*

Αποστολέας Θέμα: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης  (Αναγνώστηκε 117930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #532 στις: Οκτώβριος 30, 2022, 11:26:02 μμ »
Δάσκαλος που φεύγει από τμήμα επειδή γινόταν φασαρία, είναι τελειωμένος στο σχολείο αυτό. Πουθενά δεν θα μπορεί να σταθεί.

Και κάθε πότε συμβαίνει αυτό, να φεύγει δάσκαλος από τμήμα που γίνεται φασαρία;
Γιατί καθώς φαίνεται, πολύ σπάνια συμβαίνει. Τόσο οι σύμβουλοι όσο και ο σύλλογοι διδασκόντων, δεν το επιτρέπουν.
Οπότε το επιχείρημά σου δεν έχει καν δοκιμαστεί σε πολλές περιπτώσεις, για να αποτελεί ισχυρό επιχείρημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2022, 11:27:49 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:20 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #533 στις: Οκτώβριος 30, 2022, 11:32:57 μμ »
Και κάθε πότε συμβαίνει αυτό, να φεύγει δάσκαλος από τμήμα που γίνεται φασαρία;
Γιατί καθώς φαίνεται, πολύ σπάνια συμβαίνει. Τόσο οι σύμβουλοι όσο και ο σύλλογοι διδασκόντων, δεν το επιτρέπουν.
Οπότε το επιχείρημά σου δεν έχει καν δοκιμαστεί σε πολλές περιπτώσεις, για να αποτελεί ισχυρό επιχείρημα.

Μήπως έχουν κάποια λογική που δεν το επιτρέπουν, αυτό ειδικά;
Έχω ακούσει πάμπολλες φορές, να γίνεται αλλαγή αναθέσεων για τον χ λόγο (πχ έλευση αναπληρωτή που θα μπαλώσει και με β αναθέσεις) και τα παιδιά από το τίποτα αρχίζουν φήμες ότι ο τάδε άφησε αυτούς γιατί έκαναν φασαρία ή πήρε τους άλλους που είναι ήσυχοι κλπ. Δεν είναι χαζά τα παιδιά.

Σξεψου κ τους γονείς του άλλου τμήματος. Εδώ εκπαιδευτικοί είμαστε και κατά βάθος πολλοί θεωρούν ότι φταίει η δασκάλα, ή τέλος πάντων δικό της πρόβλημα. Οι γονείς θα πουν «α ωραία μας φέραν την καλή κοπελίτσα και τώρα τα αγγελούδια μας θα τη βοηθήσουν να δείξει τι καλή είναι»; όχι φυσικά, θα αρχίσουν όλοι το lobbying για να μην πάρει το δικό τους τμήμα, έτσι για να κορυφωθεί ο επαγγελματικός εξευτελισμός της.

Εσυ φαντασιώνεσαι αποκαθήλωση ενός ανίκανου διευθυντή και συλλόγου, δικαίωμα σου, είναι ένας ευγενής στόχος εξάλλου, μην υποκινείς όμως γονείς, άρα άσχετους με το χώρο, να χρησιμοποιήσουν ως πιόνι τη δασκάλα για να εκπληρωθεί η δική σου φαντασίωση.

Εξάλλου δεν δείχνεις πουθενά ότι ενδιαφέρεσαι να λυθεί το πρόβλημα του τμήματος άρα να βοηθήσεις τον γονέα. Να εκθέσεις το σχολείο θες. Αυτά που προτείνεις, εκεί αποσκοπούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2022, 11:34:42 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #534 στις: Οκτώβριος 30, 2022, 11:39:01 μμ »
Μήπως έχουν κάποια λογική που δεν το επιτρέπουν, αυτό ειδικά;
Έχω ακούσει πάμπολλες φορές, να γίνεται αλλαγή αναθέσεων για τον χ λόγο (πχ έλευση αναπληρωτή που θα μπαλώσει και με β αναθέσεις) και τα παιδιά από το τίποτα αρχίζουν φήμες ότι ο τάδε άφησε αυτούς γιατί έκαναν φασαρία ή πήρε τους άλλους που είναι ήσυχοι κλπ. Δεν είναι χαζά τα παιδιά.

Σξεψου κ τους γονείς του άλλου τμήματος. Εδώ εκπαιδευτικοί είμαστε και κατά βάθος πολλοί θεωρούν ότι φταίει η δασκάλα, ή τέλος πάντων δικό της πρόβλημα. Οι γονείς θα πουν «α ωραία μας φέραν την καλή κοπελίτσα και τώρα τα αγγελούδια μας θα τη βοηθήσουν να δείξει τι καλή είναι»; όχι φυσικά, θα αρχίσουν όλοι το lobbying για να μην πάρει το δικό τους τμήμα, έτσι για να κορυφωθεί ο επαγγελματικός εξευτελισμός της.
Κανείς δεν θα κατηγορήσει την δασκάλα (εκτός από κάτι κακόβουλους) γιατί απλούστατα το τμήμα υποτίθεται ότι το ανέλαβε η δασκάλα ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ (και άρα κανείς δεν το ήθελε αυτό το τμήμα).

Εσυ φαντασιώνεσαι αποκαθήλωση ενός ανίκανου διευθυντή και συλλόγου, δικαίωμα σου, είναι ένας ευγενής στόχος εξάλλου, μην υποκινείς όμως γονείς, άρα άσχετους με το χώρο, να χρησιμοποιήσουν ως πιόνι τη δασκάλα για να εκπληρωθεί η δική σου φαντασίωση.

Εξάλλου δεν δείχνεις πουθενά ότι ενδιαφέρεσαι να λυθεί το πρόβλημα του τμήματος άρα να βοηθήσεις τον γονέα. Να εκθέσεις το σχολείο θες. Αυτά που προτείνεις, εκεί αποσκοπούν.

Μήπως είσαι από το συγκεκριμένο σχολείο και έχεις τέτοια εμπάθεια;  Μήπως είσαι σύμβουλος ή διευθυντής;
Εγώ δεν είμαι τίποτα από τα παραπάνω, και μιλάω πάντα για την υποθετική περίπτωση που ένας σύλλογος διδασκόντων έδωσε στην πιο άπειρη δασκάλα ένα τμήμα που κανείς δεν το ήθελε. Αν αυτό δεν έγινε στο συγκεκριμένο σχολείο, τότε ούτε χρειάζεται ούτε και συμβουλεύω να ξεσηκωθεί κάποιος. Αν όμως έγινε, τότε όλοι πρέπει να ξεσηκωθούν.

Εξάλλου δεν δείχνεις πουθενά ότι ενδιαφέρεσαι να λυθεί το πρόβλημα του τμήματος άρα να βοηθήσεις τον γονέα.
To πρόβλημα του τμήματος λύνεται με το να το αναλάβει ένας έμπειρος δάσκαλος, και αν και αυτός δεν τα καταφέρει, με αλλαγή τάξης ή και σχολείου ή με παράλληλη στήριξη για τα παιδιά που προκαλούν το πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2022, 11:52:18 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #535 στις: Οκτώβριος 31, 2022, 07:09:25 πμ »
Η τελευταία σου απάντηση είναι πιο ρεαλιστική αλλά και πάλι θεωρητική. Κατ αρχας δεν γνωρίζουμε αν τα παιδιά που ενοχλούν όντως χρήζουν παράλληλης στήριξης. Δευτερον, και οι έμπειροι δεν κάνουν θαύματα. Απλώς μπορούν να αποφύγουν κάποιες κακοτοπιές. Αλλά κι αυτό είναι σαν να λες ότι φταίει η δασκάλα έστω και άθελα της.

Όλα τα άλλα δεν τα συζητώ. Κλασική λογική ότι για να πετύχουμε έναν σκοπό, βρίσκουμε κάποιον μπροστάρη (εν προκειμενω έναν γονέα) κι ένα εξιλαστήριο θύμα. Τα έχω δει πολλές φορές να συμβαίνουν στα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2022, 07:11:00 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:20 »

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #536 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 10:41:56 πμ »
Ένα ακόμη δυνατό άρθρο απ' τον πάντα εύστοχο συνάδελφο Δ. Τσιριγώτη.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/397928_einai-tyhaio-poy-oi-ekpaideytikoi-paroysiazoyn-megalytero-pososto-toy-syndromoy
΄
Όταν στον συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο που ανήκουμε, είτε πρωτοβάθμια είτε δευτεροβάθμια, ισχύει σχεδόν πάντα το 'Σκάσε και κολύμπα", ανεξάρτητα από πόσα χρόνια προϋπηρεσία έχει ο καθένας;
Και για να μάθεις "κολύμπι", κοινώς να εξοικειωθείς με την εκπαιδευτική διαδικασία έτσι ώστε να μπορείς να σταθείς στα πόδια σου μπροστά στους μαθητές  χωρίς φόβο και με ενισχυμένη αυτοπεποίθηση, θέλεις, εκτός από συνεχή επιμόρφωση και υποστήριξη από το ίδιο το εργασιακό σου περιβάλλον;
Σε άλλες χώρες οι εκπαιδευτικοί με πολύ λίγα χρόνια προϋπηρεσίας ή νεοδιόριστοι, μπαίνουν στην τάξη παλιότερου συναδέλφου και είχαν επικουρικό ρόλο στο μάθημα. Έχει γίνει ποτέ αυτό στο Ελλάντα;
Τώρα απλώς το λέμε - και καλά mentoring από τους παλιότερους, χρυσώνοντας με αυτό τον τρόπο  το χάπι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2022, 10:44:02 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος despeir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #537 στις: Μάρτιος 15, 2023, 05:35:53 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι αναπληρώτρια σε λύκειο, διδάσκω ένα άχρηστο και δευτερεύον μάθημα σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων μαθητών ενός τμήματος το οποίο μου προκαλεί προβλήματα. Έχω φτάσει σε σημείο να μην θέλω να ξαναμπώ στο τμήμα τους. Συνοπτικά, αυτοί οι μαθητές δεν με αφήνουν να κάνω την δουλειά μου, εμποδίζουν αυτούς που ενδιαφέρονται μιλάνε δυνατά μεταξύ τους, ακόμα και αν βρίσκονται σε απόσταση, τραγουδάνε, σφυρίζουν, κινητά κτλ. την ιδια συμπεριφορά είχαν και οταν τους εβαλα ταινία... Στην αρχή της χρονιάς είχα  τηλεφωνήσει στους γονείς καποιων απο αυτους για να λυθεί αλλά τίποτα. Παρά τις παρατηρήσεις, τις ωριαίες αποβολές συνεχίζουν ακάθεκτοι. Τους κάλεσε ο διευθυντής και φυσικά τα παρουσίαζαν τα γεγονότα διαφορετικά. Για να με διευκολύνει ο διευθυντής έμπαινε μαζί μου στην τάξη για 3-4 μαθήματα. Απο όταν σταμάτησε να έρχεται, άρχισαν να ξανακάνουν τα δικά τους. Σήμερα ξεπέρασαν κάθε όριο υπομονής μου και ειλικρινά σας λέω οτι δεν θελω να ξαναμπώ και φοβάμαι πλεον για την υγεία μου, είμαι έγκυος. Οι μαθητές αυτοί έκτος απο την διαστρέβλωση των γεγονότων, ειπαν στον διευθυντή οτι δεν ειμαι τίποτα για να με σέβονται, ισχυρίζονται οτι δεν τους κάνω μάθημα, οτι δεν έχω γνώσεις (οχι οτι έχουν οι ίδιοι για να με κρίνουν), οτι φταίω γιατί δεν πήγα απο την αρχή της χρονιάς και πολλά αλλα.

Δεν ξέρω πια τι να κάνω....


Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #538 στις: Μάρτιος 15, 2023, 05:58:23 μμ »
Κάνε υπομονή! Αν είσαι και έγκυος δεν είναι καλό να συγχύζεσαι! Υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #539 στις: Μάρτιος 15, 2023, 06:12:28 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:44:28 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #540 στις: Μάρτιος 15, 2023, 06:17:27 μμ »
Εγώ προτείνω να κάνει η συνάδελφος υπομονή! Προτεραιότητα έχει η εγκυμοσύνη! Η συνάδελφος να μην το παίρνει προσωπικά! Υπομονή, μόνο υπομονή! Αν πάρει κάποια δραστικά μέτρα οι μαθητές μπορεί να θυμώσουν και να γίνει χειρότερη η κατάσταση! Αφού ο διευθυντής γνωρίζει την κατάσταση, η συνάδελφος να μην ανησυχεί!!!!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #541 στις: Μάρτιος 15, 2023, 10:03:03 μμ »
Να ενημερώσεις τον σύλλογο διδασκόντων για την κατάσταση σου, να μιλήσεις ιδιαιτέρως με υπεύθυνο τμήματος, σύμβουλο σχολικής ζωής, συντονιστή τάξης, να προσπαθήσεις να μάθεις πόσο διαφορετική είναι η εικόνα των παιδιών στο συγκεκριμένο τμήμα, για να καταλάβεις αν οι μόνιμοι έχουν πρόβλημα και το κρύβουν ή αν τα παιδιά εκμεταλλεύονται το ότι είσαι αναπληρώτρια. Προφανώς προέχει η ψυχική σου ηρεμία, είσαι δεν είσαι έγκυος, αλλά ειδικά αφού είσαι. Δίνε πιο πολύ υλικό σε φωτοτυπία ή δίνε δραστηριότητες για την τάξη για τα παιδιά τουλάχιστον που θέλουν να ασχοληθούν, για να γίνεται το μάθημα βάσει αυτών ώστε να μην εχεις το άγχος ότι πρέπει να φωνάζεις για να ακουστείς ή δεν μπόρεσες να πεις αυτά που ήθελες. Δεν εννοώ τόνους σημειώσεων για διάβασμα, φωτοτυπίες με λίγο συμπληρωματικό υλικό και πολλές ασκήσεις. Έτσι κλείνεις και τα στόματα ότι δεν ξέρεις, δεν ενδιαφέρεσαι, δεν είσαι καλή κλπ. Ιδανικά, αν ο διευθυντής συνεργαστεί σ αυτό, πες ότι οποίος ξεπερνάει ένα όριο ενόχλησης που θα θέσεις εσυ εξ αρχής, θα πηγαίνει στο γραφείο. Αρκεί ο διευθυντής να του φέρεται όπως πρέπει, όχι να κάθεται έξω να παίζει μπάλα.
Μόνο λίγη προσοχή στις ωριαίες, για να μην αυτοϋυπονομεύεσαι, μην πάθεις το πολύ συνηθισμένο να σε έχουν φέρει στον Αμήν και να τους βγάζεις έξω για κάτι χαζό που απλα ξεχείλισε το ποτήρι, θα πηγαίνουν στο γραφείο και θα λενε ότι τους έβγαλες γιατί εβηξαν, ζήτησαν στιλό από τον διπλανό, τους έπεσε ένα βιβλίο κλπ. Πες από την αρχή ότι θα δώσεις 10 λεπτά ή 5 προειδοποιήσεις ή ο,τι κρίνεις πώς ταιριάζει στην περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #542 στις: Μάρτιος 15, 2023, 10:57:59 μμ »
Στην αρχή της χρονιάς είχα  τηλεφωνήσει στους γονείς καποιων απο αυτους για να λυθεί αλλά τίποτα.
θα επιλεξεις καποιους απο τους γονεις (μερικοι ειναι χειροτεροι απο τα παιδια τους και δεν εχει νοημα να ασχοληθεις) αυτους που καταλαβες οτι ενδιαφερονται εστω και λιγο ή εχουν παιδια που κανουν μεν φασαρια αλλα εχουν και καποιο ηθικο υποβαθρο και θα τους καλεσεις να μιλησετε στο γραφειο του διευθυντη. θα τους εξηγησεις την κατασταση σου (την εγκυμοσυνη εννοω ) και το προβλημα που σου δημιουργουν τα παιδακια τους, λογικα 2-3 θα καταλαβουν και θα σταματησουν τις χοντραδες και ισως απομονωσουν τους υπολοιπους. οτι καταφερεις κερδος ειναι, αλλιως πας σε γιατρο για επαπειλουμενη.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #543 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:34:09 πμ »
Φύγε τρέχοντας για το καλό του μωρού. Δεν είμαι υπερβολική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 542
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.