*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 477391 φορές)

diamand και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2254 στις: Ιούνιος 24, 2023, 12:18:39 πμ »
όσοι ζήτησαν βελτίωση οργανικής και δεν πήραν, μπορούν σε 2η φάση να δηλώσουν εναπομείναντα κενά??
με παραδειγμα:
1Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ  ο   Α τον 10/2022 έκανε αιτηση βελτιωσης. Αυτες τις μερες η διευθυνση του εβγαλε οργανικο κενο στο σχολειο 1 , στο 2 και στο 3 που δεν του αρεσουν  και γι αυτο δεν κανει δηλωση προτιμησης.Ομως στην επομενη φαση των εναπομειναντων η διευθυνση του βγαζει πινακα με εναπομειναντα στο  σχολειο 4 (προεκυψε λογω οτι εφυγε με βελτιωση εκπκος στην προηγουμενη φαση) και στο σχολειο 5 (για τον ιδιο λογο) που ειναι επιθυμητα γι αυτον σχολεια. Παει να κανει δηλωση γι αυτα, αλλα λογω της παραγρ 11 αρθ 15 πδ 50/96 δεν του επιτραπηκε.
2Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ο   Α τον 10/2022 έκανε αιτηση βελτιωσης. Αυτες τις μερες η διευθυνση του εβγαλε οργανικο κενο στο σχολειο 1 που δεν του αρεσει  και στο σχολειο 2 που του αρεσει. Αυτος κανει δηλωση μονο για το σχολ 2, αλλα τοποθετειται σε αυτο αλλος εκπκος με περισσοτερα μορια. Ομως στην επομενη φαση των εναπομειναντων η διευθυνση του βγαζει πινακα με εναπομειναντα στο  σχολειο 3 (προεκυψε λογω οτι εφυγε με βελτιωση εκπκος) που ειναι κι αυτο επιθυμητο γι αυτον σχολειο. Κανει δηλωση (του επιτραπηκε γιατι στην προηγ φαση ειχε κανει δηλωση) και τοποθετειται στο σχολ 3
3Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ο   Α τον 10/2022 έκανε αιτηση βελτιωσης. Αυτες τις μερες η διευθυνση του εβγαλε οργανικο κενο στο σχολειο 1 που δεν του αρεσει  και στο σχολειο 2 που του αρεσει. Αυτος κανει δηλωση μονο για το σχολ 2, αλλα τοποθετειται σε αυτο αλλος εκπκος με περισσοτερα μορια. Στην επομενη φαση των εναπομειναντων ξαναβγαινει , αφου δεν το ζητησε κανείς, το οργανικο στο σχολειο 1 και ο εκπκος Α μετανιωνει και τελικα αποφασιζει να ζητησει το σχολ 1. Η διευθυνση τον τοποθετει σε αυτο το σχολειο γιατι ειχε συμμετασχει (δηλ ειχε κανει δηλωση σχολειων) στην προηγουμενη φαση.
Συμπερασμα: μπορει να συμμετασχει στην  φαση των εναπομειναντων κενων κανοντας δηλωση για καποια σχολεια (ακόμα και για σχολεια που δεν ειχε δηλωσει στην προηγ φαση) αρκει ομως να ειχε κανει δηλωση και στην  προηγουμενη φαση

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2023, 12:11:42 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:12:21 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2255 στις: Ιούνιος 24, 2023, 12:45:39 πμ »
Γι' αυτό όποιος ζητάει βελτίωση θέσης πρέπει να δηλώνει τα σχολεία που τον ενδιαφέρουν ανεξάρτητα  αν φαίνεται κενό πριν την έναρξη της πρώτης φάσης. Είναι τόσο απλό. Αν προκύψει κενό δεν θα χρειαστεί β φάση. Θα το πάρει στην πρώτη φάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2023, 12:47:22 πμ από mmmm »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2256 στις: Ιούνιος 24, 2023, 12:53:43 πμ »
Δεν είναι μόνο αυτό δηλ ότι στην γ φάση(εναπομείναντα) εμφανίζονται κενά από καραμπολες της β φάσης                   
 ( βελτιώσεων), αλλά επιπλεον το ότι στη γ φάση δίνονται ενοποιημένα τα κενά των πΕ04 , ενώ στην β φάση δίνονταν ανά ειδικότητα, με αποτελεσμα ν προκύπτουν εντελώς απρόσμενα κενα

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2257 στις: Ιούνιος 24, 2023, 08:24:13 πμ »
Γι' αυτό όποιος ζητάει βελτίωση θέσης πρέπει να δηλώνει τα σχολεία που τον ενδιαφέρουν ανεξάρτητα  αν φαίνεται κενό πριν την έναρξη της πρώτης φάσης. Είναι τόσο απλό. Αν προκύψει κενό δεν θα χρειαστεί β φάση. Θα το πάρει στην πρώτη φάση.
Ακριβως. Αν υπάρξουν καραμπόλες, μπορεί να χάσει ένα σχολείο που τον ενδιέφερε και δεν το δήλωσε με τη λογική ότι ήταν καλυμμένο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:12:21 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2258 στις: Ιούνιος 24, 2023, 10:31:57 πμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα μία γνώμη: Στην οριστική τοποθέτηση χάνω το κενό της πρώτης μου επιλογής από συνάδελφο που ενώ έχουν παρέλθει τα δύο χρόνια από τον διορισμό πήρε μετάθεση χωρίς να πάρει την απαιτούμενη παιδαγωγική επάρκεια. Έχει κάποιο νόημα να το κυνηγήσω με ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2259 στις: Ιούνιος 24, 2023, 11:00:21 πμ »
Δεν γνωρίζω το νομικό μέρος της υπόθεσης που περιγράφεις αλλά θα σου έγραφα ότι σε κάθε περίπτωση "θα τρέλανα την νομιμότητα" οποιοδήποτε ΠΥΣΔΕ / ΚΥΣΔΕ που πάει να κάνει "μαμουνιές".

Να διεκδικείς ΕΓΓΡΑΦΩΣ και να ζητάς να σου απαντάνε ΕΓΓΡΑΦΩΣ.

Εάν έχεις δίκιο θα το βρεις εάν έχεις άδικο θα ξέρεις ότι είχε δίκιο κάποιος άλλος.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2260 στις: Ιούνιος 24, 2023, 06:18:05 μμ »
Συν/φοι καλησπέρα. Αν κάποιος παρει οργανική τοποθέτηση μετά από μετάθεση κ ζητήσει απόσπαση εντός πυσδε στο καπάκι, ξεχρεώνει οργανική? Ή αυτό ισχύει μόνο για τους νεοδιοριστους?

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2261 στις: Ιούνιος 24, 2023, 06:21:29 μμ »
Συν/φοι καλησπέρα. Αν κάποιος παρει οργανική τοποθέτηση μετά από μετάθεση κ ζητήσει απόσπαση εντός πυσδε στο καπάκι, ξεχρεώνει οργανική? Ή αυτό ισχύει μόνο για τους νεοδιοριστους?
Δεν ξεχρεωνει

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2262 στις: Ιούνιος 24, 2023, 06:21:49 μμ »
Συν/φοι καλησπέρα. Αν κάποιος παρει οργανική τοποθέτηση μετά από μετάθεση κ ζητήσει απόσπαση εντός πυσδε στο καπάκι, ξεχρεώνει οργανική? Ή αυτό ισχύει μόνο για τους νεοδιοριστους?
Όχι, χρωστάει την υπηρέτηση, πράγμα που τον ενδιαφέρει αν θέλει  να ζητήσει βελτίωση ή νέα μετάθεση

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2263 στις: Ιούνιος 24, 2023, 07:11:44 μμ »
Σε συνέχεια της συζήτησης που είχα κανει με τον gtΠΕ02 και με άλλους στο παρελθόν για την υποχρεωτική υπηρέτηση ή όχι του οργανικού κενού μετά από μετάθεση που όμως έχει δοθεί στον εκπαιδευτικό (ως τελευταίος στα μόρια) χωρίς να το έχει δηλώσει, αναφέρω το εξής. Στην ειδικότητα μου υπήρχαν αρχικά 2 κενά και ήμασταν δύο μετατιθέμενοι (δεν υπήρχε συνάδελφος στη διάθεση ή υπεράριθμος στην ειδικότητά μου). Στην πρώτη φάση ο συνάδελφος που μετατέθηκε μαζί μου πήρε το καλύτερο θεωρητικά από τα δύο κενά έχοντας περισσότερα μόρια από μένα, ενώ εγώ που δεν είχα δηλώσει το δεύτερο (θεωρητικά χειρότερο) κενό δεν τοποθετήθηκα πουθενά όπως ήταν αναμενόμενο. Στη 2η φάση προ ολίγων ημερών ανακοινώθηκε και πάλι το ας πούμε "κακό" κενό και λογικά ως ο μοναδικός στη διάθεση πλέον του πυσδε στην ειδικότητά μου έπρεπε να το πάρω με τοποθέτηση ανεξάρτητα αν το δήλωνα. Δέχτηκα λοιπόν τηλεφώνημα από τη ΔΔΕ που ανήκω λέγοντάς μου ότι έχει βγει εκ νέου το κενό και πρέπει να το δηλώσω. Υπενθυμίζοντας στην υπάλληλο ότι με βάση τον νόμο δεν είμαι υποχρεωμένος να το δηλώσω (ας με τοποθετήσει το πυσδε ως τελευταιο στα μόρια της είπα επί λέξει) δέχτηκα μία πίεση σε έντονο ύφος ότι αφού είναι ένα το κενό πρέπει και να το δηλώσω καθώς θα το πάρω έτσι κ αλλιώς στο τέλος. Φυσικά της επανέλαβα ότι δεν θα κάνω νέα αίτηση με αυτο το κενό μέσα και κλείσαμε το τηλέφωνο. Γνωρίζοντας ότι η συγκεκριμένη υπάλληλος είναι πολύ έμπειρη για να μη γνωρίζει τον νόμο, αναρωτιέμαι γιατί με πίεσε να κάνω τη δήλωση του κενού. Ενδεχομένως ισχύει αυτό που έχει γράψει στο παρελθόν ο gtΠΕ02 περί νομικού κενού το οποίο θα ψάξω σίγουρα. 

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2264 στις: Ιούνιος 24, 2023, 08:19:50 μμ »
Όχι, χρωστάει την υπηρέτηση, πράγμα που τον ενδιαφέρει αν θέλει  να ζητήσει βελτίωση ή νέα μετάθεση

Ευχαριστώ πολύ, αυτό ισχύει και για τις ειδικές κατηγορίες?

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2265 στις: Ιούνιος 24, 2023, 08:37:06 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, αυτό ισχύει και για τις ειδικές κατηγορίες?
"3. Δικαίωμα μετάθεσης εκπαιδευτικών που εντάσσονται σε ειδική κατηγορία μετάθεσης

Δεν απαιτείται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8, του π.δ. 50/1996 (45Α΄) όπως
αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του π.δ. 100/1997 (94Α΄), χρόνος υπηρέτησης της οργανικής θέσης για τη
θεμελίωση του δικαιώματος μετάθεσης για εκπαιδευτικούς που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες
μετάθεσης, όπως αναφέρονται στο κεφάλαιο Γ΄ του Τρίτου Μέρους της παρούσης εγκυκλίου .."
δηλ μπορει να παρει αποσπαση εντος πυσδε χωρις να του κοστισει στη θεμελιωση δικαιωματος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2023, 08:38:41 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2266 στις: Ιούνιος 24, 2023, 08:46:52 μμ »
Σε συνέχεια της συζήτησης που είχα κανει με τον gtΠΕ02 και με άλλους στο παρελθόν για την υποχρεωτική υπηρέτηση ή όχι του οργανικού κενού μετά από μετάθεση που όμως έχει δοθεί στον εκπαιδευτικό (ως τελευταίος στα μόρια) χωρίς να το έχει δηλώσει, αναφέρω το εξής. Στην ειδικότητα μου υπήρχαν αρχικά 2 κενά και ήμασταν δύο μετατιθέμενοι (δεν υπήρχε συνάδελφος στη διάθεση ή υπεράριθμος στην ειδικότητά μου). Στην πρώτη φάση ο συνάδελφος που μετατέθηκε μαζί μου πήρε το καλύτερο θεωρητικά από τα δύο κενά έχοντας περισσότερα μόρια από μένα, ενώ εγώ που δεν είχα δηλώσει το δεύτερο (θεωρητικά χειρότερο) κενό δεν τοποθετήθηκα πουθενά όπως ήταν αναμενόμενο. Στη 2η φάση προ ολίγων ημερών ανακοινώθηκε και πάλι το ας πούμε "κακό" κενό και λογικά ως ο μοναδικός στη διάθεση πλέον του πυσδε στην ειδικότητά μου έπρεπε να το πάρω με τοποθέτηση ανεξάρτητα αν το δήλωνα. Δέχτηκα λοιπόν τηλεφώνημα από τη ΔΔΕ που ανήκω λέγοντάς μου ότι έχει βγει εκ νέου το κενό και πρέπει να το δηλώσω. Υπενθυμίζοντας στην υπάλληλο ότι με βάση τον νόμο δεν είμαι υποχρεωμένος να το δηλώσω (ας με τοποθετήσει το πυσδε ως τελευταιο στα μόρια της είπα επί λέξει) δέχτηκα μία πίεση σε έντονο ύφος ότι αφού είναι ένα το κενό πρέπει και να το δηλώσω καθώς θα το πάρω έτσι κ αλλιώς στο τέλος. Φυσικά της επανέλαβα ότι δεν θα κάνω νέα αίτηση με αυτο το κενό μέσα και κλείσαμε το τηλέφωνο. Γνωρίζοντας ότι η συγκεκριμένη υπάλληλος είναι πολύ έμπειρη για να μη γνωρίζει τον νόμο, αναρωτιέμαι γιατί με πίεσε να κάνω τη δήλωση του κενού. Ενδεχομένως ισχύει αυτό που έχει γράψει στο παρελθόν ο gtΠΕ02 περί νομικού κενού το οποίο θα ψάξω σίγουρα.
η νομοθεσια ως προς αυτο ειναι ξεκαθαρη
δηλ
"...
10. Μετά τη εξέταση των αιτήσεων και των δηλώσεων  τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια
ανακοινώνουν τις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές.
11. Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν δήλωση για τοποθέτηση εφόσον δεν κατέστη δυνατόν να
τοποθετηθούν σε σχολείο της προτίμησής τους, μπορούν, αν το επιθυμούν, να υποβάλουν συμπληρωματική
δήλωση για τοποθέτηση στις υπόλοιπες αυτές θέσεις μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωσή τους. Η
τοποθέτηση αυτή γίνεται ύστερα από σύγκριση μεταξύ τους.
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το
συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις.."
Η δικη μου αισθηση ειναι οτι ισως να το εκανε απο  υπηρεσιακη ανασφαλεια δηλ εχω παρατηρησει οτι πολλοι υπαλληλοι προτιμουν να εχουν την γραπτη δηλωση/προτιμηση του εκπκου για οποιοδηποτε ζητημα για να ειναι καλυμμενοι εναντι οποιασδηποτε ενδεχόμενης εκ των υστερων απαιτησης του εκπκου

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2267
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2267 στις: Ιούνιος 24, 2023, 10:15:11 μμ »
Συν/φοι καλησπέρα. Αν κάποιος παρει οργανική τοποθέτηση μετά από μετάθεση κ ζητήσει απόσπαση εντός πυσδε στο καπάκι, ξεχρεώνει οργανική? Ή αυτό ισχύει μόνο για τους νεοδιοριστους?

Ο νεοδιόριστος έχει ήδη υπηρετήσει την πρώτη χρονιά που ήταν στη διάθεση και τοποθετήθηκε σε λειτουργικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.