*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 728959 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1778 στις: Απρίλιος 12, 2014, 07:18:31 μμ »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:24 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1779 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:15:04 μμ »
Περί αξιοκρατίας ....κολοκυθόπιτα!  ;D

Η σαπίλα πρέπει να φύγει...  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1780 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:45:21 μμ »
http://xenesglosses.eu/2014/04/aitima-tou-yp-paideias-pros-to-yp-dioi/

Αυτό τι σας λέει; Προεκλογικό;;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1781 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:48:41 μμ »
http://xenesglosses.eu/2014/04/aitima-tou-yp-paideias-pros-to-yp-dioi/

Αυτό τι σας λέει; Προεκλογικό;;

Θα δείξει...εμένα πάντως αυτό με τον σύμβουλο και τον μέντορα μου θυμίζει τον Παπά και το παπαδοπαίδι με την αγιαστούρα που χτυπάνε τις πόρτες τα Θεοφάνεια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:24 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1782 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:50:09 μμ »
Θα δείξει...εμένα πάντως αυτό με τον σύμβουλο και τον μέντορα μου θυμίζει τον Παπά και το παπαδοπαίδι με την αγιαστούρα που χτυπάνε τις πόρτες στα φώτα...

Καλό!
Εμένα μου  κάνει για αναδίπλωση...μετά ειδικά τις παραιτήσεις τόσων διευθυντών και το κλίμα που έχει δημιουργηθεί, πετάνε ένα τυράκι... :D
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1783 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:51:47 μμ »
εν αναμονή...
ερώτηση κρίσεως: πώς θα επιλέγεται ο "μέντορας" από τον σύμβουλο; :P
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1784 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:53:08 μμ »
Καλό!
Εμένα μου  κάνει για αναδίπλωση...μετά ειδικά τις παραιτήσεις τόσων διευθυντών και το κλίμα που έχει δημιουργηθεί, πετάνε ένα τυράκι... :D
για να πιαστούμε στη φάκα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1785 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:54:36 μμ »
εν αναμονή...
ερώτηση κρίσεως: πώς θα επιλέγεται ο "μέντορας" από τον σύμβουλο; :P

Εχοντας χύσει τόνους σάλιο....αν έχει και αυτοκίνητο για να κάνει την ορντινάτσα ακόμα καλύτερα...

ΥΓ. Σοβαρά τώρα πάλι εμείς οι εκπαιδευτικοί θα την γλιτώσουμε ε;;; Οπως και τις άλλες φορές....α ρε βρεγμένη σανίδα που μας χρειάζεται...αλλά γιατί έχω αμφιβολίες;;; αφού είμαστε ο πιο "γατος" κλάδος του Ελληνικού δημοσίου...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2014, 08:56:23 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1786 στις: Απρίλιος 12, 2014, 08:56:12 μμ »
πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι δε με πείθει και δε μου κoλλάει, αφού πρώτα πρέπει να αξιολογηθούν οι "αξιολογητές" (άραγε και αυτοί σε εθελοντική βάση θα αξιολογούνται τα πρώτα 2 χρόνια;)
ΥΓ σκέψου λέει να αποδειχθεί εκ των υστέρων ότι ο "αξιολογητής" σου είχε πλαστά χαρτιά
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2014, 09:08:08 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1787 στις: Απρίλιος 12, 2014, 09:07:42 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής τέτοιο αίτημα δεν περίμενα από το γνωστό μας υπουργείο αλλά κάτι μου λέει πως ο "βοηθός" θα εξυπηρετεί πάλι τους ημέτερους-τους όποιους- και πως κάπως πάνε να κουκουλώσουν κάτι. Τι; Είδωμεν...(Sherlock Holmes γίναμε στην έρευνα... :D)
ΥΣ. Σταματώ εδώ για απόψε. Η πόλη με περιμένει, μετά από 3 μήνες ιδρυματοποίησης...Καλό βράδυ!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1788 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:18:11 μμ »
Αντιγράφω:

"Η αξιολόγηση θα αρχίσει από την 1η Μαΐου 2014 σε εθελοντική βάση. Η εθελοντική βάση θα ισχύσει για τα επόμενα 2 χρόνια. Προτεραιότητα θα δοθεί στους νέους εκπαιδευτικούς και στους εκπαιδευτικούς που έχουν συμπληρώσει τον χρόνο για να αλλάξουν βαθμό. Οι σχολικοί σύμβουλοι θα προτείνουν έναν εκπαιδευτικό της περιφέρειάς τους για να τον έχουν ως “βοηθό” με τον χαρακτηρισμό “μέντορας” . Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτικός θα παρέχει επικουρικό έργο στον Σχολικό Σύμβουλο μόνο για θέματα αξιολόγησης ( όχι γραμματειακή υποστήριξη). Όλα τα παραπάνω θα κατατεθούν με την μορφή τροπολογιών στη βουλή τον Μάιο

Αυτά είναι τα ωραία!!!
Πρωτομαγιά δεν πιάνουμε το Μάη, ξεκινάμε την αξιολόγηση.
Και κάποια στιγμή μεσα στο μήνα θα κατατεθεί και η σχετική τροπολογία.
Ελλάς το μεγαλείο σου!

Ερώτηση: Αν ζητήσω να αξιολογηθώ, αλλά έχω βγάλει την ύλη μέχρι να έρθει ο Σύμβουλος, τι γίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2014, 10:20:08 μμ από marsa »
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2536
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1789 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:28:51 μμ »
Παραθέτω απόσπασμα από ανακοίνωση του Συλλόγου Διδασκόντων του Γυμνασίου με Λ/Τ Τήλου, που έπεσε στην αντίληψή μου:

"...Υποβαθμίζεται και ο ρόλος του Συλλόγου Διδασκόντων, όπου με το "Νέο Σχολείο"αφαιρούνται αρμοδιότητες από αυτόν και μεταφέρονται στον Διευθυντή του Σχολείου. Στην ίδια κατεύθυνση βρίσκεται και η πρόσφατη, σχετική με την αυτοαξιολόγηση εγκύκλιος, του Υπ. Παιδείας που εξουσιοδοτεί τον Διευθυντή να ορίσει ομάδες εργασίας, ακυρώνοντας ουσιαστικά τις αποφάσεις του Συλλόγου Διδασκόντων. Ήδη με το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο η αυτοαξιολόγηση αλλά και η εξωτερική αξιολόγηση του σχολείου και κατά συνέπεια η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου έχουν συνδεθεί μεταξύ τους.
Χαρακτηριστική είναι η παρ. 2 του άρθρου 22 του ν. 3879/10:"Στην αρχή της δημοτικής θητείας το Δημοτικό Συμβούλιο αποφασίζει τους τρόπους διαβούλευσης για την εκπόνηση του τοπικού προγράμματος υποστήριξης της εκπαίδευσης και δια βίου μάθησης και τους τρόπους διασφάλισης της διαφάνειας και της κοινωνικής λογοδοσίας κατά την εφαρμογή του. Στις διαδικασίες αυτές συμμετέχουν τα όργανα της σχολικής κοινότητας (Σχολικά Συμβούλια, Σχολικές Επιτροπές, Σύλλογοι Γονέων) και οι φορείς παροχής υπηρεσιών δια βίου μάθησης που αναφέρονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 8. Κατά την εκπόνηση του τοπικού προγράμματος υποστήριξης της εκπαίδευσης και δια βίου μάθησης λαμβάνονται υπόψη οι εκθέσεις αξιολόγησης και τα προγράμματα δράσης που προβλέπονται στο άρθρο 32 του ν. 3848/2010".

Προάγγελο για του τι πρόκειται να ακολουθήσει αποτέλεσε η αιφνίδια είσοδος στο Γυμνάσιο με Λ/Τ Τήλου της Δημάρχου και μέρους του Δημοτικού Συμβουλίου με σκοπό τη διακοπή της διδασκαλίας κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου ώστε οι μαθητές να παρευρεθούν σε τοπικό αγώνα ποδοσφαίρου παρά την έντονη αντίθεση που εξέφρασε ο Σύλλογος Διδασκόντων.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου με Λ/Τ Τήλου καταδικάζει την ενέργεια αυτή θεωρώντας πως ο ίδιος και ο Διευθυντής είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την ομαλή λειτουργία του σχολείου...."

Είναι δυνατό να συμβαίνουν τέτοια πράγματα;Με το πρόσχημα της αξιολόγησης που έρχεται μέχρι που μπορεί να φτάσει η εμπλοκή του Δήμου στη σχολική διαδικασία; 

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1790 στις: Απρίλιος 13, 2014, 09:56:33 πμ »
εγώ ξέρετε τι πιστεύω ότι θα γίνει, εάν ισχύσει το παραπάνω που αναφέρει η ανάρτηση στις ξένες γλώσσες; θα σπεύσουν οι ημέτεροι να βολευτούνε εθελοντικά με την αξιολόγηση από τον ημέτερο μέντορα και σύμβουλο, θα ανέβουν εννοείται βαθμό κλπ, με τον γνωστό ελληνικό τρόπο και όλοι οι υπόλοιποι που  θα αρνηθούμε  να αξιολογηθούμε εθελοντικά (από  αντίθεση στο θεσμό,φόβο,  κλπ) θα βρεθούμε αντιμέτωποι με το ''καλό'' πρόσωπο της αξιολόγησης....

Ειλικρινά, νιώθω σαν τους ρωμαίους λεγεωνάριους που κατέληξαν να τραβάνε κουπί στη γαλέρα: ''καταταγείτε μας λέγανε'', //δώστε ασεπ/ αξιολογηθείτε εθελοντικά...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1791 στις: Απρίλιος 13, 2014, 11:01:12 πμ »
εγώ ξέρετε τι πιστεύω ότι θα γίνει, εάν ισχύσει το παραπάνω που αναφέρει η ανάρτηση στις ξένες γλώσσες; θα σπεύσουν οι ημέτεροι να βολευτούνε εθελοντικά με την αξιολόγηση από τον ημέτερο μέντορα και σύμβουλο, θα ανέβουν εννοείται βαθμό κλπ, με τον γνωστό ελληνικό τρόπο και όλοι οι υπόλοιποι που  θα αρνηθούμε  να αξιολογηθούμε εθελοντικά (από  αντίθεση στο θεσμό,φόβο,  κλπ) θα βρεθούμε αντιμέτωποι με το ''καλό'' πρόσωπο της αξιολόγησης....

Ειλικρινά, νιώθω σαν τους ρωμαίους λεγεωνάριους που κατέληξαν να τραβάνε κουπί στη γαλέρα: ''καταταγείτε μας λέγανε'', //δώστε ασεπ/ αξιολογηθείτε εθελοντικά...
...κι αν δεν το κάνετε εθελοντικά, υπάρχει πάντα και το υποχρεωτικά (βλέπε υποχρεωτικές μετατάξεις, μεταθέσεις...)
Ε ρε που κατάντησαν το δασκαλιλίκι....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.