*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 397389 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fgx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:Μπα δεν τρελαίνομαι κιόλας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #406 στις: Ιούνιος 30, 2008, 07:11:25 μμ »
Ξέρει κανείς για τα πολυθρύλυτα χρήματα της ΠΔΣ που - υποτίθεται - οτι θα μας δίναν έως τέλος Ιουνίου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:02:00 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #407 στις: Ιούνιος 30, 2008, 07:18:49 μμ »
Εχω και μια σκέψη να μοιραστώ  μαζί σας.
  Λέμε για τους μόνιμους που κανουν  ΠΔΣ. Ως μαθηματικός΄σκέφτομαι το εξής: Καθε χρόνο το υπουργείο προσλαμβάνει σταθερο  αριθμο μονίμων και αναπληρωτών. Οι ΄μόνιμοι που κάνουν ΠΔΣ δε τρώνε τη θέση κάποιου απλα τα μορια κάποιων. Έχει σημασία αν θα προσληφθει ο Μάκης ή ο Νίκος ; Γιατί λοιπον να μη βγάλουν ενα σχετικά εύκολο χαρτζηλίκι (μη ξεχναμε οτι οι περισσότεροι τα ωγάζουν αρκετά δυσκολα περα) . Βάλτε και τη σκέψη << δηλαδή να πέινλάσω εγώ για να πάρει κάποιος βυσματούχος μορια και να φαει τη θέση του διππλανού του που μπορει να είναι και επιτυχων αλλα όχι διοριστέος ΑΣΕΠ;
   Ο αντίλογος της σκέψης μου είναι οτι τα παιδιά που κάνουμε ΠΔΣ εχουμε επενδύσει πολύ περισσότερο στην εκπαίδευση απο καποιον που πέρασε απλα ΑΣΕΠ.
   Να τονίσω οτι ολα αυτα τα λέω εχοντας πλήρη επίγνωση οτι όταν με το καλο διοριστώ ΠΔΣ δε θα κυνηγήσω μόνο και μόνο επειδή δεν ειμαι σίγουρος για το σωστό. Απλά κατηγορούνται αρκετα συχνα οι μόνιμοι επειδη κάποιοι απο εμας καιγόμαστε για μόρια.


Δηλαδή για να μη μπουν τα βύσματα............δεν πρέπει να μπει κανένας?
Δεν είχα σκεφτεί ότι οι διορισμένοι που κάνουν ΠΔΣ επιτελούν κοινωνικό έργο...............
Παίρνουν τις ώρες της ΠΔΣ,για να μην τις πάρουν τα βύσματα..................

Ευχαρστούμε πολύ............σας χρωστάμε πολλά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος pe03freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #408 στις: Ιούνιος 30, 2008, 07:26:16 μμ »
 Σε περίπτωση που σεν έγινα αρκετα σαφής : εννοουσα πως οι διορισμοι που γίνονται στα σχολεία είναι συγκεκριμένοι σε αριθμο καθε χρόνο και απλως μέσω της ΠΔΣ γίνεται διαφορετικο μοίρασμα και για να ακριβολογώ (χωρις να θελω να προσβαλω κανέναν γιατι και γω έτσι κάνω) δε μπορω να καταλάβω γιατι να διοριστεί κάποιος με μόρια απο βυσματικη ΠΔΣ ΑΝΤΙ για κάποιον με μόρια απο ΑΣΕΠ που είναι και αξιοκρατικό

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #409 στις: Ιούνιος 30, 2008, 07:31:13 μμ »
Καλά ναι............σε αυτό είμαι μαζί σου.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:02:00 »

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #410 στις: Ιούνιος 30, 2008, 08:06:28 μμ »
Kala diavasa kala sou eipan tha plhrosoun mono to 2o trimino tou 2007? Kala tosh fasaria gia merika eyro mas douleuoun? Einai dynaton na mhn plhrosoun olo to upoloipo tou 2007??? Den zhtame na mas plhrosoun ta fetina alla toulaxiston as plhrosoun olo to 6 mhno toy 2007 poy teleionei h sxolikh xronia 2006 - 2007.

Αποσυνδεδεμένος araxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #411 στις: Ιούλιος 01, 2008, 10:59:11 πμ »

   Ο αντίλογος της σκέψης μου είναι οτι τα παιδιά που κάνουμε ΠΔΣ εχουμε επενδύσει πολύ περισσότερο στην εκπαίδευση απο καποιον που πέρασε απλα ΑΣΕΠ.
   

Αν θεωρείς εσύ πως για να περάσεις στον ΑΣΕΠ είναι απλό πράγμα......τι να σου πώ!!!!

Η διαφορά είναι πως για να περάσει κάποιος στον ΑΣΕΠ πρέπει να ξεσκιστεί στο διάβασμα και να χαλάσει ένα σωρό λεφτά είτε σε φροντηστήρια είτε σε βιβλία, ενώ για να πάρει κάποιος ώρες στην πρόσθετη πρέπει να ξεσκιστεί στα βύσματα..!!!
Τι επένδυση είναι αυτή, δεν μπορώ να καταλάβω!!!  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2008, 11:01:12 πμ από SUPER »

Αποσυνδεδεμένος pe03freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #412 στις: Ιούλιος 01, 2008, 02:22:00 μμ »
 Έχοντας περασει και ΑΣΕΠ αλλα και ασχολληθεί με τη ΠΔΣ μπορω να σοω πω οτί πολυ περσσοτερο ταλαιπωρήθηκα με την ΠΔΣ που επρεπε 2 μερες να πηγαινω για 1 2ωρο 1 ωρα και κατι απο το σπίτι μου (πληρωνοντας και αττική οδό) χανοντας και πολύτιμες ώρες απο ιδιαίτερα και ολα αυτα για χρήματα που δεν έχω πάρει ουτε τα μιοσά. το κόστος μου το οικονομικό για την ΠΔΣ ξεπερνάει τα 4000 (μαζι με τα διαφυγόντα) ενω για ΑΣΕΠ εδωσα περίπου 300 σε σημειώσεις και βιβλία. Όσο για ταλαιπωρια το να κάθεσαι και να διαβάζεις δε συγκρίνεται με το να σε τρώνε οι δρόμοι και τα πηγαινε ελα στα γραφεια (γιατι μεσο δεν είχα απλα βαρέθηκαν να με βλεπουν).

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #413 στις: Ιούλιος 01, 2008, 08:08:18 μμ »
Να ρωτήσω και εγω το ιδιο αν εχει καποιος καλύτερη ενημέρωση?

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #414 στις: Ιούλιος 01, 2008, 08:38:14 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2897.360
διαβαστε στο σχετικο topic που ηδη υπαρχει.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #415 στις: Ιούλιος 01, 2008, 08:47:45 μμ »
Συγχωνεύθηκαν δύο παρόμοια θέματα.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Sambora

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #416 στις: Ιούλιος 02, 2008, 07:42:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος!
Ποτέ δεν περίμενα να έρθει η στιγμή που θα χρειαζόταν να δουλεύω για να δουλεύω!!?#
Αυτό συμβαίνει όταν κάνεις ΠΔΣ.
1. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ - τουλάχιστον όχι άμεσα -υπολόγισε 1 χρόνο μετά (και άμεσα εδώ που τα λέμε σιγά τα λεφτά)
2. ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟΥ Δ..... ΤΗ ΜΑΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ
3. ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ (πολλές φορές κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες χιονι, πάγο)
4. ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ
5. ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ - εννοείται καλοκαίρι δεν πληρώνεσαι
6. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ
Ολα αυτά τα παραβλέπουμε για τα μόρια που παίρνουμε, τα οποία μειώνονται διοτι ενώ το προγραμμα της ΠΔΣ πρέπει να ξεκινά Σεπτέμβρη και να τελειώνει Ιούνιο, τις περισσότερες φορές ξεκινά Οκτώβρη ή και Νοέμβρη και μπορεί να σταματά τέλη Μαϊου.
Φυσικά για να καλυφθούν τα έξοδα κατά τη διάρκεια της σχολικής περιόδου πρέπει να δουλεύεις όχι μόνο για τα προς το ζειν, αλλά και για τα έξοδα της "δουλειάς"![/color]

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #417 στις: Ιούλιος 02, 2008, 08:30:27 μμ »
Αυτό συμβαίνει όταν κάνεις ΠΔΣ.

2. ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟΥ Δ..... ΤΗ ΜΑΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ

6. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ


Από ότι φαίνεται, ακόμα και στους έχοντες μέσον υπάρχουν τα σχετικά μόρια (του μέσου) και αν δεν έχεις πάρα πολλά, πας πιο μακρυά.

Θα πρέπει βέβαια σε μια βελτίωση του συστήματος, να εκθοδεί ειδική "έξυπνη κάρτα" που θα περιέχει τα μόρια του μέσου και άλλες σχετικές πληροφορίες, επίσης θα εξασφαλίζει και την ισόβια αυτόματη αίτηση για τις σχετικές θέσεις προς αποφυγή ταλαιπωρίας των δικαιούχων της ανωτέρω κάρτας. (Οι άλλοι, ας πάνε να κάνουν αίτηση, έτσι κι αλλιώς , δεν θα τους πάρουν).

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2008, 08:32:02 μμ από Da_Kancho »
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Sambora

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #418 στις: Ιούλιος 03, 2008, 11:56:54 πμ »
Αυτό συμβαίνει όταν κάνεις ΠΔΣ.

2. ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟΥ Δ..... ΤΗ ΜΑΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ

6. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ

Από ότι φαίνεται, ακόμα και στους έχοντες μέσον υπάρχουν τα σχετικά μόρια (του μέσου) και αν δεν έχεις πάρα πολλά, πας πιο μακρυά.

Θα πρέπει βέβαια σε μια βελτίωση του συστήματος, να εκθοδεί ειδική "έξυπνη κάρτα" που θα περιέχει τα μόρια του μέσου και άλλες σχετικές πληροφορίες, επίσης θα εξασφαλίζει και την ισόβια αυτόματη αίτηση για τις σχετικές θέσεις προς αποφυγή ταλαιπωρίας των δικαιούχων της ανωτέρω κάρτας. (Οι άλλοι, ας πάνε να κάνουν αίτηση, έτσι κι αλλιώς , δεν θα τους πάρουν).

Από ότι φαίνεται, γράφω σε διαφορετικό τόνο από ότι έγινε αντιληπτό φίλε Da_Kancho- περισσότερο σαρκαστικό ύφος...
Για το 2 δεν έχω να πω κάτι άλλο.Προφανώς έχω μέσον.....!@#$>?Όσον αφορά στο 6 εννοώ την αβεβαιότητα της εργασίας, και ότι κάθε χρόνο θα είσαι εκεί από όπου ξεκίνησες, γιατί κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα δουλέψεις και τον επόμενο χρόνο

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #419 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:20:59 μμ »
Καλα το βασικο ειναι το αν εχει καποιος μεσον η οχι!! Δεν εχετε αντιληφθεί πως οσιαστικα προκειται για μια επετηρίδα ετσι δομημένη ωστε να σου δινει ψευτικες ελπιδες οτι καποια στιγμη θα διοριστεις!!? Αληθεια ποσο καιρο πρεπει να δουλευει καποιοσ ΠΔΣ για να συμπληρωσει το 30 μηνο του διορισμου? Μηπως 30 χρονια αφου καθε χρονο το πολυ που μπορει να παρει καποιος προϋπηρεσία ειναι 1 μήνα και κατι!! Αντε καπασ και ωρομησθιος αντε και πασ και αναπληρωτης ποσα περισσοτερο να ριξεις το μεσο ορο στα 10 χρονια ποσο πιο κατω να παει? Απο την αλλη παραπονιεστε ολοι για μεσο δεν εχετε καταλαβει οτι και εδο ισχυει οτι και στο στρατο (οποιος εχει μεσο καποιος αλλος εχει μεγαλυτερο απο αυτον)!!!! Οσο για τα λεφτα αλλο δραμμα και αυτο επιτρεπεται ανθρωποι που εχουμε φαει τα χρονια μας στα θρανια α μας συμπεριφερονται ετσι!! Και η πλακα ειναι οτι οποια κυβερνηση και να ηταν επανο τα ιδια θα κανει γιατι ειναι ενα ημιμετρο που χρηματοδοτουνταν καποια στιγμη απο την Ευρωπη τα λεφτα κοπηκαν και φυσικατωρα ψαχνουν να βρουν λεφτα!!! Ασς την σταματησουν επιτελους να τελειωνει αυτη η ιστορια λεσ και ερχονται τα παιδια στο σχολιο στην προσθετη να μαθουν και οχι να περασει η ωρα τουσ να ξεσκασουν!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.