*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545775 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6412 στις: Ιούλιος 23, 2014, 10:56:46 πμ »
[φυσικα και θα γινει καταγγελια.ευτυχως δεν ειμαι η μονη που το γνωριζω αλλα αρκετοι οποτε θα κινηθουμε ολοι μαζι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6413 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:00:34 πμ »
johnmel περισυ εγιναν δεκτες αιτησεις αποσπασης μεκ των υστερων με απλη αιτηση και περαστηκαν στο συστημα για την πρωτη φαση.ισως γινει και φετος.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6414 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:01:23 πμ »
 Aλήθεια, τι προθεσμίες δίνονται τώρα για ενστάσεις και μετά για αιτήσεις τοποθετήσεων κλπ; (όχι μόνο για όσους πήραν μετάθεση αλλά και για τους διαθεσίτες)
  

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6415 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:04:50 πμ »
Ποιους "μερικούς" εννοείς?
Ξέρουν αυτοί...Επίσης όποιος είναι θαμώνας στο φόρουμ από πέρσι,ξέρει ποιούς εννοώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6416 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:07:12 πμ »
Έτσι είναι john-πε06 και δεν είναι και πολύ ικανοποιημένοι που δεν πιάσαν την πρώτη τους επιλογή! Αλίμονο σε εμάς έχω να πω!!!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6417 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:22:50 πμ »
Διαβάζοντας τη δήλωση του Κορδή συμπεραίνω:
1. Ο Υπουργός γύρισε πίσω τις μεταθέσεις ζητώντας να μειωθούν κι άλλο. Προφανώς να υπολογιστούν για όλους τους κλάδους με βάση το Myschool. Άρα όλα αυτά που διαρρέονταν περί φόβων για μηνύσεις κλπ ήταν μπούρδες. Πρόκειται για πολιτική απόφαση του Υπουργού να ελαχιστοποιήσει όσο μπορεί τις μεταθέσεις από παραμεθόριο, νησιά προς αστικά κέντρα, προφανώς για να αποφύγει κενά.

2. Ομόφωνα το ΚΥΣΔΕ (ναι αυτοί που υποτίθεται φοβήθηκαν τις μηνύσεις των 5-10 συναδέλφων που μπορεί να διαμαρτυρήθηκαν) αποφάσισε να μη δεχτεί μείωση των μεταθέσεων, αντίθετα τα υπηρεσιακά μέλη του ΚΥΣΔΕ βρήκαν άλλα 10 κενά και εισηγήθηκαν δέκα επιπλέον μεταθέσεις (δέκα ρουσφέτια να πούμε;)

Πέρα από τη δήλωση, όσοι διαδίδαν χθες αντισυναδελφικές φήμες, είτε σπάζοντας πλάκα με την αγωνία των συναδέλφων, είτε εξυπηρετώντας άλλες σκοπιμότητες, είτε όντας και οι ίδιοι θύματα παραπληροφόρησης από άλλους, ως δια μαγείας μόλις ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΗΚΑΝ. Θέλω να πω με αυτό, συνάδελφοι ότι πρέπει να διατηρούμε την ψυχραιμία μας, να μην πιστεύουμε εύκολα ό,τι λέει ο καθένας εδώ μέσα, γιατί μην ξεχνάτε ακόμα και 1000 μηνύματα να έχουμε στείλει στο φόρουμ, στην πραγματικότητα ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΙ μεταξύ μας.

Θα επαναλάβω τα συγχαρητήρια μου σε όσους πήραν μετάθεση, ευχές για καλή υπομονή σε όσους δεν πήρανε και κυρίως ψυχραιμία. Καταλαβαίνω την οργή σας, έχω δει δεκάδες συναδέλφους της ειδικότητας μου να μετατίθενται στον τόπο συμφερόντων μου με εικονικά περισσότερα μόρια ενώ οι ίδιοι δεν υπηρέτησαν, ούτε μια φορά μακριά από τη Θεσσαλονίκη, ωστόσο μην ξεσπάτε σε συναδέλφους που πήραν μετάθεση. Εξ' άλλου κι εσείς θα χαιρόσασταν με τη μετάθεσή σας ακόμα και αν ξέρατε ότι δεν υπάρχει σίγουρα οργανική εκεί που πήγατε.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6418 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:25:45 πμ »
Ξέρει κανείς ποσο χρόνια πρέπει να υπηρετήσει σε μουσικό για να εχεις δικαίωμα μεταθεσης, ενα η δυο ;
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6419 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:28:25 πμ »
Μακάρι να γίνουν αποσπάσεις και να γίνουν στην ώρα τους....

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6420 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:32:37 πμ »

Θα επαναλάβω τα συγχαρητήρια μου σε όσους πήραν μετάθεση, ευχές για καλή υπομονή σε όσους δεν πήρανε και κυρίως ψυχραιμία. Καταλαβαίνω την οργή σας, έχω δει δεκάδες συναδέλφους της ειδικότητας μου να μετατίθενται στον τόπο συμφερόντων μου με εικονικά περισσότερα μόρια ενώ οι ίδιοι δεν υπηρέτησαν, ούτε μια φορά μακριά από τη Θεσσαλονίκη, ωστόσο μην ξεσπάτε σε συναδέλφους που πήραν μετάθεση. Εξ' άλλου κι εσείς θα χαιρόσασταν με τη μετάθεσή σας ακόμα και αν ξέρατε ότι δεν υπάρχει σίγουρα οργανική εκεί που πήγατε.

Πολλά συγχαρητήρια, εννοείται! Το οτι εξαφανίζονται όμως μετά είναι το θέμα ενώ έχουν κάνει τα πάντα για να τραβήξουν την προσοχή μας όταν είχαν ανάγκη. Απ'την άλλη κι εμείς δεν ξέρουμε τι θα κάναμε στη θέση τους... Μπορεί και να έχεις δίκιο.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6421 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:46:31 πμ »
χωράει μέσον στις μεταθέσεις;;; αν το βύσμα είναι το τελευταίο σε σειρά μορίων ναι να κάνει την παρασπονδία αλλά μιλάμε για πόσες τέτοιες περιπτώσεις φαντάζομαι ελάχιστες. Τα πραγματικά προβλήματα της εκπαίδευσης και δικά μας είναι: 1) η υπογεννητικότητα με όξυνση την περίοδο της κρίσης, θα δούμε σε λίγα χρόνια τα αποτελέσματα που θα συγχωνεύονται οι μονάδες και τα τμήματα. 2) η δικαιολογημένη φυγή των μεταναστών με τα παιδιά τους και το καλύτερο οι πολιτικές αποφάσεις για μείωση ή διάλυση της δημόσιας εκπαίδευσης. Έχετε φανταστεί το ρυθμό λουκετώματος των σχολείων αν εφαρμοστεί το σύστημα με την κάρτα γονιού; και άντε να πάρει μετάθεση μετά σε πόλη. Σε χωριό η νησί θα παρακαλάμε να είμαστε αφού εκει δεν θα ανοίγουν ιδιωτικά.
αν και ΠΕ70 και στον τόπο μου αλλά η σύζυγος νησί και μακρινό
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6422 στις: Ιούλιος 23, 2014, 11:50:53 πμ »
Όταν διορίστηκα πριν λίγα χρόνια, έτυχε στη φουρνιά μου να επιλέγω πρώτος σχολείο μεταξύ των υποψηφίων.
Αισθάνθηκα τυχερός καθότι είχα πολλές επιλογές μπροστά μου.
Ένας συνάδελφος παλιά καραβάνα μου είπε να μη χαίρομαι τόσο πολύ γιατί είναι πολύ πιθανό εκεί που κατά το υπουργείο υπάρχουν κενά, αυτά στην πραγματικότητα να μην υπάρχουν. Μου σύστησε επομένως, πριν συμπληρώσω την αίτηση με τις προτιμήσεις μου, να κάνω ένα τηλέφωνο στις κατά τόπους Δ.Δ.Ε. να ρωτήσω για τα κενά. Και, ω του θαύματος, στις περισσότερες εξ αυτών, δεν υπήρχαν κενά στην ειδικότητά μου, παρά το γεγονός ότι το υπουργείο μου έδινε 17 ολόκληρες επιλογές. Φυσικά δεν πήρα οργανική και ήμουν πέρα δώθε, παρά το γεγονός ότι επέλεξα πρώτος.
Εν ολίγοις, κάτι που το υπουργείο δεν τηρεί στις προσλήψεις, είναι δύσκολο να το τηρήσει και στις μεταθέσεις και όσοι πήραν μετάθεση δε σημαίνει αναγκαστικά ότι θα βρουν και οργανική.
Παλιά τους τέχνη κόσκινο.  :-[

Εκτός όπως από τα γνωστά κενά, υπάρχουν και εκείνα που προκύπτουν από τις αιτήσεις για βελτίωση εντός μίας περιοχής.
Οπότε καλό είναι να δηλώνετε τα κενά που θέλετε, ανεξάρτητα εάν έχετε πληροφόρηση, γιατί μπορεί να ανοίξει κάτι
λόγω της πρόθεσης του συναδέλφου εκεί να αλλάξει θέση.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6423 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:06:50 μμ »
χωράει μέσον στις μεταθέσεις;;; αν το βύσμα είναι το τελευταίο σε σειρά μορίων ναι να κάνει την παρασπονδία αλλά μιλάμε για πόσες τέτοιες περιπτώσεις φαντάζομαι ελάχιστες. Τα πραγματικά προβλήματα της εκπαίδευσης και δικά μας είναι: 1) η υπογεννητικότητα με όξυνση την περίοδο της κρίσης, θα δούμε σε λίγα χρόνια τα αποτελέσματα που θα συγχωνεύονται οι μονάδες και τα τμήματα. 2) η δικαιολογημένη φυγή των μεταναστών με τα παιδιά τους και το καλύτερο οι πολιτικές αποφάσεις για μείωση ή διάλυση της δημόσιας εκπαίδευσης. Έχετε φανταστεί το ρυθμό λουκετώματος των σχολείων αν εφαρμοστεί το σύστημα με την κάρτα γονιού; και άντε να πάρει μετάθεση μετά σε πόλη. Σε χωριό η νησί θα παρακαλάμε να είμαστε αφού εκει δεν θα ανοίγουν ιδιωτικά.
αν και ΠΕ70 και στον τόπο μου αλλά η σύζυγος νησί και μακρινό
μπορεί αυτά να έχουν στο νου τους και δεν κάνουν προσλήψεις. Ότι στο μέλλον δεν θα χρειάζονται τόσοι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι-εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6424 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:22:41 μμ »
μπορεί αυτά να έχουν στο νου τους και δεν κάνουν προσλήψεις. Ότι στο μέλλον δεν θα χρειάζονται τόσοι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι-εκπαιδευτικοί.
Πολυ σωστα! Ενας απο τους λογους που δε διοριζουν ειναι οτι βλεπουν και μακροπροθεσμα. Σιγα σιγα η πρωτη φουρνια της κρισης θα ερθει στα δημοτικα.Θα δειτε ποσα μειωμενοι θα ειναι οι αριθμοι των μαθητων εκει. Σε 5 με 6 χρονια θα φανει εντονα αυτο και στην πολυπαθη δευτεροβαθμια. Οποτε ας τη βγαλουν μια πενταετια με αναπλρωτες και μετα ή θα ισιωσει η κατασταση ή δε θα χρειαζεται αναπληρωτες ή θα αναγκαστει να διωξει και μονιμους που ισως περισσευουν.

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6425 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:23:17 μμ »
Και για το αυτονόητο χρειάζονται ,δυστυχώς,παρεμβάσεις.Η αρμόδια Δνση προσωπικού του υπουργείου παιδείας αρνείται να μπουν στο σύστημα,τώρα που ανοίγει,οι εκπρόθεσμες αιτήσεις των συναδέλφων που ζητούν απόσπαση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.Τι κι αν επισημαίνουμε πως το χρονικό διάστημα υποβολής ήταν πολύ μικρό και μετά το κλείσιμο των σχολείων,τι κι αν επικαλούμαστε ότι η εγκύκλιος βγήκε πριν ανακοινωθούν οι μεταθέσεις,τι κι αν οι λόγοι απόσπασης αρκετών συναδέλφων προέκυψαν μετά την έκδοση της εγκυκλίου ,συναντάμε στείρα άρνηση.Είναι φυσικά αδιανόητο όταν οι αποσπάσεις θα εξετασθούν μετά τις 20 Αυγούστου,να μην μπουν στο σύστημα όλες οι αιτήσεις των συναδέλφων .Για το θέμα θα κάνει παρέμβαση σήμερα η ΔΟΕ προς τον υπουργό και τον υφυπουργό παιδεία

Απο τον κ. Μπράτη.Κάποιος ρώτησε πριν.Ισχύει και για την Δευτεροβάθμια φαντάζομαι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.