*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1551801 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6370 στις: Ιούλιος 22, 2014, 11:55:58 μμ »
πολλοι κοινωνιολογοι μπηκαν και α αθηνων, μετρησα 20 όσο  έδινε και ο αλγοριθμος  και η εκτιμηση του πυσδε. (ειναι στο ιντερνετ)
Σε αλλον πινακα  της ιδιας διευθυνσης (στο ιντερνετ) βλεπω 7 ατομα στη διαθεση του πυσδε. Πως συμβιβάζονται αυτά τα νούμερα; Εκτος αν δεν υπολογιαζ κατι καλα.
πολυ γαλαντομα η α αθηνων
Μήπως έχει 27 συνταξιοδοτήσεις;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6371 στις: Ιούλιος 22, 2014, 11:57:20 μμ »
indefix, κοίτα λίγο καλύτερα από που πάνε που οι περισσότεροι...θα διαπιστώσεις φυσικά ότι υπάρχει και αυτό που λές από Α Αθήνας να πάει στη Β Αθήνας ή από Πειραιά να πηγαίνει Αθήνα αλλά δες το λίγο πιο νηφάλια. Έφυγε πολύς κόσμος από τα νησιά πάνω από 161 άτομα έφυγαν μόνο από Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Σάμο και Χίο.
Τώρα σε ότι αφορά τους ΠΕ10 (και μιλώ για αυτούς μιας και είναι ο κλάδος μου και παρακολουθώ χρόνια τώρα τι γίνεται) πρέπει να σου πω ότι φέτος για πρώτη φορά είχαμε τις λιγότερες αιτήσεις μετάθεσης. Οι άνθρωποι είναι απογοητευμένοι και δεν έκαναν αίτηση μετάθεσης θεωρώντας το άσκοπη κίνηση. Έτσι για πρώτη φορά στα χρονικά από τις 75 αιτήσεις που έγιναν συνολικά πήραν μετάθεση οι 52!! δηλαδή ικανοποιήθηκε το 69% των αιτήσεων τρομακτικό νούμερο για την ειδικότητα μου. Ξέρεις πόσοι από αυτούς που δεν έκαναν αίτηση σήμερα θα "χτυπάνε" το κεφάλι τους;
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος zozeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6372 στις: Ιούλιος 22, 2014, 11:59:33 μμ »
Συγχαρητήρια σε όσους θα είναι επιτέλους κοντά στις οικογένειές τους.

Καλή δύναμη στους υπόλοιπους.Να σκέφτεστε ότι τουλάχιστον έχετε δουλειά(όσο παρήγορο μπορεί να ακουστεί κάτι τέτοιο).

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6373 στις: Ιούλιος 22, 2014, 11:59:53 μμ »
Πάντως για τους στεναχωρημένους...8 χρόνια μακρυά από Αθήνα 7 (και του χρόνου) σε μικρό νησί----όπου η ζωή μας πάει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6374 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:01:28 πμ »
Πάντως για τους στεναχωρημένους...8 χρόνια μακρυά από Αθήνα 7 (και του χρόνου) σε μικρό νησί----όπου η ζωή μας πάει


κι εγώ 11 χρόνια πια

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6375 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:01:56 πμ »
Λογικά θα δώσουν αποσπάσεις πολλές
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6376 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:02:39 πμ »
12 χρόνια.. σε περιοχές από 9 έως 11 μόρια..
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6377 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:03:14 πμ »
νιώθω ότι δεν μπορώ να έχω άλλο κουράγιο πλέον

νιώθω τεράστια απαξίωση


νιώθω χάλια
Όχι idefix τώρα είναι που πρέπει να μαζέψεις τα κουράγια σου. Οι άνθρωποι έχουμε τεράστια δύναμη να αντιμετωπίσουμε τα πάντα. Η μάνα μου πριν τα "χάσει" ξέρεις τι έλεγε; Να μην σου δώσει ο Θεός όσα μπορείς να αντέξεις.
Σου εύχομαι λοιπόν γρήγορα να πάρεις όσα θες και να μην σου δώσει ο Θεός κι άλλα από αυτά που μπορείς να αντέξεις.  :)

Υ.Γ. Έχω "αφήσει" πολλούς φίλους - αδερφούς μου πίσω στη βραχονησίδα που ήμουν και πίστεψε με καταλαβαίνω πολύ καλά τι πάει να πει το 11, 8, 7 κτλ χρόνια σε νησί που θες τουλάχιστον 10 ώρες ταξίδι για να φτάσεις μέχρι Πειραιά και μετά ο Θέος ξέρει που...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2014, 12:08:09 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6378 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:06:30 πμ »
Όχι idefix τώρα είναι που πρέπει να μαζέψεις τα κουράγια σου. Οι άνθρωποι έχουμε τεράστια δύναμη να αντιμετωπίσουμε τα πάντα. Η μάνα μου πριν τα "χάσει" ξέρεις τι έλεγε; Να μην σου δώσει ο Θεός όσα μπορείς να αντέξεις.
Σου εύχομαι λοιπόν γρήγορα να πάρεις όσα θες και να μην σου δώσει ο Θεός κι άλλα από αυτά που μπορείς να αντέξεις.  :)


είσαι τόσο καλή και ευγενική, σ'ευχαριστώ και ανταποδίδω

απλά είχα πάρα πολλά μόρια, πάρα πολλή ελπίδα και έλεγα ότι έστω σε γειτονικό νομό ή κάπου λίγο πιο μακριά αλλά συνάμα πιο κοντά από εκεί που είμαι τώρα... οπότε τώρα νιώθω πραγματικά απαίσια... νιώθω ότι ίσως τελικά δεν υπάρχει φως στο τούνελ και θα είναι πάντα έτσι τα πράγματα, ακόμη και αν έχεις 400 μόρια

Αποσυνδεδεμένος so.ka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6379 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:11:38 πμ »
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους και όλες που κατάφεραν να πάρουν μετάθεση
και καλή τοποθέτηση!
Εμείς οι υπόλοιποι... ραντεβού ( ελπίζω σύντομα!) στο θέμα των αποσπάσεων...
και δε βαριέστε βρε παιδιά... δε θα πεθάνουμε κιόλας!
Πάνω απ' όλα καλά να είμαστε!  :)
Τίποτα πιο σημαντικό στον κόσμο δεν υπάρχει, από το να μπορείς να λες παρών στην κάθε μάχη! (γ κ)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3396
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6380 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:23:30 πμ »
Παράθεση
[Δε γνωρίζω αν υπάρχουν όπως λες θεολόγοι στην διάθεση στη Β' Ευβοίας, τυγχάνει όμως να γνωρίζω την συνάδελφο που πήρε για εκεί τη μετάθεση, μετά από 10 χρόνια σε Γ΄Κυκλάδων (Κουφανήσι - Δονούσα), δε νομίζεις ότι ήταν καιρός να πάει και πουθενά αλλού;;; Και για να εξηγούμαστε είμαι ΠΕ02 που εννοείτε δεν πήρα μετάθεση στη Γ Κυκλάδων κι εγώ, όποιος δεν έχει περάσει από νησιά 200 - 300 κατοίκων καλύτερα να μην βιάζεται να μιλήσει για μηνύσεις./quote]

nirvo, σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να παρεξηγηθώ. Μιλάμε για τις "αστοχίες" του συστήματος: Από τη μια φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί εγκλωβιστήκαμε στις οργανικές μας, με το πρόσχημα να γίνονται μεταθέσεις μόνο όπου υπάρχουν οργανικά κενά, και από την άλλη δίνουν μεταθέσεις σε άλλες ειδικότητες χωρίς να υπάρχουν οργανικά κενά. Και αυτό είναι σίγουρο. Δεν ξέρω πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις, υποθέτω ότι θα είναι αρκετές. Εννοείται ότι αυτά που μας "πέταξαν" σαν τυράκι για μηνύσεις ήταν απλώς ανοησίες....

Αποσυνδεδεμένος BOKAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6381 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:39:52 πμ »
δεν πάν να πήραν 120 ΠΕ09; πάλι απ'έξω μείναμε. Μην βλέπετε μόνο τα απόλυτα νούμερα, ούτως ή άλλως οι ΠΕ09 δεν παίρναν για πολλά χρόνια μεταθέσεις. Και φέτος που πήραν οι 65 είναι για Αθήνα κι Αττική και μόλις 7 σε όλη τη Βόρεια Ελλάδα. Υπάρχει έντονο πρόβλημα, κοινωνικό και οικονομικό πλέον. Δεν κινείται φύλλο από Θεσσαλία, Μακεδονία,Θράκη κι Ήπειρο και κανείς δεν κάνει τίποτα. Ούτε καν θίγεται το θέμα σε ανώτερο επίπεδο. Ξέρετε πόσος κόσμος είναι σε απελπισία; Πόσοι ζητούν άνευ αποδοχών; Ξέρετε πόσοι έχουν αποπειραθεί για την κ*λομετάθεση και την κ#λοαπόσπαση που δεν παίρνουν ή που και να πάρουν δεν αποδεσμεύονται τελικά; Γιαυτό αφήστε τη μιζέρια και τη διχόνοια κι αφήστε τους να χαρούν όσοι πήραν. Εμείς από του χρόνου με υγεία, ευελπιστώ.
Έτσι ακριβώς είναι!
Οι ΠΕ09 περέμειναν ξεχασμένοι για πολλά χρόνια!
Οι μεταθέσεις τους παραμένουν πολύ-πολύ δύσκολες σε περιοχές της Β.Ελλάδας, όπου και τα 110 μόρια δε φτάνουν για να πάει κάποιος έστω και 3 ώρες μακρυά από το σπίτι του, παρά το σύγχονο οδικό δίκτυο της Μακεδονίας!
Τεράστιο το οικονομικό και κυριότερα το κοινωνικό κόστος για αυτά τα παιδιά που για να μπούνε στην εκπαίδευση συναγωνίστηκαν με πολύ χειρότερους όρους (1 στους 70, 1 στους 100 αργότερα)από ότι άλλες ειδικότητες για να διεκδικήσουν μια θέση εργασίας!Που πέρασαν ελέφαντα μέσα από κεφαλή καρφίτσας για να διοριστούν!Που παρέμειναν πάνω από μια δεκαετία σε εξορίες, αποξενομένοι από το οικογενειακό, φιλικό-κοινωνικό τους περιβάλλον για να χαμογελάσουν σήμερα!
Εύχομαι κάποτε να αποδωθεί στις "δευτερεύουσες" ειδικότητες αυτό που τους αρμόζει!
Καλή τύχη επίσης σε όσους δε πήραν μετάθεση, αλλα και σε αυτούς που πήραν (σε κάποια επιλογή εκτός της πρώτης) και θα διεκδικήσουν την επόμενη χρονιά με νέα αίτηση να πανε σπίτια τους!

Αποσυνδεδεμένος psm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6382 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:42:47 πμ »
Συγχαρητήρια στους τυχερούς . Οι υπόλοιποι καλή αντάμωση στο forum των αποσπάσεων

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6383 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:47:43 πμ »
δεν μας εξήγησε ο κυριος κορδής όμως πως από το 8,5 της παρασκευης φτάσαμε στο 8,99  της δευτέρας από την στιγμή που δεν άλλαξε τίποτα όπως λέει;  έχω αδικο ρε παιδια; το κεφαλι μου εγινε κουδουνι ολη μερα στον υπολογιστη  και δεν ξερω αν σκεφτομαι σωστα .Πείτε και εσείς τίποτα. patreas που σε εμπιστευομαστε πες μας και εσυ τη γνωμη σου.

Κατ' αρχάς οι 741 μεταθέσεις της Παρασκευής έγιναν σήμερα 751. Χμμμ, κοίτα να δεις που κάποιος το είχε πει:

http://www.pde.gr/index.php?topic=29393.msg796673#msg796673

Αυτό δεν μπορεί να συμβεί χωρίς αλλαγή των κενών, άρα κάποια λίγα άλλαξαν σήμερα. Πιστεύω ότι πρόκειται για αλλαγές σε επίπεδο "κορυφής", τις οποίες ποτέ κανένας αιρετός δεν θα μας εξηγήσει.
(- "Άντε, πάμε τελικά για το 2ο σενάριο για το 8,5% και bonus 5 κενά για τον Δημήτρη και 5 για τον Νεκτάριο, για πάρτη σας ρε μάγκες..."
- "Για σένα προεδράρα ξεκινάω με έναν Χημικό για την Διεύθυνσή σου!"
- "Μπράβο ρε μάγκα, στην σκέψη μου είσαι!")

Πάντως τα 751 άτομα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι τα 741 + 10 ακόμα. Μπορεί να έγιναν αλλαγές με τις οποίες να μπήκαν 15 άτομα και να κόπηκαν 5. Ποτέ δεν θα το μάθουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161501
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.