*

Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!  (Αναγνώστηκε 1047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena207

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« στις: Μάιος 31, 2024, 05:21:08 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να θέσω τα εξής ερωτήματα αν κάποιος/α γνωρίζει να μου απαντήσει. Eίμαι στον κλάδο των νηπιαγωγών και ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για τους επικουρικούς πίνακες της ειδικής αγωγής το 2025. Ωστόσο, ενδιαφέρομαι  και το 2026 που λέγεται ότι θα ανοίξουν και οι πίνακες γενικής να κάνω και εκεί την αίτηση μου για να διοριστώ ως αναπληρώτρια γενικής. Το ερώτημα είναι, σε περίπτωση που με πάρουν στην ειδική μετά μπορώ να κάνω αίτηση την άνοιξη του 2026 για τους πίνακες της γενικής και να διεκδικήσω θέση ή δεν επιτρέπεται επειδή θα είμαι ήδη διορισμένη σε επικουρική θέση στην ειδική;. Πώς ακριβώς πάει σε αυτήν την περίπτωση;. Eπίσης, σε περίπτωση άρνησης θέσης στους επικουρικούς της ειδικής αγωγής υπάρχει το ενδεχόμενο αποκλεισμού από τους πίνακες γενικής ή δεν συνδέονται;. Σας ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις εκ των προτέρων!!.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:59 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2024, 11:15:51 μμ »
Η θέση δεν είναι επικουρική. Ο πίνακας λέγεται επικουρικός, επειδή δίνει λύση πρόσληψης στην ειδική αγωγή με σεμινάριο, όταν δεν επαρκούν οι νηπιαγωγοί του κύριου πίνακα με μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής. Μπορείς να κάνεις αίτηση ένταξης και στους δύο πίνακες, της ειδικής το 2025 και της γενικής το 2026. Όταν τρέχει το σύστημα των προσλήψεων αναπληρωτών πρώτα προσλαμβάνουν στην ειδική αγωγή και μετά ξεκινούν οι προσλήψεις στην γενική αγωγή. Αυτό σημαίνει ότι δεν καθορίζεις εσύ που θα προσληφθείς. Το 2025, που δεν θα είσαι ακόμα στους πίνακες της γενικής, θα έχεις δικαίωμα πρόσληψης μόνο στην ειδική αγωγή. Από το 2026 μπορείς να δηλώνεις λίγες περιοχές στην ειδική αγωγή και περισσότερες στη γενική αγωγή, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος lena207

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2024, 02:55:21 μμ »
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου ήταν κατατοπιστικές!!. Σε περίπτωση που δεν δεχτώ για τον οποιονδήποτε λόγο την θέση που μου προσφέρει η ένταξη μου στους επικουρικούς πίνακες της ειδικής αγωγής αυτό αυτομάτως σημαίνει ποινή αποκλεισμού και από τους ειδικής και από τους γενικής που θα ανοίξουν το 2026 ή δεν συσχετίζονται;. Γνωρίζετε μήπως κάτι σχετικά με αυτό;. Σας ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2024, 04:04:01 μμ »
Το ότι θα κάνεις αίτηση να ενταχθείς και στους δύο πίνακες δεν σημαίνει ότι αυτόματα κάνεις αίτηση δήλωσης περιοχών για πρόσληψη.
Αυτό γίνεται αργότερα και μπορείς να αποφασίσεις τότε αν θα δηλώσεις περιοχές πρόσληψης για την ειδική ή τη γενική αγωγή.
Αν θυμάμαι καλά, μάλλον έχεις ποινή αν παραιτηθείς από την ειδική για να πας στην γενική αγωγή. Το γράφω με επιφύλαξη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:59 »

Αποσυνδεδεμένος lena207

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2024, 08:01:15 μμ »
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!!. Άρα, οι επιλογές για περιοχές γίνονται μόνο αν επιλεχθείς στους πίνακες. Από ότι έχω ακούσει στον ΑΣΕΠ μπορούν να σου λύσουν απορίες σαν και τις δικές μου ή πρέπει να επικοινωνήσω κάπου άλλου;.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2024, 08:03:58 μμ από lena207 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2024, 06:21:49 μμ »
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!!. Άρα, οι επιλογές για περιοχές γίνονται μόνο αν επιλεχθείς στους πίνακες. Από ότι έχω ακούσει στον ΑΣΕΠ μπορούν να σου λύσουν απορίες σαν και τις δικές μου ή πρέπει να επικοινωνήσω κάπου άλλου;.
Στους πίνακες συμπεριλαμβάνεσαι κάνοντας αίτηση. Δεν απορρίπτεσαι ποτέ εκτός αν δεν έχεις τα τυπικά προσόντα.
Οι πίνακες που προκύπτουν έχουν ισχύ 3 χρόνια (εκτός αν δοθεί παράταση). Τον πρώτο χρόνο είναι προσωρινοί οι πίνακες.
Στη συνέχεια δίνεται η ευκαιρία για ένσταση (λόγω λαθών ή παραλείψεων) και το άλλο καλοκαίρι δημοσιεύονται οι οριστικοί.

Μόνο όποιοι είναι στους πίνακες μπορούν να κάνουν αίτηση το καλοκαίρι που το ΥΠΑΙΘ ζητάει από τους υποψήφιους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς να δηλώσουν περιοχές με τη σειρά προτίμησής τους.

Στο pde είναι το καλύτερο μέρος που μπορείς να ρωτήσεις για να έχεις έγκυρη ενημέρωση. Το ΑΣΕΠ δεν ασχολείται με αυτά.
Το πολύ πολύ να σου πει διαβάστε προσεκτικά την προκήρυξη και στη συνέχεια θα κάνετε την αίτησή σας με δική σας ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1596
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΕΣ!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2024, 08:23:24 μμ »
lena207.. καλώς ήρθες στο pde,εδω μπορείς να βρεις την λύση σε ότι αφορά εργασιακά... Ασφαλιστικό.. πίνακες αναπληρωτων.. Ασεπ.. υποθέσεις που αφορούν τους μόνιμους.. υπηρεσιακές μεταβολές κτλ. Ζητά ότι χρειαστείς από τα ονόματα... patreas.. trust.. Lasid.. Victor123.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161450
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 334
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.