*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 920648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1554 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:07:55 μμ »
Και για να βάλω και κάποια νέα δεδομένα στην κουβέντα.

Ως τώρα συζητούσαμε για τους διορισμούς και τη μεταβατική με ένα ενιαίο τρόπο για όλες
τις ειδικότητες. Υποθέταμε ότι αν παραταθεί η μεταβατική αυτό θα ισχύει για όλους και ότι
όταν γίνει καινούριος ΑΣΕΠ θα είναι επίσης  για όλους. Το τεράστιο χάσμα όμως στους "ρυθμούς
απορρόφησης διοριστέων"*
ανάμεσα στους διάφορους κλάδους μας επιβάλλουν να σκεφτούμε
διαφορετικά.Π.χ. Το 60-40 των φιλολόγων θα εξαντληθεί φέτος (λογικά) ενώ από τους ξενόγλωσσους
δε θα έχει φύγει ούτε το 10%. Πιστεύει κάποιος ότι θα παρατείνει τη μεταβατική μέχρι να εξαντληθούν
οι ΠΕ 06 π.χ. και μέχρι τότε θα παίρνει φιλόλογους από 24μηνο, επιλαχόντες ΑΣΕΠ, πίνακες διορισμών
με μεγάλη προϋπηρεσία, κλπ. Ε, δε νομίζω...

Ας μου πει κάποιος που ενδεχομένως να το έχει ψάξει καλύτερα αν είναι εφικτά τα παρακάτω σενάρια
με το υπάρχον θεσμικό πλαίσιο

1. Παράταση της μεταβατικής για κάποιες ειδικότητες και για αυτές που θα εξαντληθούν νέος ΑΣΕΠ, χωρίς
προκήρυξη θέσεων
. Για μένα το πιο πιθανό σενάριο γιατί έτσι και παρατείνει επ' άπειρον το διορισμό των
ειδικοτήτων που θεωρεί υπεράριθμες και το νέο σύστημα διορισμών εφαρμόζει, ώστε να δείξει ότι "η
μεταρρύθμιση του κράτους προχωρά παρά τις δύσκολες συνθήκες". Ας μην ξεχνάμε ότι στις αμιγώς καθηγητικές
σχολές είναι και που υπάρχει η μεγαλύτερη πίεση για να γίνει διαγωνισμός, καθώς οι απόφοιτοι από τη μία
έχουν μοναδική διέξοδο την εκπαίδευση και από την άλλη διατηρούν την αυταπάτη ότι αυτή θα είναι
η χρυσή ευκαιρία τους. Οι υπόλοιποι ας βρουν να κάνουν κάτι άλλο(λογιστές, τεχνικοί Η/Υ, μεταφραστές,...)

2. Απορρόφηση διαφόρων ειδικοτήτων σε άλλους τομείς του δημοσίου εκτός εκπαίδευσης. Οικονομολόγοι,
πληροφορικάριοι, ξενόγλωσσοι, άλλες τεχνικές ειδικότητες μπορεί να τους φανούμε χρήσιμοι και σε άλλα
υπουργεία (γ@@ω τα υπουργεία μου μέσα). Έγινε ήδη με αυτούς της Αγροτικής δε θα μου φανεί απίθανο αν
γίνει κάτι αντίστοιχο και με κάποιους εκπαιδευτικούς. Σε περιορισμένο βαθμό όμως σίγουρα.

3. Κύρηξη πολέμου από το υπουργείο. Καμία παράταση μεταβατικής για κανένα είτε έχουν εξαντληθεί οι πίνακες είτε
όχι.
Σας φαίνεται απίθανο; Και εμένα μου φαινόταν πριν λίγο καιρό, τώρα έχω αρχίσει και  σκέφτομαι ακόμα και
αυτό. Τα ΦΕΚ σας παλιώσανε κύριοι, λήξανε, χαλάσανε... Κριθήκατε μεν άξιοι (να το χέσω...), αλλά το μακρινό 2009
και από τότε έχουν περάσει 2,3,5,10 χρόνια που απλά περιμένετε να διοριστείτε. Που ξέρουμε ότι δεν ξεχάσατε αυτά
που ξέρατε; Θα σας αξιολογήσουμε ξανα κύριοι... Γράψτε λοιπόν  ΑΣΕΠ και πάρτε και εσείς ένα μικρό μπονους
επειδή σας λυπηθήκαμε...





*νέος δείκτης άσκησης δημοσιονομικής πολιτικής made by svouras. Τον κατοχυρώνω... Σκεφτείται μόνο
στο μακρινό 20ΧΧ να είμαστε ακόμα αδιόριστοι και τον υπουργό παιδείας να μας απαντάει ότι επί θητείας
του διπλασιάστηκε ο ρυθμός απορρόφησης(ΤΜ) από το 0,2 στο 0,4% και ότι μες τα επόμενα 45 χρόνια
ανεμένεται να έχουμε διοριστεί όλοι :o :P :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1555 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:08:48 μμ »
Για να γίνω σαφέστερος εννοώ ότι χωρίς επίσημη ενημέρωση, χωρίς παρέμβαση των θεσμικών οργάνων του κλάδου όπως της ΟΛΜΕ και των ενώσεων των εκπαιδευτικών, κάθε αναπαραγωγή, απόδοση και εκτίμηση διαφόρων λεγομένων   στερείται αξιοπιστίας και αντικειμενικότητας...
Οκ, joap. Μάλλον κάτι θα περιμένεις από την ΟΛΜΕ. Εγώ δεν περιμένω τίποτα από την ΟΛΜΕ παρά μόνο να με χαντακώσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1556 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:14:37 μμ »
το υπουργείο μας ξέρει τι κάνει και θα δώσει την λύση άλλη μια φορά όπως τις έχει δώσει τόσες φορές!!!! και σίγουρα είναι δεδομένη η επιτυχία της υπουργού μας αφού δεν έχει αλλάξει  από τις εκλογές τις 4ης οκτωμβρίου 2009!!!!

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1557 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:17:09 μμ »
@ svouras

Συνάδελφε, πολύ σωστή η τοποθέτησή σου.  Θα προσθέσω ότι επειδή πλέον έχει καταργηθεί η έννοια του ''αυτονόητου'', δεν αποκλείεται τίποτα απο αυτά που αναφέρεις.
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος nonlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1558 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:21:21 μμ »
Και για να βάλω και κάποια νέα δεδομένα στην κουβέντα.

Ως τώρα συζητούσαμε για τους διορισμούς και τη μεταβατική με ένα ενιαίο τρόπο για όλες
τις ειδικότητες. Υποθέταμε ότι αν παραταθεί η μεταβατική αυτό θα ισχύει για όλους και ότι
όταν γίνει καινούριος ΑΣΕΠ θα είναι επίσης  για όλους. Το τεράστιο χάσμα όμως στους "ρυθμούς
απορρόφησης διοριστέων"*
ανάμεσα στους διάφορους κλάδους μας επιβάλλουν να σκεφτούμε
διαφορετικά.Π.χ. Το 60-40 των φιλολόγων θα εξαντληθεί φέτος (λογικά) ενώ από τους ξενόγλωσσους
δε θα έχει φύγει ούτε το 10%. Πιστεύει κάποιος ότι θα παρατείνει τη μεταβατική μέχρι να εξαντληθούν
οι ΠΕ 06 π.χ. και μέχρι τότε θα παίρνει φιλόλογους από 24μηνο, επιλαχόντες ΑΣΕΠ, πίνακες διορισμών
με μεγάλη προϋπηρεσία, κλπ. Ε, δε νομίζω...

Ας μου πει κάποιος που ενδεχομένως να το έχει ψάξει καλύτερα αν είναι εφικτά τα παρακάτω σενάρια
με το υπάρχον θεσμικό πλαίσιο

1. Παράταση της μεταβατικής για κάποιες ειδικότητες και για αυτές που θα εξαντληθούν νέος ΑΣΕΠ, χωρίς
προκήρυξη θέσεων
. Για μένα το πιο πιθανό σενάριο γιατί έτσι και παρατείνει επ' άπειρον το διορισμό των
ειδικοτήτων που θεωρεί υπεράριθμες και το νέο σύστημα διορισμών εφαρμόζει, ώστε να δείξει ότι "η
μεταρρύθμιση του κράτους προχωρά παρά τις δύσκολες συνθήκες". Ας μην ξεχνάμε ότι στις αμιγώς καθηγητικές
σχολές είναι και που υπάρχει η μεγαλύτερη πίεση για να γίνει διαγωνισμός, καθώς οι απόφοιτοι από τη μία
έχουν μοναδική διέξοδο την εκπαίδευση και από την άλλη διατηρούν την αυταπάτη ότι αυτή θα είναι
η χρυσή ευκαιρία τους. Οι υπόλοιποι ας βρουν να κάνουν κάτι άλλο(λογιστές, τεχνικοί Η/Υ, μεταφραστές,...)

2. Απορρόφηση διαφόρων ειδικοτήτων σε άλλους τομείς του δημοσίου εκτός εκπαίδευσης. Οικονομολόγοι,
πληροφορικάριοι, ξενόγλωσσοι, άλλες τεχνικές ειδικότητες μπορεί να τους φανούμε χρήσιμοι και σε άλλα
υπουργεία (γ@@ω τα υπουργεία μου μέσα). Έγινε ήδη με αυτούς της Αγροτικής δε θα μου φανεί απίθανο αν
γίνει κάτι αντίστοιχο και με κάποιους εκπαιδευτικούς. Σε περιορισμένο βαθμό όμως σίγουρα.

3. Κύρηξη πολέμου από το υπουργείο. Καμία παράταση μεταβατικής για κανένα είτε έχουν εξαντληθεί οι πίνακες είτε
όχι.
Σας φαίνεται απίθανο; Και εμένα μου φαινόταν πριν λίγο καιρό, τώρα έχω αρχίσει και  σκέφτομαι ακόμα και
αυτό. Τα ΦΕΚ σας παλιώσανε κύριοι, λήξανε, χαλάσανε... Κριθήκατε μεν άξιοι (να το χέσω...), αλλά το μακρινό 2009
και από τότε έχουν περάσει 2,3,5,10 χρόνια που απλά περιμένετε να διοριστείτε. Που ξέρουμε ότι δεν ξεχάσατε αυτά
που ξέρατε; Θα σας αξιολογήσουμε ξανα κύριοι... Γράψτε λοιπόν  ΑΣΕΠ και πάρτε και εσείς ένα μικρό μπονους
επειδή σας λυπηθήκαμε...





*νέος δείκτης άσκησης δημοσιονομικής πολιτικής made by svouras. Τον κατοχυρώνω... Σκεφτείται μόνο
στο μακρινό 20ΧΧ να είμαστε ακόμα αδιόριστοι και τον υπουργό παιδείας να μας απαντάει ότι επί θητείας
του διπλασιάστηκε ο ρυθμός απορρόφησης(ΤΜ) από το 0,2 στο 0,4% και ότι μες τα επόμενα 45 χρόνια
ανεμένεται να έχουμε διοριστεί όλοι :o :P :o

Θα συμφωνησω με το 1.Αλλωστε θελουν να δειξουν και εξω οτι σπανε αυγα εννοω στους δανειστες.Βλεπε Ραγκουσης-Ταξι.Οσο για την πιεση οσο εχεις ειδικοτητες με 20.000-30.000 αδιοριστους μια ψιλοπιεση θα υπαρχει...

Αποσυνδεδεμένος nonlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1559 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:24:17 μμ »
Α καλη τυχη με το  2 με την απορροφορηση των ειδικοτητων σε αλλα υπουργεια.Εαν βρεις προθυμους τρυπησε μου την μυτη.Χαζοι ειναι να πανε απο τις 20 ωρες εργασιας στις 40;

Αποσυνδεδεμένος nonlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1560 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:26:18 μμ »
Α καλη τυχη με το  2 με την απορροφορηση των ειδικοτητων σε αλλα υπουργεια.Εαν βρεις προθυμους τρυπησε μου την μυτη.Χαζοι ειναι να πανε απο τις 20 ωρες εργασιας στις 40;
Για να μη πω και για το χασιμο του στατους.Αλλιως καθηγητης αλλιως κλητηρας...

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1561 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:45:30 μμ »
ΤΟ θέμα είναι αν είναι δυνατό να γίνει κάτι από αυτά χωρίς νέα νομοθετική ρύθμιση.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1562 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:46:11 μμ »
Και για να βάλω και κάποια νέα δεδομένα στην κουβέντα.
...

Κι άλλο ένα δεδομένο, χωρίς πατέντα ;D
Αν δεν ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους με τους μόνιμους δεν θα κάτσουν να σκάσουν με τους διοριστέους-αδιόριστους.
H φετινή σχολική χρονιά έχει σαν τίτλο ο καθένας στην οργανική του θέση (όσοι δεν έχουν την βάψανε). Για αυτό και οι λίγες μεταθέσεις όπως και οι λίγες αποσπάσεις που θα ακολουθήσουν.
Από Σεπτέμβρη στο υπουργείο ανασκουμπώνουν τα μανίκια κι αρχίζουν το ξεσκαρτάρισμα (με βάση τα λογιστικά τους βιβλία). Ποιος πάει πού, από τους μόνιμους. Υποχρεωτική μετακίνηση ή εξορθολογισμός της κατανομής του προσωπικού.
Όταν τελειώσουν με αυτούς τότε ίσως και να ασχοληθούν και με τους υπόλοιπους. Με ό,τι σενάριο ορέγεται η ψυχή τους.
Αν φυσικά είναι ακόμη στη θέση τους...


3. Κύρηξη πολέμου από το υπουργείο.


Τον πόλεμο μας τον έχουν κηρύξει δυο χρόνια τώρα. ::)

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1563 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:47:51 μμ »
Αυτή  την  εβδομάδα  λογικά  περιμένουμε  τους  εκκαθαρισμένους  πίνακες. Έχει  κάποιος (από  αυτούς  με  τους  γνωστούς  και...τις  διασυνδέσεις  στο  υπουργείο- βύσματα! ;D ;D ;D-)  κάτι  νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1564 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:49:14 μμ »
...και κατι αλλο θελω να ρωτησω, αν παρει ολο το 60-40 σε καποιες ειδικοτητες και καποιους απο το 24μηνο....τι γινεται με τους υπολοιπους 24μηνιτες? Υπαρχει μεταβατική για αυτους ή όχι???
Αν τελειώσει το 60-40 και του χρόνου το καλοκαίρι οι διορισμοί γίνουν χωρίς να έχει γίνει ΑΣΕΠ (στη μεταβατική) θα διορίσει από 24μηνο, 30μηνο και ειδικές κατηγορίες. Και τι άλλο μπορεί να έχει αποφασίσει ενδιάμεσα. Αλλά σίγουρα από αυτούς

γιατι ο ενιαιος τελειωνει μολις τελειωσει και ο τελευταιος ασεπιτης, γιατι υπαρχει νομος για το 24μηνο, γιατι αν εχει αναγκες ειναι ακριβως το 24μηνο, συμφωνα με τις αναγκες
σαν να παιζουμε τις κουμπαρες μου φαινεται, γιατι αυτος και οχι εκεινος.... ;D ;D
Γιατί από 24μηνο θα διορίσει του χρόνου και όχι από τον ενιαίο διορισμών που είναι ο κατεξοχήν πίνακας διορισμών;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2011, 03:23:26 μμ από physikos13 »

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1565 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:50:27 μμ »
από την άλλη και αν , μέχρι τέλος αυτής μαζεύουν χαρτιά για πολύτεκνους τρίτεκνους κτλ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1566 στις: Ιούλιος 26, 2011, 02:51:49 μμ »
ΤΟ θέμα είναι αν είναι δυνατό να γίνει κάτι από αυτά χωρίς νέα νομοθετική ρύθμιση.

l'état, c'est moi


Αποσυνδεδεμένος nonlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #1567 στις: Ιούλιος 26, 2011, 03:00:38 μμ »
Tωρα που οι γυναικες ειναι και περισσοτερες στην Ελλαδα συμφωνα με την απογραφη θα σας δειξει η Αννουλα.Να πω την αληθεια μονο 2% ειναι παραπανω οι γυναικες στην Ελλαδα;Εμενα παντως περισσοτερες μου φαινονται...
Α και το αλλο που μας αφορα εμμεσα ειναι οτι 150.000 λιγοτεροι σε σχεση με την προηγουμενη απογραφη.Ο πληθυσμος μειωνεται αρα και οι μαθητες καταλαβατε που παει το πραγμα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.