*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440659 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #672 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 01:38:00 πμ »
πόσες ώρες το λιγότερο πρέπει να έχεις την μέρα σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών για να σου κολλάνε ένα ένσημο; Στο φροντιστήριο που θα δουλέψω μου είπαν 1,5 ώρα. Ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:08 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #673 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 09:04:43 πμ »
πόσες ώρες το λιγότερο πρέπει να έχεις την μέρα σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών για να σου κολλάνε ένα ένσημο; Στο φροντιστήριο που θα δουλέψω μου είπαν 1,5 ώρα. Ισχύει;

Ναι, ισχύει. 1,5 ώρα τουλάχιστον για να πάρεις το ένσημο.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #674 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 09:37:03 πμ »
Ευχαριστώ πολύ vasoulals!

Αποσυνδεδεμένος DINA@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #675 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 07:44:08 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Την προηγούμενη βδομάδα πήγα για συνέντευξη σε ένα φροντιστήριο. Μου είπαν πως αν με πάρουν θα κάνω Β' και Γ'  Λυκείου Κατεύθυνση με 6.5 ευρώ την ώρα (συγκεκριμένα ο υπεύθυνος με ρώτησε πόσο θέλω του είπα πως θέλω σίγουρα ένσημα οπότε αμέσως μου είπε "α τότε είναι 6.5. Δεν το έχεις ακούσει?" και του απαντώ πως έχω ακούσει και 7 και 8 ευρώ!!Τα λεφτά τα βρίσκω πολύ λίγα. Από την μια δεν θέλω να με καλέσουν αύριο από την άλλη θα ήθελα γιατί έχω μόνο 2 ιδιαίτερα. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
α) Όταν λέμε 6.5 ευρώ/ώρα  εννοούμε 45 λεπτά, μία ώρα ή όπως συμφέρει τον καθένα;   
β) Την μία μέρα το πρόγραμμα έχει 45 λεπτά μάθημα και την άλλη 2 ολόκληρες ώρες. Πόσα ένσημα δικαιούμαι? Γιατί αυτός μου μίλησε για ένα.

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:08 »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #676 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 10:51:47 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Την προηγούμενη βδομάδα πήγα για συνέντευξη σε ένα φροντιστήριο. Μου είπαν πως αν με πάρουν θα κάνω Β' και Γ'  Λυκείου Κατεύθυνση με 6.5 ευρώ την ώρα (συγκεκριμένα ο υπεύθυνος με ρώτησε πόσο θέλω του είπα πως θέλω σίγουρα ένσημα οπότε αμέσως μου είπε "α τότε είναι 6.5. Δεν το έχεις ακούσει?" και του απαντώ πως έχω ακούσει και 7 και 8 ευρώ!!Τα λεφτά τα βρίσκω πολύ λίγα. Από την μια δεν θέλω να με καλέσουν αύριο από την άλλη θα ήθελα γιατί έχω μόνο 2 ιδιαίτερα. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
α) Όταν λέμε 6.5 ευρώ/ώρα  εννοούμε 45 λεπτά, μία ώρα ή όπως συμφέρει τον καθένα;   
β) Την μία μέρα το πρόγραμμα έχει 45 λεπτά μάθημα και την άλλη 2 ολόκληρες ώρες. Πόσα ένσημα δικαιούμαι? Γιατί αυτός μου μίλησε για ένα.


Φαντάζομαι αυτό έγινε σε όμιλο φροντιστηρίων με παραρτήματα στην Ελλάδα; Μην πεις το όνομα αλλά αν θέλεις επιβεβαίωσε... Είναι λίγα για κατεύθυνση και ειδικά Γ' Λυκείου, ωστόσο πατάνε στην κρίση. Ειδικά αν δεν έχεις προυπηρεσία μπορεί να ρίξουν άδεια και να σου πουν και κάτω από 6 ευρώ για να δουν αν τους παίρνει και αντιδράσεις γενικότερα! Τι να σου πω... εγώ υποστηρίζω ότι αν βρίσκουν πόρτες κλειστές και αντιδράσεις θα κρατηθούν λίγο οι αμοιβές μας... το κακό είναι ότι οι ανάγκες μας πιέζουν και πάντα τελικά αναγάζονται κάποιοι να υποκύψουν. Όσο για το ένσημο μία μέρα νομίζω μπορείς να πάρεις ένα ένσημο είτε δουλέψεις 2 ώρες είτε 8, απλά αλλάζουν οι ασφαλιστικές εισφορές. Γενικά αν υπάρχουν διαφορετικές ώρες σε κάθε βδομάδα στην πρόσληψη θα δηλώσετε κανονικά ότι την πρώτη βδομάδα τόσες ώρες, τη δεύτερη τόσες ώρες...
Όσο για το αν μπορείς με μία μόνο ώρα σε μία μέρα να πάρεις ένσημο δεν ξέρω αν γίνεται...Αν είχες υψηλότερο ωρομίσθιο (νομίζω 10 ευρώ παλιά γινόταν...),τώρα δεν ξέρω τί ισχύει αλλά κάποιος θα σε διαφωτίσει...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #677 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:56:48 μμ »
α) Όταν λέμε 6.5 ευρώ/ώρα  εννοούμε 45 λεπτά, μία ώρα ή όπως συμφέρει τον καθένα;   
β) Την μία μέρα το πρόγραμμα έχει 45 λεπτά μάθημα και την άλλη 2 ολόκληρες ώρες. Πόσα ένσημα δικαιούμαι? Γιατί αυτός μου μίλησε για ένα.



Στα κξγ που εχω δουλεψει η ωρα ειναι 50λεπτη και χτυπαει συνηθως κουδουνι για να μπεις στην ταξη μετα το διαλειμμα.
Τωρα οσον αφορα τα ενσημα εχει δικιο η Καλλιπατειρα.Παιζει ρολο ποσο υψηλο ειναι το ωρομισθιο.Συνηθως χρειαζεται να εχεις 1,5 ή 2 ωρες τη μερα για να παρεις ενα ενσημο.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #678 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:05:51 πμ »
Ρε παιδιά, σοκαρίστηκα!!! Τόσο πολύ κατέβηκε; Όταν δούλευα πριν 5 χρόνια σε φροντιστήριο (2007), το ωρομίσθιο ήταν 12 ευρώ καθαρά για 50 λεπτά μαθήματος! Απίστευτη εκμετάλλευση...!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #679 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:11:16 πμ »
Δυστυχως Φωτεινη εχει ''πεσει'' το ωρομισθιο και υπαρχει και πολυ μεγαλη καθυστερηση στην πληρωμη των δεδουλευμενων. :(
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #680 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:18:37 πμ »
Τι να πω!!! ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!! Εργασιακός μεσαίωνας! Να φορολογήσουν κανέναν από τη λίστα Λαγκάρντ δεν μπορούν...!!! Από εμάς κόβουν τα πάντα!!!Μετά νομίζουμε ότι η δουλεία καταργήθηκε!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος DINA@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #681 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:36:56 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Kallipateira το φροντιστήριο δεν έχει παραρτήματα σε όλη την Ελλάδα μόνο εδώ που μένω. Εάν η ώρα ήταν 12 ευρώ θα ήταν μια χαρά και θα έκανα τεμενάδες για να με πάρει. ;D ;D Τώρα ο μοναδικός λόγος είναι για να μπορέσω να αποκτήσω προϋπηρεσία σε φροντιστήρια (εκτός από ιδιαίτερα έχω μόνο σε ΤΕΙ, ΙΕΚ) και να διευρύνω τις γνωριμίες μου γιατί είμαι καινούργια στην πόλη. Αλλά χαλαρά θα προτιμούσα να αποκτούσα 1 ακόμα ιδιαίτερο παρά το φροντιστήριο. Οπότε αν με πάρει αύριο θα λέω γιατί με πήρε, αν δεν με πάρει θα λέω γιατί δεν με πήρε.... Άβυσσος η ψυχή μου και η ψυχολογία μου!!!! :P 

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #682 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 09:03:39 μμ »
Θελω να σας ρωτησω συναδελφοι αν εχετε πληρωθει για το μηνα Σεπτεμβρη στο/στα φροντιστηριο/α που εργαζεστε.Παρατηρουνται γενικα μεγαλες καθυστερησεις και θα ηθελα να ξερω αν αντιμετωπιζουν κι αλλοι το ιδιο προβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2012, 07:41:25 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Aggelosgeorgiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #683 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 09:04:33 μμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Για να λάβει κάποιος ένσημο απο το ΙΚΑ πρέπει υποχρεωτικά να έχει καθαρό ημερομίσθιο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 11,06 ευρώ ανά μέρα.

Παράδειγμα. Αν έχετε υπογράψει για 6 ευρώ ανά ώρα, με 2 ώρες τη μέρα έχετε και ένσημο. Με 1,5 ώρα όχι...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #684 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 11:22:48 μμ »
Οταν πρεπει να απουσιασει ενας καθηγητης στο φροντιστηριο σας τι κανετε? Οταν δεν υπαρχει αλλος διαθεσιμος συναδελφος ειτε γιατι εχει μαθημα στο  φροντιστηριο ή σε ιδιαιτερο εκεινη την ωρα?
Μου ζηταει ο υπευθυνος να κανω αναπληρωσεις σε συναδελφους ή και στον ιδιο σε ωρες που εχω ιδιαιτερο. Και δεν γινεται μια στο τοσο, γιατι οκ σε ολους μας κατι μπορει να συμβει, αλλα ανα 10-20 μερες περιπου. Και αυτο απο περσι, συνεχεια. Φετος πιστευα οτι δεν θα ειχαμε τα ιδια αλλα που...Και οι λογοι της απουσιας οχι παντα κατι σοβαρο και αναποφευκτο!
Τι να κανω? Οταν του λεω οτι δεν μπορω μου λεει "εισαι η μονη που δεν εχει μαθημα εκεινη την ωρα, και αλλαξε ή ακυρωσε για μια φορα το ιδιαιτερο κτλπ." >:(

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #685 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:04:18 πμ »
Συνηθως Ευη καλουν τον καθηγητη που δεν εχει μαθημα εκεινη τη μερα ή ωρα για να κανει την αναπληρωση.Φυσικα οταν γινεται συνεχεια ή οταν σε ειδοποιουν τελευταια στιγμη ειναι πολυ εκνευριστικο και δημιουργει πολλα προβληματα.Στο πρωτο φροντιστηριο που ειχα δουλεψει, η ιδιοκτητρια ειχε κανονισει να κανει  μαθηματα και  την Κυριακη.Με ειδοποιησε μια φορα να παω να την αναπληρωσω, η μια Κυριακη εφερε την αλλη, μεχρι που εμαθα οτι ο σοβαρος λογος που δεν εκανε το μαθημα ηταν οι εκδρομες της.Την επομενη φορα που με ειδοποιησε της ειπα οτι δε μπορω και δεν ξαναπηγα Κυριακη για μαθημα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.