*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545070 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3038 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:50:32 μμ »
οκ θα ρωτήσω κάποια πραγματάκια...μη με πάρετε με τις πέτρες όμως...
(Δεν έχω διαβάσει καθόλου την εγκυκλιο μεταθέσεων)

Α)Οι μεταθέσεις είναι για ολόκληρο νομό, έτσι δεν είναι? Δεν υπάρχουν Α,Β,Δ περιοχή?
β)Πως μπορώ να βρω αν στο νομό των συμφερόντων μου υπάρχουν οργανικές θέσεις?
Γ)Οταν κάποιος πάρει μετάθεση σε ένα νομό, είναι σίγουρο ότι θα βρει οργανική θέση ή θα είναι σε προσωρινή
τοποθέτηση?
Δ) Αν τελικά πάρω μετάθεση στο νομό των συμφερόντων μου έχω καμιά εξασφάλιση για το που θα βρεθώ?
    Σίγουρα αυτό εξαρτάται από τα μόρια μου, από το πόσοι πήραν μετάθεση, από τα μόριά τους κλπ κλπ.
 
ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:12:45 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3039 στις: Απρίλιος 28, 2014, 06:18:45 μμ »
Ευχαριστώ bitch για την τόσο αναλυτική απάντηση σου. Τι να σου πω βρε παιδί μου χαράς το κουράγιο αυτών που είστε ή ήσασταν στη διοίκηση. Αυτές δεν είναι εγκύκλιοι με οδηγίες, είναι σταυρόλεξα για δυνατούς λύτες!! Ήθελα να ήξερα ποιά βορβορώδη μυαλά τις συντάσσουν....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3040 στις: Απρίλιος 28, 2014, 06:19:44 μμ »
για τις μεταθεσεις στα μειονοτικα σχολεια μετρανε μονο τα μορια που εχει καποιος ή και και αλλα πραγματα; Γιατι περνας και απο συνεντευξη. Bitch ή οποιος αλλος ξερει ας απαντησει, παρακαλω

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3041 στις: Απρίλιος 28, 2014, 06:39:50 μμ »
και μια και βρήκα "παπά" να ρωτήσω και κάτι που με τρώει από πέρυσι, αλλά δεν μου αλλάζει εμένα προσωπικά και τίποτα..
Στην εγκύκλιο λέει:
2. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ: 
2.1. Σύμφωνα με το άρθρο 16 παρ.3 περ. α έως ε του Π.Δ. 50/1996 ως πραγματική εκπαιδευτική υπηρεσία για κάθε εκπαιδευτικό θεωρείται:  α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30ή Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.
 
Το δικό μου ΦΕΚ διορισμού έχει ημερομηνία 20/08/2008 και υπηρεσία ανέλαβα κανονικά μέσα στα χρονικά πλαίσια που γράφει παραπάνω. Πέρυσι λοιπόν στην ΔΔΕ που ήμουν στον πίνακα υπηρετήσεων έβαλαν από 21/8/08 έως ....Έτσι από τον πίνακα υπηρετήσεων είχα προϋπηρεσία 5 έτη και 10 μέρες και στη συνολική προϋπηρεσία είχα 5 έτη και 11 ημέρες. Εμένα αυτό το ξαναλέω, δεν μου αλλάζει τίποτα στα μόρια μου αλλά, από περιέργεια θέλω όταν βρεις χρόνο να μου εξηγήσεις διατί αυτή η διαφορά; (η οποία αν ισχύει σε κάποιον με διαφορετικές ημερομηνίες μπορεί να του τρώει και μόρια υπηρεσίας).
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:12:45 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3042 στις: Απρίλιος 28, 2014, 07:03:22 μμ »
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3043 στις: Απρίλιος 28, 2014, 07:04:01 μμ »

Το δικό μου ΦΕΚ διορισμού έχει ημερομηνία 20/08/2008 και υπηρεσία ανέλαβα κανονικά μέσα στα χρονικά πλαίσια που γράφει παραπάνω. Πέρυσι λοιπόν στην ΔΔΕ που ήμουν στον πίνακα υπηρετήσεων έβαλαν από 21/8/08 έως ....Έτσι από τον πίνακα υπηρετήσεων είχα προϋπηρεσία 5 έτη και 10 μέρες και στη συνολική προϋπηρεσία είχα 5 έτη και 11 ημέρες. Εμένα αυτό το ξαναλέω, δεν μου αλλάζει τίποτα στα μόρια μου αλλά, από περιέργεια θέλω όταν βρεις χρόνο να μου εξηγήσεις διατί αυτή η διαφορά; (η οποία αν ισχύει σε κάποιον με διαφορετικές ημερομηνίες μπορεί να του τρώει και μόρια υπηρεσίας).

Ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ και πάντα είχα αυτή την απορία....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3044 στις: Απρίλιος 28, 2014, 07:37:07 μμ »
οκ θα ρωτήσω κάποια πραγματάκια...μη με πάρετε με τις πέτρες όμως...
(Δεν έχω διαβάσει καθόλου την εγκυκλιο μεταθέσεων)

Α)Οι μεταθέσεις είναι για ολόκληρο νομό, έτσι δεν είναι? Δεν υπάρχουν Α,Β,Δ περιοχή?
β)Πως μπορώ να βρω αν στο νομό των συμφερόντων μου υπάρχουν οργανικές θέσεις?
Γ)Οταν κάποιος πάρει μετάθεση σε ένα νομό, είναι σίγουρο ότι θα βρει οργανική θέση ή θα είναι σε προσωρινή
τοποθέτηση?
Δ) Αν τελικά πάρω μετάθεση στο νομό των συμφερόντων μου έχω καμιά εξασφάλιση για το που θα βρεθώ?
    Σίγουρα αυτό εξαρτάται από τα μόρια μου, από το πόσοι πήραν μετάθεση, από τα μόριά τους κλπ κλπ
ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει   

α. Για κάποιους νομούς ναι για κάποιους άλλους όχι, δες εδω : www.metathesi.gr
β. Δεν υπάρχει πουθενά.
γ. Όχι δεν εναι σίγουρο ότι θα πάρει οργανική.
δ. Εξασφάλθση δεν υπάρχει καμία, παίζουν ρόλο αυτά που λες.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3045 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:43:51 μμ »
ευχαριστώ πολύ Ρωξάνη...


guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3046 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:48:45 μμ »
για τις μεταθεσεις στα μειονοτικα σχολεια μετρανε μονο τα μορια που εχει καποιος ή και και αλλα πραγματα; Γιατι περνας και απο συνεντευξη. Bitch ή οποιος αλλος ξερει ας απαντησει, παρακαλω

Εδώ θα βρεις ότι θες

http://www.didepellas.gr/index.php/item/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-2013-2014.html

Από την αίτηση φαίνεται τι λαμβάνεται υπόψη και στην εγκύκλιο θα βρεις και τηλέφωνα.

ΥΓ. Καλή τύχη και αναμένω από την προσεχή Παρασκευή προβλέψεις.... σε συνήθισα τι να κάνω;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3047 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:49:56 μμ »
Για δευτεροβάθμια βρήκα επίσης αυτό

http://blogs.sch.gr/triantisx/2014/04/17/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5/

Είναι στημένο με την λογική γιατί μαμά - γιατί μπαμπά...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3048 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:01:46 μμ »
Έχω πράμα που σαλεύει,
Και το μουστερή γυρεύει!

Διαλιέχτιεεεεε!

http://www.gazzetta.gr/plus/article/608373/ti-allazei-sta-sholeia
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3049 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:02:53 μμ »
και μια και βρήκα "παπά" να ρωτήσω και κάτι που με τρώει από πέρυσι, αλλά δεν μου αλλάζει εμένα προσωπικά και τίποτα..
Στην εγκύκλιο λέει:
2. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ: 
2.1. Σύμφωνα με το άρθρο 16 παρ.3 περ. α έως ε του Π.Δ. 50/1996 ως πραγματική εκπαιδευτική υπηρεσία για κάθε εκπαιδευτικό θεωρείται:  α) Ο συνολικός χρόνος από την ημερομηνία δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του διορισμού του μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο διενεργούνται οι μεταθέσεις, εφόσον ανέλαβαν υπηρεσία εντός του μηνός Σεπτεμβρίου. Για όσους ανέλαβαν υπηρεσία μετά την 30ή Σεπτεμβρίου η συνολική υπηρεσία τους υπολογίζεται από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.
 
Το δικό μου ΦΕΚ διορισμού έχει ημερομηνία 20/08/2008 και υπηρεσία ανέλαβα κανονικά μέσα στα χρονικά πλαίσια που γράφει παραπάνω. Πέρυσι λοιπόν στην ΔΔΕ που ήμουν στον πίνακα υπηρετήσεων έβαλαν από 21/8/08 έως ....Έτσι από τον πίνακα υπηρετήσεων είχα προϋπηρεσία 5 έτη και 10 μέρες και στη συνολική προϋπηρεσία είχα 5 έτη και 11 ημέρες. Εμένα αυτό το ξαναλέω, δεν μου αλλάζει τίποτα στα μόρια μου αλλά, από περιέργεια θέλω όταν βρεις χρόνο να μου εξηγήσεις διατί αυτή η διαφορά; (η οποία αν ισχύει σε κάποιον με διαφορετικές ημερομηνίες μπορεί να του τρώει και μόρια υπηρεσίας).

Αν δεν κάνω κάποιο λάθος η περίπτωση σου είναι συνολική υπηρεσία από ΦΕΚ διορισμού (20/8) και πίνακας υπηρετήσεων την πρώτη ημέρα που φαίνεσαι να υπηρετείς (21/8) εξού και η διαφορά μιας ημέρας. Και σε μένα γίνεται αυτό.
από κει και πέρα υπάρχουν περιπτώσεις που πήραν προυπηρεσία χωρίς να είναι σε σχολεία με μοριοδότηση (με λίγα λόγια παίρνουν μόνο μόρια που προκύπτουν από τον πολλαπλασιασμό με το 2,5) σε αυτήν την περίπτωση αν ισχύει αυτό που λέω η συνολική υπηρεσία είναι πολύ μεγαλύτερη από την προυπηρεσία που προκύπτει από τον πίνακα υπηρετήσεων.

ΥΓ. Bitch καλά τα λέω?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 09:30:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3050 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:27:03 μμ »
Έχω πράμα που σαλεύει,
Και το μουστερή γυρεύει!

Διαλιέχτιεεεεε!

http://www.gazzetta.gr/plus/article/608373/ti-allazei-sta-sholeia

Χοντροκομμενο ξεπατικωμα ενος πρωτοσελιδου ρεπορταζ των Νεων της 7/4/2014 (τι να περιμενει κανεις απο τη λαχαναγοριτικη φυλλαδα του κομιστη):

http://www.doe.gr/index.php?categoryid=3&p2_articleid=10682

http://www.tanea.gr/printed/tanea?d=20140407

 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 10:11:18 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3051 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:05:35 μμ »
Χοντροκομμενο ξεπατικωμα ενος πρωτοσελιδου ρεπορταζ των Νεων της 7/7/2014 (τι να περιμενει κανεις απο τη λαχαναγοριτικη φυλλαδα του κομιστη):

http://www.doe.gr/index.php?categoryid=3&p2_articleid=10682

http://www.tanea.gr/printed/tanea?d=20140407

Νομίζω ότι αυτό είναι καλύτερο από τα δημοσιεύματα...μάλλον το 7 εννοεί 10 Ιουλίου και τους ξέφυγε

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/h-protash-toy-iep-ston-ypoyrgo-gia-thn-enarjh-kai-lhjh-toy-sxolikoy-etoys-tis-argies-kai-tis-diakopes

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.