*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 196259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 17, 2015, 04:33:08 μμ »
Λέει ο Μπράτης:
Αυτά είναι μερικά από τα ερωτήματα που περιμένουν απάντηση.Είναι προφανές όμως ότι το υπουργείο παιδείας με τα "καινοφανή"που εισάγει έναν και μόνο στόχο έχει.Τον πλήρη κομματικό έλεγχο της διοίκησης της εκπαίδευσης...

Από πού προκύπτει αυτό; Λες και το αναφέρουν από συνήθεια. Κάθε άλλο, με την κατάργηση της συνέντευξης στα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, κομματικός έλεγχος τέλος! Σκέφτομαι κάτι λάθος;;;
Εκεί έγινε το έλα να δεις πριν τέσσερα χρόνια, και κάποιοι που δε θα έπρεπε να περνάνε ούτε έξω από σχολείο, (ξανα)έγιναν διευθυντές.
Όλοι έχουμε κάποια τέτοια παραδείγματα στο μυαλό μας.
Οκ, τα τεχνικά/πρακτικά ζητήματα είναι πολλά, αλλά μου φαίνεται ότι κάποιοι κόλλησαν με τη μοριοδότηση από το Σύλλογο, την οποία εγώ θεωρώ πολύ καλή κίνηση. Κάποιος το έγραψε σε προηγούμενη σελίδα, είναι στο χέρι μας αν αυτό που μας δίνουν θα το αξιοποιήσουμε ή θα το ξεφτιλίσουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:50 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 17, 2015, 04:44:55 μμ »
Αυτό με την υποψηφιότητα σε μόνο δύο σχολεία (για πολλούς ένα) το θεωρώ λάθος και πιστεύω ότι δε θα παραμείνει έτσι...

Πώς θα σας φαινόταν το εξής: Όσοι θέλουν να κάνουν αίτηση για διευθυντές, να καταταχθούν σε έναν πίνακα μοριοδότησης, όπου τη θέση της συνέντευξης θα έχει η άποψη/βαθμολόγηση του Συλλόγου στον οποίο ανήκουν φέτος, και στη συνέχεια να κάνουν δήλωση προτίμησης σχολείων, όπως γινόταν δηλαδή.
Καταλαβαίνω ότι ο καθένας εδώ μπορεί να έχει διαφορετική πρόταση, αλλά νομίζω ότι το παραπάνω θα έλυνε κάποια ζητήματα, π.χ. τι γίνεται σε ένα σχολείο όπου δε θα βάλει κανένας υποψηφιότητα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 17, 2015, 04:47:41 μμ »
Το 33% της ψηφοφορίας του συλλόγου πως ακριβώς  θα λειτουργεί ;
Θα ψηφίζουμε 1 από τους υποψήφιους και μετά ;  Το 33 θα το πάρει ο πρώτος ή θα πάρουν όλοι ένα μέρος του 33 ανάλογο των ψήφων που πήραν ;
Για δώστε ένα παράδειγμα όσοι καταλάβατε .  :)

εγώ δεν κατάλαβα από κάπου ότι θα υπάρχει 100% ψηφοφορία, υπάρχει και το ενδεχόμενο να δίνουμε "βαθμό" ή "βαθμούς" που θα δίνουν ένα "βαθμό".
Π.χ. ο πρώτος μάζεψε 13,2 στα 15 ο δεύτερο 2 στα 15 κλπ κλπ


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 17, 2015, 04:58:42 μμ »
Αυτό με την υποψηφιότητα σε μόνο δύο σχολεία (για πολλούς ένα) το θεωρώ λάθος και πιστεύω ότι δε θα παραμείνει έτσι...

Πώς θα σας φαινόταν το εξής: Όσοι θέλουν να κάνουν αίτηση για διευθυντές, να καταταχθούν σε έναν πίνακα μοριοδότησης, όπου τη θέση της συνέντευξης θα έχει η άποψη/βαθμολόγηση του Συλλόγου στον οποίο ανήκουν φέτος, και στη συνέχεια να κάνουν δήλωση προτίμησης σχολείων, όπως γινόταν δηλαδή.
Καταλαβαίνω ότι ο καθένας εδώ μπορεί να έχει διαφορετική πρόταση, αλλά νομίζω ότι το παραπάνω θα έλυνε κάποια ζητήματα, π.χ. τι γίνεται σε ένα σχολείο όπου δε θα βάλει κανένας υποψηφιότητα.

το θέμα είναι ότι αυτό θα γίνει πιλοτικά για 1 χρόνο, επίσης έχει συγκεκριμένο στόχο (το έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα)

οπότε όχι δεν παίζει ρόλο αν για ένα χρόνο δεν μπορείς να δηλώσεις και άλλα σχολεία, είναι για ένα χρόνο, αν αυτό δεν γίνει έτσι τότε ακυρώνεται ο στόχος αφού θα χρειαστούμε συμβούλια επιλογής. (δεν μπορεί να υπάρχει πίνακας με μόρια που θα βγαίνουν από διαφορετικούς συλλόγους για διαφορετικά σχολεία για λόγους ισότητας και αντικειμενικότητας)

στην περίπτωση που δεν βάλει κανείς υποψηφιότητα σε ένα σχολείο τότε θα βγει προκήρυξη για να καλυφθούν και από εκπαιδευτικούς και άλλων σχολείων όπως γίνετε και τώρα. Μόνο που θα κριθούν από τον σύλλογο του σχολείου που έχει το κενό.


Επί της ουσίας τώρα θεωρώ το καλύτερο αυτό που έχει προταθεί δηλαδή στα 5 τελευταία χρόνια να δηλώσεις 2 από τα σχολεία που ήσουν. Έτσι δεν υπάρχει και θέμα οργανικότητας. Θεωρώ ότι πρέπει να γνωρίζεις το σχολείο που θες να προσφέρεις ως δ/ντης και φυσικά να έχεις την νομιμοποίηση του συλλόγου σου η οποία σου δίνει άλλο αέρα για να ανταπεξέλθεις στα προβλήματα.
Ως συμβιβαστική λύση ίσως θα ήταν π.χ. να αυξήσουν τα 5 χρόνια σε 8 χρόνια και να δώσουν 3 σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 05:00:16 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:50 »

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 17, 2015, 05:34:15 μμ »
Από που συμπεραίνεις ότι θα είναι για ένα χρόνο ως πιλοτική εφαρμογή;
Το πολυνομοσχέδιο θα ισχύσει για ένα χρόνο; Εγώ δεν διάβασα κάτι τέτοιο χθες στο σχέδιο νόμου για την επιλογή των διευθυντών. Αν το είδες κάπου διαφώτισε με.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 17, 2015, 05:40:43 μμ »
Από που συμπεραίνεις ότι θα είναι για ένα χρόνο ως πιλοτική εφαρμογή;
Το πολυνομοσχέδιο θα ισχύσει για ένα χρόνο; Εγώ δεν διάβασα κάτι τέτοιο χθες στο σχέδιο νόμου για την επιλογή των διευθυντών. Αν το είδες κάπου διαφώτισε με.

Σωστή η παρατήρηση, έτσι όμως δήλωναν.

Το σχέδιο νόμου (πολυνομοσχέδιο) δεν έχει αναφορά για την επιλογή στελεχών έτσι και αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 17, 2015, 05:41:51 μμ »
Βασική προϋπόθεση για να είναι κάποιος υποψήφιος για Διευθυντής Σχολείου, είναι να συγκεντρώσει το 20% των ψήφων των μελών του Συλλόγου Διδασκόντων, ενώ όπως δήλωσε ο Αναπληρωτής υπουργός Παιδείας Τ. Κουράκης:

    Τα τυπικά προσόντα υποβάλλονται από τους υποψήφιους Διευθυντές στα ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ.
    Τα ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ δεν κάνουν κατάταξη, απλώς βάζουν τα μόρια, σύμφωνα με τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται.
    Την εγκυρότητα των δικαιολογητικών έλεγχουν τα ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ
    Τα μοροδοτούμενα προσοντα είναι:

α/η διοκητική εμπειρία

β/ η διδακτική εμπειρία

γ/ η παιδαγωγική συγκρότηση και

δ/η κατάρτιση τους

Σύνολο μορίων 67% επί της συνολικής μοριοδότησης

Απαραίτητες προϋποθέσεις προκειμένου οι εκπαιδευτικοί να θέσουν υποψηφιότητα είναι η 8ετής διδακτική προϋπηρεσία και η πιστοποιημένη γνώση Τεχνολογίας, Πληροφοριών και Επικοινωνίας (ΤΠΕ), επιπέδου 1.

Κάθε υποψήφιος/α μπορεί να βάλει υποψηφιότητα σε δυο το πολύ σχολικές μονάδες, εφόσον έχει υπηρετήσει σε αυτές την τελευταία πενταετία.

Για την κατάργηση της συνέντευξης των υποψηφίων Διευθυντών ο κ. Κουράκης είπε ότι «χρησιμοποιούνταν από την εκάστοτε πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας για αρεστές επιλογές. Εμείς αποποιούμεθα αυτό το λεγόμενο προνόμιο και αναθέτουμε στο Σύλλογο Διδασκόντων να αποφασίσουν».

Για να είναι κάποιος υποψήφιος θα πρέπει να τον ψηφίσει το 20% των διδασκόντων

Ο κ. Κουράκης διευκρίνισε ότι υπάρχει ένα κατώφλι 20%. Κάποιος δηλαδή θα πρέπει να συγκεντρώσει το 20% των διδασκόντων και να προστεθούν και τα υπόλοιπα μόρια που διαθέτει.

ΠΗΓΗ: Τ. Κουράκης: Η διαδικασία επιλογής των Διευθυντών Σχολείων και Διευθυντών Εκπαίδευσης (βίντεο)



Επίσης στο βίντεο μιλάει για "γνώμη" του συλλόγου και ότι πρώτα θα γίνουν οι δ/ντες και μετά θα κριθούν οι δ/ντες δ/νσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 05:58:25 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 17, 2015, 06:47:56 μμ »
Ο περιορισμός της δήλωσης σε δύο περιοχές είναι μόνο προβληματικός και είναι μέτρο προσανατολισμένο σε αποκεντρωμένο εκπαιδευτικό σύστημα. Αναπαράγει το κατεστημένο και μόνο. Θα δημιουργήσει κλίκες, ευνοούμενους και μη ευνοούμενους.
Ο διευθυντής θα επιδιώκει να τα έχει καλά με τους μόνιμους "μόνιμους" του σχολείου. Αναπληρωτές, αποσπασμένοι, προσωρινά τοποθετημένοι (στη διάθεση) και "περαστικοί" θα είναι η αναλώσιμη κατηγορία (αυτό γίνεται έτσι και αλλιώς σε ένα βαθμό).

Αν λάβουμε και υπόψη πως γίνονται οι τοποθετήσεις κάθε χρόνο θα είναι εύκολο να στήνονται πλειοψηφίες και μειοψηφίες σε κάθε σχολείο προκειμένου να βγει ή να μη βγει κάποιος. Για ποιο λόγο να μην μπορείς να κάνει κάποιος αίτηση σε όλη την Ελλάδα;
Τα αποτελέσματα τα έχουμε δει και με άλλες προσκλήσεις - προκηρύξεις που έχουν τέτοιους περιορισμούς. Με λιγότερα μόρια μπορεί κάποιος και προσπερνάει αυτόν που έχει περισσότερα. Γιατί κάποιος με πολλά προσόντα που υπηρετεί σε σχολείο με άλλους δέκα υποψήφιους να μην μπορεί να διεκδικήσει σε άλλο σχολείο. Γιατί αβαντάρει τους διευθυντές με μηδέν τυπικά προσόντα θέτοντας στο απυρόβλητο τη θέση τους από υποψήφιους άλλων περιοχών. Σε νησιά και απομακρυσμένα μέρη ο σύλλογος αποτελείται από αναπληρωτές και νεοδιοριστους. Εκεί η θέση ανήκει σε αυτόν που την έχει ήδη.
Μπορώ να γράφω ατελείωτα γκαπ της φοβερής ιδέας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 06:51:04 μμ από noname »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 17, 2015, 06:53:26 μμ »
εγώ πάντα είχα την απορία, γιατί κάποιος να θέλει να γίνει δ/ντης σε ένα σχολείο που δεν το γνωρίζει γιατί δεν έχει δουλέψει ποτέ εκεί. Αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εκτός από την προσωπική φιλοδοξία (που δικαίωμα του είναι να την έχει) ας μου πει και εμένα.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 17, 2015, 07:03:38 μμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση η γνωριμία με τη διεύθυνση του σχολείου.
Σε λίγο θα πούμε: τι λόγο έχει να διδάξει σε ένα σχολείο ένας εκπαιδευτικός που δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο σχολείο;


Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 17, 2015, 07:57:25 μμ »
Από που συμπεραίνεις ότι θα είναι για ένα χρόνο ως πιλοτική εφαρμογή;
Σωστή η παρατήρηση, έτσι όμως δήλωναν.
Ήθελα να το γράψω κι εγώ αυτό. Έτσι δήλωναν αρχικά, που υπήρχε η σκέψη για 100% επιλογή των διευθυντών από το Σύλλογο.
Δε νομίζω ότι θα γίνει όλη αυτή η διαδικασία μόνο για θητεία ενός έτους.
Τα αποτελέσματα τα έχουμε δει και με άλλες προσκλήσεις - προκηρύξεις που έχουν τέτοιους περιορισμούς. Με λιγότερα μόρια μπορεί κάποιος και προσπερνάει αυτόν που έχει περισσότερα. Γιατί κάποιος με πολλά προσόντα που υπηρετεί σε σχολείο με άλλους δέκα υποψήφιους να μην μπορεί να διεκδικήσει σε άλλο σχολείο. Γιατί αβαντάρει τους διευθυντές με μηδέν τυπικά προσόντα θέτοντας στο απυρόβλητο τη θέση τους από υποψήφιους άλλων περιοχών.
Σωστές παρατηρήσεις, τέτοιες αδικίες θα αρθούν με τη δήλωση πολλών (περισσότερων) σχολείων.
εγώ πάντα είχα την απορία, γιατί κάποιος να θέλει να γίνει δ/ντης σε ένα σχολείο που δεν το γνωρίζει γιατί δεν έχει δουλέψει ποτέ εκεί. Αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εκτός από την προσωπική φιλοδοξία (που δικαίωμα του είναι να την έχει) ας μου πει και εμένα.
Άκου (true story) : Κάποιος κατάγεται από τη x περιοχή ενός (μεγάλου) νομού και για διαφόρους λόγους δεν μπόρεσε να τοποθετηθεί στο σχολείο της περιοχής του (στο οποίο ήταν και μαθητής!). Έγινε διευθυντής σε άσχετη y περιοχή πριν δύο χρόνια (όταν συνταξιοδοτήθηκε κάποιος των προηγούμενων κρίσεων). Αμέσως πριν ήταν σε ΓΡΑ.Σ.Ε.Π σχολείου στη z περιοχή. Γιατί να μην μπορεί να κάνει αυτός ο άνθρωπος αίτηση στο σχολείο του χωριού του;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 17, 2015, 08:18:53 μμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση η γνωριμία με τη διεύθυνση του σχολείου.
Σε λίγο θα πούμε: τι λόγο έχει να διδάξει σε ένα σχολείο ένας εκπαιδευτικός που δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο σχολείο;

γνωριμία? γνωριμία με τι? δεν νομίζω να χρησιμοποίησα εγώ αυτή την ορολογία

αν από την άλλη ως γνωριμία εννοείς αυτό που είπα, δηλαδή, να γνωρίζεις το σχολείο στο οποίο θες να υπηρετήσεις ως δ/ντης

δηλαδή

να ξέρεις πρόσωπα και πράγματα, ποιος κάνει ή δεν κάνει τι, τι δυνατότητες έχει ή δεν έχει το προσωπικό, ποιοι είναι και τι κάνουν ή δεν κάνουν οι γονείς, οι μαθητές, η τοπική κοινωνία, ο δήμος. Τι ανάγκες έχει το σχολείο, ποια είναι τα δυνατά και ποια τα αδύνατα σημεία του. Ποια είναι η κουλτούρα και αν συμβαδίζει με το όραμα σου. Αν είσαι ή δεν είσαι αποδεκτός από τον σύλλογο που θα σε επιλέξει να τον διοικήσεις.

Αν εννοείς αυτό ως γνωριμία, τότε έχει απόλυτη σχέση με το να επιλέξεις ένα σχολείο και όχι ένα άγνωστο να πας να πειραματιστείς για να καλύψεις την προσωπική φιλοδοξία σου.

Το άλλο που είπες για τον εκπαιδευτικό το αφήνω ασχολίαστο γιατί πιστεύω ότι μάλλον σου ξέφυγε εκ παραδρομής γιατί μου είναι αδιανόητο να μην ξέρεις την διαφορά της διοίκησης ενός σχολείου από την εκπαίδευση παιδιών.


Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 17, 2015, 08:48:46 μμ »
τα σχολεία μας διαλύονται, από Σεπτέμβρη πέφτει και η ταφόπλακα.
Το σύστημα είναι γελοίο και θα καταπέσει.
Ας μη κουραζόμαστε άδικα να το ερμηνεύουμε και πολύ περισσότερο να το δικαιολογούμε...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 17, 2015, 08:55:25 μμ »
εγώ πάντα είχα την απορία, γιατί κάποιος να θέλει να γίνει δ/ντης σε ένα σχολείο που δεν το γνωρίζει γιατί δεν έχει δουλέψει ποτέ εκεί. Αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εκτός από την προσωπική φιλοδοξία (που δικαίωμα του είναι να την έχει) ας μου πει και εμένα.

Άκου (true story) : Κάποιος κατάγεται από τη x περιοχή ενός (μεγάλου) νομού και για διαφόρους λόγους δεν μπόρεσε να τοποθετηθεί στο σχολείο της περιοχής του (στο οποίο ήταν και μαθητής!). Έγινε διευθυντής σε άσχετη y περιοχή πριν δύο χρόνια (όταν συνταξιοδοτήθηκε κάποιος των προηγούμενων κρίσεων). Αμέσως πριν ήταν σε ΓΡΑ.Σ.Ε.Π σχολείου στη z περιοχή. Γιατί να μην μπορεί να κάνει αυτός ο άνθρωπος αίτηση στο σχολείο του χωριού του;

Παρόλο που έβαλες την καλή πρόθεση του συναδέλφου να υπηρετήσει στο σχολείο των παιδικών του χρόνων και της καταγωγής του αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν έχει καμία σχέση με το σχολείο αυτό ως εκπαιδευτικός. Ο συναισθηματικός λόγος που επικαλείσαι εμπίπτει στην κατηγορία της προσωπικής φιλοδοξίας, είναι αντίστοιχος με το να θέλω να γίνω δ/ντης στο σχολείο που είναι δίπλα από το σπίτι μου όχι γιατί έχω υπηρετήσει εκεί και ισχύουν όσα απάντησα στον άλλο συνάδελφο αλλά γιατί έτσι με βολεύει. Οπότε η απορία που εξέφρασα παραμένει.

Η περίπτωση που περιγράφεις έχει επιλογή, μπορεί να δηλώσει αν θέλει το σχολείο που είναι ήδη δ/ντης και έχει ξεκινήσει να υλοποιεί το όραμα του. Σε κάθε περίπτωση για να πήγε στο σχολείο αυτό δεν πήγε με το ζόρι. Ακόμα και στο άλλο σχολείο που ήταν ΓΡΑΣΕΠ μπορεί να πάει. Επιπλέον μπορεί να ζητάει να πάρει οργανική στο σχολείο αυτό ή έστω απόσπαση ώστε να έχει με τον υπο σχεδίαση νέο τρόπο επιλογής πιθανότητες να γίνει δ/ντης στο μέλλον.

τα σχολεία μας διαλύονται, από Σεπτέμβρη πέφτει και η ταφόπλακα.
Το σύστημα είναι γελοίο και θα καταπέσει.
Ας μη κουραζόμαστε άδικα να το ερμηνεύουμε και πολύ περισσότερο να το δικαιολογούμε...

το σύστημα έχει τα + και - του, το να καταστροφολογουμε χωρίς επιχειρήματα εναντίον του είναι ένδειξη ότι έχει περισσότερα + από -, το να αποθαρρύνουμε άλλους να διαλέγονται και να ερμηνεύουν πόσο μάλλον να συμφωνούν μαζί του δείχνει ότι δεν έχεις σχέση με την δημοκρατική διαδικασία. Αν δεν σου αρέσει να πας στην μόρντορ που λειτουργούν όπως περιγράφεις  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 09:00:45 μμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160628
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.