*

Ψηφοφορία

ποιο συστημα διορισμων ειναι σωστο ?

το τωρινο οπως ειναι
110 (23.3%)
το τωρινο με προσαυξηση για ολες τις επιτυχιες
119 (25.2%)
σταδιακη αυξηση ποσοστου ΑΣΕΠ
38 (8.1%)
100% μεσω ΑΣΕΠ
150 (31.8%)
100% μεσω ΑΣΕΠ χωρις προσαυξησεις
55 (11.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 465

Αποστολέας Θέμα: τροπος διορισμων  (Αναγνώστηκε 166248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #602 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:19:45 μμ »
Είναι πολύ μονότονο και κουραστικό να επαναλαμβάνεται από κάποιους που πιστεύουν ότι μόνο οι ίδιοι διορίστηκαν αξιοκρατικά ενώ όλοι όσοι έχουν οποιαδήποτε προϋπηρεσία είναι βύσματα. Ισοπεδωτικό και καθόλου αντικειμενικό

Δεν είπα ποτέ ότι μόνο εγώ έχω διοριστεί αξιοκρατικά.
Δεν είπα ποτέ ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία είναι βύσματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογηθώ για όσα πιστεύω.
Δεν υποχρέωσα κανένα να διαβάζει τα όσα γράφω.
Δεν υπάρχει πλέον λόγος να ασχολούμαι άλλο με το θέμα αυτό.

Καλή τύχη !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:08 »

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #603 στις: Απρίλιος 15, 2010, 10:10:31 μμ »
Είναι πολύ μονότονο και κουραστικό να επαναλαμβάνεται από κάποιους που πιστεύουν ότι μόνο οι ίδιοι διορίστηκαν αξιοκρατικά ενώ όλοι όσοι έχουν οποιαδήποτε προϋπηρεσία είναι βύσματα. Ισοπεδωτικό και καθόλου αντικειμενικό

Δεν είπα ποτέ ότι μόνο εγώ έχω διοριστεί αξιοκρατικά.
Δεν είπα ποτέ ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία είναι βύσματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογηθώ για όσα πιστεύω.
Δεν υποχρέωσα κανένα να διαβάζει τα όσα γράφω.
Δεν υπάρχει πλέον λόγος να ασχολούμαι άλλο με το θέμα αυτό.

Καλή τύχη !!!

Κατά την γνώμη μου είσαι το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα προς αποφυγή συναδέλφου που μπορεί να υπάρξη.Η για να είμαι σωστότερος η άποψη σου είναι η αντιπροσωπευτικότερη άποψη για παράδειγμα προς αποφυγή.

Με το τόσο μεγάλο πάθος σου να υποστηρίξεις μια άποψη που απαξιώνει τις υπόλοιπες κατηγορίες εκπαιδευτικών με τον ποιο ανήθικο λόγο κατάφερνεις να δημιουργήσεις κίνημα "αρείων" μέσα στους αδιόριστους.Η χριστιανική φιλοσοφία είναι αυτή που παγίωσε τις έννοιες καλό και κακό και εσύ αυτός που τις κόλησε πάνω σε συναδ'έλφους.Η γενίκευση που υποστηρίζεις συνεχώς με φανερή εμπάθεια απέναντι σε κατηγορίες ανθρώπων σαν να είσαι όχι μόνο ο αναμάρτητος πάπας αλλά και ο υπεύθηνος για να καθαρίσει ολόκληρες ομάδες ανθρώπων εν ονόματι των κακών που εκμεταλεύονται τους καλούς.......κατέστρεψε ανθρώπους και οικογένειες.Και αν τα λόγια αυτά σου φαίνονται υπερβολές  να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι.Σε εμένα το έκανες αυτό.Υπεύθηνη συνάδελφε δεν είναι η διαμαντοπούλου .Υπεύθηνοι είναι όλοι αυτοί που τις δίνουν τα όπλα για να κάνει αυτά που κάνει.
Παρά τα αιχμηρά μου λόγια παραπάνω που στα λέω μετά απο πολλές συζητήσεις και μετά την αναφορά σου στο τι δεν έχεις κάνει.Γιατί πρέπει να ακούσεις και ποιά είναι η άποψή για το τί έχεις κάνει και τι πρεσβευεις.Ο καθένας συνάδελφε έχει το δικαίωμα να υποστηρίζει ότι θέλει.Όπως και στην επιστήμη ο καθένας έχει δικαίωμα να υποθέτει ότι θέλει.Μετά όμως ακολουθεί το πείραμα και η ανάλυση των αποτελεσμάτων.Και όταν το πείραμα λέει...λάθος.Τότε είναι λάθος και όσοι κάναν τις υποθέσεις είναι υπεύθηνοι αυτού του λάθους.Και μέχρι εδώ δεν τρέχει κάτι ..όλα καλά..υπάρχουν όμως και κάποια θέματα όπως η πυρηνική ενέργεια που προσέχεις τις υποθέσεις σου...και ακόμα περισσότερο προσέχεις τα ...πειράματά σου.Γιατί μπορεί να μην βγουν τα αποτελέσματα που νομίζεις....και τότε δεν είναι απλό λάθος...παίρνεις οικογένειες μαζί σου.........και επειδή μιλάμε για πυρηνική ..δεν  θα κάνουμε υποθέσεις και δεν θα τις υποστηρίζουμε? ? Θα μιλάμε αλλά θα μιλάμε με αμφιβολία γιατί είναι πυρηνική.....και γιατί υπάρχουν ζωές γύρω. Ειδικά όταν εμείς είμαστε μέσα σε καταφύγιο ..τότε θα προσέχουμε ακόμα περισσότερο και θα σεβόμαστε την άποψη αυτών που είναι έξω ακόμα περισσότερο.Και πρόσεξε τα πράγματα δεν είναι μα αφού εγώ έχω δίκιο και οι άλλοι έχουν άδικο...έτσι νομίζεις συνάδελφε.Η δικιά μου προσωπική άποψη είναι ότι άπόψεις σαν τις δικιές σου βρήκαν πρόσφορο έδαφος σε νέα παιδιά που τώρα ξεκινάν την προσπάθεια τους και με σημαία την αξιοκρατία καταφεραν να δώσουν ένα όπλο στην κ Διαμαντοπούλου.Αντί να παλέψουμε να καθαρίσουμε τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα και πρόσεξε ...αυτό το σύστημα συμπεριλαμβάνει κατα την γνώμη μου τα δίκαια όλων και ΑΣΕΠ και 40 και 24 και 30 και πολύτεκνους και ανάπειρους και ότι θές , καταφέραμε να εξαλείψουμε κάποιες κατηγορίες και να μειώσουμε όλες τις άλλες....και αυτό το πείραμα έγινε με ζωές συνάδελφε...και πήρες μέρος...και έχεις ευθήνη...όπως έχω και εγώ.
Αντε καληνύχτα ...θα σε παρακαλούσα την επόμενη φορά που ως συμπολίτης μου θα επηρεάζεις την ζωή μου να περνάς από μεγαλύτερο εσωτερικό έλεγχο την άποψή σου και να είσαι και λίγο υποχωρητικός γιατί ...μια άποψη είναι δεν είναι η ρήση του βούδα, και αφορά και εμένα. 

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #604 στις: Απρίλιος 15, 2010, 10:18:40 μμ »
Είναι πολύ μονότονο και κουραστικό να επαναλαμβάνεται από κάποιους που πιστεύουν ότι μόνο οι ίδιοι διορίστηκαν αξιοκρατικά ενώ όλοι όσοι έχουν οποιαδήποτε προϋπηρεσία είναι βύσματα. Ισοπεδωτικό και καθόλου αντικειμενικό

Δεν είπα ποτέ ότι μόνο εγώ έχω διοριστεί αξιοκρατικά.
Δεν είπα ποτέ ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία είναι βύσματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογηθώ για όσα πιστεύω.
Δεν υποχρέωσα κανένα να διαβάζει τα όσα γράφω.
Δεν υπάρχει πλέον λόγος να ασχολούμαι άλλο με το θέμα αυτό.

Καλή τύχη !!!

Κατά την γνώμη μου είσαι το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα προς αποφυγή συναδέλφου που μπορεί να υπάρξη.Η για να είμαι σωστότερος η άποψη σου είναι η αντιπροσωπευτικότερη άποψη για παράδειγμα προς αποφυγή.

Με το τόσο μεγάλο πάθος σου να υποστηρίξεις μια άποψη που απαξιώνει τις υπόλοιπες κατηγορίες εκπαιδευτικών με τον ποιο ανήθικο λόγο κατάφερνεις να δημιουργήσεις κίνημα "αρείων" μέσα στους αδιόριστους.Η χριστιανική φιλοσοφία είναι αυτή που παγίωσε τις έννοιες καλό και κακό και εσύ αυτός που τις κόλησε πάνω σε συναδ'έλφους.Η γενίκευση που υποστηρίζεις συνεχώς με φανερή εμπάθεια απέναντι σε κατηγορίες ανθρώπων σαν να είσαι όχι μόνο ο αναμάρτητος πάπας αλλά και ο υπεύθηνος για να καθαρίσει ολόκληρες ομάδες ανθρώπων εν ονόματι των κακών που εκμεταλεύονται τους καλούς.......κατέστρεψε ανθρώπους και οικογένειες.Και αν τα λόγια αυτά σου φαίνονται υπερβολές  να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι.Σε εμένα το έκανες αυτό.Υπεύθηνη συνάδελφε δεν είναι η διαμαντοπούλου .Υπεύθηνοι είναι όλοι αυτοί που τις δίνουν τα όπλα για να κάνει αυτά που κάνει.
Παρά τα αιχμηρά μου λόγια παραπάνω που στα λέω μετά απο πολλές συζητήσεις και μετά την αναφορά σου στο τι δεν έχεις κάνει.Γιατί πρέπει να ακούσεις και ποιά είναι η άποψή για το τί έχεις κάνει και τι πρεσβευεις.Ο καθένας συνάδελφε έχει το δικαίωμα να υποστηρίζει ότι θέλει.Όπως και στην επιστήμη ο καθένας έχει δικαίωμα να υποθέτει ότι θέλει.Μετά όμως ακολουθεί το πείραμα και η ανάλυση των αποτελεσμάτων.Και όταν το πείραμα λέει...λάθος.Τότε είναι λάθος και όσοι κάναν τις υποθέσεις είναι υπεύθηνοι αυτού του λάθους.Και μέχρι εδώ δεν τρέχει κάτι ..όλα καλά..υπάρχουν όμως και κάποια θέματα όπως η πυρηνική ενέργεια που προσέχεις τις υποθέσεις σου...και ακόμα περισσότερο προσέχεις τα ...πειράματά σου.Γιατί μπορεί να μην βγουν τα αποτελέσματα που νομίζεις....και τότε δεν είναι απλό λάθος...παίρνεις οικογένειες μαζί σου.........και επειδή μιλάμε για πυρηνική ..δεν  θα κάνουμε υποθέσεις και δεν θα τις υποστηρίζουμε? ? Θα μιλάμε αλλά θα μιλάμε με αμφιβολία γιατί είναι πυρηνική.....και γιατί υπάρχουν ζωές γύρω. Ειδικά όταν εμείς είμαστε μέσα σε καταφύγιο ..τότε θα προσέχουμε ακόμα περισσότερο και θα σεβόμαστε την άποψη αυτών που είναι έξω ακόμα περισσότερο.Και πρόσεξε τα πράγματα δεν είναι μα αφού εγώ έχω δίκιο και οι άλλοι έχουν άδικο...έτσι νομίζεις συνάδελφε.Η δικιά μου προσωπική άποψη είναι ότι άπόψεις σαν τις δικιές σου βρήκαν πρόσφορο έδαφος σε νέα παιδιά που τώρα ξεκινάν την προσπάθεια τους και με σημαία την αξιοκρατία καταφεραν να δώσουν ένα όπλο στην κ Διαμαντοπούλου.Αντί να παλέψουμε να καθαρίσουμε τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα και πρόσεξε ...αυτό το σύστημα συμπεριλαμβάνει κατα την γνώμη μου τα δίκαια όλων και ΑΣΕΠ και 40 και 24 και 30 και πολύτεκνους και ανάπειρους και ότι θές , καταφέραμε να εξαλείψουμε κάποιες κατηγορίες και να μειώσουμε όλες τις άλλες....και αυτό το πείραμα έγινε με ζωές συνάδελφε...και πήρες μέρος...και έχεις ευθήνη...όπως έχω και εγώ.
Αντε καληνύχτα ...θα σε παρακαλούσα την επόμενη φορά που ως συμπολίτης μου θα επηρεάζεις την ζωή μου να περνάς από μεγαλύτερο εσωτερικό έλεγχο την άποψή σου και να είσαι και λίγο υποχωρητικός γιατί ...μια άποψη είναι δεν είναι η ρήση του βούδα, και αφορά και εμένα. 



++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #605 στις: Απρίλιος 16, 2010, 03:19:04 πμ »
Είναι πολύ μονότονο και κουραστικό να επαναλαμβάνεται από κάποιους που πιστεύουν ότι μόνο οι ίδιοι διορίστηκαν αξιοκρατικά ενώ όλοι όσοι έχουν οποιαδήποτε προϋπηρεσία είναι βύσματα. Ισοπεδωτικό και καθόλου αντικειμενικό

Δεν είπα ποτέ ότι μόνο εγώ έχω διοριστεί αξιοκρατικά.
Δεν είπα ποτέ ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία είναι βύσματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογηθώ για όσα πιστεύω.
Δεν υποχρέωσα κανένα να διαβάζει τα όσα γράφω.
Δεν υπάρχει πλέον λόγος να ασχολούμαι άλλο με το θέμα αυτό.

Καλή τύχη !!!

Θα μπορούσα να σου γράψω πολλές σελίδες, παραθέτοντας αποσπάσματα από τα μηνύματα σου που αποδεικνύουν αυτά που γράφω, αλλά δε θα το κάνω γιατί δε θέλω να κουράζω κανένα. Εξ`άλλου μου αρκεί που το έχουν διαπιστώσει πολλοί συνάδελφοι, όχι μόνο αυτοί που μπήκαν στον κόπο να γράψουν.
Εγώ πάντως δε σου ζήτησα να απολογηθείς  ούτε για την έπαρση σου, ούτε για τη μείωση της αξίας των υπολοίπων συναδέλφων. Αλλά το να μην υποχρεώνεις κάποιον να διαβάζει όσα γράφεις δεν αποτελεί επιχείρημα ούτε και άλλοθι για να γράφεις ό,τι θέλεις, όπως και οποιοσδήποτε από εμάς.
Ελπίζω να κρατήσεις την υπόσχεση σου.
Καλή τύχη και σε σένα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:08 »

Αποσυνδεδεμένος manti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #606 στις: Απρίλιος 16, 2010, 07:34:55 πμ »
ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ
 
ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ - ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ
 
 
ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 
την Κυριακή 18/4, στις 6μμ
στα γραφεία της ΔΟΕ (Ξενοφώντος 15Α, Σύνταγμα)
 
ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

την Κυριακή 18/4, στις 6μμ
στο κτήριο της ΕΔΟΘ (Προξένου Κορομηλά
 
ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ
 
την Κυριακή 18/4, στις 7μμ
στα γραφεία της ΕΛΜΕ Αχαΐας (Μανιακίου 6 & Κορίνθου)
 
ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
 
την Τετάρτη 21/4, στις 8.30μμ
στο Καπετανάκειο
Συντονιστικό Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών, 
ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

oromisthioi.blogspot.com, www.oromisthioi.gr e-mail: oromisthios@gmail.com
Τηλ.: 6977450543, 6945996249, 6977040779, 6974489212, 6974595897

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #607 στις: Απρίλιος 16, 2010, 09:06:44 πμ »
1) Κατά την γνώμη μου είσαι το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα προς αποφυγή συναδέλφου που μπορεί να υπάρξη.
2) μια άποψη είναι , δεν είναι η ρήση του βούδα , και αφορά και εμένα
3) Η γενίκευση που υποστηρίζεις κατέστρεψε ανθρώπους και οικογένειες.Και αν τα λόγια αυτά σου φαίνονται υπερβολές  να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι.Σε εμένα το έκανες αυτό.Υπεύθηνη συνάδελφε δεν είναι η διαμαντοπούλου .Υπεύθηνοι είναι όλοι αυτοί που τις δίνουν τα όπλα για να κάνει αυτά που κάνει.  

1) Σεβαστή η γνώμη σου .
2) Σωστό .
3) Θα μπορούσα να σου μιλήσω για ώρες για την άλλη όψη του νομίσματος . Για τις ζωές των '' ΑΣΕΠιτων ''  που '' καταστράφηκαν ''                      ( χρησιμοποιώ τα λόγια σου ) επειδή άλλοι τους ''έτρωγαν'' τις θέσεις  μέσω των γνωστών παραθύρων της ευνοιοκρατίας .  Αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν φταίνε αυτοί που έμπαιναν από τα παράθυρα , φταίνε οι πολιτικοί που τα δημιουργούσαν.
Τώρα αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα μπορείς να με καταδικάσεις . Ομολογώ. Για όλα φταίω εγώ !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2010, 01:31:48 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #608 στις: Απρίλιος 16, 2010, 07:14:44 μμ »
1. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα όπου εσύ μένεις. Άρα δε μπορείς με τα δεδομένα της Αθήνας να βγάζεις συμπεράσματα για τα πομακοχώρια,τις Κυκλάδες κτλ.

2. Όλες οι ειδικότητες δεν είναι ίδιες. Το πλήθος των καθηγητών κάθε ειδικότητας ποικίλει από περιοχλη σε περιοχή. Ακόμη όμως και στην ίδια περιοχή ο αριθμός των εκπαιδευτικών δεν είναι ανάλογος με τις ανάγκες της περιοχής.

3. Για πάρα πολλά χρόνια η πδσ έδινε στους μόνιμους έναν έξτρα μισθό (15 ευρώ την ώρα). Αναφέρομαι στην εποχή,που τους καθηγητές της πδσ τους διάλεγε ο συντονιστής,με αποτέλεσμα να έχουν οι μόνιμοι τριπλάσιες ώρες από τους αδιόριστους.

4. Υπάρχουν στις ΔΔΕ και άνθρωποι που δεν τα ξύνουν και παλεύουν να προσφέρουν έργο,πηγαίνοντας κόντρα στο ρεύμα. Λίγοι,αλλά υπάρχουν.

Σίγουρα υπήρξαν βύσματα. Αν δεις πχ φιλόλογο με πτυχίο του 2006 να έχει ώρες σε δυσπρόσιτο,ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε,είναι βύσμα καραμπινάτο.
Δε θα βρεθεί κάποιος που να το αμφισβητεί αυτό.
Το σωστό πρέπει να λέγεται και το δίκαιο πρέπει να αναγνωρίζεται.
Αλλά και από τις δύο πλευρές.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #609 στις: Απρίλιος 16, 2010, 08:04:35 μμ »
1. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα όπου εσύ μένεις. Άρα δε μπορείς με τα δεδομένα της Αθήνας να βγάζεις συμπεράσματα για τα πομακοχώρια,τις Κυκλάδες κτλ.
2. Όλες οι ειδικότητες δεν είναι ίδιες. Το πλήθος των καθηγητών κάθε ειδικότητας ποικίλει από περιοχλη σε περιοχή. Ακόμη όμως και στην ίδια περιοχή ο αριθμός των εκπαιδευτικών δεν είναι ανάλογος με τις ανάγκες της περιοχής.
3. Για πάρα πολλά χρόνια η πδσ έδινε στους μόνιμους έναν έξτρα μισθό (15 ευρώ την ώρα). Αναφέρομαι στην εποχή,που τους καθηγητές της πδσ τους διάλεγε ο συντονιστής,με αποτέλεσμα να έχουν οι μόνιμοι τριπλάσιες ώρες από τους αδιόριστους.
4. Υπάρχουν στις ΔΔΕ και άνθρωποι που δεν τα ξύνουν και παλεύουν να προσφέρουν έργο,πηγαίνοντας κόντρα στο ρεύμα. Λίγοι,αλλά υπάρχουν.
Σίγουρα υπήρξαν βύσματα. Αν δεις πχ φιλόλογο με πτυχίο του 2006 να έχει ώρες σε δυσπρόσιτο,ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε,είναι βύσμα καραμπινάτο.
Δε θα βρεθεί κάποιος που να το αμφισβητεί αυτό.
Το σωστό πρέπει να λέγεται και το δίκαιο πρέπει να αναγνωρίζεται.
Αλλά και από τις δύο πλευρές.

Πολύ ψύχραιμη θέση αυτή που παρουσιάζεις παραπάνω ( και με αναγκάζει να επανέλθω  :D ) .
Συμφωνώ με τα όσα λες σε μεγάλο βαθμό ( ο ψύχραιμος διάλογος δημιουργεί σύγκλιση σχεδόν πάντα ) .
Αφού λοιπόν ( όπως λες και εσύ ) υπήρξαν βύσματα , συμφωνούμε ότι αυτό πρέπει επιτέλους να αλλάξει ?
Αυτό λέω εδώ και χρόνια .
Θα πεις τώρα , να αλλάξει , αλλά όσοι δεν είναι βύσματα γιατί να πληρώσουν ?
Σε αυτό συμφωνώ και γι αυτό έχω εκφράσει απόψεις όπως :
να ψηφιστεί το 2009 ότι από το 2015 και μετά θα ισχύσει το 100% ΑΣΕΠ
Χάνετε το δίκιο σας ( κατά τη γνώμη μου πάντα ) όταν λέτε ότι δεν θέλετε να αλλάξει τίποτα !
Να πείτε , ναι υπάρχουν στραβά που πρέπει να αλλάξουν και να κάνετε προτάσεις !!!
Προτάσεις και όχι να λέτε όχι σε όλα !!!
Όλα τα παραπάνω τα γράφω με πάρα πολύ καλή διάθεση
( και ας είμαι ο συνάδελφος προς αποφυγήν , η αιτία του κακού ,  ο αισχρός  knkn    )

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #610 στις: Απρίλιος 17, 2010, 07:01:36 μμ »
Προτάσεις και όχι να λέτε όχι σε όλα !!!

Ακόμα χειρότερο είναι το ναι σε όλα. Δε σ`αφήνει ούτε να διεκδικήσεις ούτε να βελτιωθείς.

( και ας είμαι ο συνάδελφος προς αποφυγήν , η αιτία του κακού ,  ο αισχρός  knkn    )

Μην το επαναλαμβάνεις συνεχώς γιατί θα το πιστέψουμε στο τέλος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #611 στις: Απρίλιος 17, 2010, 07:14:39 μμ »
Είναι πολύ μονότονο και κουραστικό να επαναλαμβάνεται από κάποιους που πιστεύουν ότι μόνο οι ίδιοι διορίστηκαν αξιοκρατικά ενώ όλοι όσοι έχουν οποιαδήποτε προϋπηρεσία είναι βύσματα. Ισοπεδωτικό και καθόλου αντικειμενικό

Δεν είπα ποτέ ότι μόνο εγώ έχω διοριστεί αξιοκρατικά.
Δεν είπα ποτέ ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία είναι βύσματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογηθώ για όσα πιστεύω.
Δεν υποχρέωσα κανένα να διαβάζει τα όσα γράφω.
Δεν υπάρχει πλέον λόγος να ασχολούμαι άλλο με το θέμα αυτό.

Καλή τύχη !!!

Κατά την γνώμη μου είσαι το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα προς αποφυγή συναδέλφου που μπορεί να υπάρξη.Η για να είμαι σωστότερος η άποψη σου είναι η αντιπροσωπευτικότερη άποψη για παράδειγμα προς αποφυγή.

Με το τόσο μεγάλο πάθος σου να υποστηρίξεις μια άποψη που απαξιώνει τις υπόλοιπες κατηγορίες εκπαιδευτικών με τον ποιο ανήθικο λόγο κατάφερνεις να δημιουργήσεις κίνημα "αρείων" μέσα στους αδιόριστους.Η χριστιανική φιλοσοφία είναι αυτή που παγίωσε τις έννοιες καλό και κακό και εσύ αυτός που τις κόλησε πάνω σε συναδ'έλφους.Η γενίκευση που υποστηρίζεις συνεχώς με φανερή εμπάθεια απέναντι σε κατηγορίες ανθρώπων σαν να είσαι όχι μόνο ο αναμάρτητος πάπας αλλά και ο υπεύθηνος για να καθαρίσει ολόκληρες ομάδες ανθρώπων εν ονόματι των κακών που εκμεταλεύονται τους καλούς.......κατέστρεψε ανθρώπους και οικογένειες.Και αν τα λόγια αυτά σου φαίνονται υπερβολές  να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι.Σε εμένα το έκανες αυτό.Υπεύθηνη συνάδελφε δεν είναι η διαμαντοπούλου .Υπεύθηνοι είναι όλοι αυτοί που τις δίνουν τα όπλα για να κάνει αυτά που κάνει.
Παρά τα αιχμηρά μου λόγια παραπάνω που στα λέω μετά απο πολλές συζητήσεις και μετά την αναφορά σου στο τι δεν έχεις κάνει.Γιατί πρέπει να ακούσεις και ποιά είναι η άποψή για το τί έχεις κάνει και τι πρεσβευεις.Ο καθένας συνάδελφε έχει το δικαίωμα να υποστηρίζει ότι θέλει.Όπως και στην επιστήμη ο καθένας έχει δικαίωμα να υποθέτει ότι θέλει.Μετά όμως ακολουθεί το πείραμα και η ανάλυση των αποτελεσμάτων.Και όταν το πείραμα λέει...λάθος.Τότε είναι λάθος και όσοι κάναν τις υποθέσεις είναι υπεύθηνοι αυτού του λάθους.Και μέχρι εδώ δεν τρέχει κάτι ..όλα καλά..υπάρχουν όμως και κάποια θέματα όπως η πυρηνική ενέργεια που προσέχεις τις υποθέσεις σου...και ακόμα περισσότερο προσέχεις τα ...πειράματά σου.Γιατί μπορεί να μην βγουν τα αποτελέσματα που νομίζεις....και τότε δεν είναι απλό λάθος...παίρνεις οικογένειες μαζί σου.........και επειδή μιλάμε για πυρηνική ..δεν  θα κάνουμε υποθέσεις και δεν θα τις υποστηρίζουμε? ? Θα μιλάμε αλλά θα μιλάμε με αμφιβολία γιατί είναι πυρηνική.....και γιατί υπάρχουν ζωές γύρω. Ειδικά όταν εμείς είμαστε μέσα σε καταφύγιο ..τότε θα προσέχουμε ακόμα περισσότερο και θα σεβόμαστε την άποψη αυτών που είναι έξω ακόμα περισσότερο.Και πρόσεξε τα πράγματα δεν είναι μα αφού εγώ έχω δίκιο και οι άλλοι έχουν άδικο...έτσι νομίζεις συνάδελφε.Η δικιά μου προσωπική άποψη είναι ότι άπόψεις σαν τις δικιές σου βρήκαν πρόσφορο έδαφος σε νέα παιδιά που τώρα ξεκινάν την προσπάθεια τους και με σημαία την αξιοκρατία καταφεραν να δώσουν ένα όπλο στην κ Διαμαντοπούλου.Αντί να παλέψουμε να καθαρίσουμε τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα και πρόσεξε ...αυτό το σύστημα συμπεριλαμβάνει κατα την γνώμη μου τα δίκαια όλων και ΑΣΕΠ και 40 και 24 και 30 και πολύτεκνους και ανάπειρους και ότι θές , καταφέραμε να εξαλείψουμε κάποιες κατηγορίες και να μειώσουμε όλες τις άλλες....και αυτό το πείραμα έγινε με ζωές συνάδελφε...και πήρες μέρος...και έχεις ευθήνη...όπως έχω και εγώ.
Αντε καληνύχτα ...θα σε παρακαλούσα την επόμενη φορά που ως συμπολίτης μου θα επηρεάζεις την ζωή μου να περνάς από μεγαλύτερο εσωτερικό έλεγχο την άποψή σου και να είσαι και λίγο υποχωρητικός γιατί ...μια άποψη είναι δεν είναι η ρήση του βούδα, και αφορά και εμένα.  

το πείραμα σαφώς και απέτυχε αλλά για μαντέψτε ποιο πείραμα.σύμφωνα με άρθρο της ελευθεροτυπίας το νέο νομοσχέδιο δεν διαφέρει σε τίποτα από αυτό του1997 όταν επιχειρήθηκε μετάβαση από το καθεστώς της επετηρίδας στο νέο καθεστώς του ασεπ με τη χρήση μιας μεταβατικής περιόδου.
μόνο που αυτή η μεταβατική περίοδος διαρκεί έως και σήμερα.40% και 24μηνο και 30μηνο και ότι άλλο φανταστεί ο νους σας.όλοι από κάπου ελπίζουν να μπουν.εις βάρος βέβαια αυτών που έρχονται από πίσω με μοναδικό όπλο την συμμετοχή τους σ εναν διαγωνισμό ,με τα όποια στραβά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2010, 07:25:51 μμ από geochem »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #612 στις: Απρίλιος 17, 2010, 09:00:20 μμ »
συνάδελφε, και γω όταν μπήκα στη διαδικασία, με ένα όπλο μπήκα. Το ίδιο με σένα. Τον Ασεπ. Για 2 ερωτήσεις δυστυχώς δε βρέθηκα στη θέση σου. όμως αργότερα ξαναπήρα το "όπλο" και πήγα πάλι στον πόλεμο. και πάλι ΑΣΕΠ. δυστυχώς αν και κέρδισα πάλι τη μάχη έχασα τον πόλεμο (επιτυχούσα, όχι διοριστέα). και πάλι στον πόλεμο (και πάλι επιτυχούσα, όχι διοριστέα). ποτέ δεν έκανα πρόσθετη. πάντα ήμουν στα σχολεία με τον ασεπ. δυστυχώς οι συνθήκες της ζωής μου από τον πρώτο ασεπ στους δυο επόμενους άλλαξαν και δεν μπόρεσα να αποδώσω το ίδιο. το σύστημα δε με εξαπάτησε αφού για 4 χρόνια με ανάγκαζε να υπηρετήσω ώς και 200 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου και να πηγαινοέρχομαι για να δουλέυω και 2η δουλειά (αφού τα λεφτά τα ξέρουμε όλοι, βελτιώθηκαν με την αναπλήρωση για να είμαι δίκαιη). τώρα λοιπόν που υπηρέτησα την παιδεία χωρίς βίσμα και με τα μέσα που μου έδινε ο νόμος, τώρα που απέκτησα το χρυσό κλειδί του 24 πάλι εξαπατάμαι. και όλα αυτά, συνάδελφε, για δυο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής στον πρώτο ασεπ..........δεν είμαστε αριθμοί, είμαστε άνθρωποι. και ο καθένας από μας ζει με διαφορετικές συνθήκες....... σκέψου το. συγγνώμη αν ακούστηκα δραματική αλλά νιώθω να πνίγομαι από την κοροϊδία.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #613 στις: Απρίλιος 18, 2010, 12:21:36 μμ »
συνάδελφε, και γω όταν μπήκα στη διαδικασία, με ένα όπλο μπήκα. Το ίδιο με σένα. Τον Ασεπ. Για 2 ερωτήσεις δυστυχώς δε βρέθηκα στη θέση σου. όμως αργότερα ξαναπήρα το "όπλο" και πήγα πάλι στον πόλεμο. και πάλι ΑΣΕΠ. δυστυχώς αν και κέρδισα πάλι τη μάχη έχασα τον πόλεμο (επιτυχούσα, όχι διοριστέα). και πάλι στον πόλεμο (και πάλι επιτυχούσα, όχι διοριστέα). ποτέ δεν έκανα πρόσθετη. πάντα ήμουν στα σχολεία με τον ασεπ. δυστυχώς οι συνθήκες της ζωής μου από τον πρώτο ασεπ στους δυο επόμενους άλλαξαν και δεν μπόρεσα να αποδώσω το ίδιο. το σύστημα δε με εξαπάτησε αφού για 4 χρόνια με ανάγκαζε να υπηρετήσω ώς και 200 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου και να πηγαινοέρχομαι για να δουλέυω και 2η δουλειά (αφού τα λεφτά τα ξέρουμε όλοι, βελτιώθηκαν με την αναπλήρωση για να είμαι δίκαιη). τώρα λοιπόν που υπηρέτησα την παιδεία χωρίς βίσμα και με τα μέσα που μου έδινε ο νόμος, τώρα που απέκτησα το χρυσό κλειδί του 24 πάλι εξαπατάμαι. και όλα αυτά, συνάδελφε, για δυο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής στον πρώτο ασεπ..........δεν είμαστε αριθμοί, είμαστε άνθρωποι. και ο καθένας από μας ζει με διαφορετικές συνθήκες....... σκέψου το. συγγνώμη αν ακούστηκα δραματική αλλά νιώθω να πνίγομαι από την κοροϊδία.


Πόσο δίκιο έχεις! Και πόσες παρόμοιες περιπτώσεις υπάρχουν!


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι άλλο πρέπει να κάνω για να θεωρηθώ ικανή
"Είμαι καθηγήτρια(φυσικός), με υπηρεσία 18 ετών σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθήματα, έχω δουλέψει δε και ως ωρομίσθια 3 χρόνια και αναπληρώτρια τα 2 τελευταία χρόνια ανά την Ελλάδα, όντας επιτυχούσα παράλληλα στους 3 τελευταίους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Τι άλλο πρέπει να αποδείξω ώστε να θεωρηθώ ικανή για μια θέση στη δημόσια εκπαίδευση, όταν τα νέα μέτρα της δήθεν λαϊκής κυβέρνησης μ΄αφήνουν μετέωρη επαγγελματικά στην ηλικία των 44 και με παιδί που πρέπει να! του μιλήσω για ηθική και αξιοκρατια; Πώς να διατηρήσω μια οικογένεια, σκεπτόμενη το αν, πού και με ποιο εργασιακό καθεστός θα εργασθώ;
Ας αναλογισθούν αυτοί που σχεδιάζουν για μας, χωρίς εμάς, τι είδους πολίτες και οικογένειες θέλουν κι ας αφήσουν για λίγο τις δερμάτινες καρέκλες και τα χλιδάτα γραφεία τους κι ας ρίξουν γύρω τους μια ματιά για να δουν τι πραγματικά συμβαίνει στο χώρο της εκπαίδευσης αλλά και γενικότερα της κοινωνικής μας ζωής.
Όπως εγώ, έτσι και χιλιάδες συνάδελφοί μου, κάνουμε οικογενιακό προγραμματισμό ημερών ή στην καλύτερη περίπτωση μηνών, σ΄ένα κράτος και σ΄ένα σύστημα που τρώει τα παιδιά του. Ευελπιστώντας πως θα φτάσω τα 70, διδάσκοντας τις νέες γενιές από όποιο πόστο μου καθορίσουν (αυτοί εμένα, χωρίς εμένα), ελπίζω να υπάρχει και τότε ένα βήμα απ΄το οποίο θά μπορώ και τότε, αν μου το επιτρέπουν οι σωματικές και ψυχικές μου δυνάμεις, να εκφράζω την άποψή μου, γιιατί την αγανάκτήσή μου την έχουν κλέψει ήδη!!!"

Με εκτίμηση,

Μια ακόμα καθημερινή, εργαζόμενη, μητέρα, σύζυγος και θύμα του καρεκλοκένταυρου συστήματος...

troktiko


...ΕΔΩ  κι αν προσυπογραφω, με τα 2 χερια μαλιστα!
...αν αλλαζε το γραμματικο γενος των μετοχων και των επιθετων του κειμενου, καθως και η ειδικοτητα, θα ελεγα οτι στο troktiko  ξερουν την περιπτωση μου !!!!


Κι ας εθελοτυφλούν κάποιοι προσδιορίζοντας κατά το δοκούν τον όρο αξιοκρατία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #614 στις: Απρίλιος 18, 2010, 04:21:41 μμ »
συνάδελφε, και γω όταν μπήκα στη διαδικασία, με ένα όπλο μπήκα. Το ίδιο με σένα. Τον Ασεπ. Για 2 ερωτήσεις δυστυχώς δε βρέθηκα στη θέση σου. όμως αργότερα ξαναπήρα το "όπλο" και πήγα πάλι στον πόλεμο. και πάλι ΑΣΕΠ. δυστυχώς αν και κέρδισα πάλι τη μάχη έχασα τον πόλεμο (επιτυχούσα, όχι διοριστέα). και πάλι στον πόλεμο (και πάλι επιτυχούσα, όχι διοριστέα). ποτέ δεν έκανα πρόσθετη. πάντα ήμουν στα σχολεία με τον ασεπ. δυστυχώς οι συνθήκες της ζωής μου από τον πρώτο ασεπ στους δυο επόμενους άλλαξαν και δεν μπόρεσα να αποδώσω το ίδιο. το σύστημα δε με εξαπάτησε αφού για 4 χρόνια με ανάγκαζε να υπηρετήσω ώς και 200 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου και να πηγαινοέρχομαι για να δουλέυω και 2η δουλειά (αφού τα λεφτά τα ξέρουμε όλοι, βελτιώθηκαν με την αναπλήρωση για να είμαι δίκαιη). τώρα λοιπόν που υπηρέτησα την παιδεία χωρίς βίσμα και με τα μέσα που μου έδινε ο νόμος, τώρα που απέκτησα το χρυσό κλειδί του 24 πάλι εξαπατάμαι. και όλα αυτά, συνάδελφε, για δυο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής στον πρώτο ασεπ..........δεν είμαστε αριθμοί, είμαστε άνθρωποι. και ο καθένας από μας ζει με διαφορετικές συνθήκες....... σκέψου το. συγγνώμη αν ακούστηκα δραματική αλλά νιώθω να πνίγομαι από την κοροϊδία.

εσύ όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι όπως εσύ είστε από αυτούς που αδικούνται μιας και αν δεν υπήρχαν εξαρχής τα παράθυρα τότε θα είχες ήδη διοριστεί.
όταν ακολούθησες το δρόμο της προϋπηρεσίας φτάνεις στην πηγή και ελπίζω να πιεις νερό.βέβαια κάποιος άλλος σαν και σένα θα φτάσει τώρα κοντά σε διορισμό μέσω ασεπ αλλά κάποιοι με προϋπηρεσία θα προηγηθούν.
ελπίζω η μεταβατική περίοδος  να καλύψει τις μεγάλες προϋπηρεσίες και να σταματήσουν επιτέλους τα πολλαπλά παράθυρα διορισμών σε σχολεία.
βαρέθηκα στο σχολείο που είμαι να βλέπω ωρομίσθιους της ΠΔΣ ,άκρως βυσματούχους, να παίρνουν τα διπλά μοριάκια της προϋπηρεσίας χωρίς κανένα κριτήριο επιλογής τους.είναι αυτοί που αύριο θα ζητούν νέα μεταβατική περίοδο γιατί είχαν προγραμματίσει τις ζωή τους αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #615 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:10:47 μμ »
η Διαμαντοπούλου μίλησε σήμερα στη ΝΕΤ για 8 - 10 μαθήματα που θα διαρκούν από 6 - 12 μήνες.
1η παρατήρηση = δεν ξέρουν ακόμη το χρονικό διάστημα
2η παρατήρηση  = δεν έχουν καθοριστεί ακόμη αυτά τα μαθήματα.
 Η ΕΕΦ δημιούργησε ένα σεμινάριο για τους φυσικούς χωρίς όμως να στηρίζεται καθόλου στο νομοσχέδιο (αφού ακόμη δεν έχει βγει). Τα πράγματα ακόμη είναι ρευστά. Επαληθεύται αυτό που αναφέραμε αρκετοί στο φόρουμ. Επαναλαμβάνεται η ιστορία της ειδικής αγωγής. Συμπέρασμα τα σεμινάρια της ειδικής αγωγής όχι μόνο δεν καταργούνται αλλά μεταλάσσονται με το νέο όνομα Σεμινάρια παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας.
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.