*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2039953 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Δε πα να κάνουν κι νέο ΑΣΕΠ! Πότε το φοβήθηκα και να το φοβηθώ τωρα;
Α και μια που λες για επάρκειες κι αυτή την έχω εις διπλούν, απο πτυχίο και μεταπτυχιακό. Δε φοβάμαι τιποτα! Α και δικαστική απόφαση για το διορισμό μου έχω την οποία αρνείται να εφαρμόσει το υπουργείο. Κάτσε θα βρω κι άλλα σε λιγο... Μονο τους παρανομούντες φοβάμαι! Α και τους φυγοπονους, βλάπτουν!
Και εγώ την έχω μεγάλη, αλλά δεν βγήκα να το διαφημίσω......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Και εγώ την έχω μεγάλη, αλλά δεν βγήκα να το διαφημίσω......
Ωραία προσόντα για εκπαιδευτικό έχεις, αλλά αφού δεν έχεις άλλα...
Αν δεις στα 1500 μηνύματά μου ελάχιστες φορές αναφέρομαι στα προσόντα μου, τα αναφέρω σημερα γιατι εχει παραγίνει αυτο με το 'εγώ έχω αυτο το προσόν, εσυ δεν έχεις, αυτο ειναι προσόν εκείνο οχι'. Θέλω να σας πω ότι και όλα τα προσόντα να έχεις, αν αυτοί αποφασίσουν να διορίσουν ημετερους χωρίς προσόντα, εςυ είσαι απλά ενα τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
άρα κάτι σαν ασεπ +24μηνο όπως με  Στυλιανίδη;
Μερικοί, μάλλον, έχουν καεί με το 24μηνο. Δεν το έπιασαν για λίγο με αποτέλεσμα να βγάζουν μένος και να το κατακρίνουν (π.χ. Syllas)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Μερικοί, μάλλον, έχουν καεί με το 24μηνο. Δεν το έπιασαν για λίγο με αποτέλεσμα να βγάζουν μένος και να το κατακρίνουν (π.χ. Syllas)
Να που κρίνεις χωρίς να ξέρεις: δεν έφτασα ποτέ κοντά στο 24μηνο. Και δεν ειμαι και ενάντια, καθόλου! Γιατι τουλάχιστον στους φιλολόγους οι περισσότεροι 24μηνιτες είχαν ψηλό ΑΣΕΠ! Το ΣτΕ όμως ειπε ότι το 24μηνο ειναι παράνομο. Παρόλα αυτά, εγώ πιστεύω ότι ειναι δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Δεν ξερω τι συνθεση εχει η συζητηση το γεγονός όμως πως μεχρι το 2008 διναμε περιπου 70000 ατομα ΑΣΕΠ για να παρουν τους 7000 περιπου πολύ απλα δειχνει ότι η συντριπτικη πλειοψηφια μας μπηκε στη διαδικασια προφανως μη εχοντας άλλη διεξοδο- πραγμα που σημαινει ότι πρεπει να πεταχτουν εξω αυτοι που ειχαν διεξόδους και παντα με πλαγια μεσα επιβιωναν

Προϋπόθεση ΑΣΕΠ δεν σημαινει όπως λετε καποιοι ΑΣΕΠ μια ζωη! όχι βεβαια!
πολύ απλα  αυτοι που δε μπηκαν στη διαδικασια καν να δωσουν ή να περασουν τη βαση- να πεταχτουν εξω από τους πίνακες. Αυτό θα ηταν ένα πρωτο βημα...από κει και περα τα παντα είναι υπο συζητηση ακομα και το βασικο ολων :
ότι οι νομοι φτιαχνονται εκφράζοντας τις ανάγκες μιας συγκεκριμενης εποχης και όπως οι εποχες αλλαζουν ετσι και οι νομοι- γεγονός όμως που ποτε δε θα συμβει- δηλ ποτε δε θα αλλαξουν οι νομοι με προοπτικη αναπτυξιακη αν δεν το απαιτησουμε εμεις δινοντας βαση σε αυτά που μας ενωνουν κι όχι στις διαφορες μας
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ασ σταματησουν τουλαχστον οι προσωπικες επιθεσεις

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως οι κυβερνήσεις των τελευταίων χρόνων τέτοια ευαισθησία και μέριμνα για τους απολυμένους των ιδιωτικών σχολείων...αξιοθαύμαστη! Ενώ για τους μακάκες αναπληρωτές των δημοσίων σχολείων που βουλώνουν τρύπες, δίνουν Ασεπ και τρέχουν όπου να ναι υπογράφοντας συμβάσεις ορισμένου χρόνου, τίποτα! Κόψτε το λαιμό σας, το κράτος δεν έχει καμμία υποχρέωση απέναντί σας. Το πολύ πόλύ κανένα επίδομα ανεργίας, αν συγκεντρώνεται ο απαιτούμενος αριθμός ενσήμων. Και εμείς συνεχίζουμε να σφαζόμαστε..

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Συνάδελφοι κρίμα είναι να κλειδωθεί πάλι το θέμα.. Σας παρακαλώ, όχι αντιπαραθέσεις..

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν κάποιος λέει σύστημα, τι εννοεί?
Μπορεί κάποιος να μας περιγράψει πως αντιλαμβάνεται το σύστημα?

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν κάποιος λέει σύστημα, τι εννοεί?
Μπορεί κάποιος να μας περιγράψει πως αντιλαμβάνεται το σύστημα?
Στη δικιά μου λογική είναι ένας μηχανισμός επιλογής,  η λέξη επιλογή είναι απαξιωμένη πλέον. .....

Και το λέω αυτό γιατί :

Δε μπορούν να ανταπεξελθουν όλοι στην εκπαίδευση για χίλιους δυο λόγους.
Υπάρχουν άνθρωποι που ξεσπούν σε κλάματα μέσα στην τάξη και δε ξέρουν να απαντήσουν σε απλές ερωτήσεις των παιδιών, παρόλο που αυτοί δουλεύουν σαν αναπληρωτές ( οι συγκεκριμένοι αν κατέβουν σε ΑΣΕΠ ούτε τη βάση δε θα πιάσουν αλλά κοκορεύονται ότι είναι πιο κατάλληλοι από άλλους , λέγοντας μάλιστα '' μα είναι δυνατόν να θέλουν να διδάξουν άτομα που ούτε τη βάση δε πιάνουν'' αλλά η προϋπηρεσία...προϋπηρεσία μοναδικό κριτήριο επιλογής για αυτούς )
Για αυτό το λόγο και πολλούς άλλους θα πρέπει να βρεθεί ένας μηχανισμός ο οποίος θα επιλέγει τους πιο κατάλληλους για την εκπαίδευση
Το ''σύστημα'' αυτή τη στιγμή απορροφά ότι του σερβίρουν.

Υ.Γ. Ξεδίπλωσα τη σκέψη μου πολύ γρήγορα, προσωπική καθαρά άποψη και γνώμη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2015, 05:55:57 μμ από PASAS123 »

anemona

  • Επισκέπτης
Όταν συνάδελφοι δεν υπάρχει μηχανισμός που να ελέγχει αν οι εκπαιδευτικοί είναι υγιείς ψυχικά για να φέρουν εις πέρας το έργο τους,πώς περιμένουμε να υπάρξει ένα σύστημα αξιοκρατικό και αξιόπιστο για τους ενδεχόμενους διορισμούς;

Αποσυνδεδεμένος v.femmes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη δικιά μου λογική είναι ένας μηχανισμός επιλογής,  η λέξη επιλογή είναι απαξιωμένη πλέον. .....

Και το λέω αυτό γιατί :

Δε μπορούν να ανταπεξελθουν όλοι στην εκπαίδευση για χίλιους δυο λόγους.
Υπάρχουν άνθρωποι που ξεσπούν σε κλάματα μέσα στην τάξη και δε ξέρουν να απαντήσουν σε απλές ερωτήσεις των παιδιών, παρόλο που αυτοί δουλεύουν σαν αναπληρωτές ( οι συγκεκριμένοι αν κατέβουν σε ΑΣΕΠ ούτε τη βάση δε θα πιάσουν αλλά κοκορεύονται ότι είναι πιο κατάλληλοι από άλλους , λέγοντας μάλιστα '' μα είναι δυνατόν να θέλουν να διδάξουν άτομα που ούτε τη βάση δε πιάνουν'' αλλά η προϋπηρεσία...προϋπηρεσία μοναδικό κριτήριο επιλογής για αυτούς )
Για αυτό το λόγο και πολλούς άλλους θα πρέπει να βρεθεί ένας μηχανισμός ο οποίος θα επιλέγει τους πιο κατάλληλους για την εκπαίδευση
Το ''σύστημα'' αυτή τη στιγμή απορροφά ότι του σερβίρουν.

Υ.Γ. Ξεδίπλωσα τη σκέψη μου πολύ γρήγορα, προσωπική καθαρά άποψη και γνώμη
απαντώ πολύ γρήγορα απο προσωπική καθαρά εμπειρία
Υπάρχουν άνθρωποι που ξεσπούν σε κλάματα μέσα στην τάξη και δε ξέρουν να απαντήσουν σε απλές ερωτήσεις των παιδιών, παρόλο που εχουν διοριστεί μετά απο εξετάσεις ΑΣΕΠ με πολύ μεγάλη βαθμολογία

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
και αφου εβαλε τα κλαματα μεσα στην ταξη την επομενη μερα οι μαθητες εβαλαν μια κατσικα μεσα στην ταξη...μου το ειπαν οι ιδιοι οι μαθητες λιγα χρονια μετα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160750
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.