*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #798 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 11:14:24 μμ »
Πολύ παλαιότερα ιδιοκτήτης μας έλεγε πως καλό θα είναι να έχουμε μερικές έτοιμες δικαιολογίες για έλεγχο και να έχουμε μαζί την σύμβαση...
για ποιό λόγ να είχαμε μαζί την σύμβαση εργασίας...; :-\

Για να φαίνεται ότι είστε νόμιμοι. Μια σύμβαση συνεπάγεται αναγνώριση μισθολογικών, φορολογικών και ασφαλιστικών εισφορών, οπότε μια παρέκκλιση από το ωράριο θεωρείται μικρότερο παράπτωμα.

ell1 παρακαλώ!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:39 »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #799 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:54:50 πμ »
Σε περίπτωση ελέγχου, το πρόστιμο βαραίνει και τον εργαζόμενο, αν πιαστεί να δουλεύει ώρες μη δηλωμένες. Το παραμύθι της αναπλήρωσης πιάνει άπαξ, αλλά οι έλεγχοι γίνονται πιο εντατικοί το επόμενο διάστημα. Μιλάω από προσωπική εμπειρία... Με την αλλαγή φορέα, οι εργοδότες έχουν φοβηθεί και δεν είναι πλέον δεκτικοί στο να "απλώσουν" τις ώρες. Ο εργαζόμενος λαμβάνει ένσημο ΜΟΝΟ, όταν το ημερομίσθιό του (δηλαδή το σύνολο των ωρών που δουλεύει την κάθε μέρα) είναι πάνω από 11,06 ευρώ ΚΑΘΑΡΑ. Συνάδελφος με 4 φροντιστηριακές ώρες τη βδομάδα είχε ζητήσει πέρυσι από τον εργοδότη της να τις απλώσει σε 4 μέρες. Το αποτέλεσμα ήταν να λαμβάνει δύο ένσημα την εβδομάδα, καθώς το καθαρό της ωρομίσθιο ήταν 11,03 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #800 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 01:08:05 πμ »
Τη σύμβαση εργασίας είναι υποχρεωμένος να την έχει ο εργοδότης στο φροντιστήριο όπως επίσης να έχει αναρτημένο τον πίνακα προσωπικού και το βιβλίο του ΙΚΑ, το οποίο πρέπει να είναι συμπληρωμένο και υπογραμμένο από τον εργαζόμενο και τον εργοδότη. Ακόμα κι αν πεις ότι κάνεις αναπλήρωση και το πιστέψουν, μπορούν να ξανάρθουν την ίδια μέρα και ώρα την επόμενη εβδομάδα για να δουν αν πάλι ...αναπληρώνεις.

Δεν είμαι σίγουρη αν το πρόστιμο βαραίνει και τον εργαζόμενο, αλλά λογικά να το δεις, ακόμα κι αν βαραίνει μόνο τον εργοδότη, οι περισσότεροι φροντιστηριούχοι δεν έχουν 10.000 πλεόνασμα στις μέρες μας, οπότε το μέσο φροντιστήριο σε περίπτωση που γίνει έλεγχος και βρεθεί έστω και  ένας ανασφάλιστος εργαζόμενος, το πιθανότερο είναι να πέσει έξω και να κλείσει.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #801 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 01:29:47 πμ »
Σε περίπτωση ελέγχου, το πρόστιμο βαραίνει και τον εργαζόμενο, αν πιαστεί να δουλεύει ώρες μη δηλωμένες. Το παραμύθι της αναπλήρωσης πιάνει άπαξ, αλλά οι έλεγχοι γίνονται πιο εντατικοί το επόμενο διάστημα. Μιλάω από προσωπική εμπειρία... Με την αλλαγή φορέα, οι εργοδότες έχουν φοβηθεί και δεν είναι πλέον δεκτικοί στο να "απλώσουν" τις ώρες. Ο εργαζόμενος λαμβάνει ένσημο ΜΟΝΟ, όταν το ημερομίσθιό του (δηλαδή το σύνολο των ωρών που δουλεύει την κάθε μέρα) είναι πάνω από 11,06 ευρώ ΚΑΘΑΡΑ. Συνάδελφος με 4 φροντιστηριακές ώρες τη βδομάδα είχε ζητήσει πέρυσι από τον εργοδότη της να τις απλώσει σε 4 μέρες. Το αποτέλεσμα ήταν να λαμβάνει δύο ένσημα την εβδομάδα, καθώς το καθαρό της ωρομίσθιο ήταν 11,03 ευρώ

Δεν κατάλαβα τι πρόστιμο βαραίνει τον εργαζόμενο, σύμφωνα με την προσωπική σου εμπειρία.
Ο εργαζόμενος δεν επιλέγει αυθαίρετα τις ώρες που θα εργαστεί ούτε δηλώνει στην επιθεώρηση εργασίας το ωράριο των εργαζόμενων της επιχείρησης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:39 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #802 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 01:52:22 πμ »
Ο εργαζόμενος υπογράφει τη σύμβαση εργασίας. Ίσως θα έπρεπε να έχει νομικές κυρώσεις (αν και όπως είπα πιστεύω ότι οι κυρώσεις αφορούν στην επιχείρηση και όχι στον εργαζόμενο).

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #803 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 02:40:39 πμ »

Στη σύμβαση εργασίας αναγράφεται το σύνολο των ωρών απασχόλησης και όχι το αναλυτικό πρόγραμμα. Βέβαια πρέπει να έχει γνώση του πίνακα προσωπικού που πρέπει να είναι αναρτημένος σε εμφανές σημείο, αλλά εύκολα μπορεί να ισχυριστεί σε έλεγχο, ότι εξαναγκάσθηκε να απασχοληθεί κάποια άλλη ώρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #804 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:34:47 πμ »
Την ευθύνη τέτοιων παραβάσεων την έχει πάντα ο εργοδότης.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Λογικό το θεωρώ.
  

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #805 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:04:33 πμ »
Στη σύμβαση εργασίας αναγράφεται το σύνολο των ωρών απασχόλησης και όχι το αναλυτικό πρόγραμμα.
Αναφέρονται και τα δύο. Μπορώ να στο βεβαιώσω γιατί υπογράψαμε μόλις χθες τις συμβάσεις στο φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #806 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 01:22:11 μμ »
Αναφέρονται και τα δύο. Μπορώ να στο βεβαιώσω γιατί υπογράψαμε μόλις χθες τις συμβάσεις στο φροντιστήριο.

Δεν αμφιβάλλω γι`αυτό που γράφεις, απλά δεν είναι υποχρεωτικό από το νόμο.
Δεν είναι και πρακτικό διότι όποτε αλλάζει το πρόγραμμα θα πρέπει να αλλάζουν και να υπογράφονται ξανά οι συμβάσεις. Γι`αυτό υπάρχει ο πίνακας προσωπικού σε κάθε επιχείρηση (και στην επιθεώρηση εργασίας) με το ωράριο του κάθε εργαζόμενου αναλυτικά.

Παρακαλώ greedo!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #807 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 02:23:14 μμ »
Και φυσικά πληρώνει και ο εργαζόμενος. Αφού θεωρείται φοροδιαφυγή. Πέρυσι το χειμώνα πέρασε η επιθεώρηση εργασίας και αναπλήρωνα ώρες που έχασα λόγω ασθένειας. Ο ελεγκτής περνούσε από αίθουσα σε αίθουσα, έβγαζε έξω τον καθηγητή και τον ρωτούσε ονοματεπώνυμο, ειδικότητα, ωράριο εργασίας στο φροντιστήριο και ωρομίσθιο. Όταν συμπλήρωνε το ερωτηματολόγιο με τις απαντήσεις του καθενός μας, μας ζητούσε να το ελέγξουμε και, αν δεν υπήρχε σφάλμα, να το υπογράψουμε.  Από το Μάρτιο που συνέβη το περιστατικό ως τις 15/5 ξαναπέρασε η επιθώρηση 4 φορές (φάνηκε παράξενο ίσως στους ελεγκτές ότι βρήκαν 2 συναδέλφους που αναπληρώναμε) και μία φορά το ΣΔΟΕ (!), το οποίο ξετίναξε τα λογιστικά βιβλία, τα αποδεικτικά καταθέσεων στο λογαριασμό των συναδέλφων συγκριτικά με το δηλωθέν ωρομίσθιο και το εβδομαδιαίο πρόγραμμα, τις αποδείξεις που κόβονταν στους μαθητές με παράλληλο έλεγχο στο δυναμικό του κάθε τμήματος (μέχρι το απουσιολόγιο έψαξαν...) και πάει λέγοντας... Περιττό να αναφέρω ότι πέρασε μία περίοδος εξόφθαλμης δυσπιστίας από τους εργοδότες, οι οποίοι δεν μπορούσαν να καταλάβουν προς τι ο τόσο εξονυχιστικός έλεγχος,θεωρώντας -πιθανολογώ- ότι καρφώθηκαν από κάποιους εργαζόμενους...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #808 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 02:32:41 μμ »

Η συζήτηση που είχαμε και η απάντηση που έδωσα αφορούσαν τη μεταβολή στις ώρες εργασίας και όχι τη μαύρη εργασία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #809 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:44:31 μμ »
Σε 10 μέρες κλείνω τους 3 μήνες που περιμένω να μου στείλουν την επάρκεια προσόντων διδασκαλίας. Είχα στείλει συστημένο φάκελο με όλα τα δικαιολογητικά τα πάντα στη διεύθυνση: Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων (ΥΠΕΠΘ) Διεύθυνση Ιδιωτικής Εκπαίδευσης – Τμήμα Γ, Ανδρέα Παπανδρέου 37, ΤΚ 15180 Μαρούσι.

Σωστά δεν τα έκανα;; Όλο το καλοκαίρι κατάφερα να τους πετύχω μόνο 2 φορές στα τηλ και το μόνο που μου είπαν είναι ότι το επόμενο συμβούλιο για τις επάρκειες θα γίνει Σεμπτέμβρη (δε μου λέγανε ακριβή ημερομηνία!) οπότε να περιμένω Σεπτ.-Οκτ. για απάντηση. Εγώ όμως προσλήφθηκα σε φροντιστήριο με την προϋπόθεση ότι θα έχω τα χαρτιά έτοιμα γύρω στον Σεπτέμβρη, και πράγματι, έχω μαζέψει ΟΛΑ τα δικαιολογητικά για την αίτηση για άδεια διδασκαλίας στον ΕΟΠΠΕΠ εκτός από την επάρκεια που περιμένω και περιμένω! Πλέον στα τηλ δεν βρίσκω κανέναν, ούτε ΕΟΠΠΕΠ, ούτε Υπουργείο Παιδείας, ούτε Γραφεία/Διευθύνσεις Βθμιας, κα-νε-ναν.. δε σηκώνουν τα τηλ. Ο εργοδότης ανησυχεί για την Επιθεώρηση Εργασίας.. εγώ τι μπορώ να κάνω; Έχω αγχωθεί πλέον κι εγώ και δεν ξέρω τι έχει γίνει, πότε ακριβώς θα τελειώσει αυτός ο εφιάλτης της γραφειοκρατίας. Ο εργοδότης μου είπε να συνεχίσω να τους 'ενοχλώ' και να παίρνω τηλ.

Άμα περάσει η Επιθεώρηση Εργασίας πριν έρθει η επάρκεια και έχω αριθμό πρωτοκόλλου για την άδεια.. τι κάνω;; Τι θα γίνει;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:46:02 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #810 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 12:53:28 πμ »
Εγώ κατέθεσα τα δικαιολογητικά στον ΕΟΠΠΕΠ Λεωφόρος Εθνικής Αντιστάσεως 41, 14234 Νέα Ιωνία, Αττική

Τα πήγα αυτοπροσώπως...

Μου λείπει κιόλας το πιστοποιητικό υγείας και θα το δώσω συμπληρωματικά αλλά καιγόμουν να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου.
Μου είπαν ότι κάνουν 3 μήνες περίπου να κάνουν τον έλεγχο κι ότι αν μέχρι τους 3 μήνες δε με έχουν ειδοποιήσει για κάτι που χρειάζεται επιπλέον θεωρώ ότι όλα είναι οκ.

Αν είμαι τυχερή μπορεί και πριν τους 3 μηνες να με ειδοποιήσουν να την πάρω.

Αλλά μέχρι τότε μου είπαν πως τυπικά δεν είμαι νόμιμη, ουφφφφφφφφφφφφφ.......

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #811 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:10:00 πμ »
mariliak.. Έχω αγχωθεί πολύ, υποτίθεται πως το συμβούλιο για την επάρκεια έχει ήδη γίνει και πως μέσα στον Οκτώβρη θα μου σταλεί η επάρκεια. Με το που την πάρω θα την καταθέσω στον ΕΟΠΠΕΠ με την υπόλοιπη χαρτούρα αμέσως για να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου. Ήξερα πως πριν τον ΕΟΠΠΕΠ η άδεια διδασκαλίας έβγαινε σχετικά γρήγορα, γύρω στις 20 ημέρες. Δηλαδή με τον ΕΟΠΠΕΠ οι 20 μέρες έγιναν 3 μήνες και ααααν;; Και να έχουμε αριθμό πρωτοκόλλου μπορεί να βρούμε τον μπελά μας εμείς ή ο εργοδότης εάν γίνει έλεγχος από την Επιθεώρηση Εργασίας;;; Δηλαδή έλεος.. ενώ έχει γίνει κανονικά η πρόσληψη φοβάμαι μη με απολύσουν επειδή αργούν να εκδοθούν τα χαρτιά, θα είναι η 2η δουλειά μέσα σε 1 χρόνο που χάνω εξαιτίας του δημοσίου! Δεν αντέχεται αυτή η κατάσταση άλλο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160788
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.