*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545358 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3836 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:52:14 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:39:58 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:35 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3837 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:55:10 μμ »
Ο απεγκλωβισμος μας απο τα νησια οχι μονο δεν επιβαρυνει τον προυπολογισμο αλλα θα τον ελαφρυνεικι ολας αν υπαρχουν κενα φυσικα στις πολεις. Και θα το αποδειξω. :p
100 ευρω επιδομα παραμεθοριου μου δινει τωρα
15 ευρω θα του βγαινει για τον αναπληρωτη ΕΣΠΑ.

85 ευρω μηνιαιο οφελος
1000 το ετος ανα μεταθεση :)


Λεφτά υπάρχουν....
Σίγουροι ψήφοι πάλι....
Και ο έλληνας ξεχνάει...άμα τον βολέψεις μια φορά και την θέση πιάνει μόνιμα και δεν σε ψηφίζει από την άλλη όμως άμα έχεις 15 αναπληρωτές για μια θέση στο σπίτι τους μέτρα κουκιά τώρα....
Σας είπα να σπουδάσετε πολιτικές επιστήμες και πήγατε και μου γίνατε καθηγητές... ο Πάγκαλος μ...ς ήταν;  ;D
Κοπρίτες... ουστ...ουστ...

ΥΓ. Πέρα από το τραγικό του πράγματος (γιατί για να μας κλαίνε είμαστε σε κάποια πράγματα) σας το έχω ξαναπεί οι πολιτικοί δεν έχουν πρωταρχικό στόχο να κάνουν οικονομία. Να ξαναβγούν θέλουν.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 07:59:36 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3838 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:59:03 μμ »
Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ. Αυτό που πρέπει να διεκδικηθεί από τους μονίμους που είναι "μόνιμα εξόριστοι" τα τελευταία χρόνια που δεν γίνονται μεταθέσεις-μετακινήσεις είναι επιτέλους ο απεγκλωβισμός τους ο οποίος δεν έχει κανένα απολύτως κόστος οικονομικό. Ας ελπίσουμε πώς θα το "σφυρίξει" κάποιος επιτέλους και θα το εξηγήσει διεξοδικά!!
Όχι άλλο μαστίγωμα!
++++++++
Ποιος όμως θα το σφυρίξει;μήπως πρεπει να το κάνουμε εμείς;
Θα μου πείτε με ποιον τροπο ακριβώς;
Δεν ξέρω,αυτο που ξέρω όμως ειναι οτι πλέον είμαστε πολλοί,αλλα δεν έχουμε τροπο να ακουστουμε!τωρα γιατι η ΟΛΜΕ δεν το κανει αυτο,γιατι δεν ειναι η φωνή μας κ εν παση περιπτώσει για ποιο λόγο να υπάρχει,αν όχι γι αυτο(να ειναι η φωνή μας)να μην αναρωτηθώ,ε;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3839 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:01:37 μμ »
++++++++
Ποιος όμως θα το σφυρίξει;μήπως πρεπει να το κάνουμε εμείς;
Θα μου πείτε με ποιον τροπο ακριβώς;
Δεν ξέρω,αυτο που ξέρω όμως ειναι οτι πλέον είμαστε πολλοί,αλλα δεν έχουμε τροπο να ακουστουμε!τωρα γιατι η ΟΛΜΕ δεν το κανει αυτο,γιατι δεν ειναι η φωνή μας κ εν παση περιπτώσει για ποιο λόγο να υπάρχει,αν όχι γι αυτο(να ειναι η φωνή μας)να μην αναρωτηθώ,ε;

Πολλοί διαφορετικοί είμαστε, πολλοί ίδιοι δεν είμαστε...με ίδια συμφέροντα και με ίδιες προσβάσεις... κανιβαλισμός δεν υπάρχει μόνο μεταξύ αναπληρωτών vs μονίμων αλλά και μονίμων vs μονίμων όπως και αναπληρωτών Vs αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 08:13:01 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:35 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3840 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:11:18 μμ »
Στις 11 Σεπτεμβρίου ανοίγουν τα σχολεία


http://www.protothema.gr/greece/article/387589/allazei-tin-enarxi-tis-sholikis-hronias-o-loverdos/
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3841 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:15:40 μμ »
Πάντως guest δεν μου φαίνεται πολύ πειστική η απάντηση "καλυτερα να εχω έναν αναπληρωτή ευχαριστημένο,παρά έναν μόνιμο", μια ψήφος ο ένας,μια κ ο αλλος(κ στην περίπτωση των αναπληρωτών πάντα θα υπαρχει κάποιος,γιατι κάποιος θα προσληφθεί κάπου,ενώ στην περίπτωση του μόνιμου,εχω μια ψήφο χαμένη απο χέρι τα τελευταία χρόνια)!
ΥΓ:δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτο που θέλω να πω,με τον τροπο που το λέω! 😄

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3842 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:19:18 μμ »
Πάντως guest δεν μου φαίνεται πολύ πειστική η απάντηση "καλυτερα να εχω έναν αναπληρωτή ευχαριστημένο,παρά έναν μόνιμο", μια ψήφος ο ένας,μια κ ο αλλος(κ στην περίπτωση των αναπληρωτών πάντα θα υπαρχει κάποιος,γιατι κάποιος θα προσληφθεί κάπου,ενώ στην περίπτωση του μόνιμου,εχω μια ψήφο χαμένη απο χέρι τα τελευταία χρόνια)!
ΥΓ:δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτο που θέλω να πω,με τον τροπο που το λέω! 😄

Ναι γιατί ξαναδιαβάζοντας το δεν το ανέλυσα καλά (με πρόλαβες πριν το διορθώσω/συμπληρώσω).
Ο μόνιμος με μετάθεση με ξεχνάει (ο αναπληρωτής ή ο μόνιμος που ζητάει απόσπαση με έχει ανάγκη κάθε έτος και αν όχι εμένα το φιλαράκι μου που πίνουμε μπύρες από το άλλο κόμμα).

ΥΓ. τωρα είναι πιο πειστικό? Αν βάλω και διώχνω 15.000 κόσμο για να έχω 1.300.000 να ελπίζουν ότι μπορεί να διεκδικήσουν αυτές τις θέσεις είναι ακόμα πειστικότερο? Διότι η παραμύθα ότι μόνο η Τρόικα με έβαλε αλλά εγώ δεν ήθελα (λες και μπορούσα να κάνω αλλιώς προσλήψεις) και η συνολική εξοικονόμηση σε ένα χρέος 300+ δις είναι 0,1 δις μόνο για μωρά παιδιά είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 08:26:16 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3843 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:28:06 μμ »
Ε!τοτε να του υποσχεθουμε πως δεν θα τον ξεχάσουμε ποτέ!!!!!!!!
ΥΓ:Υπόσχομαι!!!!!!!!😄😄😄

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3844 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:15:57 μμ »
Παντως guest  απαντωντας στο ΥΓ σου:ο αριθμος των αναπληρωτων ειναι ασχετος με τις μεταθεσεις κ μεταθεσεις να κανει παλι 1.300.000 θα ελπιζουν για 15000 θεσεις!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3845 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:18:14 μμ »
Παντως guest  απαντωντας στο ΥΓ σου:ο αριθμος των αναπληρωτων ειναι ασχετος με τις μεταθεσεις κ μεταθεσεις να κανει παλι 1.300.000 θα ελπιζουν για 15000 θεσεις!

Πόσοι για που και που ψηφίζουν  (ούτε αυτό αλλάζει;). Να στο αναλύσω καλύτερα... η μετάθεση καλύπτει ένα κενό και ευχαριστεί αυτόν που την παίρνει. Το κενό όμως που δεν ίνεται σε μετάθεση το διεκδικούν πολλοί. Και όσο αυτό δεν δίνεται το διεκδικούν πολλοί και διαφορετικοί και διαχρονικά....Αυτά σε ένα Υπουργείο και σε μία περιοχή.
Το 1.300.000 για 15.000 θέσεις απροσδιόριστες (ειδικότητα και τοποθεσία) σε όλη την Ελλάδα πάλι....ευνοεί μάλλον μια ολόκληρη κυβέρνηση.... βλέπεις φεύγουν 15.000 ελπίζει 1.300.000...
Ο Luerdi λοιπόν όπως και ο κάθε Υπουργός μικραίνει την μεγάλη εικόνα.... την φέρνει στα μέτρα του... γι αυτό και αναφέρω και αναλύω τα δύο παραδείγματα...διότι εξυπηρετούν τον ίδιο σκοπό...άρα λοιπόν ο Luerdi μπορεί και ναμην δουλεύει μόνο για την πάρτη του ή καλύτερα το "καλό" του Luerdi μπορεί να συνδυαστεί και με ένα μεγαλύτερο "καλό". Γι αυτό και είπα πριν το θέμα είναι ότι ο Luerdi δεν αποφασίζει μόνος του...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 09:25:52 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3846 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:39:46 μμ »
Μπορουμε να κανουμε κατι? ομαδικη αποστολη email,να συνταξει καποιος ενα κειμενο και να το υπογραψουμε, να φυγει σε ολα τα πολιτικα γραφεια κτλ? γρηγορα.
Σιχτιρ δηλαδη, η μιση ελλαδα δε μπορει να παρει μεταθεση, κατι μεσσηνιες και αττικες ανοικτες.
Που σαι μεγαλε φιλιππα να κατεβεις χαιρωνεια να ξεσκισεις τη μικτη αττικοβοιωτιας

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3847 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:49:27 μμ »
καλημερα σε ολους

ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις απο εσας εικονα για τους ΠΕ06 δευτεροβαθμιας οσον αφορα τις μεταθεσεις για θεσσαλονικη. το ρωταω διοτι με εναν προχειρο υπολογισμο αν δεν εχουμε συνταξιοδοτησεις ή παραιτησεις στον κλαδο μου δε τη βλεπουμε ποτε τη θεσσαλονικη ακομα κι αν εχουμε πανω απο 100 μορια που τα εχουμε καλως ή κακως!!!


Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? Απ'όσο ξέρω με λιγότερο από 120 μόρια την θεσσαλονίκη την βλέπεις στον χάρτη κ στην τηλεόραση...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3848 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:20:39 μμ »

 Μου προκαλεί θλίψη κάποιος να λέει νούμερα υπέρ μας και εμείς να μην του δίνουμε στοιχεία υπέρ.... τελικά τι πραγματικά θέλουμε? πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κίνητρα μπορεί να υπάρχουν (όσο μικροκομματικά και να το δω) να θέλεις ο κλάδος σου να μην σηκώσει κεφάλι... ( αλλά για μια γενικότερη τάση του να αντιδράμε στα άσχημα αλλά να αντιδράμε και στα θετικά??? ).

Φοβερή παρατήρηση!!!!!Μπράβο σου!
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3849 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:40:19 μμ »
Πραγματι φοβερη παρατηρηση!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160755
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.