*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 225618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #224 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:17:27 πμ »
Μην γενικεύεις,  είναι να αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις. Καμία σ΄χολή και κανενα διπλωμα δεν δινει την αξιοσυνη στην τεχνη του διδάσκειν, την αγαπη στο αντικειμενο και το πραγματικο ενδιαφερον προς τα παιδια αν ο ιδιος δεν τα διαθέτεις. (γενικά μιλάω) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2014, 10:30:05 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:42:19 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #225 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:35:25 πμ »
Παιδιά αν θέλετε να συζητήσουμε το θέμα επάρκεια vs. πτυχίο καλύτερα να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο φαίνονται, δεν μπορείς να πεις ότι οι επαρκειούχοι είναι οι άσχετοι και οι πτυχιούχοι οι πραγματικοί δάσκαλοι (και δεν παίζει ρόλο μόνο αν αγαπάς αυτό που κάνεις). Το θέμα της επάρκειας είναι ένα θέμα πολύπλευρο που συνεχώς εξελίσσεται καθώς τα δεδομένα αλλάζουν και μπορείς να το δεις από πολλές οπτικές γωνίες. Αξίζει να το συζητήσουμε, αλλά νομίζω ότι εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 12, 2014, 12:58:18 μμ »
Οντως είναι πολύπλευρο θέμα και δεν είναι εδώ ο σωστός τόπος για να το αναπτύξουμε.
Πάντως πέρα από το μαθησιακό θέμα,που πιστεύω όπως προείπα εμμέσως οτι δεν μπορεί να συγκριθεί ένας καθηγ. πανεπ. με έναν του proficiency για πολλούς λόγους,το μείζον θέμα είναι το ηθικό:δεν μπορεί κάποιος που πήρε ένα prof ακόμα και με C,ακόμα και στη πρώτη λυκείου και πιθανόν επειδή είναι άνεργος και δεν μπορεί να βρει αλλού διέξοδο να οδηγείται στη διδασκαλία,να τρώει δουλειές από άτομα που τους έχει βγει η πίστη για  4 πανεπιστημιακά χρόνια(για να μην αναφέρω τα χρόνια προετοιμασίας για να μπούν στο πανεπιστήμιο)...Έλεος...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #227 στις: Ιούνιος 04, 2014, 03:47:06 μμ »
ποτε ειναι καλυτερο αραγε να αφησεις βιογραφικο σε ΚΞΓ ; μεσα στον Ιουνη ή απο Αυγουστο -Σεπτεμβρη;
αν αφησεις τωρα, θα θυμηθουν να το ξαναδουν το Σεπτεμβρη που ισως θα ψαχνουν για καθηγητρια;
το Σεπτεμβρη μηπως θα ειναι αργα αφου θα εχουν κλεισει καποια απο τον Ιουνη;

ιδου οι αποριες  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:42:19 »

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 04, 2014, 03:52:42 μμ »
θεωρω οτι τωρα ειναι η καλυτερη εποχη να αφησεις βιογραφικο

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 04, 2014, 03:55:22 μμ »
Όλα τα φροντιστήρια φροντίζουν να κλείνουν τις εκκρεμότητες της επόμενης χρονιάς πριν το καλοκαίρι ώστε να μην τρέχουν τον Αύγουστο

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 04, 2014, 04:20:53 μμ »
ευχαριστω! απλα παλαιοτερα θυμαμαι μου λεγανε οτι δεν ξερανε ακομα αν θα χρειαστουνε καποιον και περιμενανε απο τις εγγραφες του Αυγουστου να δουνε τι θα γινει.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:45:59 πμ »
Το κάθε φροντιστήριο λειτουργεί διαφορετικά. Εμείς είμαστε ανοιχτά όλο το καλοκαίρι μέχρι τον Ιούλιο, κλείνουμε τον Αύγουστο και ανοίγουμε πάλι Σεπτέμβριο. Εγγραφές κάνουμε τον Ιούνιο και μετά πάλι τον Σεπτέμβριο. Το πόσους καθηγητές θα χρειαστούμε το ξέρουμε με σιγουριά γύρω στα τέλη Σεπτεμβρίου, αλλά μπορεί να χρειαστούμε βοήθεια και το καλοκαίρι για τα θερινά προγράμματα. Για μένα καλή εποχή να στείλεις βιογραφικό είναι τον Μάιο, ειδικά αν είσαι εύκαιρη να δουλέψεις Ιούνιο-Ιούλιο, επίσης αξίζει να στείλεις από τις αρχές Μαΐου επειδή κάποια φροντιστήρια ίσως να έχουν ανάγκη για λίγες ώρες παραπάνω τον Μάιο λόγω φόρτου εργασίας με τις εξετάσεις. Να σου κάνουν πρόσληψη άμεσα δεν πρόκειται, but you may get your foot in the door.

Με άλλα λόγια, γνώμη μου είναι να στείλεις βιογραφικά όσο πιο σύντομα μπορείς και αν χρειαστεί να ξαναστείλεις τον Σεπτέμβριο. Μπορείς να πας να τα παραδώσεις η ίδια για να σε θυμούνται. Αν τα στείλεις με ταχυδρομείο, βάλε μέσα και ένα cover letter και χρησιμοποίησε τους επαγγελματικούς μακρόστενους φακέλους, όχι τους τετράγωνους που είναι για να στέλνουμε γράμματα στις φίλες μας. Και προσοχή στα ορθογραφικά! Καλή επιτυχία  :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:35:43 μμ »
Μην σας παραξενεύει αυτό που λέει το μέλος Ιsla για το βιογραφικό, δηλ. δεν είναι απο τις λεπτομέρειες που εύκολα παραβλέπει κάποιος ενδιαφερόμενος και απο τα δύο συμβαλλόμενα μέρη.
Χωρίς να  σημαινει  πως ειναι  καθοριστικό !!

Λογω της θεσης μου βλέπω τα βιογραφικά που φτανουν καθημερινά. Ενα καλο στην εμφανιση κάνει καή εντύπωση.  Πολλα απ αυτα εχουν και φωτογραφία (νεα μοδα αυτο, που ποτε μου δεν καταλαβα !!  ::) )

Σιγουρα παντως η προσωπική παρουσία στο να δωσεις το βιογραφικο ειναι πολύ καλη κίνηση  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:00:06 μμ »
thank you! επειδη ειμαι σε επαρχιακη πολη μπορω να τα παω η ιδια, ελαχιστα εχω στειλει ηλεκτρονικα. επειδη παλι ειμαστε επαρχιακη πολη εδω οι ρυθμοι ειναι πιο χαλαροι και ακομα κ παλαιοτερα θυμαμαι μονο κατα τον Αυγουστο τη "βροχη" των αγγελιων για ευρεση καθηγητων. βεβαια καποια (κυριως μεγαλα) φροντιστηρια που κανουνε 10 μηνα ή 11μηνα προγραμματα σπουδων ξερουν πανω κατω ηδη τις αναγκες τους.
οποτε εχω παει ηδη και θα παω καποια τωρα και καποια απο Αυγουστο...
wish me good luck  ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:49:45 μμ »
 May your life always be filled with good luck.
    * Remember to keep your head up high  ;) 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2014, 03:17:37 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 05, 2014, 06:29:47 μμ »
το ρητό ολόκληρο Μάρκο έχει ως εξής :

remember to always keep your head up high....
and your middle finger even higher!!

lol.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:06:46 μμ »
Is it the first part of someone  ρητού?  ::)  ;D ;D
 Δεν είμαι της αγγλικής και δεν το ήξερα! Μονο ελληνικές παροιμίες γνωρίζω και κατι ανέκδοτα ξενόφερτα ξενέρωτα  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2014, 08:09:29 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 10, 2014, 10:33:16 μμ »
Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο forum κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά παρακολουθώ κάποια θέματα και σας διαβάζω αρκετά συχνά. Είχα γράψει τελευταία φορά τα Χριστούγεννα νομίζω που ύστερα από 1-2 περαστατικά δήλωσα παραίτηση και σας ρωτούσα για τα διαδικαστικά.. τελικά ο/η εργοδότης μου 'υποχώρησε' 1-2 μέρες πριν ανοίξει το φροντιστήριο και με έπεισε να συνεχίσω.

Ήταν στην ουσία η πρώτη μου χρονιά σε τάξη (καθώς μόλις πριν 2 χρόνια αποφοίτησα και πέρυσι έκανα μόνο ιδιαίτερα και ένα summer camp 4 εβδομάδων που δεν το λες in-class teaching experience!). Και τώρα που τελειώνει αυτό το rookie year έχω ανάμεικτα συναισθήματα.. Σε προηγούμενες συνεργασίες/"δουλειές" ή projects, αν θέλετε πείτε το, όσο ήμουν ακόμα στο πανεπιστήμιο, η δουλειά ήταν πάρα πολύ απαιτητική, πολλές ώρες πάλι, πολύς ο κόπος/ενέργεια/σκέψη ΜΕΝ, αλλά ΟΤΑΝ τελείωνε το project/η συνεργασία και έκλεινε αυτό το κεφάλαιο όοοοολο αυτό το άγχος, η πίεση και ο κόπος 'γλύκαιναν' και μετατρεπόντουσαν σε sense of accomplishment and satisfaction, υπήρχαν 'ευχαριστώ' (μέχρι και από καθηγητές πανεπιστημίου), καλοί τρόποι και αναγνώριση και το κυριότερο για μένα.. ΗΞΕΡΑ ότι μπορεί να είχα φτύσει αίμα αλλά έκανα τη δουλειά μου καλά και τα αποτελέσματα ήταν εξίσου καλά και όλοι είχαν μείνει ευχαριστημένοι.

Τώρα με ανησυχεί που σε 3 μέρες τελειώνει η σχολική χρονιά (ας πούμε κι αυτό μια συνεργασία/project) και δε νιώθω το ίδιο! Κλείνει κι αυτό το κεφάλαιο και ΔΕΝ έχω ευχάριστα ή θετικά συναισθήματα, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ αν ήταν καλή ή κακή χρόνια (ή έστω αν ήταν μία καλή ΠΡΩΤΗ χρονιά), ΔΕΝ νιώθω αναγνώριση από κανέναν.. εργοδότη-γονείς-μαθητές (μπορεί να υπάρχει έμμεσα ή άμεσα αλλά εγώ ΔΕ νιώθω ότι την εισπράττω), ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ είναι απίστευτη αβεβαιότητα και έχω πολλά ερωτηματικά!

π.χ. Ήταν ο/η εργοδότης μου ευχαριστημένος/η; οι μαθητές; οι γονείς; Μάθανε τα παιδιά αυτά που δίδαξα σε βάθος ή τα μάθανε επιφανειακά; Τους καλλιέργησα έστω και λίγο αίσθηση για την γλώσσα (αγγλικά); Το βρίσκανε το μάθημα ενδιαφέρον, ευχάριστο; Περνούσανε καλά; Με συμπαθούσανε όλα; Μήπως θα έπρεπε να ενσωματώσω περισσότερη τεχνολογία στο μαθημά μου; Ή λιγότερη; Περισσότερο authentic material; Λιγότερο; Περισσότερο πειραματισμό με άλλες τακτικές και διδακτ.μεθόδους που λένε στα σεμινάρια-συνέδρια; Μήπως παραήταν το μάθημα B2-C2 εξετασεοκεντρικό ή τυποποιημένο; Μήπως έπρεπε πιο γρήγορα να καλυφθεί η ύλη τους; Ή ήθελε -το αντίθετο- περισσότερο focus σε κάποια σημεία; And the list never ends...

Με ανησυχεί πάρα πολύ που δεν έχω να πιαστώ από "θετικές σκέψεις/ευχάριστα συναισθήματα/sense of accomplishment" μετά από την πρώτη μου χρονιά στην τάξη. Μήπως είναι ένδειξη ότι δεν κάνω γι'αυτή τη δουλειά; Μήπως σημαίνει ότι δε με γεμίζει;

Το μάθημα αυτό καθεαυτό στην τάξη μου αρέσει αλλά (παρ'ότι είμαι λίγο καιρό στην αγορά εργασίας) θα ήθελα η δουλειά μου να μου δίνει περισσότερη σιγουριά για τον εαυτό μου και το έργο μου πάρα αβεβαιότητα για τα πάντα. Με άλλα λόγια το σημαντικότερο για μένα όσον αφορά την εργασία δεν είναι τα λεφτά/ένσημα/κτλ κτλ, αλλά το να αντλώ ικανοποίηση και σιγουριά ότι την κάνω καλά! Τι λέτε; Είναι αυτή η αβεβαιότητά και όλα αυτά τα ανοιχτά ερωτήματα που με απασχολούν.. κακός οιωνός; Πρέπει να συνεχίσω τη διδασκαλία ή όχι; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 10:35:13 μμ από eng_teacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32312
  • Τελευταία: geokyria
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161080
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 426
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.