*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545820 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #266 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 08:54:55 μμ »
συναδελφοι, ουτως ή αλλως  παντα καποιοι αδικουνται και καποιοι χαιρονται . το παιχνιδι ξεκιναει "πρεφα" και καταληγει "δηλωτη" γιατι ετσι τους αρεσει και μπορουν. και μετα σου λενε "αααα εχασες, τι να κανουμε " οταν μας συμφερει χαιρομαστε, οταν αδικουμαστε τσιτωνομαστε. παντως σε τετοιο περιβαλλον που κανεις δεν σεβεται κανεναν, μπορουν να περασουν οτι θελουν κι ασε τους ανοητους να λενε. Καλο το εργακι, αλλα παντα εχω την απορια "δεν ελεγχονται απο καπου?" δεν υπαρχει καποιος που να ελεγχει τις διαδικασιες? αν ειναι νομιμες ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:30 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #267 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:13:07 μμ »
Είναι ξεκαθαρο οτι οι συναδερφοι της Πρωτοβαθμιας αδικήθηκαν καταφωρα. Οι μεταταχθεντες πηγαν σε περιοχες που δεν ειχαν ανοιξει στις μεταθέσεις για τους Πρωτοβάθμιους ή δεν δοθηκαν αρκετες μεταθεσεις εκει τις οποιες οι ιδιοι οι μεταταχθέντες ουτε στα πιο τρελα τους ονειρα δεν ειχαν φανταστει.
* Δεν ανηκω στην Πρωτοβαθμια.



Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #268 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:15:14 μμ »
τείνω να συμφωνήσω με αυτό το τελευταίο !!

πάντως από το μέτωπο...ουδέν νεώτερον!! θα την κόψουμε την φλέβα πάλι φέτος !!
Κατά τα άλλα, καλό μήνα, καλό χειμώνα και καλά κρασιά !!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #269 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:32:56 μμ »
Σοβαρά;Καλά δεν ντρέπονται; Δεν το κατήγγειλε κανείς αυτό;
είναι παλιά αυτή η πατέντα, δεν ανακαλύφθηκε φέτος από το υπουργείο, νομίζω ότι έχουμε συνηθίσει να αγνοούμε όλα όσα γίνονται γύρω μας εφόσον δε θίγουν τα συμφέροντα μας, τότε μόνο αντιδρούμε χωρίς αποτέλεσμα φυσικά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:30 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #270 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:40:40 μμ »
Tι να περιμενει κανεις απο τον Αρβανιτοπουλο...

Αξιοσημειωτο ειναι οτι εντελει δεν τα βρηκε μπαστουνια απο τους 180000 εκπαιδευτικους της Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης, (πραγμα το οποιο δεν τιμα διολου τον - οπως αποδεικνυεται - συντηρητικο, φοβικο, εκμαυλισμενο, κομματισμενο και κομματιασμενο εκπαιδευτικο κλαδο), αλλα απο το ισχυρο και προνομιουχο lobby των εν συγκρισει ευαριθμων διοικητικων της  τριτοβαθμιας, σε σημειο που προσλαμβανει προσθετη σημειωτικη υπεραξια η αντιπαραθεση μεταξυ του υπουργου και της Καθημερινης, της ενημερωτικης ναυαρχιδας της συντηρητικης παραταξης.

Ο σχολιασμος των αναγνωστων ευγλωττος και διασκεδαστικος:

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_27/11/2013_529652


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #271 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:43:18 μμ »
Σήμερα άτομο καλά πληροφορημένο  μου είπε πως στις προτάσεις των Διευθυντών Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης για υποβαθμίσεις, αναβαθμίσεις σχολικών μονάδων δεν υπήρχε πρόβλεψη για έξτρα θέσεις ειδικοτήτων. Από τα συμφραζόμενα και μετά από πίεση δική μου  μου είπε αυτό που λεγόταν στην αρχή για μεταφορά της οργανικής από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια δεν γίνεται και μάλλον οι μεταταγμένοι θα μείνουν στη διάθεση της Πρωτοβάθμιας καθώς το μνημόνιο απαγορεύει δημιουργία νέων θέσεων αλλά αντίθετα με το mySchool και την αξιολόγηση  θα έχουμε το αντίθετο..... Και στο τέλος ειπώθηκε και το ποιό καλό: Γιατί μπας και τον Ιούνιο θα είναι εκεί να τους ενδιαφέρει τι θα γίνει!!!!!         

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #272 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:45:08 μμ »
off topic

Eιναι αποριας αξιον πως δεν ανοιξε νημα στο forum για κριτικο σχολιασμο των εργων και ημερων του Αρβανιτοπουλου, οπως συνεβη με τη Διαμαντοπουλου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #273 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:46:38 μμ »
Σήμερα άτομο καλά πληροφορημένο  μου είπε πως στις προτάσεις των Διευθυντών Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης για υποβαθμίσεις, αναβαθμίσεις σχολικών μονάδων δεν υπήρχε πρόβλεψη για έξτρα θέσεις ειδικοτήτων. Από τα συμφραζόμενα και μετά από πίεση δική μου  μου είπε αυτό που λεγόταν στην αρχή για μεταφορά της οργανικής από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια δεν γίνεται και μάλλον οι μεταταγμένοι θα μείνουν στη διάθεση της Πρωτοβάθμιας καθώς το μνημόνιο απαγορεύει δημιουργία νέων θέσεων αλλά αντίθετα με το mySchool και την αξιολόγηση  θα έχουμε το αντίθετο..... Και στο τέλος ειπώθηκε και το ποιό καλό: Γιατί μπας και τον Ιούνιο θα είναι εκεί να τους ενδιαφέρει τι θα γίνει!!!!!        

Συμφωνω με το τελευταιο.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #274 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 07:04:09 πμ »
είναι παλιά αυτή η πατέντα, δεν ανακαλύφθηκε φέτος από το υπουργείο, νομίζω ότι έχουμε συνηθίσει να αγνοούμε όλα όσα γίνονται γύρω μας εφόσον δε θίγουν τα συμφέροντα μας, τότε μόνο αντιδρούμε χωρίς αποτέλεσμα φυσικά.

αγνοουμε εμεις, οι συνδικαλιστες μας δεν γνωριζουν για τις μεταταξεις σε διοικητικες θεσεις (προτιμουνται οι εχοντες προυπηρεσια  λογω προτερης αποσπασης) ;; η κατασταση βρωμαει πολυ, και οσο το ψαχνω βρωμαει περισσοτερο.εχει στηθει ενας μηχανισμος για να βολευονται ατομα "εκπαιδευτικοι" που ουδεποτε βρεθηκαν σε ταξη, αμεσα αποσπαστηκαν και γεμιζουν ασφυκτικα γραφεια. παντα μου εκανε εντυπωση πως οσα χρονια πηγαινα στις διευθυνσεις ηταν παντα τα ιδια ατομα με κατι ψιλοπροσθηκες. Τωρα καταλαβα/ και λοιπον?
οι συνδικαλιστες μας ειναι μερος του συστηματος, προεκταση του χεριου της εξουσιας. δεν διαθετουν αραγε νομικη βοηθεια για τον ελεγχο των πραξεων της εξουσιας; μας βολευει να καλουμε τον κοσμο σε απεργια εξουθενωνοντας οικονομικα ενω το παιχνιδι παιζεται αλλου
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #275 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 08:43:31 πμ »
off topic

Eιναι αποριας αξιον πως δεν ανοιξε νημα στο forum για κριτικο σχολιασμο των εργων και ημερων του Αρβανιτοπουλου, οπως συνεβη με τη Διαμαντοπουλου.

Συνέχεια off topic..

Ισως επειδή είναι όλοι ιδιοι και απαράλλαχτοι.

Αν ένα νέο νήμα θα πρέπει να ανοιχτεί, πρέπει να ρωτά τι έφταιξε και ο πολλακις και ποικίλα εξυμνημένος Έλληνας, κατάφερε μέσα σε 150 χρόνια να μεταμορφωθεί από αγωνιστής σε φοβισμένο, μιζερο και δουλικό ανθρωπάκι.

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #276 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 02:56:00 μμ »
Σήμερα άτομο καλά πληροφορημένο  μου είπε πως στις προτάσεις των Διευθυντών Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης για υποβαθμίσεις, αναβαθμίσεις σχολικών μονάδων δεν υπήρχε πρόβλεψη για έξτρα θέσεις ειδικοτήτων. Από τα συμφραζόμενα και μετά από πίεση δική μου  μου είπε αυτό που λεγόταν στην αρχή για μεταφορά της οργανικής από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια δεν γίνεται και μάλλον οι μεταταγμένοι θα μείνουν στη διάθεση της Πρωτοβάθμιας καθώς το μνημόνιο απαγορεύει δημιουργία νέων θέσεων αλλά αντίθετα με το mySchool και την αξιολόγηση  θα έχουμε το αντίθετο..... Και στο τέλος ειπώθηκε και το ποιό καλό: Γιατί μπας και τον Ιούνιο θα είναι εκεί να τους ενδιαφέρει τι θα γίνει!!!!!         

Συναδελφε,εννοεις οτι δεν θα γινουν μεταθ.ειδ/των?  Εγω προτεινω να μεταθεσουν σε λειτουργ.κενα οπως οι μεταταγμενοι που ειναι πολλα .Δεν παει αλλο σε νησια κ.τ.λ.να παμε κοντα στα μερη μας. Οι αιρετοι μπορουν ανετα να πιεσουν για αυτο.Να επικαλεστουν για αρση της αδικιας.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #277 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:39:45 μμ »
Συναδελφε,εννοεις οτι δεν θα γινουν μεταθ.ειδ/των?  Εγω προτεινω να μεταθεσουν σε λειτουργ.κενα οπως οι μεταταγμενοι που ειναι πολλα .Δεν παει αλλο σε νησια κ.τ.λ.να παμε κοντα στα μερη μας. Οι αιρετοι μπορουν ανετα να πιεσουν για αυτο.Να επικαλεστουν για αρση της αδικιας.
Συμφωνώ ότι δεν πάει άλλο σε νησιά...έχουμε κλείσει 9, 10, 11 χρόνια περιμένοντας να φύγουμε από τα άγονα ακριτικά μέρη των Δωδ/σων κυρίως...Εάν το ξέραμε αυτό όταν δίναμε ΑΣΕΠ πριν 10 χρόνια νομίζω ότι κανείς δεν θα έμπαινε σε αυτήν την περιπέτεια...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #278 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 03:45:46 μμ »
Πρωτα επρεπε στα κενα της α/θμιας να πανε οι α/θμιοι .Στην χειροτερη των περιπτωσεων με αναγωγη μοριων στην α/θμια να διαγωνιστουν οι 2 βαθμιδες αξιοκρατικοτατα. Αξιοκρατια κυριοι .Αυτο που εγινε δεν υπαρχει δικαιολογια η Ολμε δεν επρεπε να το επιτρεψει .Συναδελφ.με 3 χρ.υπηρεσιας βρεθηκαν στα σπιτια τους και αλλοι περιμεναν 15και 20 χρονια ειναι εγκλωβισμενοι σε νησια.
Αυτό ήταν και το μεγάλο "σκάνδαλο". Το μεγαλύτερο τις τελευταίες δεκαετίες που τουλάχιστον το μόνο αξιοκρατικό που είχε απομείνει ήταν τα μόρια των εκπ/κών. Κάτι που ποτέ δεν είχε αμφισβητηθεί. Τώρα, πάει κι αυτό...Είναι άδικο με 30 μόρια να είσαι Β' Αθήνας και με πάνω από 100 στην άγονη γραμμή...και έπεται συνέχεια έτσι όπως όλοι αντιλαμβανόμαστε...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #279 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 05:28:27 μμ »
Σήμερα άτομο καλά πληροφορημένο  μου είπε πως στις προτάσεις των Διευθυντών Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης για υποβαθμίσεις, αναβαθμίσεις σχολικών μονάδων δεν υπήρχε πρόβλεψη για έξτρα θέσεις ειδικοτήτων. Από τα συμφραζόμενα και μετά από πίεση δική μου  μου είπε αυτό που λεγόταν στην αρχή για μεταφορά της οργανικής από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια δεν γίνεται και μάλλον οι μεταταγμένοι θα μείνουν στη διάθεση της Πρωτοβάθμιας καθώς το μνημόνιο απαγορεύει δημιουργία νέων θέσεων αλλά αντίθετα με το mySchool και την αξιολόγηση  θα έχουμε το αντίθετο..... Και στο τέλος ειπώθηκε και το ποιό καλό: Γιατί μπας και τον Ιούνιο θα είναι εκεί να τους ενδιαφέρει τι θα γίνει!!!!!         

Ελπιζω να ειναι καλα πληροφορημενη η πηγη σου. Διοτι ουδεμια σχεση υφισταται μεταξυ της πιθανοτητας οριστικης τοποθετησης ειδικοτητας σε δημοτικα σχολεια και των προτασεων των διευθυντων εκπ/σης της Α/θμιας για προαγωγες, υποβαθμισεις, συγχωνευσεις, ιδρυσεις και καταργησεις τους. Η προαγωγη ή υποβαθμιση δημοτικου σχολειου επικαθοριζει εως καποιο βαθμο την οργανικη συνθεση των ΠΕ70 που αντιστοιχει στην εν λογω μοναδα και δε σχετιζεται αμεσα με την οριστικη τοποθετηση ειδικοτητας. Τουτεστιν, αν προκυψει κενη οργανικη θεση ΠΕ11 σε δημοτικο, πχ κατοπιν συνταξιοδοτησεως, δεν θα πληρωθει η κενουμενη οργανικη θεση με οριστικη τοποθετηση αλλου ΠΕ11 από βελτιωση ή διαθεση, συμφωνα με τη σχετικη νομοθεσια; Εκτος κι αν η πηγη σου αναφερεται αποκλειστικα στις μη οργανικα προϋπαρχουσες στην Α/θμια ειδικοτητες, για τις οποιες θα πρεπει να δοθει ρητη οδηγια στα ΠΥΣΠΕ να μην προχωρησουν για καποιο λογο στην οριστικη τους τοποθετηση σε δημοτικα σχολεια μετα τη διενεργεια των φετινων μεταθεσεων. 

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.