*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1566417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος veteran4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2520 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 12:14:44 πμ »
Σας παραθέτω δύο αντικρουόμενες ενημερώσεις μια από το σωματείο ΣΕΔΙΕΚ και μια απο το ΕΔΙΕΚ ως προς ποιο χρονικό διάστημα του τρέχοντος εξαμήνου θα πληρωθεί

Α) ΣΕΔΙΕΚ:  ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Αγαπητοί Συνάδελφοι και Συναδέλφισες,
Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ μας γνωστοποίησε πως οι πληρωμές του χρονικού Διαστήματος από 8/10/2012 έως 31/12/2012 (με την προϋπόθεση ότι τα Ι.Ε.Κ. θα έχουν αποστείλει τις καταστάσεις πληρωμών), θα γίνουν ως κάτωθι:

1.Οι Εκπαιδευτές που πληρώνονται με Α.Ε.Δ. θα εξοφληθούν μέχρι 28/02/2013

2.Οι Εκπαιδευτές που πληρώνονται με Α.Π.Υ. θα εξοφληθούν μέχρι 31/03/2013

B) ΕΔΙΕΚ:   ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Μετά από σχετικές ενέργειες του Ε.Δ.ΙΕΚ, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ γνωστοποίησε το χρονοδιάγραμμα πληρωμών του εξαμήνου από 8/10/2012 έως 14/2/2013 (με την προϋπόθεση ότι τα ΙΕΚ θα έχουν καλύψει τις όποιες διαδικαστικές εκκρεμότητες ).

Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα:

- Εκπαιδευτές που πληρώνονται με Α.Ε.Δ. θα εξοφληθούν έως 28/02/2013

- Εκπαιδευτές που πληρώνονται με Α.Π.Υ. θα εξοφληθούν έως 31/03/2013
 
Το Δ.Σ. του Ε.Δ.ΙΕΚ

Με έντονη γραφή παρατίθεται η διαφορά στις ανακοινώσεις. Εχουμε νεότερη ενημέρωση και τι να περιμένουμε στο τέλος Φεβρουαρίου. Ας δώσει κάποιος μια υπεύθυνη απάντηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:26 »

Αποσυνδεδεμένος Ms.Jo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2521 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 06:08:48 μμ »
Για τις πρακτικές δεν ξέρει κανένας :/

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2522 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 06:42:23 μμ »
Για τις πρακτικές δεν ξέρει κανένας :/
Τηλεφώνησε στο ΙΕΚ που ήσουν, ίσως να γνωρίζουν.
Ίσως στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ να έχει κάποια γραμματεία που ασχολείται με αυτό. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 08:26:54 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2523 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 05:04:45 μμ »
Εχει γίνει τεράστιο το θέμα για να κοιτάξω μήπως το έχει απαντήσει κανείς, αλλά μήπως έχει πέσει στην αντίληψη σας καμμια πληροφορία για το 2010Β (Οκτ-Δεκ) πότε θα πληρωθούμε; Πήρα τηλέφωνο στο ΙΕΚ και η απάντηση ήταν "δεν ξέρουμε" και μου έκλεισαν το τηλέφωνο.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:26 »

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2524 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 06:39:30 μμ »
charm_quark, το 2010Β έχει πληρωθεί σε αρκετά ΙΕΚ απ' ό,τι έχω δει εδώ... εγώ πάντως πληρώθηκα :) κι από τα λίγα που ξέρω από το φόρουμ και γνωστούς, όπου καθυστερούν είναι (και) επειδή πολλοί εκπαιδευτές δεν πάνε να υπογράψουν κάτι υπεύθυνες δηλώσεις που θέλουν ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία... προσωπικά υπέγραψα τον Ιούνιο και πληρωθήκαμε τέλη Δεκέμβρη...

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2525 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 07:36:17 μμ »
Δεν νομίζω ότι 30 ΙΕΚ από τα 100+ είναι αρκετά.Και υπάρχουν πολλά ΙΕΚ που εχουν στείλει τα χαρτιά εδώ και 8 μήνες και δεν έχουν εξοφληθεί τα χρέη τους.Αναμένουμε με ενδιαφέρον νέα, πάντως, γιατι κάποιοι είπαν δεξια και αριστερά (σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης) κάτι για ενημέρωση για το ποια ΙΕΚ θα πληρωθούν στα τέλη Φλεβάρη.
Τρεις μέρες και σήμερα για τον Μάρτη λοιπόν...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:36:07 μμ από gerontas13 »
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2526 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 12:06:28 πμ »
charm_quark, το 2010Β έχει πληρωθεί σε αρκετά ΙΕΚ απ' ό,τι έχω δει εδώ... εγώ πάντως πληρώθηκα :) κι από τα λίγα που ξέρω από το φόρουμ και γνωστούς, όπου καθυστερούν είναι (και) επειδή πολλοί εκπαιδευτές δεν πάνε να υπογράψουν κάτι υπεύθυνες δηλώσεις που θέλουν ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία... προσωπικά υπέγραψα τον Ιούνιο και πληρωθήκαμε τέλη Δεκέμβρη...
Το ότι καθυστερούν δεν σημαίνει ότι φταίνε οι εκπαιδευτές. Λες να μη θέλουν τα δεδουλευμένα τους;
Επειδή είναι να λάβω χρήματα απο δύο διαφορετικά ΙΕΚ, το ένα με κάλεσε και μένα τον Ιούνιο και υπέγραψα (ακόμα δεν έχω δει τίποτα) το άλλο δεν με κάλεσε ποτέ, (επισης δεν έχω δεί μία). Δεν έδωσα σημασία, γιατί δεν κατάλαβα ποιος ο λόγος υπογραφής αυτής της υπεύθυνης δήλωσης, αφου εχω τη σύμβαση και τα ένσημα στα χέρια μου.
Οταν μάλιστα πήγα να υπογράψω στο πρώτο, ρώτησα μέσα στην χαρά: "θα πάρουμε επιτέλους λεφτά; " και μου είχαν απαντήσει γύρω στο Φλεβάρη, τότε.. .τώρα που τους πήρα τηλέφωνο, έκαναν το χαζό, και ότι δεν ξέρουν τίποτα. :o
Οπως και να έχει κλείσανε 2 χρόνια τα χρωστούμενα, μην πάνε για παραγραφή...  ;D ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2527 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 01:37:26 μμ »
καθυστερούν είναι (και) επειδή πολλοί εκπαιδευτές δεν πάνε να υπογράψουν κάτι υπεύθυνες δηλώσεις που θέλουν ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία...
Το ότι καθυστερούν δεν σημαίνει ότι φταίνε οι εκπαιδευτές. Λες να μη θέλουν τα δεδουλευμένα τους;

Ας μην χάφτουμε ότι μας πούνε. Η δικαιολογία για την καθυστέρηση λόγω μη υπογραφής των δηλώσεων είναι απλά ένα προφανές, ανόητο, αυταπόδεικτο πρόσχημα για να καλύψουν άλλη αιτία, το ότι έχουν άλλες προτεραιότητες (πληρωμής υμετέρων) και τους εκπαιδευτές των ΙΕΚ τους έχουν... γραμμένους. Ειλικρινά σκέφτομαι μήπως απλά τεστάρουν μέχρι ποιο σημείο θα κάνουν υπομονή αυτοί που πρέπει να πληρωθούν, μέχρι να απαιτήσουν δυναμικά αυτά που δικαιούνται. Ποσά που είναι απειροελάχιστα μικρά μπροστά σ αυτά που σήμερα δίνονται σε ημέτερους.

Και μέχρι στιγμής έχει φανεί ότι αυτοί, η πλειοψηφία των εκπαιδευτών, είναι απλά πρόβατα, που ανέχονται οποιαδήποτε αδικία. Ψελλίζοντας διαμαρτυρίες μόνο σε κάποια blog και όχι αρμοδίως...

Ετσι για να γίνεται συζήτηση, τι θα γίνει αν κάποιος εκπαιδευτής δεν γουστάρει να υπογράψει εκείνη την ανούσια δήλωση; Θα μείνουν όλο οι άλλοι απλήρωτοι στον αιώνα, εξαρτώμενοι απο τα γούστα του; Δεν είναι τόσο αφελείς στο υπουργείο να μην ξέρουν ότι η πρόφαση (της μη υπογραφής απο έναν) απευθύνεται μόνο σε ανόητους.

Ανήκω στους λίγους που είχαν την υπέροχη ευτυχία, να πληρωθούν το συγκεκριμένο ποσό, τον προηγούμενο μήνα. Αλλά όπως επεσήμανα τότε, αυτό δεν ήταν λόγος για πανηγυρισμό. Τώρα αποδεικνύεται και ότι το να πληρωθούν λίγοι, ήταν απλά "στάχτη στα μάτια" του συνόλου.

Συνάδελφοι, η παρακολούθηση σήριαλ όπως ο Σουλειμάν, κάνει κακό στη σκέψη, και βέβαια στην τσέπη των εκπαιδευτών.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2528 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 09:12:05 μμ »
Το να μας κοροιδεύουν μ'αυτή την δικαιολογία (μη υπογραφής υπεύθυνης δήλωσης) από κεντρικά το καταλαβαίνω ως εικασία... από τα κατά τόπους ΙΕΚ δεν μπορώ να καταλάβω τι κέρδος έχει πχ ο λογιστής να λέει "μην καθυστερείτε, καθυστερεί η διαδικασία για όλους"... εδώ μπορεί να κολλάνε οι "υμέτεροι-ημέτεροι", οι οποίοι δεν κατάλαβα ποιοι είναι... οι υπόλοιποι υπάλληλοι ΙΕΚ? το ΙΝΕΔΙΒΙΜ? οι οποίοι παίρνουν κάτι έξτρα για τον κόπο τους? ή χρωστάνε και σ'αυτούς? ή κάποιοι εκπαιδευτές πληρώνονται πιο πριν επειδή είναι "φίλοι"? (εκτός αν πηγαίνει σε επίπεδο υπουργείου, οπότε δεν νομίζω ότι έχουν κάποιο κέρδος τα ΙΕΚ συγκεκριμένα να μας κοροιδεύουν).

Και δεν είπα ότι όλη η καθυστέρηση από την αρχή είναι γι' αυτό το λόγο... αλλά από την στιγμή που αρχίζουν να καλούν για υπεύθυνες δηλώσεις, υποθέτω έχει κάποια βάση ότι όλα στέλνονται συγκεντρωτικά... και δεν μου φαίνεται απίθανο όλοι αυτοί που δεν είναι σαν και μένα, κι έχουν 2-3 δουλειές, και καθυστερούσαν στα μαθήματα, δεν έφερναν εγκαίρως θέματα, να μην καίγονται και τόσο να περάσουν για την δήλωση ή και την σύμβαση (και δεν ειναι απόπροσανατολιστικές φημολογίες που "έχαψα", τους έβλεπα).

Τώρα αν θέλετε πολιτική ανάλυση και την επιρροή των τουρκικών σιριαλ στην ελληνικη κοινωνία εν μέσω διάλυσης, να πάμε σε άλλο thread. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:10:11 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2529 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 09:11:58 μμ »
Θα μας πει κάποιος από αύριο αν έχει πληρωθεί το προηγούμενο εξάμηνο; Να πάμε και οι υπόλοιποι να δούμε; (δεν έχω κάρτα ανάληψης μετρητών και πρέπει να σταθώ στην ουρά μόνο και μόνο για να ρωτήσω το υπόλοιπο!!)

Αποσυνδεδεμένος veteran4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2530 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 10:00:58 μμ »
Ναι πρέπει να μάθουμε εάν θα πληρωθούμε αύριο και για ποιο διάστημα. Γνωρίζει κανείς κάτι επίσημο? Αυτό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέσα στην μυστικοπάθεια είναι. Μη τυχόν διαρρεύσει ημερομηνία πληρωμής των ανθρώπων με τους οποίους συνεργάζεται. Ας βγει μια ανακοίνωση επιτέλους >:(

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2531 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 11:49:06 μμ »
Καμια ενημερωση. Εγω ρωτησα σημερα στο ΙΕΚ που με εχουν καλεσει, η απαντηση ηταν αρχικα 'συντομα', αλλα μετα ανεφερα την ανακοινωση και μου ειπαν να περιμενω ως αυριο, αλλα δε μου εδωσαν σιγουρη απαντηση!

Μακαρι να πληρωθουμε αυριο!!!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος katerina_sch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2532 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:56:02 πμ »
Παιδιά καλημέρα,
πήγα σήμερα στη τραπέζα και φυσικά το ταμείο είναι μείον. Ούτε λεφτά ουτε τίποτα. Μετά λοιπόν,από πόση ώρα προσπάθειας μου επικοινωνίας με το λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ εμφανίστηκε μία κυρία ή οποία μόνο που δεν με δάγκωσε και μου λέει ότι φυσικά και δεν έχουν λεφτά διότι λέει κάποιοι καθηγητές δεν έχουν στείλει τα χαρτιά τους.
Σε ερώτηση μου πότε θα πληρωθούμε η απάντηση ήταν άγνωστο.
Αναρωτιέμαι αν αυτή δεν την πληρώνανε κάθε πρώτη του μηνός τι θα γινότανε???
Πως μπορούν και πάιζουν έτσι μαζί μας??? 28 του μηνός βγάλανε ανακοίνωση ότι θα μας πληρώνανε.
Κάποιοι κανονίζουμε και κάποιες άλλες πληρωμές!!!!
Γιατί είμαστε πάντα στο κατώτατο σκαλί???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:51:18 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Odette

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 & ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2533 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:29:27 πμ »
Δύο πράγματα δε μπορώ να καταλάβω!
  • Γιατί δυσαναχετούν όταν παίρνουμε τηλέφωνο τους αρμόδιους για να τους ρωτήσουμε γι'αυτά που δικαιούμαστε?? Δηλαδή και δεν είναι συνεπείς απέναντί μας και θέλουνε να το βουλώνουμε και να μην ψαχνόμαστε??
  • Γιατί πρέπει όλοι οι εκπαιδευτές να εξαρτώνται από κάποιους λίγους που υποτίθεται ότι δεν έχουν φτιάξει τα χαρτιά τους? Όπως ανέφερε και ένας συνάδελφος παραπάνω τι θα γίνει αν ένας εκπαιδευτής δεν φτιάξει ποτέ τα χαρτια του?? Δε θα πληρωθούμε άραγε ποτέ?
Ουφ!!  >:(
Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς…

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.