*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1694 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:27:24 μμ »
@Damien

Να πω ένα τρελό σενάριο και πες μου από που "μπάζει"
Ως γνωστό αιτήσεις για μετάταξη στην αβθμια έχουν ήδη γίνει (εννοώ "νεες" και παραδοσιακές ειδικότητες).
Αν τρέξει το σενάριο με αυτούς που χωλαίνει το θέμα (νομικά εννοώ);;; Μιας και οι αιτουντες ζήτησαν συγκεκριμένες περιοχές και όχι σχολεία καθώς και όλοι που είχαν τις προυποθέσεις (ανω της 5ετίας) μπορούσαν να κάνουν αίτηση.
Και εξηγούμαι αν σε α φάση μετατάξω ήδη αυτούς που αιτήθηκαν (όχι όλους αλλά την πλειοψηφία...) τι πρόβλημα έχω;
Αφού έχω τις αιτήσεις έχω και τα νούμερα άρα το ρυθμίζω με τις ώρες διδασκαλίες ΚΑΙ τα όποια λειτουργικά κενά προκύψουν καλύπτονται από άτομα της διάθεσης στην δβθμια.
Αν πάλι δεν βγαίνει το σενάριο έχω ήδη και τις υποχρεωτικές διαθέσεις σε όλη την χώρα.
Τι εννοώ;
Γρήγορες διαδικασίες μετάταξης για να πιάσω τον στόχο..έστω και ανορθόδοξα, ρύθμιση ωραρίων σχολείων για να μην ξεφύγω πολύ και μετά διαθέσεις προσωπικού από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια και αντίστροφα καθώς και υποχρεωτικες διαθέσεις αν χρειαστεί από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ....

Μπορεί να υλοποιηθεί το παραπάνω με απόφαση Υπουργού;

Δεν μπαζει, αλλα γιατι να σαλαμοποιησεις τη διαδικασια θρυμματιζοντας χρονικα και διαδικαστικα τους μετακινουμενους σε επιμερους ομαδες και να μην εφαρμοσεις λυση πακετο, που και αποδοτικη και οικονομικη ειναι, με τη θεσπιση ενιαιων κριτηριων, που δεν επιδεχονται αμφισβητησεις, μεσω της ηλεκτρονικης πλατφορμας του υπουργειου.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1695 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:28:57 μμ »
Να κάνω ρε παιδιά μια ερώτηση? Αν κάποιος έχει οργανική θέση σε σχολείο και δεν θέλει ούτε να μεταταχθεί στα Δημοτικά ούτε σε άλλη δημόσια υπηρεσία τι θα πρέπει να κάνει για να παραμείνει στο σχολείο του? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1696 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:30:22 μμ »
@nikitas

Δεν θα σε μετατάξουν υποχρεωτικά αν τα νούμερα βγαίνουν. απλά όπως Γυμναστες και Αγγλικής και Μουσικής έκαναν αιτήσεις μετάταξεις (σε ποια κενά αλήθεια) κάθε Μάρτη και Οκτώβρη (νομίζω) ρωτώ αν με την ίδια λογική μπορεί να πάρει όσους έχουν κάνει ήδη αίτηση. απλά λείπουν τα κενά. αν οριστούν παίρνει μήπως αυτούς που έκαναν ήδη αίτηση Μάρτη; Αυτό ρωτώ αν και κατα πόσο είναι νόμιμο.

@alexandr

Προτιμώ να μην μιλώ με γρίφους. Επαναλαβάνω υπονοείς κάτι και κάποιον. Πες το μας και μας. Εγω προσωπικά δεν σε καταλαβαινω...

Ο λόγος που έκανα την παραπάνω ερώτηση είναι επειδή έχω την εξής απορία: αν για να μεταταγούν οι 5.000 πλεονάζοντες στην α'θμια ακολουθηθεί η στάνταρ διαδικασία, τότε πώς είναι δυνατόν να ξέρει το υπουργείο ποιοι 2.000 περισσεύουν, ούτως ώστε να ενταχθούν στην κινητικότητα-διαθεσιμότητα; Δεν πρέπει να κάνουν πρώτα αίτηση μετάταξης, να τοποθετηθούν κάποιοι βάσει μορίων, και όσοι περισσέψουν, αυτοί να είναι οι πιο πιθανοί για ένταξη στην κινητικότητα; Εκτός αν το υπουργείο δε δώσει τη δυνατότητα σε όλες τις ειδικότητες να κάνουν αίτηση μετάταξης αλλά μόνο σε μερικές ή εκτός αν έχει ήδη κάνει κάποιο είδος... ξεσκαρταρίσματος βάσει κάποιων κριτηρίων και ξέρει ποιοι περισσεύουν. Θα μου πει κανείς, βέβαια, τι συζητάμε τώρα, αφού στα σίγουρα δεν ξέρουμε τίποτα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1697 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:33:58 μμ »
Να κάνω ρε παιδιά μια ερώτηση? Αν κάποιος έχει οργανική θέση σε σχολείο και δεν θέλει ούτε να μεταταχθεί στα Δημοτικά ούτε σε άλλη δημόσια υπηρεσία τι θα πρέπει να κάνει για να παραμείνει στο σχολείο του? Ευχαριστώ

Αν και δεν εχει σχηματιστει πληρης εικονα για τα μελλουμενα, με τα τρεχοντα δεδομενα, απολυτως τιποτα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1698 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:35:07 μμ »
Έχω την ίδια γνώμη, οι έχοντες οργανική δε θα περιέλθουν σ'αυτή τη διαδικασία.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1699 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:38:06 μμ »
Για το πως θα γίνουν οι μετατάξεις και ζητάω συγγνώμη από τον Damien γιατί από ότι είδα τα έχει ψιλοπεί ήδη - εγώ δεν τα είχα δει - νομίζω αυτά που γράφει είναι κατατοπιστικά.

Πλεον η εκφορα αποψεων για το υπηρεσιακο μελλον ειναι τοσο πληθωριστικη, που αδυνατει κανεις να παρακολουθησει τα παντα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1700 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:44:56 μμ »
Απλά η λογική μου - τέτοια ώρα τέτοια λόγια - στηρίζεται στην λογική της ικανοποίησης και όχι της δυσαρέσκειας.
Δηλαδη αν και οι 25.000 μπορούσαν να "κινητοποιηθούν" εθελοντικά γιατί να το κάνει υποχρεωτικά;
Ακόμα και για τους 2000 του Υπουργείου αν ο άλλος δεν θέλει να κάνει μάθημα θα έχει πρόβλημα να βγει 3 μήνες (στην τύχη μιλάω) σε διαθεσιμότητα αλλά να πάει σε Γραφείο που ήδη θέλει; (η ερώτηση είναι ρητορική).
Σαφώς και δεν θα πετύχει 25.000 ευχαριστημένους αλλά από την άλλη γιατί να επιδιώξει 25.000 δυσαρεστημένους;
Και υπόψη ο χρόνος ήδη τρέχει...αρα ακόμα και να βάλω κριτήρια θα πρέπει να καταργήσω ήδη μια διαδικασία που τρέχει και να φωνάξω κόσμο να ξανακάνει αιτήσεις...
Εξάλλου και διαθέσεις θα ξαναυπάρχουν και αποσπάσεις και αναπληρωτές. Είπαμε αυτά δεν αλλάζουν...τουλάχιστον για όσο θα ζω...και θέλω να πιστεύω ότι δεν με πήραν και τα χρόνια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 03:49:27 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1701 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:50:02 μμ »
Απλά η λογική μου - τέτοια ώρα τέτοια λόγια - στηρίζεται στην λογική της ικανοποίησης και όχι της δυσαρέσκειας.
Δηλαδη αν και οι 25.000 μπορούσαν να "κινητοποιηθούν" εθελοντικά γιατί να το κάνει υποχρεωτικά;
Ακόμα και για τους 2000 του Υπουργείου αν ο άλλος δεν θέλει να κάνει μάθημα θα έχει πρόβλημα να βγει 3 μήνες (στην τύχη μιλάω) σε διαθεσιμότητα αλλά να πάει σε Γραφείο που ήδη θέλει; (η ερώτηση είναι ρητορική).
Σαφώς και δεν θα πετύχει 25.000 ευχαριστημένους αλλά από την άλλη γιατί να επιδιώξει 25.000 δυσαρεστημένους;

Υπάρχει όμως και η πιθανότητα η διαθεσιμότητα να είναι το μονοπάτι που οδηγεί στην απόλυση. Το να προτιμήσει κάποιος να τεθεί σε διαθεσιμότητα για να εξασφαλίσει τη θέση που θέλει, ενέχει και μεγάλο ρίσκο.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1702 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:52:54 μμ »
Δεν ξέρω αν η διαθεσιμότητα και μετά απόλυση αφορά μονίμους.
Πάντως το σύνταγμα λέει για ένα χρόνο και αυτοί συζητάνε για την πρώτη φάση (που είναι όλοι του Υπ. Παιδείας) για 6 μήνες ή 9 μήνες διαθεσιμότητα, άρα;;;
Τους υπολοιπους μήνες θα τους αφήσουν απλήρωτους ή θα τους διώξουν πριν το 12μηνο χωρίς αλλαγή Συντάγματος;;;
Τα παραπάνω 25 που ανέφερα μπορεί να μην είναι και 25 προφανώς...εξάλλου μιλάω σε εκπαιδευτικό site και με νοιάζουν οι εκπαιδευτικοί.
είπαμε μας διαβάζουν και άλλοι μην τα κάνουμε και πενηνταράκια όλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 03:57:49 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Sok-4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1703 στις: Ιούλιος 05, 2013, 03:58:18 μμ »
ειναι καθαρα θεμα εξαναγκασμου σε εθελοντικες μεταταξεις στη α'βαθμια.πειτε μου ποιος θα ρισκαρει να πει οχι στην α'βαθμια με ενδεχομενο μπροστα του τη διαθεσιμοτητα για καποιους μηνες που μπορει να οδηγησει και σε απολυση??
βεβαια αυτο πληττει οσους συναδελφους ειχαν εξαρχης εκφρασει τη θεληση να μετακινηθουν στην α'βαθμια μιας και με αυτον τον τροπο θα συρθουν κι αυτοι που δεν θελαν α'βαθμια και που ισως να προηγουνται λογω χρονων υπηρεσιας 'η και μοριων απεναντι στους πρωτους.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1704 στις: Ιούλιος 05, 2013, 04:04:33 μμ »
ειναι καθαρα θεμα εξαναγκασμου σε εθελοντικες μεταταξεις στη α'βαθμια.πειτε μου ποιος θα ρισκαρει να πει οχι στην α'βαθμια με ενδεχομενο μπροστα του τη διαθεσιμοτητα για καποιους μηνες που μπορει να οδηγησει και σε απολυση??
βεβαια αυτο πληττει οσους συναδελφους ειχαν εξαρχης εκφρασει τη θεληση να μετακινηθουν στην α'βαθμια μιας και με αυτον τον τροπο θα συρθουν κι αυτοι που δεν θελαν α'βαθμια και που ισως να προηγουνται λογω χρονων υπηρεσιας 'η και μοριων απεναντι στους πρωτους.

Έτσι ακριβώς όπως τα λες, συνάδελφε. Έχει πέσει τώρα το δόλωμα των 2.000 πλεοναζόντων και από φόβο να μην είναι κάποιος μέσα σ' αυτούς, θα τρέξουμε μαζικά να κάνουμε αιτήσεις μετάταξης, ενώ οι 2.000 μπορεί να μην είναι καν εκπαιδευτικοί ή μπορεί να 'ναι οι κοπανατζήδες ή οι μονίμως απόντες ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1705 στις: Ιούλιος 05, 2013, 04:05:25 μμ »
Δεν ξέρω αν η διαθεσιμότητα και μετά απόλυση αφορά μονίμους.
Πάντως το σύνταγμα λέει για ένα χρόνο και αυτοί συζητάνε για την πρώτη φάση (που είναι όλοι του Υπ. Παιδείας) για 6 μήνες ή 9 μήνες διαθεσιμότητα, άρα;;;
Τους υπολοιπους μήνες θα τους αφήσουν απλήρωτους ή θα τους διώξουν πριν το 12μηνο χωρίς αλλαγή Συντάγματος;;;

Δεν το λέει το Σύνταγμα αυτό. Το λέει ο ΔΥ Κώδικας στο άρθρο 101, δηλ. ένας Νόμος (3528/2007), ο οποίος αναμένεται να αλλάξει σε κάποια σημεία, πολύ πιθανόν με μία ακόμα (έχουμε χάσει το μέτρημα) ΠΝΠ.

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1706 στις: Ιούλιος 05, 2013, 04:14:52 μμ »
Από ΜΜΕ και Μητσοτάκη και όλους εμάς
γιατί  τόση σιωπη για επίορκους
και αδυνατούντες να μπουν σε τάξη?
ΑΥΤΟΙ δεν θα μπουν πρώτοι-πρώτοι σε
Διαθεσιμότητα-απόλυση?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 06:47:34 μμ από kokoblok »

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1707 στις: Ιούλιος 05, 2013, 04:21:06 μμ »
Πολύ θα ήθελα να μάθω τον αριθμό των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στα βο(υ)λευτικά γραφεία.
Κάτι μου λέει, προσωπική εκτίμηση πάντα, ότι θα βρούν κάνα "παραθυράκι" ή "χαραμάδα" στην χειρότερη των περιπτώσεων και θα ξεχωρίσουν απο την πλέμπα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160711
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.