*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786819 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1470 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:15:11 μμ »
Και γω εχω πει 1000 φορες για φετος αν τα αστικά κέντρα δεν εχουν κενα και εχουν πλεονασματα ουτε σύζυγοι στρατηγών δεν προκειτε να αποσπάσθουν. Οι ειδικές κατηγορίες αποσπούνται κατα προτεραιοτητα εφοασον υπαρχουν λειτουργικα κενα. Το να δουμε ευτράπελα του τυπου πχ αποσπάται σύζυγος στρατηγού φιλόλογος στην Α Αθηνών και στη συνέχεια εχουμε υποχρεωτικη μετακίνηση Χ φιλολογων εκτος πυσδε γιατι πλεοναζουν, το αποκλείω
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1471 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:15:34 μμ »
για την κεντρικη υπηρεσια ειναι ετοιμες κατα 99%, και ισως μεχρι το βραδυ να βγουν(αν βγουν αυτες οι μεταταξεις), για φορεις μεχρι παρασκευη, και τα λοιπα απο βδομαδα μαλλον

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1472 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:15:51 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιος είναι αυτός ο νόμος ή υπουργική απόφαση ή ό,τι είναι τέλος πάντων που μας υποχρεώνει να παραμείνουμε στην οργανική περιμένοντας αναπλήρωση; (δεν μιλάω για δυσπρόσιτα. Άλλωστε καταργήθηκαν πλέον.) Δεν μπορώ να το βρω μέρες τώρα!

και μενα θα με ενδιεφερε αυτο, αν εχετε κατι υποψην σας, ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1473 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:16:08 μμ »
Νομίζω στη β,γ φάσεις αποσπάσεων έγραφαν ότι έπρεπε να περιμένεις την αναπλήρωσή σου...για δες λίγο στις περσινές αποσπάσεις...

Με τη διαφορά ότι τα προηγούμενα χρόνια η α φάση των αποσπάσεων έβγαινε πάντα εντός του καλοκαιριού, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει 31/8.
Φέτος όμως;;;θα γίνει το ίδιο;;;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1474 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:18:35 μμ »
Και γω εχω πει 1000 φορες για φετος αν τα αστικά κέντρα δεν εχουν κενα και εχουν πλεονασματα ουτε σύζυγοι στρατηγών δεν προκειτε να αποσπάσθουν. Οι ειδικές κατηγορίες αποσπούνται κατα προτεραιοτητα εφοασον υπαρχουν λειτουργικα κενα. Το να δουμε ευτράπελα του τυπου πχ αποσπάται σύζυγος στρατηγού φιλόλογος στην Α Αθηνών και στη συνέχεια εχουμε υποχρεωτικη μετακίνηση Χ φιλολογων εκτος πυσδε γιατι πλεοναζουν, το αποκλείω

τι να σου πω, παντως ξερω πως απο τις μοναδες των στρατιωτικων οταν δεν ικανοποιουνται τα αιτηματα των συζυγων, μαζευουν στοιχεια (ονοματα, που υπηρετουν, και αν ικανοποιηθηκαν ή οχι) και το ψαχνουν.. εννοω η ιδια υπηρεσια ζηταει τα στοιχεια αυτα.. μακαρι να μπορουσαμε ολοι να παμε εκει που θελουμε, τουλαχιστον να μη χωριζουν οι οικογενειες. Εγω ως τωρα δε το χω περασει, αλλα ειναι δυσκολα.. τι να πω..

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1475 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:22:31 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιος είναι αυτός ο νόμος ή υπουργική απόφαση ή ό,τι είναι τέλος πάντων που μας υποχρεώνει να παραμείνουμε στην οργανική περιμένοντας αναπλήρωση; (δεν μιλάω για δυσπρόσιτα. Άλλωστε καταργήθηκαν πλέον.) Δεν μπορώ να το βρω μέρες τώρα!

και μενα θα με ενδιεφερε αυτο, αν εχετε κατι υποψην σας, ευχαριστω προκαταβολικα.

Το βρήκα, συνάδελφοι. Είναι στον (τρισκατάρατο) 3848/2010 και λέει ότι απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται αν δεν καλυφθεί το λειτουργικό κενό. Αναφερόταν και στην πρώτη φάση αποσπάσεων αλλά εγώ τουλάχιστον δεν παρουσιάστηκα στην οργανική μου αλλά στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης, όπως αναφερόταν στο Δελτίου Τύπου. Θα γελάσει κάθε πικραμένος φέτος!
Όσον αφορά στο άλλο θέμα (της κυρίας που έμαθε ότι πήρε απόσπαση), γιατί μας κάνει εντύπωση; Και στις μεταθέσεις δεν παρατηρήθηκαν αντίστοιχα φαινόμενα;;; Κάποιοι ήξεραν από πριν τα μαντάτα; Πάντα υπάρχουν τα βύσματα και οι δικτυωμένοι. Πάντως, επειδή είδα διάφορους να ισχυρίζονται ότι Παρασκευή φορείς και από εβδομάδα οι υπόλοιπες... μάλλον τις βλέπω να βγαίνουν Κυριακή βράδυ... Ή Σάββατο, όπως πέρυσι (για να αποφύγουν τις αντιδράσεις).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1476 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:22:45 μμ »
Ξέρω άπειρες περιπτώσεις απόσπασης συζύγων στρατιωτικών, που αφορούν σε μεγάλα αστικά κέντρα...
Εννοείται, αφού οι στρατιωτικοί μετατίθενται ουσιαστικά μία στα σύνορα, μία στο κέντρο! Όπως και να έχει, οι μισές αιτήσεις αποσπάσεων συζύγων στρατιωτικών είναι προς την παραμεθόριο και οι άλλες μισές προς αστικά κέντρα, ενώ των υπολοίπων εκπ/κών είναι στη συντριπτική πλειοψηφία προς αστικά κέντρα!
Οι σύζυγοι στρατιωτικών έχουν την εύνοια του κράτους από τη μία, λόγω της ιδιότητας των συζύγων τους, από την άλλη πλευρά είναι πιό εύκολο για το υπουργείο να ικανοποιεί τις αιτήσεις τους, καθώς οι μισές είναι για τα σύνορα! Επιπλέον όσες σύζυγοι στρ/κων ζητήσουν απόσπαση π.χ. για Αθήνα, στην επόμενη μετάθεση του συζύγου θα ζητήσουν για Έβρο / νησί, διατηρώντας έτσι μία ισορροπία!
  

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1477 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:24:17 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιος είναι αυτός ο νόμος ή υπουργική απόφαση ή ό,τι είναι τέλος πάντων που μας υποχρεώνει να παραμείνουμε στην οργανική περιμένοντας αναπλήρωση; (δεν μιλάω για δυσπρόσιτα. Άλλωστε καταργήθηκαν πλέον.) Δεν μπορώ να το βρω μέρες τώρα!

και μενα θα με ενδιεφερε αυτο, αν εχετε κατι υποψην σας, ευχαριστω προκαταβολικα.

Το βρήκα, συνάδελφοι. Είναι στον (τρισκατάρατο) 3848/2010 και λέει ότι απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται αν δεν καλυφθεί το λειτουργικό κενό. Αναφερόταν και στην πρώτη φάση αποσπάσεων αλλά εγώ τουλάχιστον δεν παρουσιάστηκα στην οργανική μου αλλά στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης, όπως αναφερόταν στο Δελτίου Τύπου. Θα γελάσει κάθε πικραμένος φέτος!
Όσον αφορά στο άλλο θέμα (της κυρίας που έμαθε ότι πήρε απόσπαση), γιατί μας κάνει εντύπωση; Και στις μεταθέσεις δεν παρατηρήθηκαν αντίστοιχα φαινόμενα;;; Κάποιοι ήξεραν από πριν τα μαντάτα; Πάντα υπάρχουν τα βύσματα και οι δικτυωμένοι. Πάντως, επειδή είδα διάφορους να ισχυρίζονται ότι Παρασκευή φορείς και από εβδομάδα οι υπόλοιπες... μάλλον τις βλέπω να βγαίνουν Κυριακή βράδυ... Ή Σάββατο, όπως πέρυσι (για να αποφύγουν τις αντιδράσεις).

να σαι καλα, ευχαριστουμε για τον κοπο σου! :-)

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1478 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:27:25 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιος είναι αυτός ο νόμος ή υπουργική απόφαση ή ό,τι είναι τέλος πάντων που μας υποχρεώνει να παραμείνουμε στην οργανική περιμένοντας αναπλήρωση; (δεν μιλάω για δυσπρόσιτα. Άλλωστε καταργήθηκαν πλέον.) Δεν μπορώ να το βρω μέρες τώρα!

και μενα θα με ενδιεφερε αυτο, αν εχετε κατι υποψην σας, ευχαριστω προκαταβολικα.

Εμένα μου στείλανε χαρτί πέρυσι από τα Δωδεκάνησα, όπου έγραφε το νόμο, αλλά δεν ξέρω αν το κράτησα. Θα το ψάξω. Αν όχι, πάρε τηλ στη ΔΔΕ Δωδεκανήσου ή στο τμήμα αποσπάσεων του υπουργείου και θα στο πούνε σίγουρα.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1479 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:27:39 μμ »
Αν οι αποσπάσεις, βγουν έως και 31/8, θα είναι άμεσα εκτελεστές. Αν βγουν μετά την 1η Σεπτεμβρίου, θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα του αντικαταστάτη. Απόκειται πλέον στο υπουργείο, το αν θα εφαρμόσει αυτή τη ρήτρα αυστηρά και απαρέγκλιτα ή θα αφήσει περιθώριο ελαστικότητας στους κατά τόπους προϊσταμένους των διευθύνσεων. Δεν αποκλείω το δεύτερο...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1480 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:29:20 μμ »
Το θεμα ειναι κατα ποσόν θα εξαντληθούν οι μέθοδοι αξιοποίησης προσωπικου φετος. Με δεδομένο οτι οι αναπληρωτες θα ειναι πολυ περιορισμένοι οπότε ακομα και η σύζυγος στρατιωτικού θα πρεπει κάπως να αντικατασταθεί, ειτε με αναπληρωτή ειτε με υποχρεωτικη μετακίνηση. Απλα λεω πως δεν ειναι δεδομένο οτι θα ειναι πολυ δύσκολο και σε ειδικές κατηγορίες να αποσπάσθουν σε περιοχες με πλεονασματα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1481 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:29:31 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιος είναι αυτός ο νόμος ή υπουργική απόφαση ή ό,τι είναι τέλος πάντων που μας υποχρεώνει να παραμείνουμε στην οργανική περιμένοντας αναπλήρωση; (δεν μιλάω για δυσπρόσιτα. Άλλωστε καταργήθηκαν πλέον.) Δεν μπορώ να το βρω μέρες τώρα!

και μενα θα με ενδιεφερε αυτο, αν εχετε κατι υποψην σας, ευχαριστω προκαταβολικα.

Το βρήκα, συνάδελφοι. Είναι στον (τρισκατάρατο) 3848/2010 και λέει ότι απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται αν δεν καλυφθεί το λειτουργικό κενό. Αναφερόταν και στην πρώτη φάση αποσπάσεων αλλά εγώ τουλάχιστον δεν παρουσιάστηκα στην οργανική μου αλλά στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης, όπως αναφερόταν στο Δελτίου Τύπου. Θα γελάσει κάθε πικραμένος φέτος!
Όσον αφορά στο άλλο θέμα (της κυρίας που έμαθε ότι πήρε απόσπαση), γιατί μας κάνει εντύπωση; Και στις μεταθέσεις δεν παρατηρήθηκαν αντίστοιχα φαινόμενα;;; Κάποιοι ήξεραν από πριν τα μαντάτα; Πάντα υπάρχουν τα βύσματα και οι δικτυωμένοι. Πάντως, επειδή είδα διάφορους να ισχυρίζονται ότι Παρασκευή φορείς και από εβδομάδα οι υπόλοιπες... μάλλον τις βλέπω να βγαίνουν Κυριακή βράδυ... Ή Σάββατο, όπως πέρυσι (για να αποφύγουν τις αντιδράσεις).

Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο pde(δε θυμάμαι ούτε ποια χρονιά ούτε σε ποιο νήμα). H bitch είχε γράψει πως κανονικά ούτε η α φάση έπρεπε να εκτελεστεί χωρίς να φτάσουν οι αντικαταστάτες, ωστόσο επειδή έβγαινε πριν την 1/9, υπήρχε μια συγκεκαλυμμένη ανοχή στο ζήτημα, που όμως, αν κάποιος το έψαχνε και το κυνηγούσε, θα έβρισκε ότι δεν έπρεπε να έχει φύγει κανείς αμέσως. Πρόσθετο μπέρδεμα δημιουργούσε η προθεσμία που αναγραφόταν στην απόφαση πχ το 2011, βγήκε 31/8 η α φάση και η απόφαση έγραφε πως η προθεσμία να παρουσιαστούν οι αποσπασμένοι ήταν 1-2 Σεπτέμβρη.

Η ουσία είναι πως αν βγουν μετά την Κυριακή, δεν υπάρχει περίπτωση να μη χρειαστεί να περιμένουν αντικαταστάτη όσοι αποσπαστούν.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1482 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:29:59 μμ »
Αν οι αποσπάσεις, βγουν έως και 31/8, θα είναι άμεσα εκτελεστές. Αν βγουν μετά την 1η Σεπτεμβρίου, θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα του αντικαταστάτη. Απόκειται πλέον στο υπουργείο, το αν θα εφαρμόσει αυτή τη ρήτρα αυστηρά και απαρέγκλιτα ή θα αφήσει περιθώριο ελαστικότητας στους κατά τόπους προϊσταμένους των διευθύνσεων. Δεν αποκλείω το δεύτερο...
  Η μετάβαση στο νησί είναι υποχρεωτική και στις 2 περιπτώσεις;
  

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1483 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:33:57 μμ »
Από φβ του Μπράτη:

Οι απαντήσεις που έδωσε ο Υπουργός Παιδείας στα θέματα που τέθηκαν στη σημερινη συναντηση με τη ΔΟΕ και τους αιρετούς:
 1)καμία απόλυση εκπκού δεν θα γίνει κι αυτό αποφασιστηκε στις 23 Ιουλίου στο συμβούλιο Διοικ.Μεταρρύθμισης.
 2)Οι μετατάξεις θα ανακοινωθούν σήμερα.
 3)Δεν θα γινουν μόνιμοι διορισμοί
 γιατί δεν έχει πιστώσεις.
 4)2000 πιστωσεις υπαρχουν για αναπληρωτές από κρατικό προυπολ. και 10000 από ΕΣΠΑ κυριως για την Ειδικη Αγωγή
 5)Για τις αποσπάσεις είπε πως θα ζητηθούν κενά με έγγραφο που θα σταλεί αύριο,αλλά δεν προλαβαίνουν ως τη Δευτέρα να γίνουν.
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160744
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.