15
Κατατακτήριες / Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« στις: Ιανουάριος 22, 2024, 06:52:47 μμ »Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω από όσους έχουν δώσει κατατακτήριες εξετάσεις σε διάφορες σχολές τα τελευταία χρόνια, αν τους αναγνωρίστηκαν τα 3 μαθήματα που έδωσαν, καθώς σύμφωνα με τον νόμο αναφέρεται το εξής: "Σε κάθε περίπτωση οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων στα οποία εξετάστηκαν για την κατάταξή τους, εφόσον τα μαθήματα αυτά αντιστοιχούν σε μαθήματα του Προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής." (Άρθρο 2 παράγραφος 9).
Αν το Πανεπιστήμιο με δική του απόφαση δεν το έκανε πράξη, παρόλο που τα μαθήματα των κατατακτηρίων αντιστοιχούν στα ίδια μαθήματα του Π.Σ με τη δικαιολογία της μικρότερης ύλης πώς κινείται κάποιος; Ο νόμος δεν αναφέρει εξαιρέσεις, βάζει ως μόνη προϋπόθεση να υπάρχουν τα μαθήματα στον Οδηγό Σπουδών.
Ευχαριστώ θερμά όποιον έχει αντίστοιχη εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί.
Καλησπέρα σας,
φυσικά και μου αναγνωρίστηκαν τα 3 μαθήματα που έδωσα με κατατακτήριες εξετάσεις στο παιδαγωγικό τμήμα προσχολικής εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ (Δεκέμβρης του 2018). Νομίζω ότι και η Γραμματεία της Σχολής, μου είχε αναφέρει σχετικά με αυτό. Για να περάσω αυτά τα τρία εισαγωγικά μαθήματα, διάβασα συνολικά 15 βιβλία (αν θυμάμαι καλά..). Σαφέστατα και θα έπρεπε να αναγνωριστούν!
Καλή επιτυχία σε όλα!