*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1567424 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2576 στις: Μάρτιος 08, 2013, 09:52:17 πμ »
"αν πρόκειται να ρίξουμε βέλη σε κάποιους...αυτοί που δεν φροντίζουν να μας ενημερώνουν άμεσα και έγκυρα για κάτι τόσο σημαντικό "
Δεν φταίει ο λύκος που τρώει προβατάκια. Φταίνε τα προβατάκια που δεν προστατεύουν τον εαυτό τους. Αν δεν μπορούν...τότε θα φαγωθούν οπωσδήποτε! Αυτό είναι απόλυτο. Μήπως έγινε κατανοητό το ότι υπάρχουν λύκοι; Οχι ακόμα;
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:03 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2577 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:19:52 πμ »
Το απαράδεκτο καθεστώς πληρωμών πρέπει να αλλάξει άμεσα. Οι συμβάσεις θα πρέπει να είναι έτοιμες εντός μηνός, ενώ οι εκπαιδευτές με την πρόσληψη τους θα πρέπει να μπορούν να προσκομίσουν τα όποια δικαιολογητικά τους ζητηθούν, αν κάποιοι έχουν ελλειπή δικαιολογητικά πολύ απλά δε θα πληρώνονται, οι υπόλοιποι δε φταίνε σε τίποτα.
Δηλαδή αν για οποιοδήποτε λόγο, ορισμένοι δεν προσκομίσουν ποτέ τα δικαιολογητικά τους, δε θα πληρωθεί κανείς ποτέ; Τι ανόητη δικαιολογία είναι αυτή;;;

Αποσυνδεδεμένος peter pan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2578 στις: Μάρτιος 08, 2013, 11:09:36 πμ »
Πάντως είναι κρίμα οι σπουδαστές των ΙΕΚ να εκπαιδεύονται απο καθηγητές, που είναι τόσο αφελείς ώστε να πιστεύουν τις δικαιολογίες του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για καθυστέρηση ενός ΙΕΚ σε εκκρεμότητα με τις συμβάσεις. Και σαν την αιτία για την καθυστέρηση πληρωμών.

Βρε παιδιά, μήπως με τόσο αφέλεια πέφτει και το επίπεδο της εκπαίδευσης με καθαρή ευθύνη των εκπαιδευτών; Αλήθεια, είναι τέτοιοι καθηγητές ικανοί να διδάξουν;

Σε τι ωφελούν τα βασικά πτυχία, τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά όταν λείπει ο κοινός νούς; Τζάμπα ο κόπος και τα έξοδα των φορολογουμένων, για τη χρηματοδότηση των ΑΕΙ.

Ο κοινός νους λείπει σε αυτούς που χωρίς να ρωτήσουν την πηγή πληροφόρησης κρίνουν και κατακρίνουν συναδέλφους τους.
Το ότι σε κάποιο ΙΕΚ αυτές τις μέρες υπογράφονται συμβάσεις φθινοπωρινού εξαμήνου το έμαθα όχι από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά από άνθρωπο μέσα στο συγκεκριμένο ΙΕΚ και μάλιστα είδα τη διαδικασία με τα ίδια μου τα μάτια!
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΛΗΣ ΛΟΙΠΟΝ? ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΕΜΑΘΕ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΧΛΕΥΑΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...?

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2579 στις: Μάρτιος 08, 2013, 11:35:30 πμ »
Στο IEK που δούλευα στην Kεντρική Μακεδονία ξανααναφέρω ότι όχι μόνο συμβάσεις δε μας είχαν δοθεί από το προηγούμενο εξάμηνο για να υπογράψουμε, αλλά πριν 20 περιπου μέρες πήραν τηλέφωνα από τα κεντρικά για λάθη στα ατομικά στοιχεία των εκπαιδευτών. Μπορεί να μη φταίει αυτό για τη μη πληρωμή μας αλλά αποτελεί γεγονός ότι έχουν γίνει πολλά λάθη από πλευράς ΙΕΚ. Να φανταστείτε μου είχαν ζητήσει αριθμό λογαριασμού εμπορικής τράπεζας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2013, 11:59:11 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:03 »

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2580 στις: Μάρτιος 08, 2013, 12:00:07 μμ »
Επειδή πολλή δικαιολογία έχει πέσει τελευταία,ας μεταφέρω και εγω την εμπειρία μου.

Το 2012 σε ένα ΙΕΚ οι συμβάσεις είναι έτοιμες προς αποστολή. Σε ερώτησή μου γιατί δεν τις στέλνουν, λαμβάνω την απάντηση "δεν μας τις ζητήσανε". Όταν ήρθε η ώρα των πληρωμών κι εμεις δεν πληρωθήκαμε, επικοινώνησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ: "δεν μας έχουν στείλει ακόμα τις συμβάσεις" απαντήσανε. Σε νησιωτικό ΙΕΚ, που στείλανε τις συμβάσεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΤΗΣΕΙ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, πληρωθήκανε από τους πρώτους.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Είτε ότι εντέχνως καθυστερούν τις πληρωμές σε συνεννόηση τα ΙΕΚ με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, είτε ότι πραγματικά στα ΙΕΚ δεν ξέρουν την δουλειά τους (και υστερα σου λέει όχι αξιολόγηση στον δημόσιο τομέα  >:( ) Το ΣΕΔΙΕΚ κάνει την δουλειά του μέχρι στιγμής-και το αναφέρω αν και δεν ειμαι μέλος του. Ενημερώνει με ανακοινώσεις άνευ σχολιασμών. Τα υπόλοιπα σωματεία και παπαγαλάκια μεταφέρουν συνέχεια τις δικαιολογίες και κομπάζουν για τις προσπάθειές τους.

Α, και κάτι άλλο... Αυτοί που κόψανε ΑΠΥ μετά τις 01/01/2013 τι θα κάνουν και πως θα τις ακυρώσουν, αφού έμαθα ότι πρέπει να κόβεις ΤΠΥ πλέον (καλά για το πότε θα πληρωθούν...)?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2013, 12:05:37 μμ από Lasid »
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος gnomonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2581 στις: Μάρτιος 08, 2013, 07:09:41 μμ »
Kαλησπέρα παιδιά, πληρώθηκα (ΙΕΚ Αγ. Δημητρίου-Ηλιούπολης) στην Εθνική αλλά δεν ξέρω αν είναι μέχρι το 12ο ή είναι όλα του εξαμήνου, μου φάνηκαν λίγα...από 12,83 € μικτά το καθαρό είναι 8 €; Αν είναι έτσι έκαναν ολική εξόφληση. Για πείτε μου αν γνωρίζετε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2013, 08:22:05 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2582 στις: Μάρτιος 08, 2013, 07:38:02 μμ »
θα δω και εγω το βραδυ και θα ενημερωσω

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2583 στις: Μάρτιος 08, 2013, 08:36:22 μμ »
Η πληρωμη αφορα εως 31/12/2012. Οι καθυστερησεις εχουν μονο και μια αιτια ! και επειδη καποιοι κανετε τους ειδικους  ας ενημερωστε να ξερουμε και εμεις τι παιζει, παντως ευθυνη των δημοσιων ΙΕΚ δεν ειναι.......
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2013, 08:59:21 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2584 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:06:27 μμ »
Είναι ακριβώς το ποσό για Οκτώβριο, Νοέμβριο, Δεκέμβριο. Οι κρατήσεις της εφορίας για ΑΕΔ είναι όπως και πέρσι 20% τελικά.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2585 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:34:39 μμ »
Eπειδή όντως το θέμα έχει καταληξει ράδιο- αρβύλα θα ήθελα να σας πω απο έγκυρες πηγες οτι οι πληρωμες καθυστερουν επειδη καποιοι εκπαιδευτες δεν εχουν λαβει ακομα τις συμβασεις τους κ αυτο δεν εχει καμια σχεση με τα ατομικα στοιχεια των ιδιων ή με τη διευθυνση κ τη γραμματεια του συγκεκριμενου IEK. Aπλα απο κατω καθυστερουν να στειλουν τις συμβασεις στους συναδελφους!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2013, 10:37:04 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2586 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:44:37 μμ »
Για να μην είναι ράδιο αρβύλα το θέμα θα πρέπει να αναφέρουμε τις πηγές μας. Πχ. από το σωματείο, από το διευθυντή του ΙΕΚ, από κάποιον σε κάποια γραμματεία, από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ... Έγκυρη πηγή μπορεί να θεωρεί ο καθένας οποιονδήποτε.

IFIGENEIA δεν μου φαίνεται τόσο λογικό αυτό που σου είπαν. Εφόσον πλήρωσαν Οκτώβριο-Δεκέμβριο, αυτό σημαίνει ότι το κόλλημα δεν είναι στις συμβάσεις. Από το ΕΔΙΕΚ λένε ότι δεν έχουν ελεγχθεί τα παρουσιολόγια εξαιτίας των αναπληρώσεων λόγω απεργιών(!!!).

Αποσυνδεδεμένος dmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2587 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:49:14 μμ »
Για 4 ώρες το προηγούμενο εξάμηνο σε ένα ΙΕΚ, η αμοιβή μου είναι 520. Ακόμα και με την παρακράτηση του 20% είναι εξευτελιστικό το τελικό ποσό πληρωμής. Έχει γίνει κάποιο λάθος ή το ωρομίσθιο είναι κάτι λιγότερο από 9 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2588 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:50:47 μμ »
Α δεν το ηξερα οτι πληρωθηκαν καποιοι για τους πρωτους μηνες  :) !Εγω αυτο που ηξερα ειναι αυτο που γραψατε για το ΙΕΚ της Μακεδονιας αλλα δε θα ηθελα να επεκταθω περισσοτερο. Όμως σιγουρα ξερω οτι αυτο που συμβαινει δεν ειναι απο αδιαφορια ή καθυστερηση των εκπαιδευτων και του ΙΕΚ τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2013, 11:38:03 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2589 στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:51:07 μμ »
Για 4 ώρες το προηγούμενο εξάμηνο σε ένα ΙΕΚ, η αμοιβή μου είναι 520. Ακόμα και με την παρακράτηση του 20% είναι εξευτελιστικό το τελικό ποσό πληρωμής. Έχει γίνει κάποιο λάθος ή το ωρομίσθιο είναι κάτι λιγότερο από 9 ευρώ;
Είναι μέχρι το Δεκέμβρη μόνο... Αυτό γράφουμε παραπάνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.