*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545709 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #476 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 09:03:00 πμ »
Χα χα χα...

Ο καθένας θέλει να μετράει σε μόρια...ό,τι έχει ο ίδιος...!!!

Καλημέρα σ όλους και όλες...!!!

Δεν ξερω αν ειναι γενικος κανονας.

Εγω παντως διαφωνω με τα περι μεταπτυχιακου, αν και θα ειχα οφελος να προσμετραται στις μεταθεσεις, και υποθετω το ιδιο ισχυει και για αλλους διαφωνουντες (πχ bitch).

Τελος παντων...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:03 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #477 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 09:21:51 πμ »
Ναι... και να μοριοδοτείται επίσης το ύψος του εκπαιδευτικού, το χρώμα ματιών, το δίπλωμα αυτοκινήτου καθώς και το Ε9!!! Ας βάλουν και μόρια στα μόρια τους ορισμένοι μπας και δουν άσπρη μέρα... Προσωπικά θα το έλεγα αλλιώς. Απ' την στιγμή που διορισμοί δεν θα γίνουν, οργανικές για μεταθέσεις, ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα δεν θα ανοίξουν. Επομένως αν δεν δώσει κενα το ΚΥΣΔΕ ότι και αν μοριοδοτήσεις με τα μόρια στην παλάμη θα παραμείνεις!!!

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #478 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 01:15:51 μμ »
Bitch ξέχασες να βάλεις μέσα και οσους αξιοκρατικά πήραν το μεταπτυχιακό τους. Το ξέρω ότι πολλοί λογω οικονομικής άνεσης ή εκπαιδευτικής άδειας τα πήραν έτσι, όπως επίσης και όσοι πήγαν αγγλία το πήραν σε ένα χρόνο, εγώ όμως και είμαι σίγουρη ότι και αρκετοί ακόμη σαν και εμένα παιδεύτηκα απίστευτα και τράβηξα τα πάνδεινα - από πηγαινε έλα Δωδεκάνησα Θεσσαλονίκη μέχρι και θέματα υγείας για να το τελειώσω και να το πάρω. Και παρόλο που το έκανα όταν δίνονταν εκπαιδευτικές άδειες προσωπικά δεν πήρα. Μάρτυρες μου είναι και οι συνάδελφοι μου στα Δωδεκάνησα τότε που έβλεπαν τι τραβούσα . Αυτά τα λέω γιατι πραγματικά τα έζησα και το ίδιο και άλλοι συνάδελφοι σαν κι εμένα. Υπάρχει λοιπόν και η κατηγορία αυτή. Το λέω για να μη νομίζουν συνάδελφοι που θα ήθελαν να κάνουν μεταπτυχιακό και δεν μπόρεσαν μέχρι στιγμής ότι μονο με λεφτά ή γνωριμίες κάνεις μεταπτυχιακό. Στο ΑΠΘ δίνεις εξετάσεις ή μετράει ο βαθμός πτυχίου, ξένες γλώσσες κλπ και μπαίνεις. 

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #479 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 03:52:43 μμ »
Βλέπω ότι ελλείψει νεοτέρων για τις μεταθέσεις, η συζήτηση έχει πάει σε άλλα θέματα.  :)
Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τη stellousi ως προς το ότι υπάρχουν μεταπτυχιακά που όντως κατακτήθηκαν με πολύ κόπο. Θα διαφωνήσω βέβαια με τον όρο "αξιοκρατικά", γιατί δεν τίθεται θέμα "αξιοκρατίας" των τίτλων όσων πήραν κάποια εκπαιδευτική άδεια ή όσων οι οικογένειες διέθεταν οικονομική ευρωστία ώστε να χρηματοδοτήσουν τα δίδακτρα (θέμα αξιοκρατίας θα ετίθετο μόνο αν κάποιος πήρε μεταπτυχιακό χωρίς να το αξίζει). Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να ξεχνάμε πως όντως υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που έκαναν μεταπτυχιακές σπουδές παράλληλα με την εργασία τους (χωρίς εκπαιδευτική άδεια), καθώς και άλλοι που χρηματοδότησαν το μεταπτυχιακό τους από υποτροφία του ΙΚΥ.
Όσο για τα πανεπιστήμια της Αγγλίας -που όντως τα μεταπτυχιακά τους είναι μονοετή- αν τα υποτιμήσουμε, η "μπάλα" παίρνει και το Oxford, το Cambridge και άλλα κορυφαία πανεπιστήμια που τα δικά μας μόνο με τα κιάλια τα βλέπουν σε κάθε είδους αξιολογική κατάταξη. Έχοντας κάνει μονοετές (12μηνης διάρκειας) μεταπτυχιακό σε κάποιο από αυτά μπορώ να πιστοποιήσω το πόσο εντατικό ήταν, αλλά και το γεγονός ότι βιβλία που προτείνονται σε αντίστοιχα μεταπτυχιακά εγχώριων πανεπιστημίων εκεί μας προτείνονταν για pre-reading.
Ωστόσο, θεωρώ ότι η κατοχή μεταπτυχιακών/ διδακτορικών ή λοιπών τίτλων δεν έχει την παραμικρή σχέση με τη διαδικασία των μεταθέσεων και ως εκ τούτου δεν έχει λογική η μοριοδότησή τους. Θέλω να πιστεύω ότι είναι μία από τις πολυάριθμες φήμες που έχουν κυκλοφορήσει στην προσπάθεια κάποιων συναδέλφων να μαντέψουν πού οφείλεται η καθυστέρηση της εγκυκλίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:03 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #480 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:11:28 μμ »
 Kι εγώ πιστεύω οτι μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ δεν έχουν σχέση με τις μεταθέσεις, αλλά περισσότερο με το εκάστοτε εξειδικευμένο αντικείμενο στο οποίο αναφέρονται, π.χ. για να πάει κάποιος σε ειδικό σχολείο, θα πρέπει να μοριοδοτείται η κατοχή μεταπτυχιακού/διδακτορικού, όπως και αν κάποιος θέλει να γίνει διευθυντής σχολείου, σύμβουλος κλπ.
Σε κάθε περίπτωση ο τίτλος θα πρεπει να είναι σχετικός με το αντικείμενο.
  

Αποσυνδεδεμένος alfa137

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #481 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:15:26 μμ »
Πολλά ειπώθηκαν σχετικά με τα μεταπτυχιακά, κανείς όμως δεν μιλά για το τι είναι καλύτερο για τους μαθητές!
Ας δεχτούμε (ως υπόθεση εργασίας) ότι ο φυσικός με μεταπτυχιακό στη σωματιδιακή φυσική είναι ικανότερος δάσκαλος. Και λοιπόν;;; Οι «ικανότεροι» θα πάνε στα αστικά κέντρα και οι «δευτεράτζες» θα κάνουν μάθημα στα χωριατόπαιδα;;;
Εντάξει, ο καθένας μας έχει τις αγωνίες του, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας!!!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #482 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:19:22 μμ »
alfa137, σωστό!!!   ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #483 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:56:35 μμ »
stellousi
δεν διαφωνώ καθόλου με όσα γράφεις. Αντίθετα αυτό ακριβώς έγραψα και γω : ΄πως δεν έχουν πάρει όλοι μεταπτυχιακά επί ίσοις όροις". Κάποιοι παιδεύτηκαν και έφτυσαν αίμα και κάποιοι άλλο στο ρελαντί είτε το αγόρασαν, είτε το πλήρωσαν μέσω τρίτων, είτε σπρώχθηκαν καταλλήλως προς αυτό...

και εξηγώ γιατί ίσως ως πιο νέοι να σας έχουν διαφύγει κάποια πράγματα : έζησα εκείνη την τραγική περίοδο που "όλως τυχαίως" άδειες υπηρεσιακής εκπαίδευσης έπαιρναν μονοκοπανιά, αυτοχρήμα και αβλεπτί  τα παιδιά του βαθέους κράτους και μόνο !! Αυτό σημαίνει ότι τώρα, όλοι αυτοί έχουν βγει μπροστά σε μόρια για θέσεις ευθύνης έναντι άλλων με λιγότερους πράσινους κόκκους... Σε καμιά δεκαετία θα σκάσουν μύτη οι ...."μπλε κόκκοι" και θα πάρουν παραμάσχαλα τους εν λόγω "πράσινους".... και στο μεταξύ αυτοί που πραγματικά αγωνίστηκαν θα μένουν δυστυχώς πάντα στο ράφι....

Δυστυχώς, υπάρχουν πολλά κακώς κείμενα στην βιομηχανία "μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και μοριοδότησή του"... και όπως έχω γράψει και άλλες φορές, υπάρχει και η βλακώδης τελικά άποψη "μοριοδοτώ το ίδιο τα πάντα...." . Αν το σκεφτείς, γιατί να μοριοδοτηθεί μεταπτυχιακό στην αναπαραγωγή του κολεόπτερου το ίδιο με μεταπτυχιακό στην Διοίκηση της εκπαίδευσης για κάποιον που πάει να γίνει Διευθυντής Σχολείου ή Διεύθυνσης;

Μεγάλο θέμα ανοίξαμε πάλι....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #484 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 05:08:24 μμ »
Ασχέτως του αν είναι δίκαιο να μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά στις μεταθέσεις ή όχι,
θα ήθελα να συμφωνήσω στο ότι ναι, κάποιοι  πήραν μεταπτυχιακά φτύνοντας αίμα και κάποιοι άλλοι πιο εύκολα.
Ωστόσο, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα μόρια δυσμενών συνθηκών: κάποιοι έπαιρναν 4 μόρια σε προβληματική και παραμεθόριο και κάποιοι 12 δίπλα στο mall!!!

Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #485 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 05:16:04 μμ »
Ασχέτως του αν είναι δίκαιο να μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά στις μεταθέσεις ή όχι,
θα ήθελα να συμφωνήσω στο ότι ναι, κάποιοι  πήραν μεταπτυχιακά φτύνοντας αίμα και κάποιοι άλλοι πιο εύκολα.
Ωστόσο, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα μόρια δυσμενών συνθηκών: κάποιοι έπαιρναν 4 μόρια σε προβληματική και παραμεθόριο και κάποιοι 12 δίπλα στο mall!!!
Σύμφωνώ και επαυξάνω... όχι δίπλα στο mall αλλά τον περισσότερο καιρό μέσα στο mall... Kαι άλλοι διέλυσαν τις οικογένειές τους, ξεσπιτώθηκαν με μικρά παιδιά και μετακομίσαν στα σύνορα και στα ξεχασμένα νησάκια....

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #486 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 08:03:27 μμ »
Θέλω να πιστεύω ότι είναι μία από τις πολυάριθμες φήμες που έχουν κυκλοφορήσει στην προσπάθεια κάποιων συναδέλφων να μαντέψουν πού οφείλεται η καθυστέρηση της εγκυκλίου.
Και μια ακόμα ευκαιρία να "επιχειρηματολογήσουμε" για το ποιος είναι "αξιότερος" να πάρει μετάθεση, σίγουρα γελάνε όσοι (εκτός "εκπαίδευσης") μας διαβάζουν.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #487 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 11:56:34 μμ »
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να μοριοδοτούνται στις μεταθέσεις τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά (δηλώνω ότι είμαι κάτοχος και των 2 και μάλιστα ίδρωσα χωρίς άδειες και για τα δύο :) ). Όμως ο ασκός του Αιόλου άνοιξε με την προσμέτρηση αυτών των προσόντων στις μετατάξεις!

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #488 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 12:03:06 πμ »
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να μοριοδοτούνται στις μεταθέσεις τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά (δηλώνω ότι είμαι κάτοχος και των 2 και μάλιστα ίδρωσα χωρίς άδειες και για τα δύο :) ). Όμως ο ασκός του Αιόλου άνοιξε με την προσμέτρηση αυτών των προσόντων στις μετατάξεις!
Έχεις δίκιο για τις μετατάξεις, αλλά η πλάκα είναι ότι πρώτον, πιστεύω ότι ελάχιστοι ελέγχθηκαν για την ορθότητα των μεταπτυχιακών/διδακτορικών που μόνοι τους συμπλήρωσαν στην αίτηση (καθώς δεν υπήρξε επίσημη διασταύρωση) και δεύτερον, ξέρω άτομα που δεν είχαν πολλά μεταπτυχιακά ούτε ...πολλά μόρια, αλλά πήραν μετάταξη (προφανώς είχαν πολλούς...γνωστούς στα σωστά πόστα!). Προφανώς εγώ δεν ήμουν μία από αυτούς!

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #489 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 05:54:35 μμ »
Έχεις δίκιο για τις μετατάξεις, αλλά η πλάκα είναι ότι πρώτον, πιστεύω ότι ελάχιστοι ελέγχθηκαν για την ορθότητα των μεταπτυχιακών/διδακτορικών που μόνοι τους συμπλήρωσαν στην αίτηση (καθώς δεν υπήρξε επίσημη διασταύρωση) και δεύτερον, ξέρω άτομα που δεν είχαν πολλά μεταπτυχιακά ούτε ...πολλά μόρια, αλλά πήραν μετάταξη (προφανώς είχαν πολλούς...γνωστούς στα σωστά πόστα!). Προφανώς εγώ δεν ήμουν μία από αυτούς!
Εγώ πάλι όποιον ήξερα απλώς με μεταπτυχιακό (όχι και διδακτορικό) ΠΗΡΕ μετάταξη. Εγώ ως εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας δεν θα έρθω ποτέ κοντά στο σπίτι μου! Προσοχή "κοντά" και όχι "στο" σπίτι μου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.