*

Αποστολέας Θέμα: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου  (Αναγνώστηκε 11774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Μου ζήτησε ο διευθυντής του ενός σχολείου να του φτιάξω τυπικά ένα προγραμματισμό μαθημάτων για τις Νέες Τεχνολογίες. Έχει φτιάξει κανείς κάτι ανάλογο? Και αν ναι, μπορεί να το ανεβάσει στο forum?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 12:19:57 πμ »
Σοβαρά μιλάς; Όταν πρωτοδιάβασα το θέμα νόμιζα ότι πρόκειται για αστείο!! Είχα δοκιμάσει να φτιάξω κάτι αντίστοιχο τον πρώτο χρόνο που δούλευα ωρομίσθιος, αλλά εγκατέλειψα την προσπάθεια όταν έπρεπε να βολέψω τμήμα 20 παιδιών σε 2 υπολογιστές, ή όταν έπρεπε να κάνω μαζί μάθημα σε πρώτη και δευτέρα δημοτικού, που τα μισά παιδιά δεν ήξεραν ακόμα ανάγνωση, ή όταν (σε σχολείο ένταξης μεταναστών) υπάρχουν παιδιά 4ης και 5ης δημοτικού που δεν μιλούν καν ελληνικά. Τελικά έχω καταλήξει μετά από 2 χρόνια να προσαρμόζω αυτά που θέλω να δείξω στα παιδιά στις εκάστοτε καταστάσεις. Υπήρξαν τάξεις που έβγαλαν όλη τη χρονιά αναγκαστικά παίζοντας Peris και Katia και υπήρξαν και τάξεις που έμαθαν να φτιάχνουν site και να το ανεβάζουν στο Internet.

Μπορείς πάντως για το "τυπικό" της υπόθεσης να φτιάξεις καμιά 20αριά αντικείμενα όπως πχ.:
1. Εξοικίωση με τον υπολογιστή
2. Τα εξαρτήματα του ηλεκτρονικού υπολογιστή
3. Εισαγωγή στα Windows
4. Χειρισμός φακέλων
5. Διαχείριση αρχείων
6. Ζωγραφική στα Windows
7. Άλλες εφαρμογές στα Windows
8. Εισαγωγή στο MS Word
9. Επεξεργασία κειμένου στο MS Word
10. Μορφοποιήσεις
11. Αποθήκευση αρχείων
12. Εισαγωγή στις παρουσιάσεις (MS Powerpoint)
13. Internet

και πολλά άλλα ενδιάμεσα και να τα κατανείμεις στο χρόνο, ανάλογα με την τάξη στην οποία κάνεις. Πάντως στην πράξη η εφαρμογή ενός τέτοιου προγραμματισμού είναι πρακτικά αδύνατη σε όλες τις περιπτώσεις. Ειδικά όταν τα παιδιά έχουν μάθει από προηγούμενες χρονιές μόνο να παίζουν παιχνίδια και μάλιστα όχι μόνο παιδαγωγικά...

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 10:34:48 πμ »

Πάρε και τον δικό μου προγραμματισμό που είναι πολύ καλά δομημένος.....

Α' Τρίμηνο:  1 - Εισαγωγή στον κόσμο του ramkid
                  2 - Βασικότερες παράμετροι των ramkid 1 εως 7
                  3 - Πρακτική εξάσκηση στα ramkid 1 εως 7
                  4 - Επανάληψη της ύλης των ramkid 1 εως 7
                  5 - Εισαγωγή στα ramkid 8 εως 15 (αυτό αν θέλεις μπορείς να το αφήσεις για μετά τις γιορτές.)

Β' Τρίμηνο:  1 - Βασικότερες παράμετροι των ramkid 8 εως 15
                  3 - Πρακτική εξάσκηση στα ramkid 8 εως 15
                  4 - Επανάληψη της ύλης των ramkid 8 εως 15
                  5 - Εισαγωγή στο πακέτο Ramkid School 1-2-3

To Γ΄ Τρίμηνο θα το ανεβάσω αργότερα......

Συμβουλή: Γενικά να καθοδηγήσεις τα παιδιά να ρίξουν μεγαλύτερο βάρος στις ενότητες που περιέχουν τον Πέρρη και όχι την Κάτια.....

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 10:38:26 πμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 11:32:08 πμ »
Αχαχαχαχα! Μωρέ στην ουσία αυτός είναι και ο δικός μου προγραμματισμός! Μου αρέσει που γράφεις για τα ramkid 8 έως 15, ότι μπορώ να τα αφήσω μετά τις γιορτές :D Έχω φτιάξει και τη σελίδα www.miniplay.gr και έχουν ξετρελαθεί παίζοντας scooby doo! Μπαίνουν σε διαδικασία να σκέφτονται ιδέες για επίλυση γρίφων.

Anyway, κάτι έχω φτιάξει... πήρα και κάποιες ιδέες από τον gpapage, με τον οποίο συμφωνώ ότι στην ουσία προσαρμόζεις τα μαθήματα ανάλογα με τον αριθμό παιδιών, τάξεων και την υποδομή (έχω κι εγώ 20 παιδιά με δύο υπολογιστές σε κάποιο σχολείο!).

Υ.Γ. Μόλις ολοκληρώσω τον... τυπικό προγραμματισμό, θα τον ανεβάσω στο forum, μήπως του ζητηθεί κανενός να δώσει κάτι ανάλογο.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 06:54:43 μμ »
Μη ξεχάσεις να συμπεριλάβεις τα εξής:
- mame
- www.miniclip.com  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 12:53:36 μμ »
Αυτό που κάνει θραύση είναι το http://www.friv.com ! Συνήθως αυτό ζητάνε!

Αποσυνδεδεμένος giwta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 10:20:53 μμ »
kalispera..poio einai to paixnidi scooby doo..mou to zhtane kai emena.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 10:51:20 μμ »
ρε παιδια να ρωτησω κατι?τους αφηνετε και παιζουν ολα αυτα που αναφερατε πιο πανω?γιατι εγω μονο στο ενα τους αφηνω που ετσι κι αλλιως παιζανε πριν πω.στα αλλα δεν τους αφηνω internet.

Αποσυνδεδεμένος vidi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 01:52:21 πμ »
Αν κατάλαβα καλά είστε ωρομίσθιοι σε ολοήμερο δημοτικό και διδάσκετε πληροφορική, ή όχι; Έχετε χρησιμοποιήσει καθόλου το υλικό που στάλθηκε στα σχολεία από το ΠΙ ή αυτό που υπάρχει στο net πάλι στο site του ΠΙ και αυνοδεύει τα νέα βιβλία; Είμαι δασκάλα και έχω μια Α΄ τάξη την οποία έλεγα να αρχίσω να  εξοικειώνω με το εργαστήρι πληροφορικής που έχει το σχολείο μας (10 Η/Υ) μετά τις γιορτές και θα ήθελα την άποψή σας για το υλικό που ανέφερα και από παιδαγωγικής απόψεως και από άποψεως ανταπόκρισης των παιδιών σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 02:23:47 πμ »
Αν κατάλαβα καλά είστε ωρομίσθιοι σε ολοήμερο δημοτικό και διδάσκετε πληροφορική, ή όχι; Έχετε χρησιμοποιήσει καθόλου το υλικό που στάλθηκε στα σχολεία από το ΠΙ ή αυτό που υπάρχει στο net πάλι στο site του ΠΙ και αυνοδεύει τα νέα βιβλία; Είμαι δασκάλα και έχω μια Α΄ τάξη την οποία έλεγα να αρχίσω να  εξοικειώνω με το εργαστήρι πληροφορικής που έχει το σχολείο μας (10 Η/Υ) μετά τις γιορτές και θα ήθελα την άποψή σας για το υλικό που ανέφερα και από παιδαγωγικής απόψεως και από άποψεως ανταπόκρισης των παιδιών σε αυτό.

Καλά κατάλαβες, είναι ωρομίσθιοι Πληροφορικοί σε ολοήμερα και οι πιο πολλοί τουλάχιστον κοιτάνε να κάνουν τις ώρες τους και να την κοπανήσουν να πάνε στις άλλες δουλειές τους. Το υλκό λογικά πρέπει να έχει εγκατασταθεί τουλάχιστον σε έναν υπολογιστή για να γίνει το τεστάρισμα σωστού ανοίγματος-κλεισίματος. Μην περιμένεις όμως από τον Πληροφορικό να σε πει αν πρέπει να το διδάξεις ή όχι. Εσύ θα πρέπει να το ψάξεις και αν έχεις κάποιο πρόβλημα να ζητήσεις τη βοήθεια του Πληροφορικού στο σχολείο σου.

Για να στο κάνω πιο λιανά, εγώ είμαι σε Γυμνάσιο. Ήρθαν διάφορα λογισμικά για τις ειδικότητες. Ενημερώθηκαν οι συνάδελφοι, έκανα την εγκατάσταση αλλά δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα τους προτρέψει να τα χρησιμοποιήσουν ή όχι. Αυτοί θα πρέπει να κάνουν την αξιολόγηση και να ζητήσουν την βοήθεια μου σε κάποιο διαδικαστικό θέμα του εργαστηρίου.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος vidi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 03:53:08 πμ »
Αγαπητέ geok salonica ευχαριστώ για την απάντηση.
Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω να μου πουν αν θα το διδάξω ή όχι, απλώς ζήτησα μια γνώμη κάπως πιο εξειδικευμένη, εφόσον έρχονται σε επαφή με παιδιά του δημοτικού και είναι του χώρου. Όσο για το άλλο σχόλιό σου που υπαινίσσεται ότι αντιμετωπίζουν τις ώρες του ολοήμερου ως πάρεργο, αν ισχύει, είναι άλλο ένα σύμπτωμα της παθογένειας της εκπαίδευσης που προσφέρουμε στα παιδιά και θα πρέπει να μας προβληματίσει σοβαρά. Άλλωστε η ερώτησή μου είχε και το στόχο να τους προβληματίσει προς την κατεύθυνση: αντί να βάζουν τα παιδιά να παίζουν στο net μήπως θα ήταν πιο δημιουργικό να ασχοληθούν με αυτά τα παιδαγωγικά λογισμικά που ίσως κάτι παραπάνω ωφελήσουν τους μαθητές και τους δείξουν ότι ο Η/Υ μπορεί να γίνει και εργαλείο εκτός από παιχνιδομηχανή;

batman

  • Επισκέπτης
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 08:22:18 πμ »
Καλά κατάλαβες, είναι ωρομίσθιοι Πληροφορικοί σε ολοήμερα και οι πιο πολλοί τουλάχιστον κοιτάνε να κάνουν τις ώρες τους και να την κοπανήσουν να πάνε στις άλλες δουλειές τους.
Αυτοί οι άνθρωποι δεν κάνουν τότε για την εκπαιδευση, ας βρουν καμιά άλλη δουλειά που να μπορούν να την "κοπανάνε". Γιατί συνωστίζονται τόσοι πολλοί στα δημοτικά? Από τη μια βρίζουμε την ωρομισθία και από την άλλη όλοι πάμε να γίνουμε ωρομίσθιοι και να την κοπανάμε? Μπράβο σας συνάδελφοι της πληροφορικής, ωραίο ήθος διδάσκεται στα παιδιά, και στους άλλους συναδέλφους για τον κλάδο μας.Για αυτό μας έχουν όλοι στην ξέφτιλα, γιατί υπάρχουν πολλοί τέτοιοι συνάδελφοι.

Παράθεση
Το υλκό λογικά πρέπει να έχει εγκατασταθεί τουλάχιστον σε έναν υπολογιστή για να γίνει το τεστάρισμα σωστού ανοίγματος-κλεισίματος.
Τεστάρισμα σωστού ανοίγματος-κλεισίματος????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλά ρε παιδιά ε αυτό δεν πρέπει να θέλει και τίποτα τρομερές γνώσεις, δεν ανοιγείς και κλείνεις κανέναν πυρηνικό αντιδραστήρα. Ένα διπλό κλικ να μπορείς να κάνεις αρκεί....

Παράθεση
Για να στο κάνω πιο λιανά, εγώ είμαι σε Γυμνάσιο. Ήρθαν διάφορα λογισμικά για τις ειδικότητες. Ενημερώθηκαν οι συνάδελφοι, έκανα την εγκατάσταση αλλά δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα τους προτρέψει να τα χρησιμοποιήσουν ή όχι.
Είναι αυτά λόγια επιστήμονα και δασκάλου? Δεν θα τους προτρέψεις να τα χρησιμοποιήσουν? Γιατί? μήπως για να μην σου κάνουν ερωτήσεις και να είσαι όλη μέρα αραχτός? Εσένα ο ρόλος σου στο σχολείο ποιος ακριβώς είναι? ή μάλλον άσε καλύτερα , μη μου πεις τώρα κατάλαβα, είσαι σε γυμνάσιο , οπότε είσαι μόνιμος ε? διορίστηκες , βολεύτηκες και τωρα άραξες και είπες "Ρε άσε τους ωρομίσθιους να τρέχουν, εμείς αράξαμε"

Η κοπέλα μπήκε στο φορουμ και έκανε μια απλή ερώτηση αν ξέρεις κανείς κάτι για τα λογισμικά. Εσύ σχεδόν την ειρωνεύτηκες και εν ολίγοις της είπες να ρωτάει τον πληροφορικό μόνο για συγκεκριμένα πράγματα και όχι να ζητάει γενικές κατευθύνσεις. Γιατί να μην ρωτήσει γενικότερα ? Μην το διακόψει από το σερφάρισμα στο internet?

batman

  • Επισκέπτης
Απ: Προγραμματισμός για το μάθημα 'Νέες Τεχνολογίες' του Ολοημέρου
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 01:13:00 μμ »

  Η πρόταση της Ελληνικής Ένωση για την αξιοποίηση των ΤΠΕ-Ε για την πληροφορική στα δημοτικά, για δείτε τι λένε
το έγγραφο είναι εδώ www.e-diktyo-eu

Β.5. Στα Ολοήμερα Δημοτικά, σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ, για την εξοικείωση των μαθητών στις ΤΠΕ μπορούν να διδάσκουν ΜΟΝΟ πτυχιούχοι Πληροφορικής (ΠΕ19-ΠΕ20).
Η εμπειρία μας από τη λειτουργία αυτών των σχολείων μας οδηγεί στο να υποστηρίζουμε σθεναρά μια εναλλακτική πρόταση για το «ποιοι» μπορούν, ιεραρχικά, να διδάσκουν τις ΤΠΕ:
i) Δάσκαλοι διορισμένοι με
Διδακτορικό ή Μaster στις ΤΠΕ-Ε ή επιμορφωτές επιπέδων Β΄και Α΄ ή πιστοποιημένοι Β΄ επιπέδου
ii) Πτυχιούχοι Παιδαγωγικών Τμημάτων με
Διδακτορικό ή Master στις ΤΠΕ-Ε
iii) Πτυχιούχοι Πληροφορικής (ΠΕ19-ΠΕ20)
Προτείνουμε στο ΥΠΕΠΘ να υιοθετήσει τη λογική της παραπάνω «λίστας» μια και στηρίζεται αποκλειστικά και μόνο σε παιδαγωγικά κριτήρια, βασίζεται στην εμπειρία μας από την καθημερινή λειτουργία των  Ολοήμερων Δημοτικών σχολείων της χώρας και είναι σύμφωνη με το πνεύμα του Προγράμματος Σπουδών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.