*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 117755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dDIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 29, 2011, 03:12:53 μμ »
α και κατι ακομα ποσο εινια το επιδομα του ικα σε περιπτωση επαπειλουμενης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:01 »

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 30, 2011, 01:17:58 πμ »
Μια ερώτηση:
Διαπιστώθηκε εγκυμοσύνη το καλοκαίρι, ενώ θα είναι σε ταμείο ανεργίας μέχρι τον Φλεβάρη.
Έχει προβληματική εγκυμοσύνη.
Τι πρέπει να κάνει σε περίπτωση που κληθεί το φθινόπωρο ωρομίσθια ή αναπληρώτρια;


και κάτι ακόμα αν γνωρίζει κανείς (για να μην ανοίγω νέο θέμα)
Επειδή δεν είναι και πολύ σίγουρο ότι θα την καλέσουν και υπάρχει μια περίπτωση να προκύψει μια άλλη δουλειά όπου θα έχει ΤΕΒΕ, ξέρει κανείς τι ισχύει στο ΤΕΒΕ;
Μήπως συμφέρει να μην πάει στο ΤΕΒΕ και να παραμείνει άνεργη παίρνοντας το επίδομα ανεργίας ώστε να είναι στο ΙΚΑ? συμφέρει καλύτερα ΙΚΑ? (γιατί και στην άλλη δουλειά που θα πάει , αν κρίνει κανείς από τις εισφορές στο ΤΕΒΕ δεν θα της μένει ούτε ευρώ. Μόνο και μόνο για απασχοληση το σκέφτεται για να μην κάθεται δηλαδή.)

ευχαρστώ

Να σου πω για το 2ο. Σαφώς και να μην πάει στο ΤΕΒΕ για τους λόγους που είπες. Και όταν υπάρχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, δε ρισκάρεις να δουλέψεις. Παράλληλα, στο ΤΕΒΕ θα πάρει μόνο 1 επίδομα γύρω στα 800-900ευρώ (τουλάχιστον τόσο ήταν κάποια χρόνια πριν). Το μόνο θετικό του ΤΕΒΕ, κατά την άποψή μου, είναι ότι έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τους γιατρούς. Όχι ότι θα γεννήσει σε γιατρό του ΤΕΒΕ, αλλά βολεύει πολύ στις εξετάσεις αίματος που θα πρέπει να κάνει κάθε μήνα. 

Αποσυνδεδεμένος evi81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:51:55 πμ »
Καλήμερα και καλή σχολική χρονιά σε όλους.Έχω ένα θεματάκι λίγο περίπλοκο.Είμαι υποψήφια αναπληρώτρια της πληροφορικής.Πέρσι δεν δούλεψα και το βιβλιάριο υγείας μου ισχύει μέχρι το Φεβρουάριο του 2012 επίσης είμαι και έγκυος. Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν πως αν προσληφθώ μέχρι τέλος της χρονιάς πολύ πιθανό να μην ανανεωθεί το βιβλιάριο μου οπότε θα πρέπει να ασφαλιστώ στην ασφάλεια του άντρα μου στο στρατό.Όταν λοιπόν πήρα τηλ.στην Β που ανήκω για να ρωτήσω από που θα πάρω την αδεία κύησης  και πόση θα είναι, σε περίπτωση που με καλέσουν, αφού θα πάω σε άλλο ασφαλιστικό φορέα,εκτός ΙΚΑ,  η κοπέλα ήταν καινούργια και δεν ήξερε και όταν της είπα που μπορώ να απευθυνθώ μου έδωσε το τηλ.του προϊστάμενου.Ήταν αγενέστατος και αυτό που μου απάντησε ήταν ότι δεν μπορώ να μιλήσω υποθετικά για κάτι που θα γίνει!!!!Δηλαδή στην Ελλάδα δεν μπορεί κάποιος να μάθει πληροφορίες για κάτι πριν έρθει το αυγό στον...για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε δεν μπορούμε να προνοήσουμε για τίποτα!!! Μήπως γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει είναι λίγο μπερδεμένο.Δεν με νοιάζει αν θα πάρω λεφτά από το ικα με νοιάζει από που θα καλυφθώ για την αδεία, από γιατρό του νοσοκομείου ή από γιατρό του ικα χωρίς βιβλιάριο.Αυτό δεν γίνετε από όσο ξέρω!!

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:35:55 μμ »
Μήπως ξέρετε πόσα λεφτά παίρνουμε από το ΙΚΑ για "επαπειλούμενη"???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:01 »

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:37:37 μμ »
Καλήμερα και καλή σχολική χρονιά σε όλους.Έχω ένα θεματάκι λίγο περίπλοκο.Είμαι υποψήφια αναπληρώτρια της πληροφορικής.Πέρσι δεν δούλεψα και το βιβλιάριο υγείας μου ισχύει μέχρι το Φεβρουάριο του 2012 επίσης είμαι και έγκυος. Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν πως αν προσληφθώ μέχρι τέλος της χρονιάς πολύ πιθανό να μην ανανεωθεί το βιβλιάριο΄.

δεν κατ΄λαβα γιατί δε θα ανανεωθεί από το ικα. επίσης δε γίνεται να πάρεις άδεια αν δεν είναι από το ικα, είχα το ίδιο πρόβλημα.  από το στρατό δεν το δέχονται!

Αποσυνδεδεμένος evi81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:52:19 μμ »
Το βιβλιάριο δεν θα ανανεωθει γιατι δεν θα έχω τα ενσημα για ανανέωση ακόμη και αν προσληφθώ στο τελος της χρονια ,ετσι μου απάντησε το ικα.Εκει ήταν εξυπηρετικόι.Ο στρατός δεχετε την αλλαγη αφου θα μείνω ανασφάλιστη και θα με διαγράψει το ικα.Δεν ξέρω απο που θα ζητήσει χαρτι η Β ή Α  για να βγώ σε αδεια κυήσεως;Απο το γιαρτό του νοσοκομειου που με παρακαλουθεί θα τους καλύπτει αφού θα είμαι ανπληρώτρια;Θα πάρω τις μέρες που δίνει σε κάποιον που είναι ασφαλισμένος στο ικα;Κανένας δεν απαντάει θα δουμε οταν φτασει εκεινη η ώρα μου λενε!Με την κοιλά στο στόμα θα είμαι και τότε πως να τρέχω!!!

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 03:44:49 μμ »
καλησπέρα. αν γνωρίζει κάποια, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου απαντήσετε. Μπορεί κάποια αναπληρώτρια έγκυος να μην πάρει όλη την άδεια κυήσεως, δηλαδή και τις 56 μέρες, λόγω καλή εγκυμοσύνης και να ζητήσει από το γιατρό του ικα που θα πάει να της χορηγήσει άδεια κυήσεως για παράδειγμα 40 ημερών και οι υπόλοιπες 16 να προστεθούν στην άδεια λοχείας;;;μπορεί να συμφωνηθεί κάτι τέτοιο με το γιατρό και το ικα;;;;

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:48:45 μμ »
θα του πεις απλά ως πητ όχι τη σωστή αλλα άλλη. πχ αν γεννας 27/5 θα του πεις 17 ή 10 άνάλογα πόσες μερες θες εσύ .στο ικα ΄και στο γραφείο θα φανεί απλά ότι γέννησες νωρίτερα και οι μέρες που θα χαθούν από την άδεια κύησης θα προστεθούν στην 'αδεια λοχίας.Απλά τα πράγματα. καλή λευτεριά!!μιλάω εκ πείρας.

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:51:07 μμ »
η ημερομηνία θα είναι μεταγενεστερη για 27/5 θα δώσεις ημερομηνία Ιουνίου

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 09:22:42 μμ »
Για τη χορήγηση επιδόματος τοκετού και λοχείας απαραίτητη προυπόθεση είναι η συμπλήρωση 200 ενσήμων την διετία που προηγείται της ΠΗΤ.
Μήπως γνωρίζει κάποιος, εαν υπάρχει πρόβλημα μέρος των 200 ενσήμων να είναι από Σύμβαση Έργου με Ασφάλιση Ικα?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 07:33:30 μμ »
Για τη χορήγηση επιδόματος τοκετού και λοχείας απαραίτητη προυπόθεση είναι η συμπλήρωση 200 ενσήμων την διετία που προηγείται της ΠΗΤ.
Μήπως γνωρίζει κάποιος, εαν υπάρχει πρόβλημα μέρος των 200 ενσήμων να είναι από Σύμβαση Έργου με Ασφάλιση Ικα?
Ευχαριστώ
Επαναφέρω την ερώτηση.
Μήπως γνωρίζει κάποιος, εαν υπάρχει πρόβλημα μέρος των 200 ενσήμων που απαιτούνται για τη χορήγηση επιδόματος τοκετού και λοχείας να είναι από Σύμβαση Έργου με Ασφάλιση Ικα?

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 10:47:53 μμ »
Δεν καταλαβα την ερωτηση σου,γνωριζω ομως οτι χρειαζονται 200 ενσημα απο ΙΚΑ,και προσοχη οχι πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου,αλλα αφαιρωντας και τις 53 ημερες που ειναι η αδεια κυησης.απο τοτε και 2 χρονια πισω πρεπει να εχεις 200 ενσημα,μου το διευκρινισε υπαλληλος ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 02:17:19 μμ »
Δεν καταλαβα την ερωτηση σου,γνωριζω ομως οτι χρειαζονται 200 ενσημα απο ΙΚΑ,και προσοχη οχι πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου,αλλα αφαιρωντας και τις 53 ημερες που ειναι η αδεια κυησης.απο τοτε και 2 χρονια πισω πρεπει να εχεις 200 ενσημα,μου το διευκρινισε υπαλληλος ΙΚΑ.

Ναι ξέρω ότι απαιτούνται 200 ένσημα από ΙΚΑ τα τελευταία δύο χρόνια χωρίς να μετράει η άδεια κύησης.
Ρωτάω αν είναι πρόβλημα μέρος αυτών των ενσήμων να έχουν αποκτηθεί από σύμβαση έργου με ασφάλιση ΙΚΑ.
Στον ΟΑΕΔ για παράδειγμα δεν χορηγούν ταμείο ανεργίας για τις συμβάσεις έργου με  ΙΚΑ γιατί οι συγκεκριμένες συμβάσεις δεν έχουν κρατήσεις για ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 03:48:52 μμ »
Δεν καταλαβα την ερωτηση σου,γνωριζω ομως οτι χρειαζονται 200 ενσημα απο ΙΚΑ,και προσοχη οχι πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου,αλλα αφαιρωντας και τις 53 ημερες που ειναι η αδεια κυησης.απο τοτε και 2 χρονια πισω πρεπει να εχεις 200 ενσημα,μου το διευκρινισε υπαλληλος ΙΚΑ.

Ναι ξέρω ότι απαιτούνται 200 ένσημα από ΙΚΑ τα τελευταία δύο χρόνια χωρίς να μετράει η άδεια κύησης.
Ρωτάω αν είναι πρόβλημα μέρος αυτών των ενσήμων να έχουν αποκτηθεί από σύμβαση έργου με ασφάλιση ΙΚΑ.
Στον ΟΑΕΔ για παράδειγμα δεν χορηγούν ταμείο ανεργίας για τις συμβάσεις έργου με  ΙΚΑ γιατί οι συγκεκριμένες συμβάσεις δεν έχουν κρατήσεις για ΟΑΕΔ.

Πρέπει να μετράνε και αυτά τα ένσημα, αλλά επειδή ζούμε στην εποχή των ραγδαίων αλλαγών, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στο ΙΚΑ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 252

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.