*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 920501 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4032 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:02:40 μμ »
αυτο εννοειται...αφου υπαρχουν ασεπιτες αδιοριστοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4033 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:03:00 μμ »
Δεν ειμαι ψυχολογος αλλα να θυμησω τον τελευταιο χρησμο της με τον αριθμο διορισμων οταν αλλοι ελεγαν 3.000 και αλλοι 600 οι διορισμοι.Αποφευγει παντοτε να πει τη λεξη τζζζζζζζζζζζζζζζζ.Ετσι και εδω αποφευγει να πει τη λεξη ΝΕΟΣ ΑΣΕΠ.Χρησιμοποιει ενεστωτα στο εξαντλουμε ουτε θα εξαντλησουμε ουτε εξαντλησαμε , διχωριζει τις ειδικοτητες και λεει ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΑΡΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.Νομιζω οτι πλεον εχω μπει στο διαολοκο της μυαλο και ανατριχιαζω .
Συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε. Είναι η εξήγηση που δίνω κι εγώ στα λόγια της. Εκεί που νομίζεις ότι η τελευταία φράση της κατοχυρώνει τους υπόλοιπους διοριστέους, στην πραγματικότητα ταυτόχρονα αποκλείει το δικαίωμα διορισμού στις βασικές ειδικότητες! Μόνη απορία μου είναι γιατί δε λέει τίποτα για τους ΠΕ10 και ΠΕ12 (εκτός των Ηλεκτρονικών Μηχανικών πιθανώς). Διότι κι αυτοί δεν έχουν πια διοριστέους. Τους εξάντλησε η Αννούλα.
Συνάδελφοι γαρ...!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4034 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:09:04 μμ »
Δεν ειμαι ψυχολογος αλλα να θυμησω τον τελευταιο χρησμο της με τον αριθμο διορισμων οταν αλλοι ελεγαν 3.000 και αλλοι 600 οι διορισμοι.Αποφευγει παντοτε να πει τη λεξη τζζζζζζζζζζζζζζζζ.Ετσι και εδω αποφευγει να πει τη λεξη ΝΕΟΣ ΑΣΕΠ.Χρησιμοποιει ενεστωτα στο εξαντλουμε ουτε θα εξαντλησουμε ουτε εξαντλησαμε , διχωριζει τις ειδικοτητες και λεει ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΑΡΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.Νομιζω οτι πλεον εχω μπει στο διαολοκο της μυαλο και ανατριχιαζω .
Συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε. Είναι η εξήγηση που δίνω κι εγώ στα λόγια της. Εκεί που νομίζεις ότι η τελευταία φράση της κατοχυρώνει τους υπόλοιπους διοριστέους, στην πραγματικότητα ταυτόχρονα αποκλείει το δικαίωμα διορισμού στις βασικές ειδικότητες! Μόνη απορία μου είναι γιατί δε λέει τίποτα για τους ΠΕ10 και ΠΕ12 (εκτός των Ηλεκτρονικών Μηχανικών πιθανώς). Διότι κι αυτοί δεν έχουν πια διοριστέους. Τους εξάντλησε η Αννούλα.
Συνάδελφοι γαρ...!!!
συνάδελφοι,συγνώμη αλλά,αν και κατανοώ την πίκρα και την οργή σας,οπως και όσοι τραβιόμαστε,ας μην είμαστε τόσο δραματικοί.Δε σταματά να έχει καθηγητές στα σχολεία επειδή ίσως δε διορίσει από το 24μηνο στις βασικές ειδικότητες!

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4035 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:13:31 μμ »
Δεν ειμαι ψυχολογος αλλα να θυμησω τον τελευταιο χρησμο της με τον αριθμο διορισμων οταν αλλοι ελεγαν 3.000 και αλλοι 600 οι διορισμοι.Αποφευγει παντοτε να πει τη λεξη τζζζζζζζζζζζζζζζζ.Ετσι και εδω αποφευγει να πει τη λεξη ΝΕΟΣ ΑΣΕΠ.Χρησιμοποιει ενεστωτα στο εξαντλουμε ουτε θα εξαντλησουμε ουτε εξαντλησαμε , διχωριζει τις ειδικοτητες και λεει ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΑΡΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.Νομιζω οτι πλεον εχω μπει στο διαολοκο της μυαλο και ανατριχιαζω .
Συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε. Είναι η εξήγηση που δίνω κι εγώ στα λόγια της. Εκεί που νομίζεις ότι η τελευταία φράση της κατοχυρώνει τους υπόλοιπους διοριστέους, στην πραγματικότητα ταυτόχρονα αποκλείει το δικαίωμα διορισμού στις βασικές ειδικότητες! Μόνη απορία μου είναι γιατί δε λέει τίποτα για τους ΠΕ10 και ΠΕ12 (εκτός των Ηλεκτρονικών Μηχανικών πιθανώς). Διότι κι αυτοί δεν έχουν πια διοριστέους. Τους εξάντλησε η Αννούλα.
Συνάδελφοι γαρ...!!!
συνάδελφοι,συγνώμη αλλά,αν και κατανοώ την πίκρα και την οργή σας,οπως και όσοι τραβιόμαστε,ας μην είμαστε τόσο δραματικοί.Δε σταματά να έχει καθηγητές στα σχολεία επειδή ίσως δε διορίσει από το 24μηνο στις βασικές ειδικότητες!

Φιλε evants καλως ή κακώς οι εναπομειναντες στις βασικες ειδικοτητες ειμαστε 24 μηνιτες αρα αυτη τη στιγμη γραφουμε τις αποψεις μας για το τι μελλει γενεσθαι , δεν ειμαστε δραματκοι.Αν θες να γραψεις κατι αλλο για καποια αλλη κατηγορια ,οτιδήποτε σε απασχολει γραψτο , εμεις παντως θα συνεχισουμε να αναλυουμε το χρησμο της  με βαση το μελλον του 24 μηνου.Ελευθεροι ειναι επισης να γραψουν ολοι την αποψη τους και για το 30 μηνο και για το 40 % κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:14 »

Αποσυνδεδεμένος markira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4036 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:15:43 μμ »
να ρωτησω κατι ασχετο; αν καποιοσ δεν δηλωσει ολεσ τις περιοχεσ,και κατα συνεπεια δεν τον παρουν εχει καποια κυρωση; χανει πχ τον διορισμο του ή δεν δουλευει ως αναπληρωτησ για την συγκεκριμενη χρονια;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4037 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:16:15 μμ »
Ο νομος 3848 υπαρχει και εφαρμοζεται.
Και λεει οτι μεχρι το 2011 θα υπαρξει η μεταβατικη.
Δεν υπαρχει λογος να βγει και να επιβεβαιωσει κατι που ηδη ειναι νομος.
Αντιθετα όμως, θα εβγαινε να δηλωσει κατι το οποιο θα διαφοροποιουσε τον 3848, οπως η παραταση της μεταβατικης για παραδειγμα, η οποια θα τροποποιουσε την ληξη ισχυος της μεταβατικης.

Δυστυχως δεν δηλωσε κατι τετοιο, αλλα αυτα που γνωριζετε ηδη.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4038 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:19:20 μμ »
Προσπαθούμε να μαντέψουμε χρησμούς, γινόμαστε "νομικοί" και προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε νόμους και γνωρίζουμε ταυτόχρονα πως η ηγεσία του υπουργείου  με τροποποίησεις μπορεί να ανατρέψει τα πάντα.

Να απαιτήσουμε το αυτονόητο: ξεκαθαρίσει το υπουργείο επιτέλους τις προθέσεις του.
Να μας πει τι πρόκειται ακριβώς να κάνει.
Πότε θα κάνει ΑΣΕΠ και για ποιες ειδικότητες.

Ανεξάρτητα από τα συμφέροντα που έχει ο καθένας μας  :P το μεγαλύτερο και κοινό βάσανο που τραβάμε όλοι μαζί είναι η ανασφάλεια του τι θα συμβεί.
Να απαιτήσουμε να ξεκαθαριστεί από τώρα το τοπίο, για να σχεδιάσουμε κάπως τις ζωές μας...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΩΝ ΤΟΥ  ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ  ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΕΙ!  >:( >:(

ΥΓ. Τώρα τι θύμωσα; Έχασα και το πιεσόμετρο...  :(

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4039 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:19:54 μμ »
Προσπαθούμε να μαντέψουμε χρησμούς, γινόμαστε "νομικοί" και προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε νόμους και γνωρίζουμε ταυτόχρονα πως η ηγεσία του υπουργείου  με τροποποίησεις μπορεί να ανατρέψει τα πάντα.

Να απαιτήσουμε το αυτονόητο: να ξεκαθαρίσει το υπουργείο επιτέλους τις προθέσεις του.
Να μας πει τι πρόκειται ακριβώς να κάνει.
Πότε θα κάνει ΑΣΕΠ και για ποιες ειδικότητες.

Ανεξάρτητα από τα συμφέροντα που έχει ο καθένας μας  :P το μεγαλύτερο και κοινό βάσανο που τραβάμε όλοι μαζί είναι η ανασφάλεια του τι θα συμβεί.
Να απαιτήσουμε να ξεκαθαριστεί από τώρα το τοπίο, για να σχεδιάσουμε κάπως τις ζωές μας...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΩΝ ΤΟΥ  ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ  ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΕΙ!  >:( >:(

ΥΓ. Τώρα τι θύμωσα; Έχασα και το πιεσόμετρο...  :(

Τι έκανα πάλι εδώ; Να ηρεμήσω....

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4040 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:20:36 μμ »
σας παραθέτω τι έγραψε άλλο μέλος:
μολις μιλησα με υπουργειο

Για να γινουν συμπληρωματικοι διορισμοι ειπε οτι πρεπει να κλεισουν οι πινακες κατι το οποιο δε βλεπει να γινεται φετος γιατι δεν εχουν διοριστει ολοι οι διοριστεοι απο ολες τις ειδικότητες ειπε οτι μαλλον θα υπαρχει παραταση της μεταβατικης περιοδου για ακομα ενα χρόνο (αυτο το τελευταιο το ειπε με ερωτηματικο χωρις να υπαρχει επισημη θεση απο το υπουργειο

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4041 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:21:55 μμ »
panos2 μη μου θυμώνεις....έλα, έχω καλό πιεσόμετρο....θα σου δώσω και καραμελίτσα να συνέλθεις :)

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4042 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:22:10 μμ »
Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ
Ερωτηματικά και προβληματισμό έχει δημιουργήσει η δήλωση της Υπουργού Παιδείας "Θα υπάρξει Υπουργική Απόφαση για παράταση του χρόνου διορισμού όσων έχουν πετύχει στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Εξαντλούμε τους πίνακες των βασικών ειδικοτήτων (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί, δάσκαλοι). Οι υπόλοιπες ειδικότητες, με κανονιστική πράξη, έχουν δικαίωμα διορισμού την επόμενη σχολική χρονιά".

Η δήλωση αυτή μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως.

1. Για τις βασικές ειδικότητες θα κάνει ΑΣΕΠ και για τις υπόλοιπες συνεχίζεται η μεταβατική περίοδος
2. Θα υπάρξει απόφαση για το σύνολο των ειδικοτήτων και παράταση της μεταβατικής για όλους κατα ένα έτος.

Μέχρι στιγμής και με βάση τα όσα γνωρίζουμε δεν υπάρχει καμιά ενημέρωση για επικείμενο ΑΣΕΠ όπως άλλωστε δήλωσε και ο ίδιος ο πρόεδρος του ΑΣΕΠ. Εξάλλου είναι λίγο δύσκολο για κάποιους να συνεχίζεται η μεταβατική και οι πίνακες του 24μηνου και για κάποιες άλλες ειδικότητες να εφαρμόζεται το νέο σύστημα. Βέβαια ήδη εφαρμόζεται για τις ειδικές κατηγορίες όπου η μοριοδότηση γίνεται με βάση το νόμο 3848. Επίσης σε περίπτωση που δεν καλυφθούν όλες οι θέσεις των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ, καθώς κάποιοι εντάσσονται και στο 24μηνο, θα πρέπει να έχουμε νέα εγκύκλιο για επιλαχόντες. Αν αυτή δεν βγει τότε αυτομάτως θα έχουμε παράταση της μεταβατικής και για τις βασικές ειδικότητες. Ίσως για αυτό η Υπουργός χρησιμοποίησε το ρήμα "εξαντούμε" και όχι "εξαντλήσαμε". Απομένει να δούμε ποιους τελικά θα αφορά η Υπουργική Απόφαση. Εκτιμούμε πάντως με βάση τα όσα γνωρίζουμε αλλά και τις εξελίξεις στους διορισμούς ότι θα έχουμε παράταση μεταβατικής για όλους κατα ένα ακόμα σχολικό έτος. Αυτό λέγεται αυτή τη στιγμή στο Υπουργείο Παιδείας. Απομένει φυσικά να το επικυρώσει η κυρία Διαμαντοπούλου.

Απο σαιτ που δε μπορω να πω το ονομα του , διοτι μου απαγορευτηκε.ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΟΥ ΧΡΗΣΜΟΥ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2011, 04:28:23 μμ από billimember »

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4043 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:22:49 μμ »
Απαντάει στο facebook? Θα μπορούσε κάποιος να ρωτήσει πώς σκοπεύει να διορίσει του χρόνου?

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4044 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:22:54 μμ »
@Billimember,δεν είναι πρόθεσή μου να υποβαθμίσω το δίκιο σας και προσπάθησα να το ξεκαθαρίσω αυτό.Απλώς θεωρώ ότι το να αλλάζει ρότα η συζήτηση και να αναλώνεται στις επιδιώξεις μιας συγκεκριμένης ομάδας δεν μπορεί να υποκαταστήσει την αλήθεια των πραγμάτων.Καλώς ή κακώς,σχεδιασμός έχει γίνει και πάντα θα υπάρχουν θύματα.Το σχολείο θα συνεχίσει να δουλεύει και αφορισμοί του τύπου ‘μένουν τα σχολεία χωρίς βασικές ειδικότητες‘ αφήνουν λάθος εντύπωση και γίνονται μπούμερανγκ στις διεκδικήσεις του κόσμου της αδιοριστίας.Αυτός ο κόσμος αποτελείται από ετερόκλητες ομάδες.Δεν απαγόρευσα σε κανένα να γράφει ό,τι τον αφορά,όμως κάθε μία από αυτές τις ομάδες έχει το δίκιο ΚΑΙ με το μέρος της.Οι νεότεροι,οι παλιότεροι,οι παλιοί ασεπίτες,οι 24μηνίτες κλπ

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4045 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:23:15 μμ »
panos2 μη μου θυμώνεις....έλα, έχω καλό πιεσόμετρο....θα σου δώσω και καραμελίτσα να συνέλθεις :)

υπογλωσσιο θελει, οχι καραμελιτσα!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160711
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.