*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545694 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5866 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:12:31 μμ »
Κάτι που δεν έχει και λογική άλλωστε.. Οι αναπληρωτές θα μειώνονται μόνο όταν κλείνουν σχολεία ή/και μειώνονται τα τμήματα (με αύξηση μαθητών ανά τάξη κλπ).
Οι αναπληρωτές θα μειώνονται και όταν αρχίσουν και γίνονται διορισμοί μονίμων!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5867 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:12:37 μμ »
Θέλω τα κενά ανα ειδικότητα και ανα πυσδε:
1 απο τον αλγόριθμο
2 από τις εκτιμήσεις πυσδε
3 από τον περιφερειακό διευθυντή

Όλοι θα τα θέλαμε, αλλά δεν υπάρχουν (τουλάχιστον για όλα τα ΠΥΣΔΕ). Το μόνο που ξέρουμε είναι όσα ισχυρίζεται ο αιρετός Κορδής. Όταν δηλαδή αν εφαρμοστούν οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ (όπως ορίζει ο νόμος) θα ικανοποιηθεί το 17% των αιτήσεων μετάθεσης. Τα 1 και 3 δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν, γιατί δεν καθορίζουν (σύμφωνα με το νόμο) αυτά τις μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5868 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:13:49 μμ »
Σαφως και οταν η φωνη σου ειναι μικρη δεν ακουγεται,ποσο μαλλον οταν οι αιρετοι δεν ειναι αυτων των ειδικοτητων.Οταν δε,ειναι αυτων των ειδικοτητων,τοτε πεφτουν τα μεγαλα μεσα.Γινεται ο χαμος για να εξυπηρετηθουν αυτες οι ειδικοτητες...ΝΑΙ,τωρα το καταλαβα η χαζη..τοσα χρονια ζουσα στον κοσμο μου.
Και μακαρι να γινοταν ετσι ωστε οντως να εξυοηρετηθουν,ομως οχι εις βαρος των αλλων.Διοτι αντι τελικα να παρουν παραπανω απο αυτους,απλα θα απρουν λιγοτερο απο τους αλλους,ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.
Αμ troll μου,και εγω τωρα το κατακαβα,,τωρα τα διαπιστωνω ολα.Νομιζα και εγω οτι οι μεταθεσεις ειναι αδιαβλητη διαδικασια.Μεχρι περυσσσι ζουσα στον κοσμο μου γιατι δεν ειχα ασχοληθει με αυτα.
Σημερα ομως τα ειδα ολα,με ολο αυτο το παρασκηνιο.

Στις μεταθέσεις η μία ειδικότητα δεν επηρεάζει την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5869 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:17:04 μμ »
Τώρα δηλαδή για να έχουμε καλό ερώτημα: για Παρασκευή λέτε να πάει το θεματάκι μας;;;
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5870 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:17:23 μμ »
Επειδή ειπώθηκαν πάρα πολλά θα εξηγήσω την λογική που είχε το 8,5% μετά από κουβέντες που είχα με ανθρώπους εκ των έσω.
Δεν θέλανε να δώσουνε πολλές μεταθέσεις σε ΠΕ02 03 04 και αυτό διότι θα έμεναν αρκετές κενές θέσεις στην επαρχία όπου πολλοί αναπληρωτές δεν πηγαίνουν.
 επιπλέον έχουν σταλεί στο υπουργείο προειδοποιήσεις από καθηγητές των παραπάνω ειδικοτήτων που είναι στη διάθεση στον νομό Αττικής ότι αν δοθούν μεταθέσεις στην Αττική και Θεσσαλονίκη χωρίς να υπάρχουν σίγουρες οργανικές για όλους τότε θα προσφύγουν στην δικαιοσύνη (κανείς δεν προσέφυγε εναντίον τους όταν μόλις πριν λίγα έτη μπήκαν στην  αττική με λίγα μόρια όλοι αυτοί που τώρα απειλούν).
Εφόσω όποιος βολεύεται μετά απειλεί για τους άλλους που θέλουν και αυτοί να έρθουν αττική με μετάθεση , το υπουργείο βολεύεται με το myschool . και αυτό θα γίνεται από δω και πέρα αν δεν γίνονται διορισμοί.
Για τις άλλες ειδικότητες που χρόνια τώρα αντι για μετάθεση τρώνε μία μούντζα , αν πάνε με το myschool να τους το πούνε από τώρα ότι μια ζωή δεν θα πάνε στον τόπο τους.
το μάθανε μέσω του κορδή οι μεγάλες και τρανές ειδικότητες και ζητήσανε και αυτοί μετάθεση με εκτίμηση πυσδε. πέσανε στη φάκα και τελείωσαν και όλους τους υπόλοιπους που χρόνια είναι στο περιθώριο.
Αύριο δεν ξέρουμε τι θα επικρατήσει. Αυτό που φάνηκε είναι ότι το αλληλοφάγωμα και τα πολιτικά παιχνίδια γίνονται στις πλάτες όλων μας

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5871 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:19:54 μμ »
Μεταφερω συνομιλια  που ειχε γνωστος με μελος του ΚΥΣΔΕ
"στη αυριανη συνεδριαση θα πανε στην κατευθυνση του πρωτου σεναριου του 5% (350 - 400) με κενα οπως αυτα δινονται απο το myschool , με δικαιολογια οτι φοβουνται (;) μην τυχον μετατεθει καποιος και δεν παρει οργανικη και ενδεχομενο ελεγχο του Ελεγκτη δημοσιας διοικησης". Η ανακοινωνση αναμενεται για την τεταρτη

επομενως, οι γνωστοι υπερμαχοι της διαφανειας και της νομιμοτητας μπορουν να χαιρονται. ολοι εξισωνονται προς τα κατω! Με τη λογικη τους επικροτουν την παρακαμψη των ΠΥΣΔΕ των οποιων οι εκτιμησεις πανε στο καλαθι των αχρηστων και οι αιρετοι σε ΠΥΣΔΕ και ΚΥΣΔΕ εχουν διακοσμοτικο ρολο (περα μονο απο αυτο του εξιλαστηριου θυματος για τους αδαεις).

ΥΓ: Πληροφορηθηκα και εγω την παρασκευη τηλεφωνικα οτι παιρνω μεταθεση. Θεωρω πως με την επισημη ανακοινωση η μεταθεση μου θα εχει κοπει...Παρολα αυτα δεν μου φταιει ο Καρλαυτης, αλλα η τεχνοκρατικη λογικη και η "νομιμοτητα" τους!


ΥΓ: υποχρεωτικες μεταθεσεις οσμιζομαι να ερχονται!!!     
 

Ευχαριστω που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου λιγες σελιδες πριν.

Κανεις δεν υποστηριζε το να μην αντιδρουμε σε τιποτα αλλα εγω τουλαχιστον ελεγα οτι κενα ΔΕΝ υπαρχουν οποτε στην παρουσα φαση καλυτερα να μην ταραζουμε τα νερα γιατι θα βρεθουμε σε χειροτερη θεση. Σημειωτεον δεν περιμενω μεταθεση διοτι πλεον ανηκω στην Πρωτοβαθμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 09:24:24 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5872 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:22:39 μμ »
Οι δύο ανακοινώσεις του Κορδή, ενημερώνουν πλήρως. Αφήστε πλέον τις εικασίες και διαβάστε τις.

Δε λέει όμως γιατί δεν αποδέχτηκε ο υπουργός την εισήγηση του ΚΥΣΔΕ και προς τα πού θα πάνε οι μεταθέσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5873 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:22:49 μμ »
Βέβαίως να υπάρχει διαφάνεια. να εξηγήσει το κυσδε το σκεπτικό του για κάθε απόφαση που παίρνει.
αλλά αν επιμείνουμε στην ξύλινη λογική των αυστηρών κενών για όλους με νόμους του 1996 χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι σημερινές ιδιαιτερότητες των κλάδων τότε πιστεύω ότι θα είμαστε έρμαια και υποχείρια της κάθε ηγεσίας με περιτύλιγμα την νομιμότητα

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5874 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:25:26 μμ »
Όλοι θα τα θέλαμε, αλλά δεν υπάρχουν (τουλάχιστον για όλα τα ΠΥΣΔΕ). Το μόνο που ξέρουμε είναι όσα ισχυρίζεται ο αιρετός Κορδής. Όταν δηλαδή αν εφαρμοστούν οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ (όπως ορίζει ο νόμος) θα ικανοποιηθεί το 17% των αιτήσεων μετάθεσης. Τα 1 και 3 δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν, γιατί δεν καθορίζουν (σύμφωνα με το νόμο) αυτά τις μεταθέσεις.
Το 1 και το 3 το θέλω για έλεγχο. Όλοι να μπορείτε να ελέγξετε, οχι απλά εγώ
Όπως θέλω και άλλα στοιχεία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 09:42:50 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5875 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:28:38 μμ »
Θέλω τα κενά ανα ειδικότητα και ανα πυσδε:
1 απο τον αλγόριθμο
2 από τις εκτιμήσεις πυσδε
3 από τον περιφερειακό διευθυντή
τα νουμερακια ειναι δυο κατα τη γνωμη μου, του συστηματος και του πυσδε(ο περιφερειακος παει σχεδον παντα πασο-εκτος αν εχει κοντρα-)
επισης καποιος εγραψε οτι η νεα συνεδριαση θα ναι προς οφελος μας
μονο αν εισαι αναπληρωτης η θες μονο αποσπαση θα σε οφελησει, του πυσδε τα νουμερακια ειναι απο λιγο εως παρα παρα πολυ καλυτερα, αρα αν γινει με το συστημα δυστυχως θα κοπουν πολλοι συναδελφοι που κερναγαν το σαββατοκυριακο για να γιορτασουν τη μεταθεση
στειλτε το λογαριασμο στο υπουργειο :P
τα νουμερακια που εδωσα σε καποιες ειδικοτητες δε βλεπω να αλλαζουν, ουτε και η μεταθεση του jak13  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 09:38:31 μμ από physikos13 »

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5876 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:36:09 μμ »
ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ  για φέτος
περυσι και πρίν όχι   ΑΣΤΕΙΟ
ΔΗΛΑΔΗ  οσοι πήραν πέρυσι Μαθηματικοί πήραν οργανικη ; να μην ρωτήσω για εποχές που με μπλε έπαιρνες μετάθεση με 9 μόρια
ΗΜΑΡΤΟΝ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ

ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ

Αποσυνδεδεμένος sarcastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5877 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:38:39 μμ »
Ευχαριστω που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου λιγες σελιδες πριν.

Κανεις δεν υποστηριζε το να μην αντιδρουμε σε τιποτα αλλα εγω τουλαχιστον ελεγα οτι κενα ΔΕΝ υπαρχουν οποτε στην παρουσα φαση καλυτερα να μην ταραζουμε τα νερα γιατι θα βρεθουμε σε χειροτερη θεση. Σημειωτεον δεν περιμενω μεταθεση διοτι πλεον ανηκω στην Πρωτοβαθμια.
Στην Πρωτοβάθμια, δεν φοβούνταν για τη νομιμότητα;
Με ποιον τρόπο έγιναν εκεί οι μεταθέσεις και πήρε το 47%;
Με τον ίδιο τρόπο δεν πρέπει να γίνουν οι μεταθέσεις και στη Δευτεροβάθμια κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5878 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:39:52 μμ »
Στις μεταθέσεις η μία ειδικότητα δεν επηρεάζει την άλλη.

Δεν εχεις καταλαβει απολυτως τιποτα.
Τα ειπε ολα εδω ο φιλος μας
Παράθεση
Δεν θέλανε να δώσουνε πολλές μεταθέσεις σε ΠΕ02 03 04 και αυτό διότι θα έμεναν αρκετές κενές θέσεις στην επαρχία όπου πολλοί αναπληρωτές δεν πηγαίνουν.
 επιπλέον έχουν σταλεί στο υπουργείο προειδοποιήσεις από καθηγητές των παραπάνω ειδικοτήτων που είναι στη διάθεση στον νομό Αττικής ότι αν δοθούν μεταθέσεις στην Αττική και Θεσσαλονίκη χωρίς να υπάρχουν σίγουρες οργανικές για όλους τότε θα προσφύγουν στην δικαιοσύνη (κανείς δεν προσέφυγε εναντίον τους όταν μόλις πριν λίγα έτη μπήκαν στην  αττική με λίγα μόρια όλοι αυτοί που τώρα απειλούν).
Εφόσω όποιος βολεύεται μετά απειλεί για τους άλλους που θέλουν και αυτοί να έρθουν αττική με μετάθεση , το υπουργείο βολεύεται με το myschool . και αυτό θα γίνεται από δω και πέρα αν δεν γίνονται διορισμοί.
Για τις άλλες ειδικότητες που χρόνια τώρα αντι για μετάθεση τρώνε μία μούντζα , αν πάνε με το myschool να τους το πούνε από τώρα ότι μια ζωή δεν θα πάνε στον τόπο τους.

το μάθανε μέσω του κορδή οι μεγάλες και τρανές ειδικότητες και ζητήσανε και αυτοί μετάθεση με εκτίμηση πυσδε. πέσανε στη φάκα και τελείωσαν και όλους τους υπόλοιπους που χρόνια είναι στο περιθώριο.
Αύριο δεν ξέρουμε τι θα επικρατήσει. Αυτό που φάνηκε είναι ότι το αλληλοφάγωμα και τα πολιτικά παιχνίδια γίνονται στις πλάτες όλων μας

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5879 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:41:42 μμ »
Καλά το είχα πει οτι θα κρατήσουν πολλούς από τις "βαριές" ειδικότητες στην παραμεθόριο (Έβρο - νησιά).
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.