*

Αποστολέας Θέμα: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης  (Αναγνώστηκε 118839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #420 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 08:44:13 μμ »
@Έσπερος
Αν δεν είχες καταφέρει να κάνεις μάθημα από την αρχή της χρονιάς και η διευθύντρια σε αγνοούσε και οι γονείς έψαχναν από πού να φύγουν για να μην είναι σε τέτοιο νοσηρό κλίμα τα παιδιά τους, εσύ θα καθόσουν να κοιτάς ή θα απευθυνόσουν εγγράφως στην υπηρεσία σου; Δεν την κατηγορεί κανείς που δεν μπορεί να επιβάλει την τάξη, είτε λόγω χαρακτήρα, είτε λόγω απειρίας, αλλά που δεν κινητοποιείται. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση της και μετά σε παρακαλώ βάλε και τον εαυτό σου στη θέση του γονιού που βλέπει το παιδί του κάθε μέρα να αλλάζει και να γίνεται επιθετικό. Ναι, συναδελφικότητα αλλά με όρια. Δεν λέμε για αναφορές επειδή είμαστε δικομανείς αλλά επειδή αγαπάμε την δουλειά μας και δεν θέλουμε να την γελοιοποιεί κανένας.

Έχω βρεθεί την πρώτη μου χρόνια σε αυτήν την θέση, με μια εξωφρενικά άτακτη πρώτη και δύσκολη δευτέρα, με πολύ χαλαρή διευθύντρια, δεν ξέρω βέβαια αν τα παιδιά ήταν κάτι τοσο ιδιαίτερο ή εμένα μου φαίνονταν γιατί δεν το περίμενα. Και δεν ήμουν 24, ήμουν σχεδον 30, με διδακτορικό, με εμπειρία εξωτερικού, υποτίθεται δλδ ότι είχα αυτοπεποίθηση. Στα κενά μου πήγαινα σπίτι (εμενα κοντά) και έκλαιγα, βασικά απορώ πώς είχα καταφέρει να μην βαλω τα κλάματα μέσα στην τάξη. Υποστήριξη από το σχολείο δεν υπήρχε, προφανώς όλοι με εβλεπαν με οίκτο σαν την καημένη κοπελίτσα που ήρθε εκτός τόπου και χρόνου. Εγω απλα φρόντισα να δίνω πολύ προσεγμένο υλικό σε φωτοτυπιες και να χρησιμοποιώ πολύ οπτικοακουστικό υλικό, για να ξέρουν οι σωστοί γονεις ότι δεν είμαι αδιάφορη. Σε οικογένεια εκπαιδευτικών μεγάλωσα, ποτέ από κανέναν δεν ακουσα ότι αν τα παιδιά κάνουν φασαρία, μπορείς να κανεις καταγγελία στη διεύθυνση. Η οποία θα κάνει τι; Ούτε θα είχα φανταστεί ότι γονείς εκπαιδευτικοί, αντί να συμπάσχουν, θα μου την έφερναν έτσι ύπουλα. (κάποια χρόνια μετά πάντως που κάναμε καταγγελία στη διεύθυνση για άλλο θέμα, να μην πω τι πήραμε, οπότε ξέρω καλά τι σημαίνουν οι καταγγελίες. Κι από μια άποψη πάλι καλά, γιατί μάλλον δεν έχετε ιδέα πόσες καταγγελίες εναντίον ολωνων μας φτάνουν στις διευθύνσεις, αν ασχολούνταν μπορεί όλοι να είχαμε περάσει από μια ΕΔΕ. Είναι απίστευτο μέσα σε φόρουμ εκπαιδευτικών, να προτείνουν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί, να στιγματιστεί μια νεαρή επαγγελματίας, στην οποία μάλιστα το σχολείο φαίνεται ότι πάσαρε το άτακτο τμήμα, και σίγουρα το σχολείο το ίδιο θα φροντίσει να μην ξανάρθει άλλη χρονια με τα γνωστά τηλεφωνακια στη διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:57 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #421 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 08:55:37 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:39:31 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #422 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:11:54 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαινω είναι τι είδους καταγγελία θα μπορούσε να κάνει η δασκάλα. Η ΠΔΕ δεν μπορεί να πει κάτι στους γονείς των παιδιών. Είναι πέρα από τη δικαιοδοσία της. Δυστυχώς.

Στο νηπιαγωγειο του παιδιού μου ξέρω ότι υπάρχει πολύ άτακτο παιδί που ενοχλεί και τα παιδιά και το μάθημα. Σιγιυρα και το δικό μου έχει φάει σπρωξιές ή ίσως και καμία φάπα, και φέτος το σχολιάζει πολύ ότι είναι άτακτος. Για τη νηπιαγωγό το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι τη λυπάμαι γι αυτά που τραβάει. Την οικογένεια του παιδιού την ξέρω, είναι αμόρφωτοι, λαϊκοί, χαμηλού επιπέδου και η μαμα βουρλο. Τι να κάνουμε. Συμβαίνουν αυτά. Δεν θα κάτσω να κακολογω τη νηπιαγωγό που δίνει την ψυχή της.

Δεν λέω ότι δεν με απασχολούν οι συμπεριφορές παιδιών. Γι αυτό θα προσπαθήσω να στείλω το παιδί μου αλλού κι όχι εκεί που ανήκει, να γλιτώσει τουλάχιστον για το δημοτικό την υποκουλτούρα (σε μικρό σχολείο, για να είναι πιο ησυχα, δεν έχω άλλο κριτήριο). Αλλά δεν θα επιρριψω ευθύνη στα σχολεία. Λες και δεν ξέρω τι γίνεται και τι έχει να αντιμετωπίσει ένας εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος IoannisA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #423 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:19:24 μμ »
Όσο θα προετοιμάζετε το παιδί σας να αλλάξει σχολείο, έχετε υποχρέωση στον εαυτό σας και στην κοινωνία να επικοινωνήσετε με τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού έργου (έπρεπε να το είχε κάνει η διευθύντρια) και μετά από την εμπλοκή του και αν δεν γίνει τίποτα, να κάνετε αναφορά στην Πρωτοβάθμια με κοινοποίηση σε Περιφέρεια και Υπουργείο για όλα αυτά. Η δασκάλα δεν έχει καθόλου δεμένα τα χέρια και δεν πρέπει να μείνει στο απυρόβλητο, απλά δεν θέλει να κάνει αναφορά. Κανένας δεν θέλει να κάνει αναφορά για να μην ενοχλήσει.Ενοχλείστε τους εσείς αν δεν θέλετε να είστε και εσείς μέρος του προβλήματος. Καθαρά και σταράτα, σιχάθηκα την ευθυνοφοβία όλων

Εμείς πραγματικά το έχουμε αναφέρει προφορικά αρκετές φορές στη διευθύντρια και τη Δευτέρα η γυναίκα μου θα είναι πάλι εκεί, ενώ ταυτόχρονα ετοιμάζουμε όλες τις ανάλογες επώνυμες και έγγραφες ενέργειες. Συμφωνώ απόλυτα ότι έχουμε ευθύνη σαν πολίτες να προβούμε σε έγγραφες αναφορές από τη στιγμή που οι προφορικές μας παρεκλήσεις δεν έχουν ανταπόκριση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:57 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #424 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:24:22 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:39:52 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #425 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:27:39 μμ »
Εμείς πραγματικά το έχουμε αναφέρει προφορικά αρκετές φορές στη διευθύντρια και τη Δευτέρα η γυναίκα μου θα είναι πάλι εκεί, ενώ ταυτόχρονα ετοιμάζουμε όλες τις ανάλογες επώνυμες και έγγραφες ενέργειες. Συμφωνώ απόλυτα ότι έχουμε ευθύνη σαν πολίτες να προβούμε σε έγγραφες αναφορές από τη στιγμή που οι προφορικές μας παρεκλήσεις δεν έχουν ανταπόκριση.

Οι εγγραφές αναφορές πάνε στα σκουπίδια. Ειδικά αν αφορούν συμοεριφορα διευθυντων. Το πολύ πολύ να την πληρψσει η δασκάλα, να θεωρείται ανεπιθύμητη σε σχολεία της περιοχής (ήδη θα θεωρείται γιατί τα κουτσομπολιά κυκλοφορούν). Αν εσείς έχετε τη συνείδηση σας ήσυχη έτσι, οκ. Το λυπηρό είναι ότι αυτά τα υποστηρίζουν και εκπαιδευτικοί, που θα έπρεπε να ξέρουν.

Αν θεωρούμε τις καταγγελίες τόσο εύκολες, γιστι δεν καταγγέλουμε τους γονείς για τα παιδιά τους, αντί να στοχοποιούμε τους επαγγελματίες που πάνε να δουλέψουν και ταλαιπωρούνται και εξευτελίζονται;

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #426 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:29:05 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:40:02 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #427 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:44:03 μμ »
Δεν κατάλαβες φίλη. Αναφορά για τα παιδιά θα κάνει ουσιαστικά. Σου έγραψα παραπάνω. Βοηθάει αν θες να διαχειριστούν την κατάσταση καλύτερα, δεν είναι προσωπικό το θέμα κανενός

Μα σε τι θα βοηθήσει η αναφορά; αφού οι προϊσταμενοι δεν μπορούν να εμπλακούν με γονείς. Εκτός αν εννοείτε ότι η δασκάλα, και μάλιστα η νέα δασκάλα, θα έπρεπε να είχε καταγγέλει τη διεύθυνση του σχολείου, αλλά δεν φαντάζομαι να εννοείτε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2947
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #428 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:44:13 μμ »
Παιδιά, πιστέψτε με, δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τ ί π ο τ α. Το παιδί ν' αλλάξει σκολειό. Η μόνη λύση.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #429 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:53:36 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:40:15 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #430 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:59:36 μμ »
Εγώ προσωπικά θα απευθυνόμουν πρώτα στη συντονίστρια. Η συντονίστρια θα πάει στο σχολείο και αυτό δεν θα αρέσει στο σχολείο, αλλά σκασίλα του ανθρώπου. Το παιδί του θέλει να προστατεύσει. Να βρει αυτή τη λύση, και αν η λύση είναι η αλλαγή περιβάλλοντος για τα ήσυχα παιδιά, να το προτείνει και η ίδια η σύμβουλος, γιατί όχι; Οι γονείς θα πρέπει να μαζέψουν υπογραφές, να μη διστάζουν, κακώς διστάζουν. Και ο σύλλογος γονέων είναι ανύπαρκτος;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #431 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 10:00:47 μμ »
Παιδιά, πιστέψτε με, δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τ ί π ο τ α. Το παιδί ν' αλλάξει σκολειό. Η μόνη λύση.

Μακάρι να γίνει το καλύτερο για το παιδάκι, αλλά κι αυτοί εκεί στο Περιστέρι να σταματήσουν να κάνουν την πάπια (τη διεύθυνση του σχολείου, εννοώ).

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #432 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 10:05:37 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:40:29 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος IoannisA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #433 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 10:28:14 μμ »
Εγώ προσωπικά θα απευθυνόμουν πρώτα στη συντονίστρια. Η συντονίστρια θα πάει στο σχολείο και αυτό δεν θα αρέσει στο σχολείο, αλλά σκασίλα του ανθρώπου. Το παιδί του θέλει να προστατεύσει. Να βρει αυτή τη λύση, και αν η λύση είναι η αλλαγή περιβάλλοντος για τα ήσυχα παιδιά, να το προτείνει και η ίδια η σύμβουλος, γιατί όχι; Οι γονείς θα πρέπει να μαζέψουν υπογραφές, να μη διστάζουν, κακώς διστάζουν. Και ο σύλλογος γονέων είναι ανύπαρκτος;

@erietta Τι μπορεί να κάνει ο σύλλογος γονέων; Ρωτάω γιατί η γυναίκα μου είναι στο σύλλογο και ένας άλλος πατέρας που είναι στο σύλλογο η κόρη του είναι μαζί με τη δική μου και έχει και αυτή πρόβλημα.

Η διευθύντρια έχει αναφέρει πάρα πολλές φορές ότι ο σύλλογος γονέων δεν μπορεί να εμπλακεί στο εκπαιδευτικό έργο και έτσι περιορίζεται μόνο σε δραστηριότητες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.