*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

void

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8694 στις: Μάρτιος 30, 2010, 03:40:26 μμ »
με ολο το θαρρος,χωρις διαθεση διδασκαλιας και επειδη ειναι σύνηθες : ίδωμεν,οχι ειδομεν.Εναλλακτικα οψόμεθα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:01 »

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8695 στις: Μάρτιος 30, 2010, 03:45:03 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά  δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους.
  
επειδή δεν το θυμάμαι  καλά :-[     πότε είπε ότι δεν θα τους  

σε στεναχώρησα λίγο αλλά δεν πειράζει ,,με μερικές σουρωτές θα συνέρθεις.......καλό σου Πάσχα.  
να με στεναχωρήσεις??  γιατι??           δεν βλέπω λόγο         ούτε ζώ με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα ,

εχω καλά (φίλτρα) και ξέρω τι πρέπει να κρατήσω και τι όχι ,  αα  σουρωτή δεν πίνω     μου αρέσει το Perrier. ;D      καλό πάσχα

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8696 στις: Μάρτιος 30, 2010, 03:48:19 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά  δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους.
  



Εννοείς όλους φέτος ή σταδιακά;
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8697 στις: Μάρτιος 30, 2010, 03:59:19 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά  δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους.
  
επειδή δεν το θυμάμαι  καλά :-[     πότε είπε ότι δεν θα τους πάρει??

Αγαπητή συνάδερφε PO-PA-KI, τόσο καιρό δεν ακούς που και η ίδια η Υπ. μίλησε για μείωση διορισμών φέτος σε όλους τους κλάδους και κατηγορίες??? Και τα δημοσιεύματα στον Τύπο που λένε, μείωση 50% στους μόνιμους εκπ/κούς και 70% στους αναπληρωτές??? Τόσο καιρό δεν λένε, -ψήφισαν και σχετικό νόμο-, για σταδιακή απορρόφηση όλων των επιτυχόντων ΑΣΕΠ κλπ. μέχρι το 2012??? Δηλαδή ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι, ενώ η προκήρυξη του ΑΣΕΠ 2008, μιλάει ρητά για απορρόφηση των διοριστέων τις σχολ. χρονιές : 2009-2010 και 2010-2011??? Δηλαδή η πρώτη φουρνιά ΑΣΕΠ που  πρόλαβε και απορροφήθηκε πέρυσι είναι πιο νόμιμη από τη β' φουρνιά??? Μιλάμε για την λογική και τα νόμιμα πράγματα!!!!
Και βέβαια αυτά τα ακούω και τα έχω υπόψη μου      είπα απλά ότι δεν θυμάμαι να είπε το συγκεκριμένο και είχα την εντύπωση ότι είναι ερμηνεία και συμπέρασμα    του νόμου που αφορούσε τον ευρύτερο δημόσιο τομέα.
Τεσπα  εγώ θεωρώ ότι οι  β/φουρνιάς δεν έχουν κανένα  πρόβλημα ,   ούτε  συμπαθώ την διαμαντοπούλου για να την υποστηρίξω
Μιλάω για την δική μου λογική        όχι για   ( πηγή)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2010, 04:03:54 μμ από PO-PA-KI »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:01 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8698 στις: Μάρτιος 30, 2010, 05:49:37 μμ »

1,4 εκατ.ευρώ = 60 διορισμοί !


Αυτό δεν ισχύει βασικά.. Διότι αν γίνουν 60 διορισμοί μόνιμων, σε βάθος χρόνου επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό με πολλαπλάσια των 1,4 εκατ. ευρά.

Υ.Γ. Δεν διαφωνώ στο ότι γίνεται σπατάλη στο υπουργείο και ότι πρέπει να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι διορισμοί που θέλουν να περικόψουν, αλλά μην πετάμε αριθμητικές φωτοβολίδες που δεν στέκουν.

Επειδή τυγχάνει να είμαι μαθηματικός :

Eνας μόνιμος κοστίζει κατά μέσο όρο 22.000 ευρά

οπότε έχουμε και λέμε    22000 * 60 = 1320000 το χρόνο !

Το πρόγραμμα του καινοτόμου εκπαιδευτικού αν κατάλαβα καλά αφορά δράση

ετήσια ! Που είναι το λάθος αστέρι μου ;

Επειδή είμαι φυσικός (και γνωρίζω μαθηματικά το ίδιο καλά), αυτό το ποσό καλύπτει το μισθολόγιο των 60 για ένα μόνο έτος. Τα επόμενα 34 έτη πως θα καλυφθούν; Άρα, με το ποσό που σπαταλήσανε τα λαμόγια του υπουργείου, δεν προκύπτει ότι θα μπορούσαν να διορίσουν 60 μόνιμους (όπως γράφτηκε). Κατάλαβες τώρα πάλσαρ μου ;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8699 στις: Μάρτιος 30, 2010, 06:36:02 μμ »

1,4 εκατ.ευρώ = 60 διορισμοί !


Αυτό δεν ισχύει βασικά.. Διότι αν γίνουν 60 διορισμοί μόνιμων, σε βάθος χρόνου επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό με πολλαπλάσια των 1,4 εκατ. ευρά.

Υ.Γ. Δεν διαφωνώ στο ότι γίνεται σπατάλη στο υπουργείο και ότι πρέπει να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι διορισμοί που θέλουν να περικόψουν, αλλά μην πετάμε αριθμητικές φωτοβολίδες που δεν στέκουν.

Επειδή τυγχάνει να είμαι μαθηματικός :

Eνας μόνιμος κοστίζει κατά μέσο όρο 22.000 ευρά

οπότε έχουμε και λέμε    22000 * 60 = 1320000 το χρόνο !

Το πρόγραμμα του καινοτόμου εκπαιδευτικού αν κατάλαβα καλά αφορά δράση

ετήσια ! Που είναι το λάθος αστέρι μου ;

Επειδή είμαι φυσικός (και γνωρίζω μαθηματικά το ίδιο καλά), αυτό το ποσό καλύπτει το μισθολόγιο των 60 για ένα μόνο έτος. Τα επόμενα 34 έτη πως θα καλυφθούν; Άρα, με το ποσό που σπαταλήσανε τα λαμόγια του υπουργείου, δεν προκύπτει ότι θα μπορούσαν να διορίσουν 60 μόνιμους (όπως γράφτηκε). Κατάλαβες τώρα πάλσαρ μου ;

Μα θα τα σπαταλούν κάθε χρόνο! Η ανάδειξη των καινοτόμων γίνεται θεσμός, μέχρι να γίνουμε όλοι καινοτόμοι. Πάντως με βάση τους ηλικιακούς μέσους όρους των νεοδιορισθέντων τα 34 χρόνια υπηρεσίας είναι μια πολύ αισιόδοξη πρόγνωση.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8700 στις: Μάρτιος 30, 2010, 07:47:19 μμ »

1,4 εκατ.ευρώ = 60 διορισμοί !


Αυτό δεν ισχύει βασικά.. Διότι αν γίνουν 60 διορισμοί μόνιμων, σε βάθος χρόνου επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό με πολλαπλάσια των 1,4 εκατ. ευρά.

Υ.Γ. Δεν διαφωνώ στο ότι γίνεται σπατάλη στο υπουργείο και ότι πρέπει να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι διορισμοί που θέλουν να περικόψουν, αλλά μην πετάμε αριθμητικές φωτοβολίδες που δεν στέκουν.

Επειδή τυγχάνει να είμαι μαθηματικός :

Eνας μόνιμος κοστίζει κατά μέσο όρο 22.000 ευρά

οπότε έχουμε και λέμε    22000 * 60 = 1320000 το χρόνο !

Το πρόγραμμα του καινοτόμου εκπαιδευτικού αν κατάλαβα καλά αφορά δράση

ετήσια ! Που είναι το λάθος αστέρι μου ;

Επειδή είμαι φυσικός (και γνωρίζω μαθηματικά το ίδιο καλά), αυτό το ποσό καλύπτει το μισθολόγιο των 60 για ένα μόνο έτος. Τα επόμενα 34 έτη πως θα καλυφθούν; Άρα, με το ποσό που σπαταλήσανε τα λαμόγια του υπουργείου, δεν προκύπτει ότι θα μπορούσαν να διορίσουν 60 μόνιμους (όπως γράφτηκε). Κατάλαβες τώρα πάλσαρ μου ;

Μα θα τα σπαταλούν κάθε χρόνο! Η ανάδειξη των καινοτόμων γίνεται θεσμός, μέχρι να γίνουμε όλοι καινοτόμοι. Πάντως με βάση τους ηλικιακούς μέσους όρους των νεοδιορισθέντων τα 34 χρόνια υπηρεσίας είναι μια πολύ αισιόδοξη πρόγνωση.
;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8701 στις: Μάρτιος 30, 2010, 07:47:40 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά
 δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους. Έχει καπιος κάτι  ακούσει ,,,,,,,,

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8702 στις: Μάρτιος 30, 2010, 08:15:24 μμ »
ναι εσύ άκουσες ότι θα πάρουν όλους τους ασεπίτες

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8703 στις: Μάρτιος 30, 2010, 08:18:08 μμ »
ναι εσύ άκουσες ότι θα πάρουν όλους τους ασεπίτες
 
κάτι   άκουσα θα πάρει όλο το ασεπ

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8704 στις: Μάρτιος 30, 2010, 08:45:53 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά
 δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους. Έχει καπιος κάτι  ακούσει ,,,,,,,,
   Επανήλθα με νεότερα. Ίσως στενοχωρήσω κάποιους, που δεν το θέλω, αλλά:
   Όποτε είχα πληροφορίες από συγκεκριμένο και 1 μόνο δεν με απογοήτευσε ποτέ  (όσον αφορά την ορθότητά τους. Οι σημερινές μου πληροφορίες μετά από ταξίδι 550+ χιλιομέτρων γι'αυτό το θέμα έρχονται σε αντίθεση με τον valanidas.
    Μιλάνε για απορρόφηση όσων γίνεται από 30μηνο 24μηνο(με επιτυχία Ασεπ βέβαια), 40% κατά προτεραιότητα, και πρόσληψη του 33% των επιτυχόντων ΑΣΕΠ που θα περισσεύουν από κάθε ειδικότητα. Δηλ. 33% ΑΣΕΠ, 22% από το 40%,(διατηρείται η αναλογία 60-40) και κατόπιν το υπόλοιπο 45 % από 30μηνο και 24μηνο.  Αυτό γίνεται γιατί είναι καλυμμένη από το νόμο που ψήφισε τελευταία και μπορεί να διορίσει ΑΣΕΠίτες σε 3 δόσεις.

Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8705 στις: Μάρτιος 30, 2010, 08:51:51 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά
 δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους. Έχει καπιος κάτι  ακούσει ,,,,,,,,
   Επανήλθα με νεότερα. Ίσως στενοχωρήσω κάποιους, που δεν το θέλω, αλλά:
   Όποτε είχα πληροφορίες από συγκεκριμένο και 1 μόνο δεν με απογοήτευσε ποτέ  (όσον αφορά την ορθότητά τους. Οι σημερινές μου πληροφορίες μετά από ταξίδι 550+ χιλιομέτρων γι'αυτό το θέμα έρχονται σε αντίθεση με τον valanidas.
    Μιλάνε για απορρόφηση όσων γίνεται από 30μηνο 24μηνο(με επιτυχία Ασεπ βέβαια), 40% κατά προτεραιότητα, και πρόσληψη του 33% των επιτυχόντων ΑΣΕΠ που θα περισσεύουν από κάθε ειδικότητα. Δηλ. 33% ΑΣΕΠ, 22% από το 40%,(διατηρείται η αναλογία 60-40) και κατόπιν το υπόλοιπο 45 % από 30μηνο και 24μηνο.  Αυτό γίνεται γιατί είναι καλυμμένη από το νόμο που ψήφισε τελευταία και μπορεί να διορίσει ΑΣΕΠίτες σε 3 δόσεις.


[/quote Παράνομο πέρα για πέρα  δεν στέκι πουθενά,μάλλον σου έκαναν πλάκα,,,,,,να περάσεις καλό Πάσχα,να μη χαλαστής.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8706 στις: Μάρτιος 30, 2010, 08:58:39 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά
 δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους. Έχει καπιος κάτι  ακούσει ,,,,,,,,
   Επανήλθα με νεότερα. Ίσως στενοχωρήσω κάποιους, που δεν το θέλω, αλλά:
   Όποτε είχα πληροφορίες από συγκεκριμένο και 1 μόνο δεν με απογοήτευσε ποτέ  (όσον αφορά την ορθότητά τους. Οι σημερινές μου πληροφορίες μετά από ταξίδι 550+ χιλιομέτρων γι'αυτό το θέμα έρχονται σε αντίθεση με τον valanidas.
    Μιλάνε για απορρόφηση όσων γίνεται από 30μηνο 24μηνο(με επιτυχία Ασεπ βέβαια), 40% κατά προτεραιότητα, και πρόσληψη του 33% των επιτυχόντων ΑΣΕΠ που θα περισσεύουν από κάθε ειδικότητα. Δηλ. 33% ΑΣΕΠ, 22% από το 40%,(διατηρείται η αναλογία 60-40) και κατόπιν το υπόλοιπο 45 % από 30μηνο και 24μηνο.  Αυτό γίνεται γιατί είναι καλυμμένη από το νόμο που ψήφισε τελευταία και μπορεί να διορίσει ΑΣΕΠίτες σε 3 δόσεις.


[/quote Παράνομο πέρα για πέρα  δεν στέκι πουθενά,μάλλον σου έκαναν πλάκα,,,,,,να περάσεις καλό Πάσχα,να μη χαλαστής.
Καλό Πάσχα και σε σένα. Περίπτωση πλάκας δεν υπάρχει. Εγώ δε χαλιέμαι. Το αρνί έτσι κι αλλιώς που κρατούσα για το Πάσχα μεγάλωσε. Πρώτα θα το κουρέψω και μετά θα δούμε αν το φάω. Έρχονται δύσκολες μέρες, μπορεί να χρειαστεί να δώσω και το 33% κάπου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2010, 09:01:47 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος angelnl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8707 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:05:28 μμ »
παιδιά, εγώ ένα μόνο θέλω να μάθω: πότε σκοπεύουν να ανακοινώσουν κάτι ΕΠΙΣΗΜΑ; ειλικρινα δεν ξέρω ποιον να πιστέψω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160668
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.