1
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Απ: Διορισμοί και το 2024;
« στις: Ιούλιος 06, 2024, 09:43:07 πμ »Θετικό το γεγονός των 10000+ διορισμών που θα γίνουν αδιαμφισβήτητα.
Όμως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι έχουν γίνει όλα ένας "αχταρμάς" που προκαλεί άγχος, θυμό και σε πολλές περιπτώσεις δυσαρέσκεια.
Εξηγώ.
Κανονικά θα έπρεπε τον Φλεβάρη να είχαν συσταθεί όλες οι απαιτούμενες νέες οργανικές για τις ειδικότητες, τους ΕΕΠ/ΕΒΠ, αυτές που μάλλον θα αποκαλυφθούν μέσω του "κουβά" και γενικά όσες και όπου χρειάζονταν. Χρόνος υπήρχε και μέχρι τότε.
Όλα αυτά μέχρι τις μεταθέσεις ώστε αυτές να "έτρεχαν" απρόσκοπτα. Να ικανοποιούνταν όπως έπρεπε.
Στη συνέχεια, τα εναπομείναντα οργανικά κενά, υπαρκτά και "κουβαδίσια" όφειλαν να τα δώσουν για μετατάξεις οι οποίες καλό είναι να ολοκληρώνονται εγκαίρως μέχρι την λήξη του διδακτικού έτους.
Ταυτόχρονα να "έτρεχαν" και οι αποσπάσεις στα πραγματικά λειτουργικά (μαζί και του "κουβά") ώστε να ξεκαθάριζε τελείως το τοπίο για τους διορισμούς.
Εδώ να σημειώσουμε ότι με τόσα νεοσυσταθέντα οργανικά (ακόμη βέβαια δεν τα είδαμε αλλά θα τα δούμε) και τόσα "κουβαδίσια" ίσως να είχε ικανοποιηθεί τέτοιο ποσοστό μεταθέσεων που οι αποσπάσεις να ήταν πολύ πολύ λιγότερες.
Τώρα λοιπόν θα υπήρχε ξεκάθαρη εικόνα διορισμών χωρίς, χωρίς, χωρίς...
Τι έχουμε όμως μπροστά μας; Έναν "αχταρμά"! Εκπαιδευτικούς που αγωνιούν για τις συμπληρωματικές μεταθέσεις (στην α/θμια είναι ψιλοδεδομένες οι συμπληρωματικές, στην β/θμια;), συναδέλφους που λογικά δεν θα τους δοθεί η δυνατότητα μετάταξης και όλα αυτά τα ωραία που γράφονται και λέγονται καθημερινά.
Μακάρι να γίνουν όλα σωστά έστω και την ύστατη στιγμή ώστε να αμβλυνθούν αδικίες που πολλές φορές η αποκατάσταση τους αργήσει ή δεν γίνει και ποτέ. Η αδικία θα μου πείτε είναι υποκειμενική έννοια. Ας είναι...
Καλό διορισμό σε κάθε ενδιαφερόμενο και ενδιαφερόμενη.
Υπέροχη τοποθέτηση kapoioskapoukapote. Αυτό θα έπρεπε να είναι και υπόμνημα προς το υπουργείο, παρεμπιπτόντως!