε το παιδάκι Αγγλικούλια στο ΣΧΟΛΕΙΟ. Θα μάθαιναν μαθηματικούλια ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ και ο φτωχός μαθητής θα είχε ΙΣΕΣ ευκαιρίες και θα έπαιρνε και υποτροφίες από πάνω αν ήταν πολύ καλός.

ΑΠΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ είναι , σας αρέσει δεν σας αρέσει και οι άλλοι τα έχουν λύσει 50 χρόνια τώρα και φροντιστήρια ΔΕΝ έχουνε.


Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2298 στις: Ιούνιος 26, 2019, 03:50:35 μμ »
Είμαι 10 χρόνια αναπληρώτρια.... Μετά από αυτό που έζησα φέτος.... Όχι αξιολόγηση ..... Σκουπα και μπουρλωτο!!!! Να τους παρακαλάς και να τους ψάχνεις για να έρθουν στο σχολείο.... Κι απορώ σαν γονιός με τη σιωπή του συλλόγου γονέων....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2019, 03:54:20 μμ από pupsi »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2299 στις: Ιούνιος 26, 2019, 03:59:37 μμ »
Επειδή δεν τα ξέρω και πολύ καλά, αν ένας εκπαιδευτικός δεν πηγαίνει στο σχολείο ενώ δεν έχει άδεια, είναι θέμα κάποιου συστήματος αξιολόγησης να τον "βάλει στη θέση του";
Γι' αυτό σας λέω ότι τα έχετε μπερδέψει λιγάκι.
Έχουμε εκατοντάδες θέματα αλλά μπορείτε να δημιουργήσετε κι άλλα. Μην γράφετε σ' όποιο βρίσκετε εύκαιρο. Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2300 στις: Ιούνιος 26, 2019, 04:15:04 μμ »
Βρε Δάφνη, δεν πας εκεί στο land of the free, στα states, να δεις το επίπεδο της δημόσιας εκπαίδευσης και αν σου αρέσει και τους κάνεις να σε προσλάβουν κιόλας; Μόνο κοίτα μην πας σε εκείνα με τους ανιχνευτές όπλων στην είσοδο, προτίμησε τα καλά, με το voucher.
Τι θες εδώ στη χώρα των τεμπέληδων του δημοσίου;
Πάντως του χρόνου, τώρα τέλειωσαν, έλα σε ένα βαθμολογικό κέντρο να δεις τι σημαίνει εκπαιδευτικός που μοχθεί, υπερβάλλει εαυτόν.
Έλα σε μια τάξη με 28 μαθητές από τους οποίους 3-4 με δεπυ.
Έλα στο Κερασοχώρι με 4x4 όλο το χειμώνα για να φτάνεις στο σχολείο σου.
Εξ ονόματος της πλειοψηφίας των συνεπών, υπεύθυνων, φιλότιμων και μονίμως ριγμένων εκπαιδευτικών -τους βλέπω και δεν τολμώ να φανταστώ τον εαυτό μου απέναντι στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, σου λέω πως πρέπει να λειώσεις πολλές κιμωλίες στον πίνακα για να μπορείς και μόνο να αναφερθείς σε αυτούς, όχι να τους τσουβαλιάζεις αυθαίρετα.
Έλα να τους δώσεις ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, υποδομές, εξοπλισμό, αξιοπρεπή μισθό, ομοιογενή τμήματα και αξιολόγησέ τους αυστηρά.
Όπως Αμερική.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2301 στις: Ιούνιος 26, 2019, 04:19:04 μμ »
Όροι χρήσης και πρόσβασης

18. Δεν επιτρέπονται ... και η στείρα παράθεση συνδέσμων προς τρίτους ιστότοπους χωρίς σχολιασμό από τον γράφοντα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2302 στις: Ιούνιος 26, 2019, 04:22:42 μμ »
Έχω την υποψία ότι αν η κατάταξη ενός σχολείου εξαρτάται από την αξιολόγηση των γονέων, τα αποτελέσματα θα είναι ακριβώς τα ανάποδα από αυτά που φανταζόμαστε, ειδικά αν συνεχιστεί η γεωγραφική κατανομή των μαθητών. Ο κάθε γονιός θα δίνει τον ψηλότερο δυνατό βαθμό στο σχολείο του παιδιού του, γιατί προφανώς θα θέλει το καμάρι του να αποφοιτήσει από ένα σχολείο με "καλό όνομα". Δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν αυτοί που την είχαν τη φαεινή ιδέα να κάνουν τα σχολεία ρεάλιτι με προτεινόμενους έχουν εικόνα των σημερινών γονέων και δαιμόνων.

ΥΓ. Gf, τα φιλία μου στην Ευρυτανία. Συγκλονιστική εμπειρία να πηγαίνεις σχολείο πίσω από το εκχιονιστικό!

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2303 στις: Ιούνιος 26, 2019, 04:48:56 μμ »
Κάποιοι υποστηρίζουν την αξιολόγηση χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τα τραγελαφικά που γίνονται στη χώρα μας. Εγώ απλά θα θέσω μερικά ερωτήματα, χωρίς να θέλω να υποστηρίξω ότι δεν υπάρχουν συνάδελφοι που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους:

1) Αυτοί που θέλουν να φέρουν την αξιολόγηση, με τον τρόπο που το "πέταξαν", θέλουν πραγματικά να κάνουν αξιολόγηση ή απλά να πάρουν με το μέρος τους ένα μεγάλο ποσοστό της κοινωνίας που θεωρεί τους εκπαιδευτικούς τεμπέληδες κλπ.;

2) Η αξιολόγηση θα γίνει και για το υπόλοιπο δημόσιο όπου υπάρχουν ΠΟΛΛΑ άτομα  με μηδέν προσόντα και μόρφωση που διορίστηκαν ΜΟΝΟ με κομματικά κριτήρια; Τους τελευταίους θα τους αγγίξει η αξιολόγηση; (μάλλον όχι)

3) Εμένα, που κάθε χρόνο έχω εκατοντάδες μαθητές, αλλά οι γονείς που έρχονται για να τους ενημερώσω για την πορεία του παιδιού τους είναι μόλις 0-3, πως θα με αξιολογήσουν, αφού δεν ξέρουν καν ποιος είμαι, ούτε έχουν συζητήσει ποτέ μαζί μου!;;;

4) Θα θεωρείται "έγκυρη" η αξιολόγηση των γονιών που θεωρούν ότι το παιδί τους αξίζει το άριστα/θρόνους από τη στιγμή που γεννήθηκε μόνο και μόνο επειδή το γέννησαν; (Α ρε Έλληνα γονιέ...)

5) Θα με αξιολογήσουν αν μαθαίνω υπολογιστές στα παιδιά ακόμα και στα σχολεία που έχω 1 laptop για ολόκληρο το σχολείο, ακόμα και στα σχολεία που το εργαστήριο έχει υπολογιστές για πέταμα (Pentium 4, 256 RAM, οθόνες CRT);

Τα παραπάνω δεν νομίζω ότι συμβαίνουν στις πολιτισμένες χώρες όπου εφαρμόζεται η αξιολόγηση...

Υ. Γ. Να προσθέσω ότι υπό νορμάλ συνθήκες (δηλαδή όχι αυτές της Ελλάδας) δεν είμαι κατά της αξιολόγησης και σε κάθε περίπτωση προσωπικά δεν τη φοβάμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2019, 04:54:26 μμ από lzdg »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2304 στις: Ιούνιος 26, 2019, 05:04:33 μμ »
Θα σου απαντησω πως για τα σημεια 3,4,5, οπως και για το τελος του σχολιου σου εχεις δικιο και συμφωνω απολυτα.
Διδασκω ξενη γλωσσα σε ομαδα 4 σχολειων αρκετα χρονια και τα βιωνω καθημερινα.
Βεβαια στους 200 γονεις προσερχονται 20 εως 30 και στην συναντηση γνωριμιας με την εναρξη του σχολικου ετους οι περισσοτεροι ειναι βιαστικοι..κλπ.
Για τα σημεια 1,2 δεν θα απαντησω για να μην βγω εκτος θεματος.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2305 στις: Ιούνιος 26, 2019, 05:14:51 μμ »
lzdg, συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου και με το Υ.Γ. Και τελικά αξιολογούμαστε για να γίνουμε καλύτεροι ή για να μας πετάξουν στον καιάδα με το πρόσχημα της αξιολόγησης;
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2306 στις: Ιούνιος 26, 2019, 05:51:44 μμ »
Να προσθέσω εδώ ότι βασική προϋπόθεση για να γίνει σωστή αξιολόγηση είναι να έχουν οι εκπαιδευτικοί εμπιστοσύνη στο σύστημα με το οποίο αξιολογούνται. Γελάστε ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2307 στις: Ιούνιος 26, 2019, 06:09:50 μμ »
Ειναι προφανες τι θελει να κανει η συντηρητικη παραταξη.να απαξιωσει το επαγγελμα προς οφειλος των γνωστων συμφεροντων.Βεβαια τωρα δεν τους επιτρεπει η κατασταση να καταργησουν ειδικοτητες οπως το 13 γιατι θα ειναι μεγαλο το κοστος οποτε πανε δια της πλαγιας οδου.Κλασσικα τρομοκρατηση εργαζομενων.Παντως η αξιολογηση θελει βαθος χρονου και ο κουλης δε ξερω ποσο καιρο θα εχει να τα πετυχει αυτα

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2308 στις: Ιούνιος 26, 2019, 07:26:35 μμ »
Ελπίζω για τον Κούλη ΟΝΤΩΣ να αλλάξει το σύστημα και να γίνουν αυτόνομες οι σχολικές μονάδες όπως στη Βορεια Αμερική/Αυστραλία/Αγγλια κλπ. Και ο καθένας να κάθεται στα αυγά του και άμα δεν θέλει-να φεύγει. Απλό είναι.

Θέλει κότσια βέβαια για να τα κάνεις αυτά στην Ουγκάντα.
Έχεις υπόψη σου τις συνθήκες εργασίας στις χώρες που αναφέρεις; Εκεί τα κριτήρια είναι οικονομικά και μόνο. Οι αξιολογήσεις που τόσο έχεις θεοποιήσει είναι του τύπου: "εγώ πληρώνω τόσα για το σχολείο, θέλω ο δασκαλάκος να είναι λευκός, με γαλάζια μάτια, να χαμογελά καθημερινά και να βάζει καλούς βαθμούς" και φυσικά αν έχεις γνωστό τον μάνατζερ-διευθυντή βρίσκεσαι στο απυρόβλητο (αυτά για την αγία Αγγλία...μη μου πείτε ότι δεν φαίνονται πια τα αποτελέσματα της έλλειψης ουσιαστικής παιδείας! Οι θεσμοί τους είναι άρτιοι και μπορεί ο πολίτης να εκμεταλλευτεί κάθε καλό που παράγεται...στα άλλα;

Στις ΗΠΑ οι τάξεις έχουν 40 παιδιά μέσα και εξοπλίζονται από τον μισθό των εκπαιδευτικών.
Για την Αυστραλία δεν ξέρω τίποτα και δεν θα μιλήσω.
Έχει πολύ ενδιαφέρον να αναζητήσετε έστω και στο facebook διεθνείς ομάδες εκπαιδευτικών και να επικοινωνήσετε τους προβληματισμούς σας.

Από κει και πέρα. Η αξιολόγηση είναι απαραίτητη. Θεμιτή! Ούτε τιμωρητικό χαρακτήρα πρέπει να έχει όμως ούτε να χει στόχο να μετακινηθούν σε καλύτερες θέσεις οι οικείοι ή να πληρωθούν καλύτερα. Δυστυχώς από την εφαρμογή της αξιολόγησης σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες ξέρουμε οι περισσότεροι ότι δεν λειτούργησε με γνώμονα το παραγόμενο έργο, την προσφορά του εργαζομένου κλπ, αλλά μόνο με βάση τις γνωριμίες. Και ναι μια τέτοια αξιολόγηση φοβόμαστε. Μια τέτοια αξιολόγηση είναι επικίνδυνη. Ναι, έχουμε χίλιους λόγους να θεωρούμε ότι έτσι θα καταντήσει να γίνεται και στα σχολεία. Δεν μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη! Εννοείται πως άνθρωποι που είναι πλημμελείς στα καθήκοντά τους, δυσλειτουργικοί, εκπαιδευτικοί που αυθαιρετούν θα έπρεπε να υποστούν κυρώσεις κι αν δεν συμμορφώνονται να απολύονται. Αλλά ποιος πιστεύει ότι θα έχει στόχο αυτούς; Πολύ φοβόμαστε πώς θα γίνει αρένα το σχολείο...σαν να θυμάμαι τη μυρωδιά αίματος με την υπόνοια και μόνο ότι θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση από τους διευθυντές. Τη μυρωδιά του αίματος (διευθυντές που για πολιτικούς λόγους ή προσωπικές αντιπαλότητες ήθελαν να τιμωρήσουν συναδέλφους...εξαιρετικούς σε όλα) αλλά και του σάλιου (εκπαιδευτικοί εθελόδουλοι που έτρεχαν να εξυπηρετήσουν στο κάθε τι τον διευθυντή τους...μέχρι και τις δουλειές του σπιτιού!).

Εδώ είναι Ελλάδα! Δεν λειτουργούν μοντέλα Αγγλίας, Αμερικής, Φινλανδίας και και...το έχουμε βιώσει από ιδρύσεως του ελληνικού κράτους. Θεσμικά θωρακισμένο και με τον ανθρώπινο παράγοντα πολύ περιορισμένο σύστημα αξιολόγησης, ίσως να είχε τύχη σε αυτή τη χώρα.

Όταν κάποιος εργαστεί σε πολλά σχολεία πάντως καταλαβαίνει ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι από τα πολύ καλά! Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο δημόσιο σχολείο από μικρό παιδάκι.
Γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί πρέπει να στηρίξουμε το δημόσιο σχολείο. ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ όπως είναι. Προτάσεις για βελτίωση...όχι απαξίωση. Αν πχ οι γονείς αντί να έδιναν λεφτά για μαθήματα προτού μάθουν ποιος θα διδάξει τα παιδιά τους, περνούσαν και συζητούσαν με τους καθηγητές του παιδιού τους για το πώς θα έπρεπε να δουλέψουν, θα είχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί την έγνοια για καλύτερο μάθημα. Από φιλότιμο που περισσεύει, αν θέλετε.

Καθηγητές στην ώρα τους στα σχολεία. Σχολεία ανοιχτά χωρίς καταλήψεις. Εκπαιδευτικοί που θα διαθέσουν ένα 10λεπτο να λύσουν απορίες. Καταγγελίες για φαινόμενα ιδιαίτερων σε μαθητές από μονίμους, ώστε να εκλείψουν (η ομερτά των συνδικαλιστών οδηγεί σε περαιτέρω απαξίωση το δημόσιο σχολείο). Γονείς κοντά στο σχολείο. Αναφέρω κάποια λίγα που σίγουρα βοηθούν τους μαθητές που έχουν στόχο τις σπουδές. Ας αξιολογηθούμε όλοι ως προς αυτά και άλλα ποιοτικά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2309 στις: Ιούνιος 26, 2019, 10:39:06 μμ »
Πολύ ωραίες οι προτάσεις σου JURE.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.