*

Ψηφοφορία

Κάνετε σεμινάρια ειδικής αγωγής 400 ωρών και μέχρι το Ιούνιο του 2009 θα τα έχετε ολοκληρώσει. Τι ειδικότητα είστε;

ΠΕΟ1
0 (0%)
ΠΕ02
12 (34.3%)
ΠΕ03
3 (8.6%)
ΠΕ04
1 (2.9%)
ΠΕ05
0 (0%)
ΠΕ06
0 (0%)
ΠΕ07
0 (0%)
ΠΕ08
0 (0%)
ΠΕ09
1 (2.9%)
ΠΕ10
0 (0%)
ΠΕ11
0 (0%)
ΠΕ12
0 (0%)
ΠΕ13
0 (0%)
ΠΕ14
2 (5.7%)
ΠΕ15
0 (0%)
ΠΕ16
1 (2.9%)
ΠΕ17
1 (2.9%)
ΠΕ18
1 (2.9%)
ΠΕ19
4 (11.4%)
ΠΕ20
1 (2.9%)
ΠΕ60
6 (17.1%)
ΠΕ70
2 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 34

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 96731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 12:19:38 μμ »
ναι, λόγω αυτού.
να υποθέσω ότι εσύ θέλεις να το χρησιμοποιήσεις στις μεταθέσεις;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος maria12378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 04:06:31 μμ »
Ναι, ξεκινησα με αυτη τη λογική, να έχω δηλαδή πιθανότητες στη μετάθεση-οχι αυτή που έρχεται εννοείται, αυτό το ήξερα-

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 26, 2013, 02:12:47 πμ »
γνωρίζετε αν κάποιο πανεπιστήμιο διοργανώνει σεμινάρια ειδικής αγωγής εξ ' αποστάσεως ή μέσω υπολογιστή;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 26, 2013, 03:13:52 μμ »
Το Πανεπιστήμιο του Βόλου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 26, 2013, 05:05:31 μμ »
γνωρίζετε αν κάποιο πανεπιστήμιο διοργανώνει σεμινάρια ειδικής αγωγής εξ ' αποστάσεως ή μέσω υπολογιστή;
Αν ενδιαφέρεσαι να μπεις στους πίνακες της ειδικής αγωγής θέλει πλέον μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 27, 2013, 12:15:44 πμ »
γνωρίζετε αν κάποιο πανεπιστήμιο διοργανώνει σεμινάρια ειδικής αγωγής εξ ' αποστάσεως ή μέσω υπολογιστή;

Δες κι εδώ:
http://logotherapy-lab.jimdo.com/
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 07:07:45 μμ »
Μήπως έχει παρακολουθήσει κάποιος ή πρόκειται να παρακολουθήσει αυτό το σεμινάριο?

http://semead.sed.uth.gr/

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 07:43:08 μμ »
Καλησπέρα avrile,

παρακολούθησα το σεμινάριο αυτό τη χρονιά που μας τέλειωσε (2012-13).

Τα συναισθήματά μου είναι ανάμεικτα. Σαφώς για κάποιον που δεν είχε επαφή με τον χώρο της ειδικής αγωγής προηγουμένως είναι μια καλή εισαγωγή, αλλά μόνον αυτό. Πιάνουν πολλά θέματα: μαθησιακές δυσκολίες, αυτισμό, δεπ-υ, κώφωση, τύφλωση, άγχος, κατάθλιψη κ.α. Το κακό είναι ότι τα μαθήματα γίνονται μία φορά το μήνα για ένα Σαββατοκυριακο. Τα υπόλοιπα Σαββατοκύριακα του μήνα θα λαμβάνεις σημειώσεις στην διαδυκτιακή πλατφόρμα. Αυτό είναι πολύ σημαντικο να το γνωρίζεις γιατί δεν το αναφέρουν ξεκάθαρα. Πολλοί από εμάς νόμιζαν ότι τα μαθήματα (αυτές οι 470 ώρες) θα είναι δια ζώσης, αλλά τελικά δεν ήταν. Άρα, πώς υπολογίζουν αυτές τις 470 ώρες, ο θεός και η ψυχή τους. Τα μαθήματα δια ζώσης ήταν εξαιρετικά, αλλά τί να το κάνεις, το κάθε ένα έπιανε και από μια θεματική η οποία από μόνη της ειναι τεράστια. Τί να προλάβεις να πεις για τις μαθησιακές δυσκολίες, τί για τον αυτισμό; Καλά, κώφωση και τύφλωση δεν το συζητώ..

Στο τέλος η πρακτική άσκηση ήταν πολύ φτωχή σε επιλογές. Ουσιαστικά μπορούσαμε να κάνουμε πρακτική σε έναν φορέα με άτομα με νοητική υστέρηση. Εγώ που ήθελα Μαθησιακές Δυσκολίες ή Δεπ-Υ αναγκάστηκα και το έκανα μέσω ίντερνετ με περιστατικά που μου έστελναν και έπρεπε να κάνω διάγνωση και πρόγραμμα αποκατάστασης.

Θεωρώ πως τα χρήματα είναι εξωφρενικα για αυτό που προσφέρουν τελικά. Θεωρώ και πως το αντίστοιχο σεμινάριο του Πανεπιστημίου της Αθήνας θα είναι παρόμοιο (κάποιοι είχαν πει πως είναι πολύ ανοργάνωτο) αλλά τουλάχιστον νομίζω πως είναι δια ζώσης όλα τα μαθήματα.

Αν ενδιαφέρεσαι για τις μαθησιακές δυσκολίες και ειδικά για τη δυσλεξία θα σου πρότεινα το ΔΙΚΕΨΥ. Ένα πρόγραμμα 100 ωρών στα ίδια λεφτά, αλλά τα μαθήματα είναι δια ζώσης και εξειδικεύονται μονο στις ΜΔ. Επίσης σου παρέχουν υλικό που μπορεις να χρησιμοποιήσεις στα παιδιά. Σκόπευα να το κάνω φέτος. Τελικά δε θα το κάνω γιατί σκέφτομαι να φύγω γισ μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και δε θέλω να ξοδέψω τόσα χρήματα αυτή τη στιγμή.

Νομίζω πως ουσιαστικές γνώσεις επί του θέματος θα τις πάρεις μέσω ενός μεταπτυχιακού και κυρίως αν καταφέρεις να δουλέψεις (είτε με πρακτική, είτε με εθελοντισμό) σε κάποιο κέντρο ειδικης αγωγής. Γιατί καλές είναι οι θεωρίες, πολύ καλές, αλλά είναι πολύ σημαντικό να βλέπεις και πώς τσουλάει στην πράξη..

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:27:16 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Για να πω την αλήθεια με βάζεις σε προβληματισμό. Εκκλίνα προς αυτό το σεμινάριο γιατί γίνεται από το τμήμα Ειδικής Αγωγής του Παν/μίου της Θεσσαλίας οπότε μου φάνηκε αξιόλογο.
Έχεις δίκιο όταν λες ότι είναι αδύνατον να καλυφθούν ενότητες όπως η δυσλεξία, δεπυ, κτλ μέσα σε ένα σαβ/κο. Αν και νομίζω ότι η εκπαίδευσης μας πρέπει να είναι διαρκής, είτε σε προσωπικό επίπεδό,ο είτε σε κάτι πιο οργανωμένο( μεταπτυχιακό, σεμινάρια κτλ).
Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό αλλά δεν μπορώ να το σηκώσω οικονομικά.
Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει και η πιστοποίηση, γιατί ναι μεν έχω αναλάβει παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες σε ιδιαίτερα αλλά δεν έχω κάποιο χαρτί να αποδείξω ότι μπορώ να χειριστώ τέτοια περιστατικά.
Θα ψάξω και αυτό του δικεψυ.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 03:57:47 μμ »
Σε καταλαβαίνω. Και εγώ γι'αυτό το λόγο αποφάσισα για το Βόλο. Δεν άκουγα τα καλύτερα για την Αθήνα, οπότε σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα το σεμινάριο από το τμήμα Ειδικής Αγωγής του Βόλου. Δε μπορούσα έτσι και αλλιώς να παρακολουθήσω το Μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στην Αθήνα γιατί έχει υποχρεωτικές μεσημεριανές παρακολουθήσεις σε καθημερινές μέρες όπου εκείνη την ώρα έχω τα ιδιαίτερα. Παρότι θα το ήθελα πολύ, ένα τέτοιο μεταπτυχιακό είναι απαγορευτικό για μένα, οπότε αναγκαστικά η λύση θα ήταν ένα εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακό όπου θα μου επέτρεπε να δουλεύω..αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα έπαιρνα τις γνώσεις που θα ήθελα από ένα εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή..

Συμφωνώ απόλυτα ότι η εξέλιξη μας πρέπει να είναι διαρκής, αλλά εγώ μετά το σεμινάριο του Βόλου συνηδητοποίησα πως πέρα από την εξέλιξη, χρειάζονται πρώτα γερές βάσεις σε έναν τόσο ευαίσθητο τομέα. Σε αυτά τα σεμινάρια παίρνεις κάποιες γνώσεις αλλά δεν επαρκούν για κανενα λόγο για να κάνεις αποκατάσταση. Το ΔΙΚΕΨΥ νομίζω επειδή εξειδικεύεται στις μαθησιακές δυσκολίες και παρέχει αρκετό υλικό θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλύτερο. Άλλωστε, από ότι καταλαβαίνω την ειδική αγωγή τη χρειάζεσαι για τα ιδιαίτερα μαθήματά σου. Εκεί φαντάζομαι θες να έχεις γνώση στις μαθησιακές δυσκολίες ή τη δεπ-υ που είναι συχνά σε μαθητές. Δε νομίζω ότι θα επιδιώξεις να αναλάβεις κάποιο πιο βαρύ περιστατικό (νοητικης υστέρισης, αυτισμού, κώφωσης, τύφλωσης κτλ) τα οποία χρειάζονται πολύ εξειδικευμένο χειρισμό και συγκεριμένες γνώσεις: από νοητική γλώσσα και γραφή braille μέχρι μέθοδο aba, teach κτλ

Οπότε αν υπολογίσεις όλα αυτά μαζί, νομίζω ότι αυτό που ψάχνεις, είναι κάτι πάνω στις μαθησιακές δυσκολίες (όπως εγώ) και νομίζω ότι το Δικεψυ θα στο δώσει πολύ καλύτερα και ολοκληρωμένα. Θα κάνεις 100 ώρες μάθημα δια ζώσης σε αυτό το συγκεκριμένο τομέα, όχι μόνο 10-15 ώρες ενός Σαββατοκύριακου..Θα εξειδικευτείς σε αυτό που έχεις ανάγκη και δε θα πάρεις μια γενική γεύση-λίγο απ'ολα-χωρίς όμως να έχεις κατατοπιστεί στο πώς να δουλέψεις τελικά με το παιδί..

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:52:19 πμ »
Καλημέρα παιδιά! Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για τέτοιου είδους σεμινάρια, υπάρχει κάποια σελίδα η οποία να ενημερώνει για τη διεξαγωγή τους?

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 01:27:37 μμ »
Το ΔΙΚΕΨΥ είναι δημόσιος φορέας;

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 03:38:11 μμ »
Όχι, δεν είναι δημόσιος φορέας, είναι ιδιωτικό κέντρο.

Αποσυνδεδεμένος haris1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 17, 2014, 06:00:21 μμ »
Τελικά αν κάποιος παρακολουθήσει εφέτος Ετήσιο Σεμινάριο στην Ειδική Αγωγή, θα εντάσσεται το επόμενο έτος στους πίνακες ειδικής αγωγής ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.