*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #812 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:55:40 μμ »
Zizoulis, συμφωνώ μαζί σου..με την επετηρίδα περίμενες έως τα 40, αλλά θα διοριζόσουν σίγουρα και δεν θα είχες υποστεί τη ψυχολογική & οικονομική φθορά τόσων ασέπ! Οι δάσκαλοι που διορίζονται χωρίς ασέπ? Είναι ικανοί, ενώ εμείς όχι?  >:(

Συγχίστηκα πάλι!! ;D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:41 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #813 στις: Μάρτιος 06, 2009, 01:57:46 μμ »
εγώ όταν τελείωσα το '95 θυμαμαι είχα νούμερο στην επτρδα 16600....κάπου εκεί..θα είχα διοριστεί σήμερα?? δε νομίζω ούτε έτσι..zizoulis εσύ είσαι διορισμένος??κι αν ναι πώσ διορίστηκες???????

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #814 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:07:32 μμ »
Να σου θυμίσω ότι η επετηρίδα των δασκάλων ήταν μεγαλύτερη από την δική μας και μέσα σε μία 8ετία έχουν απορροφηθεί όλοι και επιπλέον χρειάζονται κι άλλους και δυσκολεύονται να βρούν? Τα χρήματα είναι το μυστικό, αλλά δεν θέλουν να τα διαθέσουν..Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το "κόλλημα" με τον ασέπ, που έχεις.. ???
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #815 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:09:04 μμ »
 αγαπαω το ασεπ, λατρευω τον ασεπ, με ολα τα ελαττωματα του !!!
μου δινει ελπιδες καθε 2 χρονια οτι να τωρα θα διοριστω.....
αυτη ειναι η Ιθακη του καβαφη.

ελατε υπουργοι μου, ελατε προεδροι του ασεπ, ελατε θεματοθετες και θεματοδοτες μου, δωστε οποια υλη γουσταρετε, δωστε οποια ημερομηνια θελετε για την προκηρυξη, βγαλτε οποτε θελετε την υλη, αναβαλλετε 2-3 φορες τον διαγωνισμο, με εξιταρει η ιδεα.....
βαλτε πονηρες,αστειες,δυσκολες,απιαστες,ευκολες,αναμενομενες,διφοπρουμενες ερωτησεις,που επιδεχονται μεχρι και 5 απαντησεις, ακονιστε μου το μυαλο, μη μου το κοιμιζεται, το θελω σε εγρηγορση,
στηστε μου παγιδες, θα σας κανω τη χαρη, θα πεσω μεσα χωρις να το καταλαβω,
και καλα να παθω για να μαθω την επομενη να ειμαι πιο προσεκτικος......

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:41 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #816 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:12:06 μμ »
Μπράβο βρέ Μάρκο μου!! Με έκανες και γέλασα!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #817 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:32:50 μμ »
Σας παραθέτω το νέο e-mail έστειλα στον ασεπ: "Ο ΑΣΕΠ έχει αδιαφορήσει για τις πολλές διαμαρτυρίες των φιλολόγων σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο στο διαγωνισμό 2Π, είτε μεμονωμένες είτε μέσω των αρμοδίων οργάνων τους . Θεωρώ αδικαιολόγητο μία ανεξάρτητη αρχή, όπως ο ΑΣΕΠ, να μην απαντά στους διαμαρτυρόμενους πολίτες και να μην είναι σε θέση να αιτιολογήσει τις επιλογές της κεντρικής επιτροπής θεμάτων. Είναι λογικό όσοι αισθανόμαστε αδικημένοι να απαιτούμε ο ΑΣΕΠ να δημοσιεύσει βιβλιογραφία επιστημονικώς τεκμηριωμένη που να αιτιολογεί τις επιλογές του, δηλαδή να αποδεικνύει ότι προσφυγή για το Κυπριακό έκανε μόνο η κυβέρνηση Παπάγου και όχι και η κυβέρνηση Καραμανλή (ερώτηση 70), ότι τα νησιά του Αιγαίου παραχωρήθηκαν στην Ελλάδα με τη Συνθήκη των Σεβρών και όχι τη διακοίνωση των Μ.Δυνάμεων ( ερώτηση 65), ότι ο Αρχίλοχος χρονολογείται αποκλειστικά από μία έκλειψη και όχι σε συνδυασμό με ιστορικά γεγονότα ( ερώτηση 5) και τέλος ότι στο Λουκή Λάρα ο αφηγητής είναι μόνο αυτοδιηγητικός και όχι κατ΄εξαίρεση και παντογνώστης (ερώτηση 25). Ελπίζω να υπάρξει η στοιχειώδης ευαισθησία και διάθεση για αποκατάσταση της αλήθειας ώστε να μην υπάρχουν αδικίες, που θα μας οδηγήσουν σε διεκδίκηση των αδίκως χαμένων ερωτήσεων μέσω της δικαστικής οδού. Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ε.Ζ. φιλόλογος".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2009, 02:38:43 μμ από zizoulis »

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #818 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:39:27 μμ »
Προσωπικά δηλώνω πορωμένη με τον ΑΣΕΠ. Γνωρίζω καλά ότι για να περάσω πρέπει να κοπιάσω ... όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς δικαιολογίες για μένα!

Οσο για την επετηρίδα που πήρε το μάτι μου πιο πάνω ... θεωρώ ότι καλύτερα που ακυρώθηκε.. το να διορίζομαστε μετα από μια αναμονή τουλάχιστον 10 χρόνων - διαψευστε με  αν κάνω λάθος - θα μας καθιστούσε μόνο βολεμένους και καθόλου εκπαιδευτικους ... το διάβασμα που έριξα φέτος και στα παιδαγωγικά και στο γνωστικό - ακόμα κι αν δεν αρκούσε για να περάσω - μου πρόσφερε αρκετές γνώσεις τις οποίες χρησιμοποιώ στα ιδιαίτερα και πραγματικά νιώθω ότι γίνομαι όλο και καλύτερη...
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #819 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:42:09 μμ »
Σας παραθέτω το νέο e-mail έστειλα στον ασεπ: "Ο ΑΣΕΠ έχει αδιαφορήσει για τις πολλές διαμαρτυρίες των φιλολόγων σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο στο διαγωνισμό 2Π, είτε μεμονωμένες είτε μέσω των αρμοδίων οργάνων τους . Θεωρώ αδικαιολόγητο μία ανεξάρτητη αρχή, όπως ο ΑΣΕΠ, να μην απαντά στους διαμαρτυρόμενους πολίτες και να μην είναι σε θέση να αιτιολογήσει τις επιλογές της κεντρικής επιτροπής θεμάτων. Είναι λογικό όσοι αισθανόμαστε αδικημένοι να απαιτούμε ο ΑΣΕΠ να δημοσιεύσει βιβλιογραφία επιστημονικώς τεκμηριωμένη που να αιτιολογεί τις επιλογές του, δηλαδή να αποδεικνύει ότι προσφυγή για το Κυπριακό έκανε μόνο η κυβέρνηση Παπάγου και όχι και η κυβέρνηση Καραμανλή (ερώτηση 70), ότι τα νησιά του Αιγαίου παραχωρήθηκαν στην Ελλάδα με τη Συνθήκη των Σεβρών και όχι τη διακοίνωση των Μ.Δυνάμεων ( ερώτηση 65), ότι ο Αρχίλοχος χρονολογείται αποκλειστικά από μία έκλειψη και όχι σε συνδυασμό με ιστορικά γεγονότα ( ερώτηση 5) και τέλος ότι στο Λουκή Λάρα ο αφηγητής είναι μόνο αυτοδιηγητικός και όχι κατ΄εξαίρεση και παντογνώστης (ερώτηση 25). Ελπίζω να υπάρξει η στοιχειώδης ευαισθησία και διάθεση για αποκατάσταση της αλήθειας ώστε να μην υπάρχουν αδικίες, που θα μας οδηγήσουν σε διεκδίκηση των αδίκως χαμένων ερωτήσεων μέσω της δικαστικής οδού. Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ε.Ζ. φιλόλογος".
ποιος ήρθε?  ανεξαρτητη αρχη ο ΑΣΕΠ ?

ρε παιδια, δεν γινεται πλεον τιποτα, ας το παρουμε αποφαση.
τουλαχιστον γι'αυτον τον διαγωνισμο.
ισως λειτουργησει θετικα για τον επομενο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2009, 02:44:17 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #820 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:43:03 μμ »
Προσωπικά δηλώνω πορωμένη με τον ΑΣΕΠ. Γνωρίζω καλά ότι για να περάσω πρέπει να κοπιάσω ... όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς δικαιολογίες για μένα!

Οσο για την επετηρίδα που πήρε το μάτι μου πιο πάνω ... θεωρώ ότι καλύτερα που ακυρώθηκε.. το να διορίζομαστε μετα από μια αναμονή τουλάχιστον 10 χρόνων - διαψευστε με  αν κάνω λάθος - θα μας καθιστούσε μόνο βολεμένους και καθόλου εκπαιδευτικους ... το διάβασμα που έριξα φέτος και στα παιδαγωγικά και στο γνωστικό - ακόμα κι αν δεν αρκούσε για να περάσω - μου πρόσφερε αρκετές γνώσεις τις οποίες χρησιμοποιώ στα ιδιαίτερα και πραγματικά νιώθω ότι γίνομαι όλο και καλύτερη...
Nema, δε χρειαζομαι εναν ασεπ για να διαβασω, διαβαζω απο παιδι και πραγματα πιο χρησιμα απο την υλη του ασεπ. Σου εύχομαι να διοριστεις πιο γρηγορα απο αυτα τα 10 χρονια που λες, γιατι αλλιως θα με θυμηθεις.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #821 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:44:16 μμ »
υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που γουστάρουν την επετηρίδα,
 εγώ γουστάρω το ασεπ..
πολλοί φίλοι μου έχουν διοριστεί με ασεπ ..
γνωρίζω και κάποιους που διορίστηκαν με την πρώτη..μάλιστα τα 'χωναν άγρια για το ασεπ και έλεγαν ότι παίζει μέσον ..πλάκα είχε ..μετά το διορισμό το βούλωσαν..
δεν μπορεί όλοι να θέλουμε επετηρίδα..
κι αν δε σας αρέσει τότε γιατί δίνετε?????????
αυτό είναι μαζοχισμός στα όμορφα νιάτα σας..
χαίρετε!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #822 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:52:15 μμ »
Ολοι διαβάζουμε και χωρίς τον ΑΣΕΠ. Θέλω να είμαι αισιόδοξη ότι κάποια στιγμή θα διοριστώ .. γνωρίζω, προσωπικά, άτομα που έχουν διοριστεί μέσω ασεπ ... και στην τελική έχω μάθει "να λέω ναί στην ανάγκη και να μετουσιώνω το αναπόφευκτο σε δική μου ελεύθερη βούληση" από το αγαπημένο μου βιβλίο κατα την εφηβεία "Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά" , Καζαντζάκης.

Δεν θα επιτρέψω σε κανέναν ΑΣΕΠ να με πτοήσει!!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #823 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:52:53 μμ »
sharon, δε δωσαμε αρχικα και ισως επειδη ειμασταν εκτος νοοτροπιας δεν στραφηκαμε και στη πδσ και σε αλλα παραθυρακια. Αυτο ευνόησε αυτους που εδωσαν στους πρωτους διαγωνισμους, καθως η συμμετοχη ηταν πολυ πιο μικρη και κυριως απο νεους σε ηλικια υποψηφιους. Εννοειται οτι ειναι δικαιωμα σου να προτιμας τον ασεπ και εννοειται οτι οι περισσοτεροι δε δινουμε απο επιλογη αλλα επειδη δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #824 στις: Μάρτιος 06, 2009, 02:54:35 μμ »
Προσωπικά δηλώνω πορωμένη με τον ΑΣΕΠ. Γνωρίζω καλά ότι για να περάσω πρέπει να κοπιάσω ... όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς δικαιολογίες για μένα!

Οσο για την επετηρίδα που πήρε το μάτι μου πιο πάνω ... θεωρώ ότι καλύτερα που ακυρώθηκε.. το να διορίζομαστε μετα από μια αναμονή τουλάχιστον 10 χρόνων - διαψευστε με  αν κάνω λάθος - θα μας καθιστούσε μόνο βολεμένους και καθόλου εκπαιδευτικους ... το διάβασμα που έριξα φέτος και στα παιδαγωγικά και στο γνωστικό - ακόμα κι αν δεν αρκούσε για να περάσω - μου πρόσφερε αρκετές γνώσεις τις οποίες χρησιμοποιώ στα ιδιαίτερα και πραγματικά νιώθω ότι γίνομαι όλο και καλύτερη...
Nema, δε χρειαζομαι εναν ασεπ για να διαβασω, διαβαζω απο παιδι και πραγματα πιο χρησιμα απο την υλη του ασεπ. Σου εύχομαι να διοριστεις πιο γρηγορα απο αυτα τα 10 χρονια που λες, γιατι αλλιως θα με θυμηθεις.
παντως εγω χρειαζομαι εναν ασεπ για να διαβασω διοτι αλλιως δεν ...στρωνομαι.
καλα εγω ειμαι μια αλλη διαφορετικη περιπτωση....

αλλα, δεν μπορουμε να αποθαρρυνουμε τα νεα παιδια να κανουν ονειρα και να το βλεπουν οπως θελουν.
ναι, ο ασεπ ειναι ενας τροπος διορισμου με ολες τις δυσκολιες του, πως να το κανουμε ρε παιδια?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #825 στις: Μάρτιος 06, 2009, 03:06:12 μμ »
καλησπερα! να πω καταρχην οτι εδινα για πρωτη φορα (το εχω πει ηδη πολλες φορες) κ ξενερωσα με τις ερωτησεις. ομως ειμαι υπερ του ασεπ. τωρα που περασε καποιος καιρος κ το σκεφτομαι ψυχραιμα πηρα παρα πολλα απο αυτο το διαβασμα. οταν κανω μαθημα τωρα αισθανομαι πολυ πιο σιγουρη για τον εαυτο μου σε σχεση με πριν. στα ιδιαιτερα κανω μονο αρχαια κ τωρα αισθανομαι οτι μπορω να διδαξω κ κειμενα. εμαθα κ ιστορια. τωρα οσον αφορα τον ασεπ περιμενα να γραψω καλυτερα γιατι ειχα διαβασει αρκετα. το πιθανοτερο ειναι να μην ειμαι ουτε ωρομισθια. αλλα πηρα το μαθημα μου για τον επομενο ασεπ. ναι υπηρχαν πολλες ηλιθιες ερωτησεις. αλλα εκανα κ εγω πολλες βλακειες. θελω να πιστευω οτι το παθημα θα μου γινει μαθημα κ στον επομενο ασεπ δεν θα βλεπω παγιδες εκει που δεν υπαρχουν κ θα προσπαθω να απανταω στις ερωτησεις με ψυχραιμια κ νηφαλιοτητα.
ζιζουλη, σχετικα με το μειλ που εστειλες. συμφωνω για τις ερωτησεις της ιστοριας. για τον αρχιλοχο δε γνωριζω αρα δε μπορω να εκφερω αποψη. οσον αφορα ομως το λουκη για μενα ειναι ξεκαθαρα αυτοδιηγητικος. το ξερω οτι υπαρχει σε καποιο βιβλιο οτι ειναι ιδιαζουσα περιπτωση παντογνωστη. καποιος το ειχε παραθεσει στο φορουμ. γιατι ομως εγω να εμπιστευω ενα βιβλιο, οσο διακεκριμενος κ αν ειναι ο συγγραφεας του κ να μην εμπιστευω τα σχολικα? κ αναφερομαι στο βιβλιο "διδασκαλια των φιλολογικων μαθηματων στο ενιαιο λυκειο" σελ 160.
εκει λεει ξεκαθαρα οτι ο παντογνωστης αφηγητης δε συμμετεχει στην ιστορια οπως πχ ο ομηρος. στο λουκη εχουμε μια ιδιομορφη εσωτερικη γωνια εστιασης οπου μιλαει ο νεος κ ωριμος αφηγητης οπως κ στο βυζηινο. ο ωριμος αφηγητης μπορει να φαινεται ως παντογνωστης αλλα δεν ειναι, αφου συμμετεχει στην ιστορια. κ ειναι αυτοδιηγητικος γιατι περιγραφει μια ιστορια την οποια υποτιθεται οτι εζησε ο ιδιος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160688
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.