*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 397330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1988 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 12:51:34 μμ »
εγω παντως οπως και αρκετοι αλλοι δεν εχω παρει μια!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:48 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1989 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 02:26:57 μμ »
Η Φλώρινα εξόφλησε ΠΔΣ για την χρονιά 2009 - 2010.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1990 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 01:15:11 μμ »
Η Φλώρινα εξόφλησε ΠΔΣ για την χρονιά 2009 - 2010.
Εχουν εξοφλήσει την πδσ και άλλες περιοχές?

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1991 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 02:47:58 μμ »
Εγώ δούλεψα ΠΔΣ από Μάρτιο ως Ιούνιο στη Λάρισα.

Μέχρι πριν 2 εβδομάδες δεν είχε μπει ευρώ!! >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:48 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1992 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 06:23:51 μμ »
καλησπερα , σημερα μπηκαν χρηματα για πρωτη φορα στο λογαριασμο που εδωσα , θετικο αυτο,
Τα χρηματα που  μπηκαν βαρια βαρια αντιστοιχουν σε ΝΟΕ-ΔΕΚ 2009 και δωρο χριστουγεννων( 2 καταθεσεις) , αρνητικο αυτο
Αυριο θα ρωτησω τι εγινε.
τα υπολοιπα ποτε?
Χαλκιδικη
Αλλοι συναδελφοι εδω ακομη δεν εχουν παρει τιποτα
Υπαρχουν και αλλου απληρωτοι ακομη για ολη τη περσινη χρονια οπως ημουν εγω μεχρι σημερα?

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1993 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 06:27:15 μμ »
τους μήνες που αναφέρεις στη δυτική θεσσλονίκη εμείς τα πήραμε τέλη σεπτεβρίου με τα υπόλοιπα τι γίνεται είναι το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martha81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1994 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 06:45:30 μμ »
Πριν δυο βδομαδες πληρωθηκα απο Κυκλαδες!!!Επιτελους...!!!

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1995 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 06:47:13 μμ »
τους μήνες που αναφέρεις στη δυτική θεσσλονίκη εμείς τα πήραμε τέλη σεπτεβρίου με τα υπόλοιπα τι γίνεται είναι το θέμα.

Συμφωνω αλλα σκεψου οτι εγω δεν ειχα παρει μια και υπαρχουν σιγουρα  αρκετοι ακομη που δεν εχουν δει ευρω οταν απο 14/9 δηλωνε η υποργος οτι εχουμε πληρωθει >:(

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1996 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 07:19:38 μμ »
εγω απο ξανθη για 2008--2009 δεν εχωπαρει τιποτα αν και βεβαια εχω φορολογηθει για αυτα τα χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1997 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:18:51 μμ »
Από ότι είδα η προσφυγή στο νομικό συμβούλιο του κράτους για τα λεφτά της ΠΔΣ αφορά μόνο αυτούς με οργανική θέση. Εμ βέβαια, εμάς τους ωρομίσθιους οι κύριοι της ΟΛΜΕ μας αγνοούν καθότι ΔΕΝ ψηφίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1998 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 10:02:58 μμ »
δε νομίζω ότι είναι έτσι. Εν προκειμένω η ΟΛΜΕ δεν αγνοεί τους ωρομίσθιους. Αλλά σε πολλές περιοχές έχουν ήδη εξοφληθεί οι ωρομίσθιοι. Εγώ αύριο πάω να πληρώσω και το διάστημα Απριλίου - Ιουνιου 2010 και έτσι εξωφλείται η περσινή χρονιά. Ενώ εγώ, ούσα αξιολογήτρια, που καθόμουν ως τις 5 κάθε μέρα στο σχολείο, τρέχοντας για ΑΠΔ και απίστευτη χαρτούρα, και πληρωμές σε ΙΚΑ, και άδειες επί αδειών για λοχεία, τοκετούς και τα σχετικά των καθηγητών, δύο χρόνια τώρα δεν έχω πάρει μία....
Ας μην είμαστε κοντόφθαλμοι...όλοι απο την ίδια μεριά είμαστε. η ΟΛΜΕ ευθύνεται φυσικά για πάρα πολλά. Στο συγκεκριμένο όμως κράτησε σωστή στάση. Το αν έπρεπε να δράσει ανάλογα για τους ωρομίσθιους συναδέλφους πολύ νωρίτερα, ναι, βεβαίως είναι ένα θέμα. Στην παρούσα χρονική περίοδο όμως, εγώ θα έλεγα πως και πολύ άργησε!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1999 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 11:46:38 μμ »

Με λίγα λόγια, για την τυχόν καθυστέρηση της πληρωμής των ωρομισθίων δεν ευθύνεται το υπουργείο, ενώ για τη μη καταβολή των δεδουλευμένων σε σχεδιαστές - αξιολογητές και καταχωρητές για 2 χρόνια, έχει αποκλειστικά την ευθύνη. Εδώ και 8 μήνες η υπουργός υπόσχεται ότι θα κάνει νομοθετική ρύθμιση, κάτι που δεν έχει γίνει, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν με παραγραφή λόγω διετίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2000 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 01:55:28 μμ »
δε νομίζω ότι είναι έτσι. Εν προκειμένω η ΟΛΜΕ δεν αγνοεί τους ωρομίσθιους. Αλλά σε πολλές περιοχές έχουν ήδη εξοφληθεί οι ωρομίσθιοι. Εγώ αύριο πάω να πληρώσω και το διάστημα Απριλίου - Ιουνιου 2010 και έτσι εξωφλείται η περσινή χρονιά. Ενώ εγώ, ούσα αξιολογήτρια, που καθόμουν ως τις 5 κάθε μέρα στο σχολείο, τρέχοντας για ΑΠΔ και απίστευτη χαρτούρα, και πληρωμές σε ΙΚΑ, και άδειες επί αδειών για λοχεία, τοκετούς και τα σχετικά των καθηγητών, δύο χρόνια τώρα δεν έχω πάρει μία....
Ας μην είμαστε κοντόφθαλμοι...όλοι απο την ίδια μεριά είμαστε. η ΟΛΜΕ ευθύνεται φυσικά για πάρα πολλά. Στο συγκεκριμένο όμως κράτησε σωστή στάση. Το αν έπρεπε να δράσει ανάλογα για τους ωρομίσθιους συναδέλφους πολύ νωρίτερα, ναι, βεβαίως είναι ένα θέμα. Στην παρούσα χρονική περίοδο όμως, εγώ θα έλεγα πως και πολύ άργησε!!
Εμένα μου είπαν ότι δεν έχουν εκριθεί καθόλου τα χρήματα από το γενικό λογιστήριο του κράτους. Ξέρω ότι πολλοί αξιολογητές κάθονται ως αργά, αλλά εκείνοι τουλάχιστον είχαν τον κανονικό τους μισθό. Εγώ ακόμη είμαι χρεωμένη για τις περσινές βενζίνες, αφού δεν έχω πάρει μία για μετά το Μάρτιο.
Είναι θετικό ότι άρχισαν να πληρώνουν για μετά τον Μάρτιο πάντως, ίσως τα πάρουμε

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #2001 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 03:15:02 μμ »
@jak13
η καθυστέρηση στην πληρωμή των ωρομισθίων  μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους πέραν του υπουργειου - εσείς έχετε ΙΚΑ ( οι περισσότεροι) και έτσι στέλνονται χρηματικά εντάλματα σε ΔΟΥ και νομαρχίες. Η διαδικασία πληρωμής σας είναι εντελώς διαφορετική απο των μονίμων και μπορεί να σκαλώσει σε πολλές μεριές. Δυστυχώς - εννοείται.
@mavro 73
βεβαίως και οι μόνιμοι έχουμε το μισθό μας - αυτό δε σημαίνει πάντως ότι δεδουλευμένα δύο ετών θα τους τα χαρίσουμε.

Κατά τα άλλα πάντως, θεωρώ ότι απο την ίδια μεριά (πρέπει να) ειμαστε. Δεν έχουμε πολλά να χωρίσουμε μόνιμοι και ωρομίσθιοι. Όλοι έργο καλούμαστε να προσφέρουμε και όταν θίγονται οι μεν θίγονται και οι δε. Εξάλλου, μπορεί εμείς οι παλαιότεροι να μην χρειάστηκε να τελούμε υπό καθεστώς ομηρίας όπως εσείς, - με την ωρομισθία - αυτό ομως δε σημαίνει ότι δεν είμαστε συνάδελφοι και δεν οφείλουμε όλοι να σεβόμαστε τους αγώνες, τον κόπο και την αγωνία αμφοτέρων. Κρίνω πάντως, ότι είναι περισσότερα όσα μας ενώνουν, από όσα μας χωρίζουν τελικά.
Πάντως, εγώ σήμερα πλήρωσα και το υπολοιπο ποσό και τώρα έμεινε μονο το φετινό δώρο χριστουγέννων που θα πληρωθεί του χρόνου τέτοιο καιρό - και μιλάμε για αστρονομικά  ποσά τύπου 1,52 ή 4,28!!!!
Για όσους πληρώθηκαν λοιπόν, άντε, καλοφάγωτα!!! ( κι έκατσαν και " κουτί" με τις γιορτές!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 03:22:40 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.