*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3654 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:12:15 μμ »
Τώρα σοβαρά ρώτας?
Δεν μου κάνεις πλάκα έτσι?
Κάποιοι άλλοι μας κάνουν πλάκα εδώ και χρόνια, όχι εγώ.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:20 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3655 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:20:08 μμ »
Η γελιοτητα σε ολο της το μεγαλειο...σε ενα υπουργειο!Η γελιοτητα,το βυσμα του βυσματος και η λαμογια της λαμογιας.
Το χειροτερο υπουργειο πάιδειας που υπηρξε ποτε... και κομπλιμεντο τους κανω με αυτο.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3656 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:22:25 μμ »
Κάποιοι άλλοι μας κάνουν πλάκα εδώ και χρόνια, όχι εγώ.

Και για να την τελειώσω την πλάκα για σήμερα και για να σας αφήσω να μετρήσετε κενά με την ησυχία σας ερώτησεις κρίσεως....

1) Για να πάρω μετάθεση πρέπει να έχω υπηρετήσει την οργανική μου .... για να πάρω απόσπαση?
2) Αν πάρω μετάθεση σε περιοχή με 1 μόριο που δεν έχει φέτος οργανική δεν θα πάρω το καλοκαίρι ένα μόριο * 2/12; Αν όμως πάρω απόσπαση από περιοχή με μπόλικα μόρια το καλοκαίρι δεν παίρνω τα μόρια της περιοχής μου? Αν μάλιστα έχω οργανική με 12 μόρια τι μόρια παίρνει ένας που ανήκει σε ένα ΠΥΣΔΕ με 1 μόριο και τι μόρια παίρνω εγώ? Για να δούμε...

12/12 * 1 = 1
10/12 * 1 + 12 * 2/12 = 2,83

Τον έφαγα σε πιθανή μετάθεση (όταν με το καλό ανοίξουν και οργανικές εκεί). Με λίγα λόγια και σπιτάκι μου είμαι και παραπάνω μόρια παίρνω.... θα μου πείτε πιθανόν να με φάει ο άλλος που παίρνει 12 μόρια και κάθεται εκεί... ναι φυσικά άμα αντέξει στον χρόνο και δεν χτυπήσει ανευ αποδοχών με τον μισθό που παίρνει...

ΥΓ1. Φιλούθκια που λένε και στην Κύπρο και καλό βράδυ... μην ξεχάσω οι συνταξιοδοτήσεις συνεχίζονται και ανακοινώνονται...  ;)

@Γατόπαρδος

Παλιότερα να δεις τι γλέντια έπεφταν με τις αποσπάσεις και με τις μοριοδοτήσεις των τόπων διορισμού (και σπίτι σου και μόρια οργανικής ή προσωρινής τοποθέτησης). Α ναι πολλοί είναι από αυτούς που κατάφεραν και πήραν μετάθεση και τώρα φωνάζουν ότι μην έρθουν άλλοι από έξω γιατί προηγούμαστε εμείς οι μέσα ....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2014, 11:27:40 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3657 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:23:34 μμ »
Guest αργησα,αλλα καταλαβα 😄😄😄😄! Josua  ποσο λογικη μου φανηκε αυτη η αναλυση


Παντως αμα το δουμε σε απολυτα νουμερα...

Απο τους συνολικα 150.000 εκπαιδευτικους, στην φετινη εγκυκλιο ειχε σχεδον το 100% (εκτος απο τους 180 διορισθεντες τον Φεβρουαριο) δικαιωμα αιτησης μεταθεσης!

Αιτηση μεταθεσης εκαναν περιπου 15.500 αρα κοντα στο 10% επι του συνολου...
ενα περιπου 25-30% που αιτηθηκαν μεταθεσης ειναι ηδη στον ευρυτερο τοπο συμφεροντων τους (Αττικη, Θεσσαλονικη κλπ)....

Αρα χονδρικα μιλαμε για 11.000 εκπαιδευτικους που ζουν ΜΑΚΡΙΑ απο τις οικογενειες....δηλαδη το 7% των εκπαιδευτικων!

Οταν λοιπον παιρνει καθε χρονο ισοποσους αναπληρωτες.... ειναι μαθηματικως βεβαιο οτι το νουμερο των "ξενιτεμενων" θα επρεπε να ηταν κατα πολυ μικροτερο!!

ΥΓ: Ο αριθμος αιτουντων μεταθεσης βαινει και θα βαινει μειουμενος καθε χρονο.... αποριας αξιον γιατι τους εχει πιασει τετοια εμμονικη διαθεση να αλλαξουν ολο το συστημα μεταθεσεων!!! Για το σχεδον (ποσοστιαια) μονοψηφιο νουμερο εκπαιδευτικων που την αιτειται? παραξενα πραγματα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:20 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3658 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:40:20 μμ »
"Παλιότερα να δεις τι γλέντια έπεφταν με τις αποσπάσεις και με τις μοριοδοτήσεις των τόπων διορισμού (και σπίτι σου και μόρια οργανικής ή προσωρινής τοποθέτησης). Α ναι πολλοί είναι από αυτούς που κατάφεραν και πήραν μετάθεση και τώρα φωνάζουν ότι μην έρθουν άλλοι από έξω γιατί προηγούμαστε εμείς οι μέσα ...."

Απολύτως σωστός. Μια δεκαετία και βάλε πριν, σε πολύ ακριτικό και μικρό νησί που υπηρετούσα (της τάξης των 12 μορίων ανά χρονιά), μας έρχονταν κάθε μήνα μισθολογικές καταστάσεις σε χαρτί μηχανογράφησης με μήκος... παπύρου, οι οποίες περιείχαν πάνω από 70, μπορεί και 80, ονόματα εκπαιδευτικών που ανήκαν οργανικά, και καλά, στο νησί, αλλά ήταν εξαφανισμένοι. Η πλάκα είναι ότι υπογράφαμε δίπλα σε όλα τα ονόματα, για το τυπικό του πράγματος, αντί αυτών και ρίχναμε χοντρό γέλιο!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3659 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:44:17 μμ »
"Παλιότερα να δεις τι γλέντια έπεφταν με τις αποσπάσεις και με τις μοριοδοτήσεις των τόπων διορισμού (και σπίτι σου και μόρια οργανικής ή προσωρινής τοποθέτησης). Α ναι πολλοί είναι από αυτούς που κατάφεραν και πήραν μετάθεση και τώρα φωνάζουν ότι μην έρθουν άλλοι από έξω γιατί προηγούμαστε εμείς οι μέσα ...."

Απολύτως σωστός. Μια δεκαετία και βάλε πριν, σε πολύ ακριτικό και μικρό νησί που υπηρετούσα (της τάξης των 12 μορίων ανά χρονιά), μας έρχονταν κάθε μήνα μισθολογικές καταστάσεις σε χαρτί μηχανογράφησης με μήκος... παπύρου, οι οποίες περιείχαν πάνω από 70, μπορεί και 80, ονόματα εκπαιδευτικών που ανήκαν οργανικά, και καλά, στο νησί, αλλά ήταν εξαφανισμένοι. Η πλάκα είναι ότι υπογράφαμε δίπλα σε όλα τα ονόματα, για το τυπικό του πράγματος, αντί αυτών και ρίχναμε χοντρό γέλιο!

Αν και καληνύχτισα καλώς τον.
Ελα παιδί μου και είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι μόνο σε μένα συμβαίνουν αυτά... λέω και εγώ όλες οι άλλες περιοχές κατοικούνται από αγγέλους???

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3660 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:01:56 πμ »
Για το τι γινόταν στις μεταθέσεις τα 'χρόνια της χλιδής', δε νομίζω ότι τρέφει κανένας αυταπάτες, ειδικά στη β'θμια εκπαίδευση. Άλλωστε, τρανή απόδειξη του πόσο μπάχαλο ήταν η κατάσταση, αποτελεί η διαιώνιση της επονείδιστης, μεσοβέζικης κατάστασης της 'διάθεσης ΠΥΣΔΕ'. Μάζευαν, μάζευαν, μάζευαν κόσμο οι διευθύνσεις στις μεγάλες πόλεις, ώσπου... στούμπωσαν. Παλιότερα, το να είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ήταν ενοχλητικό, αλλά μέχρι εκεί. Έλεγες 'ε, θα την πάρω τη ρημάδα την οργανική κάποια στιγμή και πάπαλα'. Εξάλλου, το 'βύσμα' λίγο το απασχολούσε να πάρει οργανική σύντομα. Αυτό που το ενδιέφερε είναι να 'ρθει στον τόπο του με τη... βούλα. Στο καπάκι 'βάραγε' και μια απόσπαση στο γραφείο -στις καλές εποχές των γραφείων, που είχαν τόσο κόσμο που δεν ήξεραν που να τον βάλουν και χρησιμοποιούσαν οι περισσότεροι... τσουγκράνες, καταλαβαίνουμε γιατί- και... άραζε. Τώρα είναι τα ζόρια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3661 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:03:08 πμ »
Για το τι γινόταν στις μεταθέσεις τα 'χρόνια της χλιδής', δε νομίζω ότι τρέφει κανένας αυταπάτες, ειδικά στη β'θμια εκπαίδευση. Άλλωστε, τρανή απόδειξη του πόσο μπάχαλο ήταν η κατάσταση, αποτελεί η διαιώνιση της επονείδιστης, μεσοβέζικης κατάστασης της 'διάθεσης ΠΥΣΔΕ'. Μάζευαν, μάζευαν, μάζευαν κόσμο οι διευθύνσεις στις μεγάλες πόλεις, ώσπου... στούμπωσαν. Παλιότερα, το να είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ήταν ενοχλητικό, αλλά μέχρι εκεί. Έλεγες 'ε, θα την πάρω τη ρημάδα την οργανική κάποια στιγμή και πάπαλα'. Εξάλλου, το 'βύσμα' λίγο το απασχολούσε να πάρει οργανική σύντομα. Αυτό που το ενδιέφερε είναι να 'ρθει στον τόπο του με τη... βούλα. Στο καπάκι 'βάραγε' και μια απόσπαση στο γραφείο -στις καλές εποχές των γραφείων, που είχαν τόσο κόσμο που δεν ήξεραν που να τον βάλουν και χρησιμοποιούσαν οι περισσότεροι... τσουγκράνες, καταλαβαίνουμε γιατί- και... άραζε. Τώρα είναι τα ζόρια.

Για όλους; Δηλαδή ακόμα και τώρα αν βγάλει οργανικές σε κάποο ΠΥΣΔΕ (ακόμα και σε πρωτεύουσα νομού) θα τρεξουν να την πάρουν αυτοί με τα πολλά μόρια ή θα συνεχίσουν να επιθυμούν να είναι στην διάθεση ΠΥΣΔΕ εσαεί; (αν δεν βρίσκονται π.χ. στο ΠΥΣΔΕ μόνιμης κατοικίας??? ) . Αλλοι πάλι μήπως επιδιώξουν να πάρουν την πιο ανεπιθύμητη οργανική που δίνει πολλά μόρια ξέρωντας ότι δεν θα πατήσουν ποτέ εκεί? (αλλά θα πάρουν τα μόρια της Ιούλιο και Αυγουστο ??? ).

ΥΓ. Μην με κολάζεις συνάδελφε... θέλω να κοιμηθώ σαν πουλάκι σήμερα... Αχ κοίτα το πούλακι.... αχ τι καλό πουλάκι....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2014, 12:06:44 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3662 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:06:18 πμ »
Σίγουρα για τους περισσότερους. Υπάρχουν και μερικοί που έχουν το ταλέντο του χαμαιλέοντα. Αυτοί ξέρουν να προσαρμόζονται σε όλες τις συνθήκες και ευημερούν σε κάθε καθεστώς. Αυτοί, φυσικά, δεν το διατυμπανίζουν, όπως κάποιοι άλλοι, για να πουλήσουν 'μούρη' (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε).
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3663 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:18:28 πμ »
Απο αυτα που διαβαζω....Σημεια και τερατα στη Β/Θμια.... τις εποχες των παχεων αγελαδων....

Και σιγουρα οι ΠΕ60 με μονο 47 ατομα αποσπασμενους σε γραφεια και λοιπους φορεις.... δεν ηταν μεσα στα νταλαβερια των καλων χρονων!  :P

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3664 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:30:18 πμ »
Ο καθένας καταθέτει τις προσωπικές του εμπειρίες, josua. Eγώ πάντα μιλάω για γεγονότα που έχω δει με τα μάτια μου. Στην α'θμια σίγουρα η κατάσταση ήταν πιο νορμάλ, αλλά ίσως αυτό συνέβαινε γιατί με το που θεσπίστηκε ο θεσμός των ολοήμερων σχολείων και προέκυψαν πολύ μεγάλες ανάγκες σε προσωπικό -ας μην ξεχνάμε ότι πολλές διαδοχικές χρονιές οι δάσκαλοι προσλαμβάνονταν κατά χιλιάδες- οι βάσεις για να μετατεθείς στον τόπο σου ήταν πολύ μικρότερες, άρα δεν υπήρχε λόγος να γίνονται οι 'ρεμούλες' που γίνονταν στη β'θμια. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το 2004 ότι η βάση για να πάρει δάσκαλος μετάθεση στην Αθήνα ήταν 7 - 8 μόρια! Εκεί, για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος 'βύσμα'; Έκανε ένα χρόνο στο νησί και τέλος. Πάντως, στις αποσπάσεις και στην α'θμια ο ίδιος χαμός γινόταν με τη β'θμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2014, 12:52:00 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3665 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:42:54 πμ »
Ο καθένας καταθέτει τις προσωπικές του εμπειρίες, josua. Eγώ πάντα μιλάω για γεγονότα που έχω δει με τα μάτια μου. Στην α'θμια σίγουρα η κατάσταση ήταν πιο νορμάλ, αλλά ίσως αυτό συνέβαινε γιατί με το που θεσπίστηκε ο θεσμός των ολοήμερων σχολείων και προέκυψαν πολύ μεγάλες ανάγκες σε προσωπικό -ας μην ξεχνάμε ότι σε για πολλές διαδοχικές χρονιές οι δάσκαλοι προσλαμβάνονταν κατά χιλιάδες- οι βάσεις για να μετατεθείς στον τόπο σου ήταν πολύ μικρότερες, άρα δεν υπήρχε λόγος να γίνονται οι 'ρεμούλες' που γίνονταν στη β'θμια. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το 2004 ότι η βάση για να πάρει δάσκαλος μετάθεση στην Αθήνα ήταν 7 - 8 μόρια! Εκεί, για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος 'βύσμα'; Έκανε ένα χρόνο στο νησί και τέλος. Πάντως, στις αποσπάσεις και στην α'θμια ο ίδιος χαμός γινόταν με τη β'θμια.
Δεν εχεις αδικο σε αυτο.... τα ολοημερα βοηθησαν πολυ!
Ακομα και τωρα οι βασεις για να μπεις καπου στην Αττικη ειναι αρκετα χαμηλες (15-20 μορια, με περσινα δεδομενα).

Πραγματι στην Β/Θμια περα απο τους αθροους διορισμους την περιοδο 2002-2009... που μπουκωσαν καθε σπιθαμη... τωρα εχετε να αντιμετωπισετε και τις πατεντες του υπουργειου...βλεπε αυξηση ωραριου, β'αναθεσεις, αλχημειες στο ωρολογιο κλπ κλπ. Γενικοτερα πολυ περισσοτερες οι παραμετροι.... Δυσκολα τα πραγματα!

Αναρωτιεμαι ομως....με 1/30 αναλογια διορισμων την τελευταια 4ετια....με τοσες υποχρεωτικες μεταταξεις κλπ....δεν εχει εξορθολογιστει καθολου η κατασταση στην Β/Θμια?.... παραμενουν τοσο μεγαλα τα πλεονασματα?


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3666 στις: Ιούνιος 06, 2014, 01:03:10 πμ »
......................... Παλιότερα, το να είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ήταν ενοχλητικό, αλλά μέχρι εκεί. Έλεγες 'ε, θα την πάρω τη ρημάδα την οργανική κάποια στιγμή και πάπαλα'. Εξάλλου, το 'βύσμα' λίγο το απασχολούσε να πάρει οργανική σύντομα. Αυτό που το ενδιέφερε είναι να 'ρθει στον τόπο του με τη... βούλα. Στο καπάκι 'βάραγε' και μια απόσπαση στο γραφείο -στις καλές εποχές των γραφείων, που είχαν τόσο κόσμο που δεν ήξεραν που να τον βάλουν και χρησιμοποιούσαν οι περισσότεροι... τσουγκράνες, καταλαβαίνουμε γιατί- και... άραζε. Τώρα είναι τα ζόρια.
η Διάθεση ΠΥΣΔΕ, συνήθως σε "χρεώνει" και με όχι τόσο απαιτητικές εξωδιδακτικές εργασίες. Συνήθως αποφεύγεις τα "βαριά" : μισθοδοσία (ότι λίγα έχουν απομείνει στα σχολεία), μητρώο, πρακτικό, πρόγραμμα κλπ. Συνήθως αυτά τα έχουν χρεωμένα αυτοί που έχουν οργανική στο κάθε σχολείο.
  

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3667 στις: Ιούνιος 06, 2014, 01:04:38 πμ »
Κανονικά θα έπρεπε να είχε εξορθολογιστεί, ως ένα βαθμό, αλλά το είπες κι εσύ: η αύξηση ωραρίου έκανε μεγάλη ζημιά. Και δεν είναι μόνο αυτή: για πολλά χρόνια πολλές χιλιάδες κόσμου ήταν εκπαιδευτικοί μόνο στα χαρτιά. Στην πραγματικότητα ήταν αποσπασμένοι σε γραφεία από δω και από κει... σε πολιτικούς, σε βουλευτές, σε ιδρύματα, σε οργανισμούς. Πολλοί από αυτούς, τα τελευταία χρόνια που η κάνουλα των αποσπάσεων στένεψε -προσοχή, δε λέω στέρεψε, αλλά στένεψε- αναγκάστηκαν να γυρίσουν στην τάξη, αφού φυσικά την οργανική την έχουν καβατζωμένη, κατά κανόνα. Και είναι και άλλα πράγματα, ακόμα πιο σοκαριστικά που γίνονταν για χρόνια με τα ωράρια, που όταν τα υπερτονίζουμε, πονάει, γιατί δε μας τιμούν γενικώς σαν κλάδο. Να μην το πολυκουράζουμε... το συμπέρασμα είναι ένα: για πολλά χρόνια γινόταν τέτοιος χαμός, που τώρα ο εξορθολογισμός φαντάζει αδύνατος, εκτός αν πάμε σ' ένα σενάριο δραστικό και σίγουρα απευκταίο• πονάει κεφάλι; Κόψει κεφάλι. Τότε θα είναι το πραγματικό δράμα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.