*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 190468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 11:47:41 μμ »
  Μέχρι πέρισυ έπαιρναν πολλά μόρια όσοι είχαν σύζυγο που δήλωνε μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Τώρα, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι θα ισχύσει από 'δω και πέρα, μιας και απ' .οτι καταλαβαίνω, θα αλλάξει αρκετά το νομικό πλαίσιο, προκειμένου να εξοικονομηθούν και χρήματα. Αυτό για την πρεσβεία δεν το είχα ακούσει, μακάρι να γίνεται... Η αλήθεια είναι ότι μ 'ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, γιατί κι ο σύντροφός μου ψάχνει δουλειά στο εξωτερικό και έχει ήδη μια πολύ καλή πρόταση. Σίγουρα πάντως για κάποιες χώρες οι αποσπάσεις είναι πιο εύκολες, γιατί δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, αλλά το τι θα ισχύσει στο μέλλον, κανείς δεν το ξέρει, ούτε καν οι Έλληνες του εξωτερικού δεν ξέρουν τι να προσμένουν από το ελληνικό κράτος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:34:06 »

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 12:04:41 πμ »
Απ΄ότι γράφει πάντως στην σελίδα του isocrates οι εξετάσεις για τις αποσπάσεις αναβλήθηκαν μέχρι νεωτέρας και δε νομίζω ότι θα γίνουν και καινούργιες αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος dimkara1975

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 11:28:59 πμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Γνωρίζω ότι οι αποσπάσεις στα σχολεία του εξωτερικού δίνονται πλέον με το σταγονόμετρο (αν δίνονται). Αν ο σύζυγός μου (στρατιωτικός) πάρει μετάθεση εξωτερικό, ποια η πιθανότητα να καταφέρω να τον ακολουθήσω, είτε ως εκπαιδευτικός σε ελληνικό σχολείο του εξωτερικού, είτε ως διοικητικός υπάλληλος (π.χ. πρεσβεία). Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; Γνωρίζετε τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση;



καλημερα. εγω ειμαι στρατιωτικος και η γυνακα μου καθηγητρια. το 2008 πηρα μεταθεση στην κυπρο και η γυναικα μου διοριστικε το αυγουστο του 2009. πηρε αποσπαση αμεσως στην κυπρο επειδη υπαρχει συμβαση ελλαδας-κυπρου για τις γυναικες των στρατιωτικων που ειναι στο δημοσιο να αποσπονται και αυτες στην κυπρο. για τις υπολοιπες χωρες που παιρνουμε εμεις οι στρατιωτικοι μεταθεσεις δεν γνωριζω τι ισχυει.

Αποσυνδεδεμένος VASILIKI82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:11:38 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΝΑΤΟ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ Ν Α ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ? ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:34:06 »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:36:01 μμ »
Μπορείς να αποσπαστείς (εκτός αν είσαι νεοδιόριστη που ίσως δε θα μπορείς). Για πληροφορίες καλύτερα να επικοινωνήσεις με το Υπουργείο. Συγκεκριμένα ασχολείται το τμήμα Β του ΔΙ.Π.Ο.Δ.Ε. τηλ: 210 344 2301, 2025, 3093, 2560, 2302, 2576, 2290, 3836, 2071, 2292, 2294, 2937, 2295, 2746, 2297, 2296, 2298, 3154.

Αποσυνδεδεμένος popie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 11:39:35 πμ »
Συνάδελφοι, έχει κανένας ενημέρωση για το αν θα γίνουν φέτος αιτήσεις για αποσπάσεις στο εξωτερικό; Πέρσι δεν πήραν, θα κάνουν άραγε το ίδιο και φέτος;;; 

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 05:51:42 μμ »
Ποια είναι συνήθως η περίοδος που κάνουμε αίτηση για απόσπαση στο εξωτερικό??

Αποσυνδεδεμένος popie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 06:11:41 μμ »
Συνήθως μέχρι τέλη Νοέμβρη. Πέρσι νομίζω η προθεσμία έληγε αρχές Δεκεμβρη, αλλά ήταν εξαίρεση.

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 06:06:15 μμ »
Εγώ ήμουν σε Λύκειο της Γερμανίας(τώρα επιστρέφω Ελλάδα)... ισχύουν ότι ακριβώς και στην Ελλάδα (γυμνάσια -λύκεια)..τα ίδια ωράρια,βιβλία,ύλη πανελλαδικών..

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει πως ήταν το επίπεδο των παιδιών.....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:12:10 μμ »
Έχω έναν φίλο μου που ζει μόνιμα και δουλεύει Λονδίνο. Ζει σε μια περιοχή 1 ώρα με το μετρό από το κέντρο του Λονδίνου, και δίνει ενοίκιο 2000€ για ένα δυάρι. Το μετρό στο Λονδίνο κοστίζει 5€ η διαδρομή! Βάλε τώρα τις καθημερινές μετακινήσεις, έξοδα διατροφής, πάγιοι λογαριασμοί, προσωπικά έξοδα κλπ μου λέει ότι θελει 4000€ το μήνα για να κάνεις μια μέτρια ζωή.

Αναρωτιέμαι, κάποιος εκπαιδευτικός που θα πάρει απόσπαση στην Αγγλία, βγαίνει οικονομικά; Ας πει κάποιος που να έχει εμπειρία από Αγγλία
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:13:41 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:30:32 μμ »
Έχω έναν φίλο μου που ζει μόνιμα και δουλεύει Λονδίνο. Ζει σε μια περιοχή 1 ώρα με το μετρό από το κέντρο του Λονδίνου, και δίνει ενοίκιο 2000€ για ένα δυάρι. Το μετρό στο Λονδίνο κοστίζει 5€ η διαδρομή! Βάλε τώρα τις καθημερινές μετακινήσεις, έξοδα διατροφής, πάγιοι λογαριασμοί, προσωπικά έξοδα κλπ μου λέει ότι θελει 4000€ το μήνα για να κάνεις μια μέτρια ζωή.

Αναρωτιέμαι, κάποιος εκπαιδευτικός που θα πάρει απόσπαση στην Αγγλία, βγαίνει οικονομικά; Ας πει κάποιος που να έχει εμπειρία από Αγγλία
Βγαίνει οικονομικά με το επιμίσθιο και με μισθό από Ελλάδα που αν θυμάμαι καλά είναι συνολικά γύρω στα 2500. 4000Ε είναι υπερβολικό, δεν χρειάζονται τόσο πολλά. Εξάλλου Λονδίνο δεν χρειάζεται και είναι αφόρητο οικονομικά να μένει κανείς μόνος του. Οι περισσότεροι συγκατοικούν. Όσο για το μετρό η διαδρομή κοστίζει πολύ λιγότερο με κάρτα διαδρομών.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 10:08:29 μμ »
Εξάλλου Λονδίνο δεν χρειάζεται και είναι αφόρητο οικονομικά να μένει κανείς μόνος του. Οι περισσότεροι συγκατοικούν.
όχι όμως αν είσαι παντρεμένος.

Απότι κατάλαβα η απόσπαση στο εξωτερικό λέει αν είσαι μόνος σου και θες να ζήσεις μια περιπέτεια στη ζωή σου συγκατοικώντας μαζί με άλλα 5-6 άτομα για να βγαίνεις στα έξοδα.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 10:57:39 μμ »
αν θέλεις να αποταμιεύσεις χρήματα είναι λίγο δύσκολο
σίγουρα θα χρειαστεί να πειράξεις και τον ελληνικό μισθό
εξαρτάται πάντα και τι σοι ζωή θέλεις να κάνεις
η αδερφή μου πχ που έμενε μόνη της,έδινε 900 λίρες στο σπίτι σύνολο
ο αγγλικός μισθός(που κι αυτός ελληνικός είναι,το δικό μας υπουργείο πληρώνει),ήταν 1400 λίρες

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:27:43 μμ »
Βρίσκομαι στο Λονδίνο, όχι αποσπασμένη, άρα δεν παίρνω το επιμίσθιο. Είμαι με τον Ελληνικό μισθό. Τα φέρνω βόλτα ίσα ίσα και για να έχω επιπλέον χρήματα και άνεση εργάζομαι σε part-time δουλειά.
Θεωρώ ότι με καλή διαχείρηση χρημάτων, με συγκατοίκηση και με λίγο ψάξιμο (προσφορές, φτηνά μαγαζιά κλπ) μπορείς να τα βγάλεις πέρα με 1500 ευρώ το μήνα. Αν κάποιος τώρα θέλει να μένει μόνος, να κυκλοφορεί μόνο με το μετρό και χωρίς κάρτα απεριρίστων διαδρομών, να βγαίνει κάθε μέρα έξω, να δει όλες τις παραστάσεις που υπάρχουν.....δεν φτάνουν ούτε 3 ούτε 4 χιλιάρικα το μήνα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159513
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 234
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.