*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390953 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος clandestino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3430 στις: Ιούλιος 12, 2013, 02:32:11 μμ »
προς τους συναδέλφους στα Γιάννενα:

Παρασκευή 12/7 Ώρα 7μ.μ. συγκέντρωση της ΕΛΜΕ έξω από την ΕΡΑ Ιωαννίνων (απέναντι από τη βιβλιοθήκη) και κοινή πορεία με τους εργαζόμενους στο δήμο


προς τους διαχειριστές: παρακαλώ μη το σβήσετε, το έβαλα κι εδώ επειδή είναι το πιο ενεργό θέμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:18:33 »

Αποσυνδεδεμένος j0hnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3431 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:05:25 μμ »
ο γ.γ ψάχνει άλλους 3000, μέχρι τέλος Αυγούστου ....

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3432 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:14:45 μμ »
Πριν λιγο εξω απο την Περιφερειακη Διευθυνση Αττικης..... http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/325667/vinteo-entasi-sti-diamartyria-ton-ekpaideytikon

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3433 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:56:07 μμ »
Απο την υποδοχή του Βενιζέλου στο Ρέθυμνο http://www.youtube.com/watch?v=Ew6_0e4_aYU . Δυστυχως ο κοσμος ηταν πολυ λιγος. Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοι και προς απόλυση ΔΥ μαλλον ηταν για μπάνιο μιας και σημερα μετα απο ενα μηνα είχε καλή θαλλασα. Να μη σχολιασώ την πολυπληθή επιτροπή υποδοχής!  Ειχαμε και δυο προσαγωγές εκπαιδευτικων απο ασφαλίτες, ετσι για να μην ξεχνιώμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 03:57:52 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:18:33 »

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3434 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:01:50 μμ »
Θέσεις της Ένωσης Πληροφορικών Ελλαδας (ΕΠΕ) για τις μετατάξεις

https://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=534

(παράκληση από τους διαχειριστές να ανέβει σαν άρθρο:)  )

off topic.  Αμπελοφιλοσοφίες..... και ουσία μηδέν.  Όπως πάντα τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου, το αυτό και για την έτερη Πεκαπ.   
Γι΄αυτό φτάσαμε να αυτοαπολυόμαστε και να γελούν οι συνάδελφοι των άλλων ειδικοτήτων με τα χάλια μας.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3435 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:13:02 μμ »
Μόλις επιστρέψαμε από την Περιφέρεια στην οποία είχαμε πάει μαζί με τους σε διαθεσιμότητα εκπαιδευτικούς και προς ένδειξη συμπαράστασης σε αυτούς ( παρόντων των θιγομένων και κάποιων λίγων εξ υμών και ΕΚΩΦΑΝΤΙΚΑ ΑΠΟΝΤΩΝ των αιρετών, σύσσωμου του ΔΣ. της ΕΛΜΕ -παρέστησαν δύο ως guest star- και επίσης απόντων  σύσσωμων των συλλόγων διδασκόντων των ΕΠΑΛ και λοιπών εκπαιδευτικών).
Πραγματικά απογοητευτική η εικόνα - θα περίμενα πολύ περισσότερο κόσμο. Ωστόσο, ιδού μερικά ενδιαφέροντα για να καταλάβουν ΟΛΟΙ πως έχει πάρει φωτιά ο κ@λος τους και αυτοί νομίζουν ότι δροσίζονται :

πληροφορία πρώτη : οι φιλόλογοι, μαθηματικοι, φυσικοι και λοιποι "εκλεκτοί" των ΕΠΑΛ που θα βγουν υπεράριθμοι  λόγω της μείωσης τμημάτων θα "τσιμπήσουν" κατά προτεραιότητα τα όποια οργανικά προκύψουν απο συνταξιοδοτήσεις φέτος και οι υπόλοιποι που σφυρίζουν τώρα αδιάφορα θα πάρουν, μην πω τι! ( για μεταθέσεις δε, ούτε λόγος! )

πληροφορία δεύτερη - που κυκλοφορούσε πολύ στην Περιφέρεια σήμερα : το υπουργείο προτίθεται να δώσει δικαίωμα πρόσβασης σε δημόσια ΙΕΚ κατ'ευθείαν με το απολυτήριο Γυμνασίου ( ναι, γυμνασίου, παρακάμπτοντας το Λϋκειο)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν μετά από όλα αυτά,κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν ότι δεν είναι οι επόμενοι στη λίστα και προτιμούν να μην χαλαλίσουν έναν καφέ και  ένα μπανάκι το χρόνο για να συμπαρασταθούν στους συναδέλφους τους -όπως όφειλαν να κάνουν σήμερα και όλες τις προηγούμενες και επόμενες μέρες - τοτε τι να πω.... δεν ξέρω πια αν ειναι τιμή να λες ότι είσαι εκπαιδευτικός !!

(συγχωρέστε μου τα ίσως σκληρά μου λόγια αλλά η σημερινή συναισθηματική φόρτιση ειναι μεγάλη - μιλάμε για ανθρώπους με τους οποίους έχω δουλέψει πλάι πλάι, είναι φίλοι μου, είναι δικοί μου άνθρωποι).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3436 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:17:54 μμ »

πληροφορία δεύτερη - που κυκλοφορούσε πολύ στην Περιφέρεια σήμερα : το υπουργείο προτίθεται να δώσει δικαίωμα πρόσβασης σε δημόσια ΙΕΚ κατ'ευθείαν με το απολυτήριο Γυμνασίου ( ναι, γυμνασίου, παρακάμπτοντας το Λϋκειο)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Μα αν όντως ισχύσει αυτό που λες γενικευμένα, τότε δεν υπάρχει πλέον λόγος κάποιος να φοιτήσει σε ΕΠΑΛ, άρα τα ΕΠΑΛ καταργούνται αυτόματα! Α ωραία, αυτό είναι λοιπόν το νέο τεχνολογικό Λύκειο. Μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3437 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:20:17 μμ »
καταργείται έτσι αυτόματα και ένα μεγάλο κομάτι του γενικού λυκείου ομως - διότι ένας μαθητής χωρίς πολλές ελπίδες πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα μπορει -αν ισχύσει το ανωτέρω - να  πάει σε ΙΕΚ ( που προφανώς θα του δώσει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές απο το δύσκολο απολυτήριο λυκείου)....
the domino effect....in full scale.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3438 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:23:59 μμ »
Ακριβώς, καταργείται στην ουσία το ΕΠΑΛ και μειώνεται πολύ ο αριθμός των μαθητών στο Γενικό Λύκειο. Βλέπω τα ιδιωτικά ΙΕΚ να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια παντού! Ωραία τα κατάφεραν όμως έτσι; Τους βγάζω το καπέλο. Αυτούς ψηφίστε πάλι όταν ξαναγίνουν εκλογές, θα σώσουν την Ελλάδα! Μόνο που δεν θα υπάρχουν Έλληνες πια.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3439 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:26:15 μμ »
Έλεος ρε παιδιά!!!Τι ναι όλα αυτά!

Πάντως είναι απίστευτοι. Το σχέδιο τους ούτε επιστημονική φαντασία δεν το συλλάμβανε...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3440 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:28:28 μμ »
Μόλις επιστρέψαμε από την Περιφέρεια στην οποία είχαμε πάει μαζί με τους σε διαθεσιμότητα εκπαιδευτικούς και προς ένδειξη συμπαράστασης σε αυτούς ( παρόντων των θιγομένων και κάποιων λίγων εξ υμών και ΕΚΩΦΑΝΤΙΚΑ ΑΠΟΝΤΩΝ των αιρετών, σύσσωμου του ΔΣ. της ΕΛΜΕ -παρέστησαν δύο ως guest star- και επίσης απόντων  σύσσωμων των συλλόγων διδασκόντων των ΕΠΑΛ και λοιπών εκπαιδευτικών).
Πραγματικά απογοητευτική η εικόνα - θα περίμενα πολύ περισσότερο κόσμο. Ωστόσο, ιδού μερικά ενδιαφέροντα για να καταλάβουν ΟΛΟΙ πως έχει πάρει φωτιά ο κ@λος τους και αυτοί νομίζουν ότι δροσίζονται :

πληροφορία πρώτη : οι φιλόλογοι, μαθηματικοι, φυσικοι και λοιποι "εκλεκτοί" των ΕΠΑΛ που θα βγουν υπεράριθμοι  λόγω της μείωσης τμημάτων θα "τσιμπήσουν" κατά προτεραιότητα τα όποια οργανικά προκύψουν απο συνταξιοδοτήσεις φέτος και οι υπόλοιποι που σφυρίζουν τώρα αδιάφορα θα πάρουν, μην πω τι! ( για μεταθέσεις δε, ούτε λόγος! )

πληροφορία δεύτερη - που κυκλοφορούσε πολύ στην Περιφέρεια σήμερα : το υπουργείο προτίθεται να δώσει δικαίωμα πρόσβασης σε δημόσια ΙΕΚ κατ'ευθείαν με το απολυτήριο Γυμνασίου ( ναι, γυμνασίου, παρακάμπτοντας το Λϋκειο)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν μετά από όλα αυτά,κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν ότι δεν είναι οι επόμενοι στη λίστα και προτιμούν να μην χαλαλίσουν έναν καφέ και  ένα μπανάκι το χρόνο για να συμπαρασταθούν στους συναδέλφους τους -όπως όφειλαν να κάνουν σήμερα και όλες τις προηγούμενες και επόμενες μέρες - τοτε τι να πω.... δεν ξέρω πια αν ειναι τιμή να λες ότι είσαι εκπαιδευτικός !!

(συγχωρέστε μου τα ίσως σκληρά μου λόγια αλλά η σημερινή συναισθηματική φόρτιση ειναι μεγάλη - μιλάμε για ανθρώπους με τους οποίους έχω δουλέψει πλάι πλάι, είναι φίλοι μου, είναι δικοί μου άνθρωποι).
Εγώ το μύνημα που παίρνω από αυτά είναι:
όσοι είστε εκλεκτοί, καβαντζωμένοι, παλιοί και βρεθήκατε κάπου με άκρες, δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα, το υπουργείο προσπαθεί να σας χώσει κάπου αλλού. Με πιο πολύ δουλειά και ίσως λιγότερα λεφτά. Αλλά δεν θα μείνετε απ' έξω. Οπότε μην ενοχλείτε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 04:31:06 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3441 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:30:30 μμ »
Αμάν βρε κοπελιά τι βόμβες μεγατονων μας ρίχνεις!Ε μπιτσ;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3442 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:34:37 μμ »
Γιατί? Νομισε κανεις πως όλα έληξαν?
Οσο για τις προτάσεις του υπουργειου, δίκαιες μου φαίνονται....(απο γυμνασιο σε ΙΕΚ)... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 04:38:48 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3443 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:35:05 μμ »
βρε παιδιά, τι να σας πω! Μακάρι να βγω ψεύτρα! Αυτά έλεγαν σημερα στην Περιφέρεια, αυτά σας μεταφέρω. Αν ισχυουν ή όχι δεν το ξέρω, αλλά με όσα γίνονται δεν το αποκλείω κιόλας!

Αυτό που προσπαθώ να σας πω είναι ότι έρχονται δύσκολες μερες - πρέπει ΟΛΟΙ να αφήσουμε τις ξαπλώστρες και να βγούμε στους δρόμους!

δεν βάλλονται οι τεχνικές ειδικότητες, βάλλεται συλλήβδην το δημόσιο σχολειο !!! τι ΔΕΝ καταλαβαίνετε;;;;;;;;;;;;;;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160694
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.