*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4354518 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15722 στις: Μάιος 19, 2015, 11:13:11 μμ »
είναι μαγκας γιατι κρατησε ολες τις αποδειξεις και είμαι σιγουρη ότι κανεις στο υπουργειο δεν τα εχει αυτά..γιαυτο είναι πιο εξυπνος από αυτους
Είναι καλά να ξέρουμε και τι rollo παίζει ο καθένας εδώ μέσα που τρομοκρατεί τον κόσμο. ΦΥΣΙΚΑ και τα έχουν τα στοιχεία στο υπουργείο. Δεν το λες σοβαρά αυτό να φανταστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:59:29 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15723 στις: Μάιος 19, 2015, 11:13:43 μμ »
Δηλαδή sliver μου λες. Είναι άδικο μάλλον αλλά άμα το περάσω σε νόμο θα το κάνω νόμιμο. Ξέρεις πως αυτό δεν λέγεται δημοκρατία αλλά κάπως αλλιώς.

ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό (Βουλγαράκης)

δεν μιλησα για ηθικο.
αδικο ή δικαιο ειναι οπως το βλεπει κανεις.
δηλαδη καποιος μεταταγμενος θα σου πει ειναι δικαιο να παρω τα περισσοτερα μορια απο 1 απο τις 2 θεσεις της Β/μιας-Α/μιας γιατι δεν ηταν στο χερι μου.
ο αλλος απεξω απο την διαδικασια θα σου πει οτι ειναι αδικο γιατι δεν του συνεβη κατι παρομοιο και το βλεπει ως χαριστικο.

υποκειμενικο δηλαδη το δικαιο-αδικο

τελος, δημοκρατια ειναι να εφαρμοζονται οι νομοι που ψηφιζουν οι βουλευτες εκλεγμενοι απο τον λαο. το 2013 αλλα ψηφιστηκαν και αλλα εφαρμοστηκαν στην πραξη. don't you get it yet?

εγω δεν σου λεω ποιος εχει δικιο ή αδικο. αλλα σου λεω οτι παντα να εφαρμοζεται ο νομος. οχι οποιος φωναζει περισσοτερο ή το παιζει πιο αδικημενος. ο νομος! για να ξερουμε αν ζουμε σε δημοκρατια ή οχι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2015, 11:15:40 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15724 στις: Μάιος 19, 2015, 11:17:27 μμ »
Αρα έχεις πρόβλημα με την εφαρμογή του νόμου του 2013. Ωραία τι θα έλεγες λοιπόν να εφαρμοστεί ο νόμος σωστά για αυτούς που κάνανε αίτηση τότε;

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15725 στις: Μάιος 19, 2015, 11:20:12 μμ »
Αρα έχεις πρόβλημα με την εφαρμογή του νόμου του 2013. Ωραία τι θα έλεγες λοιπόν να εφαρμοστεί ο νόμος σωστά για αυτούς που κάνανε αίτηση τότε;

τελειο!!! αλλα λυπαμαι και εδω υπαρχει το εξης προβλημα:
σε καποια ΠΥΣΔΕ το 2013 ειχαν δωθει 0 κενα και 0 πλεονασματα. οποτε τοτε δεν εκαναν αιτηση καποιοι εκπαιδευτικοι απο και προς τα ΠΥΣΠΕ αυτα.
τωρα (αν δωσει οργανικα κενα) θα μπορουν να τα διεκδικησουν μονο αυτοι που εκαναν αιτηση τοτε, που κανονικα το 2013 δεν μπορουσαν!
error ετσι;

θες προταση απο μενα;
να συμμετασχουν στην διαδικασια αυτοι απο τις εθελοντικες και αυτοι απο τις υποχρεωτικες
;) ;) ;)
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:59:29 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15726 στις: Μάιος 19, 2015, 11:21:19 μμ »
ωραιος ο Λοβι, λιγες μερες πριν τις εκλογες εριξε τζιφρες  ;D
αραγε στον υπουργο οικονομικων μετα που πηγε το χαρτι, τι απεγινε? (απορια ειναι , οχι ειρωνια το σχολιο μου)
και
Πάντως, επειδή γράφεται κατά κόρον για τις οργανικές εγώ βρήκα και αυτό:
http://www.esos.gr/arthra/36604/ypografike-i-metafora-ton-organikon-theseon-apo-ti-deyterovathmia-stin-protovathmia
Αν ισχύει έχουν μεταφερθεί οι οργανικές στην πρωτοβάθμια, άρα πολλά που γράφονται εδώ μέσα είναι αερολογίες.
Δεν υπεγράφη. Κόλλησε στο Σταϊκούρα άλλαξε η κυβέρνηση και το έφαγε με βουλιμία ο καταστροφέας του Κατρούγκαλου.
Μα καλά. Αφού οι δανειστές δεν αφήνουν σύσταση οργανικών πως το ξεκίνησε τότε ο Λοβέρδος με τις ευλογίες της δεξιάς παράταξης;;;  ::) ::) ::)
Δε θα δεις στοιχεία  ούτε συ ούτε κανένας μας. Γιατί απλά δεν υπάρχουν. Λες νάναι ποιό έξυπνος ο κάθε rollo από το υπουργείο;
Θα δει... θα δει... και εσύ θα δεις... όλοι θα δούνε... 3654 άτομα... στους 3200 τα μόρια μεταθέσεων (από πίνακες βελτιώσεων, οριστικών τοποθετήσεων-μετατάξεων εθελουσίων-μεταθέσεων = 4 πηγές πληροφόρησης, ό,τι εκ των υστέρων πρότεινε το υπαιθ στον έλεγχο), οι άλλοι δεν έκαναν καμία από τις 4 αυτές αιτήσεις το 2013. Άρα δεν έχω στοιχεία. Έχει το υπουργείο μέσω edata....
Αλλά δεν εννοούσε στοιχεία του rollo. Του ελέγχου εννοούσε. Εσύ rollo βλέπεις παντού...
o rollo είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΣ από το υπουργειο
Εσύ θα τα δεις λιγο πριν από τους άλλους για να τους κάνεις καζούρα  ;D
Ε ναι! Αφού ξέχασε να κάνει αίτηση και τώρα παρακαλάει να γίνει ανάκληση για να κάνει.
Ναι, ναι, από αυτούς που ξεχνάνε είναι...
πηραμε μια γευση από τα μορια σας
Ντροπής πράγματα τέτοια λόγια σε εκπαιδευτικό φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15727 στις: Μάιος 19, 2015, 11:21:30 μμ »
Αυτό λέω και εγώ εξ' αρχής. Διορθώνεις το στρεβλό, δεν πας να φέρεις το στρεβλό στη θέση του στρεβλού. Για μένα η διαδικασία είναι λάθος που ακολουθήθηκε και γι΄αυτό πρέπει να τρέξει από την αρχή ο αλγόριθμος γι αυτούς όμως που κάνανε αίτηση τότε και όχι για όλους γιατί η λάθος διαδικασία ήταν μετά του νόμου και ήταν μετά των αιτήσεων που προκάλεσε αυτός ο νόμος. Πιστεύ να  το get it και εσύ το σκεπτικό μου.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15728 στις: Μάιος 19, 2015, 11:22:02 μμ »
Aυτοι που τοτε ενημερωναν εκπαιδευτικους να μην κανουν αιτηση, τωρα το παιζουν τιμητες της δικαιοσυνης. Δεν πειραζει θα μιλησει ο Μπαλτας που πρεπει σημειωτεον να βαλει και υπογραφη, και τοτε θα αλλαξουν ολα μια και καλη.
Λιγη υπομονη ακομα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15729 στις: Μάιος 19, 2015, 11:23:17 μμ »
Αρα έχεις πρόβλημα με την εφαρμογή του νόμου του 2013. Ωραία τι θα έλεγες λοιπόν να εφαρμοστεί ο νόμος σωστά για αυτούς που κάνανε αίτηση τότε;

Από τη στιγμή που μία διαδικασία επαναλαμβάνεται με νέους όρους θα πρέπει να είναι ανοιχτή προς κάθε ενδιαφερόμενο. Διαφορετικά αντιτίθεται στην αρχή της ισονομίας και χαρακτηρίζεται "φωτογραφική". Όποτε η πρόταση σου είναι άκυρη, αφού θα εγείρει νέες αντιδράσεις και θα εκπέσει στα διοικητικά δικαστήρια σε περίπτωση νέων προσφυγών. Σε κάλυψα; :D


Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15730 στις: Μάιος 19, 2015, 11:25:27 μμ »
gioas,
το ειδες το errοr που επισημανα ετσι;
πραγματικο παραδειγμα:
στο ΠΥΣΔΕ Ξανθης το 2013 δοθηκαν 0 κενα και 0 πλεονασματα για ΠΕ19 (παρομοια τετοια γινανε και σε αλλους νομους και σε αλλες ειδικοτητες)
το 2013 δηλαδη δεν μπορουσε κανεις (θεωρητικα γιατι καποιοι εν τελει τρυπωσαν) να φυγει και να ερθει στην Ξανθη.
τωρα, θα δωσει θεσεις στην Ξανθη.

ποιος θα παει εκει αφου δεν το δηλωσε κανεις τοτε?

εγω πχ ηθελα να κανω τοτε αλλα δεν μπορουσα γιατι δεν επιτρεποταν. ..

το don't you get it απευθυνεται στο ευρυ κοινο  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2015, 11:37:26 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15731 στις: Μάιος 19, 2015, 11:30:21 μμ »
καιΔεν υπεγράφη. Κόλλησε στο Σταϊκούρα άλλαξε η κυβέρνηση και το έφαγε με βουλιμία ο καταστροφέας του Κατρούγκαλου.
Μα καλά. Αφού οι δανειστές δεν αφήνουν σύσταση οργανικών πως το ξεκίνησε τότε ο Λοβέρδος με τις ευλογίες της δεξιάς παράταξης;;;  ::) ::) ::)Θα δει... θα δει... και εσύ θα δεις... όλοι θα δούνε... 3654 άτομα... στους 3200 τα μόρια μεταθέσεων (από πίνακες βελτιώσεων, οριστικών τοποθετήσεων-μετατάξεων εθελουσίων-μεταθέσεων = 4 πηγές πληροφόρησης, ό,τι εκ των υστέρων πρότεινε το υπαιθ στον έλεγχο), οι άλλοι δεν έκαναν καμία από τις 4 αυτές αιτήσεις το 2013. Άρα δεν έχω στοιχεία. Έχει το υπουργείο μέσω edata....
Αλλά δεν εννοούσε στοιχεία του rollo. Του ελέγχου εννοούσε. Εσύ rollo βλέπεις παντού...Εσύ θα τα δεις λιγο πριν από τους άλλους για να τους κάνεις καζούρα  ;DΝαι, ναι, από αυτούς που ξεχνάνε είναι...Ντροπής πράγματα τέτοια λόγια σε εκπαιδευτικό φόρουμ...
Σ' ευχαριστώ που με επαληθεύεις για άλλη για άλλη μια φορά rollo. Δίπορτο το παίζουμε ε; Φοβήθηκαν πολύ τώρα οι μεταταγμένοι από σένα. Α... και το υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2015, 11:32:11 μμ από gkgian »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15732 στις: Μάιος 19, 2015, 11:31:45 μμ »
Για όσους δεν πιστεύουν ότι υπάρχουν ήδη δικαστικές αποφάσεις:

Δικαιώθηκα και εγώ. Μετά από 3 ενστάσεις, αφού 18 άτομα με λιγότερα μόρια από εμένα είχαν πάρει μετάταξη στην πρώτη προτίμηση μου.
Δεν δικαιώθηκα μέσω της ένστασης. Είμαι από αυτούς που έχουν δικαιωθεί δικαστικά εδώ και τρεις μήνες μετά από πολύ κόπο, με χρηματικό και ψυχολογικό κόστος. Από την γνωστοποίηση της απόφασης περίμενα την εφαρμογή της. Δεν έβλεπα τίποτα παρά τις ερωτήσεις μου. Συνέχισα τον αγώνα με καταγγελίες στα αρμόδια όργανα (και πάλι προσφυγή στο δικαστήριο αλλά και στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης). Τα περιθώρια είχαν στενέψει και την Παρασκευή με επίσημο email έμαθα την εφαρμογή της δικαστικής απόφασης.

Συγχαρητήρια σε όλους.

Τα μόρια έπρεπε και πρέπει να δημοσιοποιηθούν. Τα μόρια όλων όσων έχουν πάρει μετάταξη έως τώρα.

Η δικαστική απόφαση, μεταξύ άλλων, αναφέρει ότι δεν ισχύει το ότι έχουν προτεραιότητα έναντι των άλλων αιτούντων για μετάταξη, όσοι ανήκουν οργανικά στα όρια της περιφέρειας...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2015, 11:37:55 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15733 στις: Μάιος 19, 2015, 11:35:30 μμ »
και όμως με βάση τα μόρια πρωτοβάθμιας για τοποθετήσεις, στη Θεσσαλονίκη Α ήρθαν με
69,57
67,3
51,82
85,87
39,12
87,12
57,72
55,56
και μάλιστα τα μόρια είναι φετινά, άρα 2 χρόνια μετά!
Θέλω οπωσδήποτε σχόλιο!

το 30 ενδεικτικά το είπα. Δεν νομίζω να πήγε κάποιος με 30 μόρια Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15734 στις: Μάιος 19, 2015, 11:38:44 μμ »
και όμως με βάση τα μόρια πρωτοβάθμιας για τοποθετήσεις, στη Θεσσαλονίκη Α ήρθαν με
69,57
67,3
51,82
85,87
39,12
87,12
57,72
55,56
και μάλιστα τα μόρια είναι φετινά, άρα 2 χρόνια μετά!
Θέλω οπωσδήποτε σχόλιο!
Στην αναγωγή στα μόρια Αθμιας μπορεί να χάσει κάποιος πολλά μόρια. Γιατί μιλάς για μόρια Αθμιας. Εγώ έχασα 48 μόρια

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15735 στις: Μάιος 19, 2015, 11:39:08 μμ »
Είναι καλά να ξέρουμε και τι rollo παίζει ο καθένας εδώ μέσα που τρομοκρατεί τον κόσμο.
Ναι ναι, ο rollo παίζει ρόλο τρομοκράτη...
Άλλωστε είναι αυτός που από το πρωί λέει ότι θα καταργηθούν τα ΕΑΕΠ, θα έρθει η διαθεσιμότητα, θα έρθουν τα βδελυρά γένη από τις πύλες που σφράγισε ο Μέγας Αλέξανδρος...
Δεν είναι αυτός που πρότεινε την καθολική εφαρμογή των ΕΑΕΠ (perastike 1 δάσκαλος οικονομία είναι πολύ σημαντικό, σημαντικότερο από σπατάλη 2 ειδικοτήτων που ήδη πλεονάζουν, γιατί κανένας γονιός δε θα διαμαρτυρηθεί αν το σχολείο δεν έχει ειδικότητα, αλλά αν δεν έχει δάσκαλο....) την προτεραιότητα των ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ, το δόσιμο ωρών σε ειδικότητες που έχουν θέμα (πχ Γαλλικά) να αποκαταστήσουν νόμιμα τους μεταταγμένους τους (όσους περισσότερους γίνεται, ε τα 27 μόρια να πάνε στο δίπλα νομό)

Δεν είναι αυτός που προειδοποίησε για κοινή λύση, δεν είναι αυτός που όταν έλεγε να τρέξει σωστά ο αλγόριθμος τον έλεγαν ψυχασθενή και τώρα παρακαλάνε να τρέξει ο αλγόριθμος ξανά και να τιμωρηθούν οι ένοχοι...
Όσο δε δημοσιεύονται όλες οι αιτήσεις και τα μόρια, καθαρές μετατάξεις δεν πήρε κανένας. Κανένας δε γνωρίζει ότι δεν χαντακώθηκε αίτηση με περισσότερα μόρια ή με προτεραιότητα σε ΠΥΣΔΕ τοποθέτησης.

Και πως ρε rollo θα γινόταν το σχέδιό σου σήμερα με τις τρέχουσες εξελίξεις;;;
Νέες ειδικότητες:
1.Υπολογισμός από τα κεντρικά ΠΥΣΔΕ (τα υψηλής ζήτησης) των ωρών που χρειάζεται ο μόνιμο προσωπικό τους στην Αθμια.
2. Υπολογισμός οργανικών από τα ΠΥΣΠΕ
3. Κενά προς μετάταξη = Κενά (2) - Ώρες για Αθμια (1)
4. Αιτήσεις με 15 επιλογές, μετατάξεις και τέλος.

Υφιστάμενες:
Είχα προτείνει μια διαδικασία συνεξέτασης Αθμιας- Βθμιας. Τώρα τη θυμήθηκαν ΟΛΜΕ και σια...
1. ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΟΠΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΜΤΘ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.