*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390943 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #980 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:13:33 μμ »
Παιδιά αν αποφασιστεί απεργία θα είναι και πάλι φιάσκο. Οι βολεμένοι παλιοί δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν απεργία για τους νέους πάρτε το χαμπάρι. Αυτοί σίγουρα θέλουν ως μόνο κριτήριο τα έτη υπηρεσίας για να φυλάξουν τους ποπούς τους. Αν γίνει με αντικειμενικά κριτήρια θα βγουν αυτοί στη σέντρα. Εξάλλου το είδατε και με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις, οι άνω 12ετίας εξαιρούνται. Όλος ο κομματικός μηχανισμός δουλεύει γι'αυτούς, αυτοί είναι οι ψηφοφόροι του καταρρέοντος πολιτικού συστήματος που πρέπει πάση θυσία να ευνοήσει, δεν το καταλαβαίνετε; Θα δείτε αν γίνει απεργία τι τραγικά ποσοστά συμμετοχής θα έχει και μετά θα λεν οι παπαγάλοι να είδατε; δεν αντιδράνε. Η μόνη λύση αν επιχειρήσουν αυτά που διασπείρουν στα τσοντοκάναλά τους είναι η προσφυγή στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:14:06 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #981 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:19:36 μμ »
Συμφωνώ δικαστικά πρέπει να κινηθούμε (άλλο που δεν το πιστεύω για τις διαθεσιμότητες) και μάλιστα μαζικά. Πάντως το δημοσίευμα από την ΕΛΜΕ Αχαΐας το κατεβάσανε......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 06:21:30 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος geronimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #982 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:22:36 μμ »
Συμφωνώ με τον perastikos_kav. Πρέπει να δοθεί η μάχη με ότι διαθέτουμε. Αν γίνεται και με άλλους κλάδους.

Τις απεργίες των εκπαιδευτικών τις φοβούνται. Παραθέτω το απόσπασμα:

Θεση του ΟΟΣΑ από το 1996 για το πως να περάσει μια κυβέρνηση τα αυστηρά μέτρα λιτότητας στο πληθυσμό!

Παρολαυτά οι απεργίες μπορεί να ευνοήσουν το ξέσπασμα διαδηλώσεων. Ειδικά οι απεργίες των εκπαιδευτικών, αν και καθεαυτές δεν αποτελούν πρόβλημα για τις κυβερνήσεις, γίνονται έμμεσα επικίνδυνες επειδή απελευθερώνουν μια ανεξέλεγκτη μάζα μαθητικής και φοιτητικής νεολαίας, η οποία μπορεί να κατέβει σε διαδηλώσεις και σε αυτή την περίπτωση η καταστολή μπορεί εύκολα να έχει δραματικές συνέπειες.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/old/56678



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 06:29:57 μμ από geronimo »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #983 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:23:58 μμ »
Με αυτή τη λογική dragadroum να μην κάνουμε τίποτα, να ετοιμάσουμε από τώρα βιογραφικά για τον ιδιωτικό τομέα. Άσε που στη δική μου ΕΛΜΕ το 80% των συμμετεχόντων στις συνελεύσεις, στις απεργίες και τις συγκεντρώσεις είναι οι παλιοί συνάδελφοι με πάνω από 20 χρόνια συνολικής υπηρεσίας. Οι νεότεροι και οι αναπληρωτές, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, ούτε φωτογραφία δεν στείλανε.

Κανένα γεγονός δεν είναι τετελεσμένο. Από εμάς εξαρτάται και η απεργία και όλα. Τέλος κατά την προσωπική μου άποψη οι δικαστικές προσφυγές σε 9 από τις10 περιπτώσεις μόνο τους δικηγόρους βγάζουν ωφελημένους.  Έχω βαρεθεί από το 2001 που πρωτοεργάστηκα σε σχολείο κάθε χρόνο να υπάρχουν δικαστικές προσφυγές για διάφορα θέματα (πχ επίδομα 176 ευρώ). Έχω βαρεθεί να μαζεύουμε δεκαέυρα από τους συναδέλφους, τα οποία ανά 3-4 σχολεία (120-150 συνάδελφοι) μάζευαν οι δικηγόροι και αποτέλεσμα μηδέν.  Έχει καταντήσει βιομηχανία πλέον, όποιος είχε κάποιον γνωστό συγγενή (παιδί, ανήψι κλπ) με το που προκύπτει κάποιο θέμα να μας τον κουβαλάει στο σχολείο και να προσπαθεί να μας πείσει οτι μόνο η δικαιοσύνη θα μας σώσει.  Ε λοιπόν η δικαιοσύνη από ο,τι φαίνεται έχει κάνει κάτω από το τραπέζι συμφωνία με την Κυβέρνηση και από τη στιγμή που οι ανώτεροι και ανώτατοι δικαστικοί δεν θιχτήκαν ουσιαστικά από τα μέτρα, όλες οι αποφάσεις βγαίνουν κομμένες και ραμμένες στα μέτρα της Κυβέρνησης. Χαμένη υπόθεση είναι οι δικαστικές περιπέτειες. Ή μόνοι μας θα τους σταματήσουμε, ή αν δεν έχουμε τέτοια διάθεση ας κοιτάξει ο καθένας να βρει την ατομική του λύση για να φτιάξει τη ζωή του.  Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα και αυτοί είναι οι μόνοι δρόμοι που έχουμε να διαλέξουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:14:06 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #984 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:49:19 μμ »
Διαφωνείς δηλαδή ότι ο κλάδος είναι διασπασμένος και ο καθένας κοιτάει το τομάρι του; Αφού βλέπεις ότι όλα όσα έχουν βγει από τότε που άρχισε η κρίση μόνο τους νέους θίγουν. Μισθολόγιο θες; Υποχρεωτικές μεταθέσεις θες; Οι φήμες που ακούγονται θες; Θα κάνει απεργία ο φιλόλογος ή μαθηματικός με 20 χρόνια υπηρεσία για τον newbie τον "πληροφορικάριο" να μην απολυθεί; Μην τρέφετε αυταπάτες. Ίσα ίσα αν γίνει απεργία η συμμετοχή θα είναι τόσο χαμηλή που θα γυρίσει μπούμερανγκ. Δυστυχώς ο καθένας είναι μόνος του σ'αυτή τη μάχη.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #985 στις: Ιούνιος 26, 2013, 06:52:29 μμ »
Εμένα το δημοσίευμα για τους εκπαιδευτικούς της Αχαΐας μου φαίνεται μεγάλο... φίδι. Παρ' ότι δεν μπορώ να πάρω όρκο για το τι είναι αλήθεια και τι ψέματα, η λογική του να στοχοποιηθούν συγκεκριμένες ειδικότητες με μόνο κριτήριο το έτος διορισμού μου φαίνεται έωλο και διάτρητο νομικά. Να θυμίσω ότι ο Μανιτάκης προειδοποίησε τον Κυριάκο να μην προβεί σε βεβιασμένες και αυθαίρετες κινήσεις, γιατί θα υπάρξουν δικαστικές επιπλοκές. Δεν ξέρω αν ο Κούλης τον έλαβε υπόψη του, όμως το γεγονός ότι προσανατολίζεται να ζητήσει παράταση από την τρόικα, είναι σίγουρα ενθαρρυντικό, όπως δήλωσε και ο συνάδελφος παραπάνω. Να προσθέσω και κάτι άλλο. Σήμερα είχα μια συζήτηση με φίλο που είναι αποσπασμένος στο ΠΥΣΔΕ της περιοχής που ανήκω και μου είπε, μπέσα, ότι δεν ξέρει τίποτα για λίστες. Χθες, στην επιμόρφωση Β' επιπέδου που είχα πάει, συζήτησα με δυο διευθύντριες σε σχολεία της Δ' Αθήνας, με ισχυρές άκρες στο ομώνυμο ΠΥΣΔΕ και μου είπαν ότι όλα αυτά περί λιστών είναι μπαρούφες. "Κανείς δεν ξέρει τίποτα. Ό,τι είναι να σκάσει, θα σκάσει όπως με την ΕΡΤ, ξαφνικά", ήταν τα ακριβή τους λόγια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #986 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:05:35 μμ »
Εμένα το δημοσίευμα για τους εκπαιδευτικούς της Αχαΐας μου φαίνεται μεγάλο... φίδι. Παρ' ότι δεν μπορώ να πάρω όρκο για το τι είναι αλήθεια και τι ψέματα, η λογική του να στοχοποιηθούν συγκεκριμένες ειδικότητες με μόνο κριτήριο το έτος διορισμού μου φαίνεται έωλο και διάτρητο νομικά. Να θυμίσω ότι ο Μανιτάκης προειδοποίησε τον Κυριάκο να μην προβεί σε βεβιασμένες και αυθαίρετες κινήσεις, γιατί θα υπάρξουν δικαστικές επιπλοκές. Δεν ξέρω αν ο Κούλης τον έλαβε υπόψη του, όμως το γεγονός ότι προσανατολίζεται να ζητήσει παράταση από την τρόικα, είναι σίγουρα ενθαρρυντικό, όπως δήλωσε και ο συνάδελφος παραπάνω. Να προσθέσω και κάτι άλλο. Σήμερα είχα μια συζήτηση με φίλο που είναι αποσπασμένος στο ΠΥΣΔΕ της περιοχής που ανήκω και μου είπε, μπέσα, ότι δεν ξέρει τίποτα για λίστες. Χθες, στην επιμόρφωση Β' επιπέδου που είχα πάει, συζήτησα με δυο διευθύντριες σε σχολεία της Δ' Αθήνας, με ισχυρές άκρες στο ομώνυμο ΠΥΣΔΕ και μου είπαν ότι όλα αυτά περί λιστών είναι μπαρούφες. "Κανείς δεν ξέρει τίποτα. Ό,τι είναι να σκάσει, θα σκάσει όπως με την ΕΡΤ, ξαφνικά", ήταν τα ακριβή τους λόγια.

Συνάδελφε η τρόϊκα δεν θα δώσει παράταση κατά πάσα πιθανότητα.
Ακόμα και αν δώσει όμως, δεν θα αλλάξει κάτι.
Αποτελεί απόφαση της συντριπτικής πλειοψηφίας των συμπολιτών μας ( και σε αυτό η πλειοψηφία εκφράζεται από την κυβερνώσα ελίτ) να γίνουν απολύσεις εκπαιδευτικών ( μαζικές) με μοναδικό σκοπό την διάσωση των ρουσφετιών της ( με παράλληλη υλοποίηση των δεσμεύσεων της χώρας).
Σχετικά με τις λίστες, δεν νομίζω ότι είναι έτοιμες ακόμα.
Είναι θέμα μερικών λεπτών η συγκρότησή τους, μόλις αποφασιστούν και θεσμοθετηθούν τα κριτήρια ( πανεύκολο).
Πράγματι, θα γίνει απότομα όπως πολλάκις  έχω πει εδώ.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #987 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:17:11 μμ »
Διαφωνείς δηλαδή ότι ο κλάδος είναι διασπασμένος και ο καθένας κοιτάει το τομάρι του; Αφού βλέπεις ότι όλα όσα έχουν βγει από τότε που άρχισε η κρίση μόνο τους νέους θίγουν. Μισθολόγιο θες; Υποχρεωτικές μεταθέσεις θες; Οι φήμες που ακούγονται θες; Θα κάνει απεργία ο φιλόλογος ή μαθηματικός με 20 χρόνια υπηρεσία για τον newbie τον "πληροφορικάριο" να μην απολυθεί; Μην τρέφετε αυταπάτες. Ίσα ίσα αν γίνει απεργία η συμμετοχή θα είναι τόσο χαμηλή που θα γυρίσει μπούμερανγκ. Δυστυχώς ο καθένας είναι μόνος του σ'αυτή τη μάχη.

Μήπως ακριβώς στόχος των μέτρων είναι η διάσπαση του κλάδου και απόψεις σαν αυτή που έγραψες παραπάνω, βοηθούν να περάσει αυτό; Ο κλάδος δεν είναι ένας άνθρωπος. Εγώ είδα πάνω από 300 παλιούς συναδέλφους στην ΕΛΜΕ μου να είναι στη συνέλευση και να εκφράζουν τη διάθεση για κινητοποιήσεις, όταν ψηφίστηκε η τροπολογία για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις. Φυσικά υπάρχουν και οι αδιάφοροι. Από την άλλη είδα να απουσιάζουν επιδεικτικά πάνω από 100 νέοι συνάδελφοι και αναπληρωτές, οι οποίοι είμαστε οι πρώτοι που θιγόμαστε (φυσικά ήμασταν και κάποιοι νέοι συνάδελφοι).

Θέλω να πω πως ο διαχωρισμός νέος/παλιός είναι ένας τεχνητός διαχωρισμός που η Κυβέρνηση θέλει να μας τον περάσει συνειδησιακά, όπως και πολλούς άλλους διαχωρισμούς (γενική και τεχνική εκπαίδευση, ΑΣΕΠ και προύπηρεσία κλπ). Το αν θα τσιμπήσουμε και θα τον αφομοιώσουμε αυτό το διαχωρισμό είναι δικό μας θέμα. Για μένα δεν υπάρχουν αυτοί οι διαχωρισμοί.
Υπάρχουν δύο διαφορετικές αντιλήψεις και προσεγγίσεις στα προβλήματα. Η μία αντίληψη που ενστερνίζομαι είναι όλοι μαζί ενωμένοι μαχόμαστε για τα κοινά ζητήματα και κυρίως για την ουσιαστική αναβάθμιση της δημόσιας παιδείας, Διότι η αναβαθμισμένη δημόσια παιδεία είναι αυτή που μας εξασφαλίζει ουσιαστικά σε μακροχρόνιο ορίζοντα εργασιακή ασφάλεια.

Η άλλη αντίληψη είναι οτι στην ουσία αποδεχόμαστε τη σφαγή του κλάδου και ψάχνουμε να εντάξουμε τον εαυτό μας σε μια υποομάδα για την οποία επιχειρηματολογούμε οτι έχει το ηθικό βάρος που της επιτρέπει να διασωθεί εις βάρος των άλλων ομάδων (παλιοί έναντι νέων ή το αντίστροφο, ΑΣΕΠίτες εναντίων προϋπηρεσίας, κάτοχοι μεταπτυχιακών εναντίον μη κατόχων). Ανοίγουμε τις πύλες της εκπαίδευσης στον εθχρό δηλαδή και απλά διαπραγματευόμαστε ποιους δεν θα σφάξει και ποιων τα σπίτια δεν θα λεηλατήσει ο εχθρός και θα παραμείνουν να διαχειρίζονται για λογαριασμό του την τύχη της "Πόλης".  Σε αυτή τη λογική δεν έχω μπει ποτέ στη ζωή μου και ούτε πρόκειται να μπω.
Προσωπικά dragadroum δεν περιγράφω τι γίνεται, προτείνω αυτό που πρέπει να γίνει. Πολιτική δράση, πρόταση ή συνδικαλιστική πρόταση δεν γίνεται περιγράφοντας τη μέχρι τώρα κατάσταση, αλλά περιγράφοντας και προτείνοντας αυτό που πρέπει να γίνει.

Νικήτα γενικά από το σύνολο των δημοσιευμάτων που αφορούν το θέμα μας τις τελευταίες ημέρες, σίγουρα υπάρχουν πολλά που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα. Είναι ένα επίκαιρο θέμα, το οποίο προκαλεί πολλά hits και αυξάνει και τις πωλήσεις των εφημερίδων (οι εκπαιδευτικοί είναι με διαφορά ο κλάδος με το μεγαλύτερο ποσοστό αναγνωστών στις εφημερίδες). Οπότε η αλήθεια είναι οτι πολλά από τα δημοσιεύματα μάλλον θα διαψευστούν. Ωστόσο, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά και δεν είναι τυχαίο ο,τι σε όλα τα σχετικά δημοσιεύματα ο κλάδος μας αναφέρεται ως ο κατ' εξοχήν κλάδος από τον οποίο θα προέλθουν οι διαθεσιμότητες/μετακινήσεις/απολύσεις.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #988 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:17:38 μμ »
Επιτρέψτε μου να σας κουράσω λίγο παραπάνω. Υπάρχουν κάποια στοιχεία που πρέπει να λάβουμε υπόψη κι ερωτήματα που χρήζουν απάντησης.
1. Στο Υπουργείο Παιδείας, δεν εργάζονται μόνο εκπαιδευτικοί.
2. Ο πραγματικός αριθμός διαθεσιμοτήτων που θα προέλθει από το υπουργείο παιδείας δεν έχει διασαφηνιστεί. Έχουμε διαβάσει ένα σωρό νούμερα. Ποιο είναι το πραγματικό;
3. Υπάρχουν δημοσιεύματα που μιλάνε για διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών που, για τους χ ή ψ λόγους δε μπαίνουν στην τάξη ή μπαίνουν... λίγο. Οι άνθρωποι αυτοί είναι υπαρκτοί και μιλώ από προσωπική πείρα.
4. Υπάρχουν, επίσης, δημοσιεύματα που μιλάνε για εκπαιδευτικούς και από τις δύο βαθμίδες εκπαίδευσης, ενώ μέχρι στιγμής η α'θμια βρισκόταν στο απυρόβλητο. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;
5. Υπάρχουν δημοσιεύματα που μιλάνε για διαθεσιμότητες εκπαιδευτικών που είναι αποσπασμένοι και δε διδάσκουν, δηλαδή, δεν κάνουν τη δουλειά για την οποία προσλήφθηκαν εξ αρχής. Μήπως αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχει μοριοδότηση για όσους ανήκουν στην κατηγορία των 'μάχιμων εκπαιδευτικών';
6. Ποια θα είναι τα κριτήρια της αξιολόγησης για την οποία μίλησε μόλις σήμερα ο νέος υπουργός διοικητ. μεταρρύθμισης; Είναι δυνατόν να είναι το έτος πρόσληψης; Ποιος θα τον πάρει στα σοβαρά αν κάνει κάτι τόσο γελοίο;
Προς Θεού, με όλα τα παραπάνω δεν επιθυμώ να εκθέσω καμιά κατηγορία συναδέλφων, απλά λέω ότι πριν χορέψουμε το χορό του Ζαλόγγου, καλό είναι να περιμένουμε λίγο. Για μένα, το ανησυχητικό δεν είναι τα ανυπόγραφα άρθρα-κακογραμμένες συρραφές, που έχουν σκοπό να κάνουν ντόρο και να προκαλέσουν πανικό, αλλά ότι, ενώ τις προηγούμενες βδομάδες βρισκόμασταν στο στόχαστρο συγκεκριμένων παπαγάλων, τώρα το σύνολο των ΜΜΕ μας παρουσιάζει ως πολύ πιθανή δεξαμενή διαθεσιμότητας.
Σίγουρα πρέπει να οργανώσουμε την αντίδρασή μας. Αυτό όμως πρέπει να γίνει με ονόματα και στοιχεία, γιατί εδώ μέσα, μέχρι στιγμής, είμαστε όλοι ανώνυμοι. Όσο για τους παλιούς, screw them, που λέμε κι εμείς των αγγλικών. Τις επαναστάσεις τις κάνουνε οι νέοι και οι πεινασμένοι.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #989 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:28:04 μμ »
Πιθανά Νικήτα η διαθεσιμότητα δεν αφορά μόνο εκπαιδευτικούς, αλλά ευρύτερα προσωπικό του Υπουργείου Παιδείας (και διοικητικούς). Απλά από τη στιγμή που θα έχει και εκπαιδευτικούς, είναι πιο πιασιάρικο να αναφερθεί στους τίτλους. Επίσης αριθμητικά οι εκπαιδευτικοί φαίνεται οτι θα είμαστε περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #990 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:28:43 μμ »
Εμένα το δημοσίευμα για τους εκπαιδευτικούς της Αχαΐας μου φαίνεται μεγάλο... φίδι. Παρ' ότι δεν μπορώ να πάρω όρκο για το τι είναι αλήθεια και τι ψέματα, η λογική του να στοχοποιηθούν συγκεκριμένες ειδικότητες με μόνο κριτήριο το έτος διορισμού μου φαίνεται έωλο και διάτρητο νομικά. Να θυμίσω ότι ο Μανιτάκης προειδοποίησε τον Κυριάκο να μην προβεί σε βεβιασμένες και αυθαίρετες κινήσεις, γιατί θα υπάρξουν δικαστικές επιπλοκές. Δεν ξέρω αν ο Κούλης τον έλαβε υπόψη του, όμως το γεγονός ότι προσανατολίζεται να ζητήσει παράταση από την τρόικα, είναι σίγουρα ενθαρρυντικό, όπως δήλωσε και ο συνάδελφος παραπάνω. Να προσθέσω και κάτι άλλο. Σήμερα είχα μια συζήτηση με φίλο που είναι αποσπασμένος στο ΠΥΣΔΕ της περιοχής που ανήκω και μου είπε, μπέσα, ότι δεν ξέρει τίποτα για λίστες. Χθες, στην επιμόρφωση Β' επιπέδου που είχα πάει, συζήτησα με δυο διευθύντριες σε σχολεία της Δ' Αθήνας, με ισχυρές άκρες στο ομώνυμο ΠΥΣΔΕ και μου είπαν ότι όλα αυτά περί λιστών είναι μπαρούφες. "Κανείς δεν ξέρει τίποτα. Ό,τι είναι να σκάσει, θα σκάσει όπως με την ΕΡΤ, ξαφνικά", ήταν τα ακριβή τους λόγια.

Συνάδελφε η τρόϊκα δεν θα δώσει παράταση κατά πάσα πιθανότητα.
Ακόμα και αν δώσει όμως, δεν θα αλλάξει κάτι.
Αποτελεί απόφαση της συντριπτικής πλειοψηφίας των συμπολιτών μας ( και σε αυτό η πλειοψηφία εκφράζεται από την κυβερνώσα ελίτ) να γίνουν απολύσεις εκπαιδευτικών ( μαζικές) με μοναδικό σκοπό την διάσωση των ρουσφετιών της ( με παράλληλη υλοποίηση των δεσμεύσεων της χώρας).
Σχετικά με τις λίστες, δεν νομίζω ότι είναι έτοιμες ακόμα.
Είναι θέμα μερικών λεπτών η συγκρότησή τους, μόλις αποφασιστούν και θεσμοθετηθούν τα κριτήρια ( πανεύκολο).
Πράγματι, θα γίνει απότομα όπως πολλάκις  έχω πει εδώ.

Συνάδελφε, που χάθηκες τόσες μέρες; Αυτό που γράφεις, και που έχεις επαναλάβει πολλάκις στο παρελθόν, είναι ίσως η μεγαλύτερη αλήθεια που έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ, το λίγο καιρό που είμαι μέλος. Έχεις απόλυτο δίκιο. Όταν όλη η Ελλάδα είναι ζυμωμένη και αναθρεμμένη με το ρουσφέτι, τότε τι πιο εύκολο και πιο λογικό να οδηγούνται στην πυρά οι λίγοι που δεν έχουν κάνει ποτέ χρήση του. Το ερώτημα είναι τι κάνουμε εμείς.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #991 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:31:44 μμ »
perastikos_kav
Αν περιμένουμε από την ΟΛΜΕ με την πουλημένη ηγεσία να αντιδράσει ουσιαστικά αν συμβεί κάτι τέτοιο το έχουμε χάσει το παιχνίδι. Δεν είπα να μην κάνουμε κι άλλες κινήσεις, αλλά στην πράξη θα  δεις ότι στην τελική στα δικαστήρια θα καταλήξουμε για να βρούμε το δίκιο μας, αν φυσικά γίνουν όλα αυτά που γράφονται τις τελευταίες μέρες.
nikitas
Όσο για την επανάσταση που λες, ποιος περιμένεις να κάνει επανάσταση; Αυτή θα έπρεπε ήδη να έχει ξεκινήσει με όλα αυτά που συμβαίνουν στην κοινωνία, αλλά όπως βλέπεις δεν έχει γίνει τίποτα. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου θα είχε γίνει χαμός αν ο κόσμος περνούσε αυτά που περνάμε εμείς τώρα, με τόσο βίαια μέτρα. Τι να πω; Οι Έλληνες δεν ήμασταν παλιά έτσι, πώς καταντήσαμε έτσι δεν μπορώ να το συλλάβω λογικά.


Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #993 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:34:59 μμ »
Πιθανά Νικήτα η διαθεσιμότητα δεν αφορά μόνο εκπαιδευτικούς, αλλά ευρύτερα προσωπικό του Υπουργείου Παιδείας (και διοικητικούς). Απλά από τη στιγμή που θα έχει και εκπαιδευτικούς, είναι πιο πιασιάρικο να αναφερθεί στους τίτλους. Επίσης αριθμητικά οι εκπαιδευτικοί φαίνεται οτι θα είμαστε περισσότεροι.

Επίτρεψέ μου να εκφράσω μια απορία μου, ακόμα και αν σε κουράζω. Το Έθνος σήμερα αναφέρει ότι από το πρώτο κύμα διαθεσιμότητας των 12.500, το 80% θα προέρχεται από τα υπουργεία παιδείας και εσωτερικών, ήτοι 10.000. Το υπουργείο εσωτερικών έχει 100.000 κόσμο. Το κομμάτι του υπουργείου παιδείας που έχει μπει στο στόχαστρο (β'θμια και διοικητικοί πιθανόν) ίσως άλλες 100.000. Σου φαίνεται λογικό οι 8.500 διαθεσιμότητες να προέρχονται από το παιδείας και οι 1.500 μόνο από το εσωτερικών, το οποίο περιλαμβάνει και τους... αμαρτωλούς δήμους, που διορίζανε κόσμο μόνοι τους; Αυτό δεν το λέω ως πνιγμένος που πιάνεται από τα μαλλιά του, αλλά ως άτομο που αμφισβητεί τις χίλιες-δυο αρλούμπες που διαβάζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 07:40:56 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.