*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15  (Αναγνώστηκε 407108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:12:33 μμ »
Και γιατί στη στήλη Ρ (μόρια προϋπηρεσίας) είναι υπολογισμένοι οι μήνες της στήλης Μ επί 0,20; Επίσης δες το νούμερο 13 στους ΠΕ18,02 (για παράδειγμα...): γιατί είναι κενές οι στήλες Μ και Ν. Ή θα έπρεπε να επαναλαμβάνει τους ίδιους αριθμούς με τις στήλες Κ και L ή να έχει διαφορετικά... όχι μηδενικά.
είναι αυτό που είπα /...μπορεί να έχει προϋπηρεσία σαν μουσικός στην ΕΑ και το συγκεκριμένο άτομο 0 στον αιτούμενο κλάδο ..υπολογίζουν μόνο τα μόρια πτυχίου κ σεμινάριο ..αρα σωστός ο υπολογισμός...απλά φαίνεται ότι υπάρχει κ προυπηρεσία σε άλλο κλάδο ..
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:10 »

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:35:28 μμ »
Παίζει να έχεις δίκιο... Για να μη σου πω μάλλον σίγουρα!!! Σ'ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 09:21:07 μμ »
Και γιατί στη στήλη Ρ (μόρια προϋπηρεσίας) είναι υπολογισμένοι οι μήνες της στήλης Μ επί 0,20; Επίσης δες το νούμερο 13 στους ΠΕ18,02 (για παράδειγμα...): γιατί είναι κενές οι στήλες Μ και Ν. Ή θα έπρεπε να επαναλαμβάνει τους ίδιους αριθμούς με τις στήλες Κ και L ή να έχει διαφορετικά... όχι μηδενικά.
είναι χαζό να αναφέρουν την συνολική προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑΕ στον πίνακα που αφορά συγκεκριμένη ειδικότητα. από την στιγμή που η προϋπηρεσία μετρά στην ειδικότητα που έγινε η πρόσληψη θα μπορούσαν οι στήλες που αφορούν την συνολική προϋπηρεσία να λείπουν.

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:07:18 μμ »
είναι χαζό να αναφέρουν την συνολική προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑΕ στον πίνακα που αφορά συγκεκριμένη ειδικότητα. από την στιγμή που η προϋπηρεσία μετρά στην ειδικότητα που έγινε η πρόσληψη θα μπορούσαν οι στήλες που αφορούν την συνολική προϋπηρεσία να λείπουν.
Αν πρόσεξες στα κριτήρια ένταξης στους πίνακες αναφέρεται:
Άρθρο 2 .2.Β. Προϋπηρεσία μεγαλύτερη του ενός (1) διδακτικού έτους [δέκα (10) διδακτικών μηνών], η οποία αποκτήθηκε κατόπιν προσλήψεως στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση.
Δεν αναφέρει κάτι για κλάδους, έτσι;
 Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Έστω ότι εγώ έχω δύο ειδικότητες: φιλόλογος  και μαθηματικός.  Δεν έχω κάποιο ακαδημαϊκό προσόν (ούτε διδακτορικό, ούτε μεταπτυχιακό, ούτε διδασκαλείο, ούτε σεμινάριο).  Το μοναδικό μου προσόν στην ειδική είναι δέκα μήνες προϋπηρεσία στον κλάδο των φιλολόγων. Στον κλάδο των μαθηματικών δεν έχω καθόλου προϋπηρεσία. Παρόλο, όμως, που στον κλάδο μαθηματικών δεν έχω  προϋπηρεσία, μου δίνεται η δυνατότητα ένταξης και στον κλάδο μαθηματικών, επειδή έχω προϋπηρεσία μεγαλύτερη των δέκα μηνών, η οποία αποκτήθηκε στην Ειδική Αγωγή (άσχετα σε ποιον κλάδο). Αν δεν υπήρχε η στήλη Κ: «ΜΗΝΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΕ ΔΟΜΕΣ ΕΑΕ» στους πίνακες, πώς θα δικαιολογούνταν η ύπαρξή μου στους πίνακες των μαθηματικών; Δεν είναι καθόλου χαζό, λοιπόν, να αναφέρουν την συνολική προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑΕ, γιατί αλλιώς πώς θα φαινόταν ότι εγώ καλύπτω το κριτήριο της προϋπηρεσίας; ;)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:10 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:22:18 μμ »
σωστό αυτό που λες...μήπως τότε θα έπρεπε να μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου στην ειδικότητα που έχω 10+ μήνες; τέλος πάντων...για εμένα το πιο σημαντικό είναι η έλλειψη της προϋπηρεσίας ανά έτος ώστε να ελέγχουμε τις προϋπηρεσίες μας αν έχουν αθροιστεί σωστά

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 08:52:53 μμ »
Μία σκέψη που θα ήθελα να τη μοιραστώ: Έχει και άλλος την αίσθηση, εκτός από εμένα, ότι όλοι στο υπουργείο έχουν πέσει πάνω από τους πίνακες της πρωτοβάθμιας ειδικής αγωγής και με τη δευτεροβάθμια θα ασχοληθούν κυρίως μετά την Τετάρτη; Μήπως έχει κάποιος κάποια πληροφορία/ επικοινωνία μέσα από το υπουργείο που θα διαψεύδει αυτό το φόβο μου; Δεν ψάχνω να μου πει ότι έχει ένα πληροφοριοδότη. Μου αρκεί να μου πει ότι ανήκει σε μία από τις ειδικότητες β/βαθμια που δεν βγήκε προσωρινός πίνακας και τον πήραν για κάποια επαλήθευση ή για κάποιο επιπρόσθετο δικαιολογητικό από το υπουργείο. Έτσι για να δούμε αν κινείται κάτι και για εμάς ή όχι.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 08:57:04 μμ »
Από Μπράτη:
"Όπως ενημερώθηκα πριν λίγο ,από τον Δντή Ειδικής Αγωγής,την Τετάρτη θα γίνουν οι πρώτες προσλήψεις στην Ειδική Αγωγή για ΠΕ71,61 και τεχνικές ειδικότητες της βθμιας(2000περίπου).Εξ αυτών οι 1000,περίπου,θα είναι ΠΕ 71 και όλοι οι ΠΕ 61(29) που είναι στον πίνακα.Ο έλεγχος των δικαιολογητικών συνεχίζεται για του ΠΕ70.50 και τους ΠΕ 60.50.Μόλις ολοκληρωθεί θα αναρτηθούν και θα γίνει η β φάση.Οι πρώτες προσλήψεις για την παράλληλη προς το τέλος του μήνα.Υπενθυμίζω ότι πέρυσι οι πρώτες προσλήψεις στην Ειδική έγιναν 1η Οκτώβρη."

Κάποιο λάθος θα έχει γίνει... Οι 970 θέσεις περίπου από τις 2000 που θα πάνε στη δ/θμια ειδικής αγωγής την Τετάρτη, σύμφωνα με τον Μπράτη και αφορούν μόνο στις τεχνικές ειδικότητες (γιατί μόνο για αυτές βγήκαν πίνακες) είναι τεράστιο νούμερο, όταν συνήθως για όλες τις ειδικότητες της δευτεροβάθμιας ειδικής (και φιλόλογοι και μαθηματικοί και άλλες...), οι προσλήψεις κάθε χρόνο κυμαίνονται γύρω στα 1200+ άτομα!!! 970 μόνο για τεχνολόγους είναι υπερβολικά μεγάλος αριθμός, δεν υπάρχουν τόσοι!!!
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:02:56 μμ »
τη στιγμη που τρέχουν να κυρώσουν μόνο Α Βάθμια και απο Β Βάθμια τεχνικές ειδικότητες μαλλον θα κάνουν οτι έκαναν πριν δυο χρόνια στο τέλος οι ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04 και απο πιστώσεις οτι απομείνει..ψίχουλα δηλαδη περαστικά μας  :-\
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος prosxoliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:05:46 μμ »
Μόνο δασκάλους θες να πεις....1000 πε 71 λέει....

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:07:49 μμ »
Μόνο δασκάλους θες να πεις....1000 πε 71 λέει....
Σύνολο 2000: 1000 ΠΕ 71 και 29 ΠΕ 61=1029. Μένουν 971 για τεχνικές ειδικότητες δευτεροβάθμιας...
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:19:21 μμ »
Μία σκέψη που θα ήθελα να τη μοιραστώ: Έχει και άλλος την αίσθηση, εκτός από εμένα, ότι όλοι στο υπουργείο έχουν πέσει πάνω από τους πίνακες της πρωτοβάθμιας ειδικής αγωγής και με τη δευτεροβάθμια θα ασχοληθούν κυρίως μετά την Τετάρτη; Μήπως έχει κάποιος κάποια πληροφορία/ επικοινωνία μέσα από το υπουργείο που θα διαψεύδει αυτό το φόβο μου; Δεν ψάχνω να μου πει ότι έχει ένα πληροφοριοδότη. Μου αρκεί να μου πει ότι ανήκει σε μία από τις ειδικότητες β/βαθμια που δεν βγήκε προσωρινός πίνακας και τον πήραν για κάποια επαλήθευση ή για κάποιο επιπρόσθετο δικαιολογητικό από το υπουργείο. Έτσι για να δούμε αν κινείται κάτι και για εμάς ή όχι.
Tην ιδια αισθηση εχω κι εγω!!Με την μονη διαφορα οτι την εχω πλεον καθε χρονο αρα δεν προξενει καποια εντυπωση το γεγονος!!

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:25:17 μμ »
Tην ιδια αισθηση εχω κι εγω!!Με την μονη διαφορα οτι την εχω πλεον καθε χρονο αρα δεν προξενει καποια εντυπωση το γεγονος!!

μας έχει μάθει το υπουργείο να ασχολείται μόνο με την Α Βάθμια αλλά φέτος νομίζω θα ζήσουμε ΜΕΓΑΛΕΣ στιγμές
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:27:20 μμ »
Σύνολο 2000: 1000 ΠΕ 71 και 29 ΠΕ 61=1029. Μένουν 971 για τεχνικές ειδικότητες δευτεροβάθμιας...
Στα σχόλια έχει απαντήσει (ο Μπράτης) ότι οι υπόλοιπες πιστώσεις θα είναι τεχνικές ειδικότητες και ΕΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:30:13 μμ »
Στα σχόλια έχει απαντήσει (ο Μπράτης) ότι οι υπόλοιπες πιστώσεις θα είναι τεχνικές ειδικότητες και ΕΕΠ.
Οι αιτήσεις για ΕΕΠ και ΕΒΠ έληξαν μόλις την Παρασκευή 5/9. Άρα είναι αδύνατο να προσλάβουν την Τετάρτη ΕΕΠ από τη στιγμή μάλιστα που οι Περιφέρειες (αυτές είναι αρμόδιες) πάντα αργούν να αναρτήσουν τους σχετικούς προσωρινούς πίνακες!!!
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.