1
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Απ: Διορισμοί και το 2024;
« στις: Ιούλιος 15, 2024, 06:31:54 μμ »Ίσως δεν το έχουν καταλάβει οι περισσότεροι, αλλά η εγκύκλιος Κατσαρού αν εφαρμοστεί παντού κατά γράμμα θα πλήξει ΟΛΕΣ τις ειδικότητες που εργάζονται στην πρωτοβάθμια. Οι μεν ΠΕ60 θα δουν μείωση των κενών τους καθώς πολλά νηπιαγωγεία διατηρούνταν 2/θέσια με 26-30 νήπια (και μάλιστα σε πολλά από αυτά ήταν δηλωμένα και 26 τουλάχιστον νήπια στο ολοήμερο για να δικαιολογούνται 4 νηπιαγωγοί, οπότε κατευθείαν πέφτουν στις 2). Οι δε ΠΕ70 επίσης θα δουν να αυξάνονται οι (πλασματικές) υπεραριθμίες και να μειώνονται τα λειτουργικά κενά γιατί αφενός θα χάνονται διπλά τμήματα και αφετέρου θα πρέπει να εξαντλείται το ωράριο τους στο ολοήμερο και να αποφεύγεται η συμπλήρωσή του με ενισχυτική.
Ειδικά το τελευταίο θα οδηγήσει σε αφανισμό της ενισχυτικής διδασκαλίας στα δημοτικά, ενώ οι κοινές ειδικότητες δεν θα έχουν πλέον ώρες να καταλάβουν στο ολοήμερο (θα τις καταλαμβάνουν οι ΠΕ70 ως α' ανάθεση) και θα αναγκάζονται να μετακινούνται σε άλλα σχολεία (πλέον και οι ΠΕ06 και ΠΕ11, έτσι ίσως εξηγείται και η κατανομή των νέων οργανικών). Επομένως θα υπάρξει μεγάλη μείωση στις ανάγκες αναπληρωτών, με αυτούς που θα την πατήσουν περισσότερο να είναι οι ΠΕ60 και οι κοινές ειδικότητες όπου πολλοί αναπληρωτές που δούλεψαν πρώτη φορά με τους νέους πίνακες δεν θα ξαναδουλέψουν. Αντίστοιχα και τα οργανικά κενά θα αρχίσουν να συρρικνώνονται από του χρόνου αναπόφευκτα καθώς η λειτουργικότητα των σχολείων θα φθίνει και με αντίστοιχες εγκυκλίους οι διευθυντές εκπαίδευσης θα πρέπει να προτείνουν υποβιβασμούς και συγχωνεύσεις σχολείων (κατάργηση οργανικών).
Κι εδώ κάπου έφτασε το τέλος για τους χιλιάδες αναπληρωτές ΠΕ60 που θα πρέπει πλέον να αλλάξουν επάγγελμα! Προσωπικά δεν έχω άγχος για το αν θα καταφέρω να προσληφθώ τη νέα χρονιά με θέση 1900 κάτι στους εκκαθαρισμένους, αν και πρώτη χρονιά φέτος στη γενική! Ωστόσο, γνώρισα συναδέλφισσες με παιδιά που ζούνε από το μισθό του αναπληρωτή (χωρίς άλλο εισόδημα) και βρίσκονται πιο χαμηλά στον πίνακα. Τι θα πρέπει να πούμε σ αυτούς τους ανθρώπους;; Αλλάξτε επάγγελμα στην ηλικία που βρίσκεστε;;
Σταματήστε λοιπόν να σπέρνετε τον τρόμο στους συναδέλφους σας! Κοιτάξτε τον εαυτό σας και τον κλάδο σας και αφήστε τους άλλους!
Stroumfaki, δε μας αγχώνει το πότε θα διοριστούμε μόνιμοι, κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό (και αν δε γίνει, καλή καρδιά)!