*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 188989 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #266 στις: Μάιος 08, 2013, 01:23:38 πμ »
Τα ιεκ/τει/αει/νελε δεν μετράνε για μείωση ωραρίου, μετράνε όμως για διδακτική. Αντιθετα οι άδειες και οι παντός είδους αποσπασεις σε  φορείς, βουλευτές κτλ όπου αλλάζει το αντικειμενο ενασχόλησης δεν μετράνε ως διδακτική (βλ. σχετικά την με αρ. 2486/2004 γνωμοδότηση του Νομικου Συμβούλου του ΥΠΕΠΘ)
άρα, ο χρόνος απόσπασης στα ΑΕΙ-ΤΕΙ, δεν θα έπρεπε να μετράει για μείωση ωραρίου;επίσης, όταν ένας καθηγητής παίρνει ότι νόμιμη άδεια υπάρχει (για συνέδρια, όλες όσες μπορεί να πάρει για λόγους υγείας, τις 10 μέρες για διάφορους λόγους και ότι άλλο μπορεί να υπάρχει), ώστε τελικά μέσα σε ένα έτος να μπει 1-2 μήνες για μάθημα (μπορεί και λιγότερο), ο χρόνος αυτός δεν μετράει για μείωση ωραρίου και διδακτική προϋπηρεσία;

αυτό το διδακτική υπηρεσία και μείωση ωραρίου ( οπως και το μορια μετάθεσης και υπολογισμός ΜΚ) ειναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Πχ ο ΚΕΠΛΗΝΕΤ "γράφει" διδακτική υπηρεσία (!!!!!!!!!!!!!!!!) αλλά ο ....Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων όχι !!!!!!!!!!!!!!!! ( θυμίζω τις γνωστές "φωτογραφικές διατάξεις" έτσι για να συνενοούμαστε ). Απο εκει και πέρα ας προσπαθήσουμε λίγο να τα ξεκαθαρίσουμε :
μείωση ωραρίου γράφει ότι έχει υπηρετηθεί σε σχολεια α/θμιας και β/θμιας ( άρα τει/αει/ιεκ δεν μετράνε).
διδακτική γράφει ό,τι έχει προσφερθεί σε σχολειο και έχει να κάνει με διδακτικό έργο ( άρα πχ απόσπαση σε ΔΔΕ δεν γράφει διδακτική όπως δεν γράφει και η μερική ή ολική διάθεση σε ΔΔΕ σύμφωνα με το εγγραφο που παρέθεσα νωρίτερα ).

οι άδειες δεν μετράνε για διδακτική αλλά μετράνε για μείωση ωραρίου ( εκτός και αν πρόκειται για άνευ αποδοχών και εκπαιδευτικές που δεν μετράνε ούτε για το ένα ούτε για το άλλο )...
κοινώς....αλαλούμ!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #267 στις: Μάιος 08, 2013, 01:38:04 πμ »

[/quote]

αυτό το διδακτική υπηρεσία και μείωση ωραρίου ( οπως και το μορια μετάθεσης και υπολογισμός ΜΚ) ειναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Πχ ο ΚΕΠΛΗΝΕΤ "γράφει" διδακτική υπηρεσία (!!!!!!!!!!!!!!!!) αλλά ο ....Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων όχι !!!!!!!!!!!!!!!! ( θυμίζω τις γνωστές "φωτογραφικές διατάξεις" έτσι για να συνενοούμαστε ). Απο εκει και πέρα ας προσπαθήσουμε λίγο να τα ξεκαθαρίσουμε :
μείωση ωραρίου γράφει ότι έχει υπηρετηθεί σε σχολεια α/θμιας και β/θμιας ( άρα τει/αει/ιεκ δεν μετράνε).
διδακτική γράφει ό,τι έχει προσφερθεί σε σχολειο και έχει να κάνει με διδακτικό έργο ( άρα πχ απόσπαση σε ΔΔΕ δεν γράφει διδακτική όπως δεν γράφει και η μερική ή ολική διάθεση σε ΔΔΕ σύμφωνα με το εγγραφο που παρέθεσα νωρίτερα ).

οι άδειες δεν μετράνε για διδακτική αλλά μετράνε για μείωση ωραρίου ( εκτός και αν πρόκειται για άνευ αποδοχών και εκπαιδευτικές που δεν μετράνε ούτε για το ένα ούτε για το άλλο )...
κοινώς....αλαλούμ!!!
[/quote]
αυτό το άτομο που πήρε όλες τις άδειες που υπάρχουν, έγινε διευθυντής. αν δεν μετράνε ως διδακτική προϋπηρεσία τα ΑΕΙ/ΤΕΙ και οι άδειες, πώς έγινε διευθυντής;δεν έπρεπε να έχει 10(?) χρόνια διδακτική προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #268 στις: Μάιος 08, 2013, 01:45:00 πμ »
είτε γιατί είχε παραπάνω χρόνια συνολική υπηρεσία ( πχ είχε είκοσι χρόνια), ειτε γιατί δεν μετρήθηκαν πχ οι άδειες ( κακώς αλλά δυστυχώς συμβαίνει για΄τι πχ οι άδειες μετράνε στις μεταθέσεις ) είτε γιατί δεν υπηρχε άλλος υποψήφιος για τη θέση.
Πάντως, σε αντίστοιχη περίπτωση που κάποιος( που ήθελε την ίδια θέση )  το πηγε δικαστικά, το κέρδισε.
Ριξε μια ματιά εδώ : ( σελ. 4 το νούμερο 8 )

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/a08fc2dd-61a9-4a83-b09a-09f4c564609d/es24042007.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 01:59:41 πμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #269 στις: Μάιος 08, 2013, 02:18:22 πμ »
είτε γιατί είχε παραπάνω χρόνια συνολική υπηρεσία ( πχ είχε είκοσι χρόνια), ειτε γιατί δεν μετρήθηκαν πχ οι άδειες ( κακώς αλλά δυστυχώς συμβαίνει για΄τι πχ οι άδειες μετράνε στις μεταθέσεις ) είτε γιατί δεν υπηρχε άλλος υποψήφιος για τη θέση.
Πάντως, σε αντίστοιχη περίπτωση που κάποιος( που ήθελε την ίδια θέση )  το πηγε δικαστικά, το κέρδισε.
Ριξε μια ματιά εδώ : ( σελ. 4 το νούμερο 8 )

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/a08fc2dd-61a9-4a83-b09a-09f4c564609d/es24042007.pdf
Αν δεν μετράνε οι άδειες, δεν είχε 5ετη διδακτική υπηρεσία. υπήρχαν και άλλοι υποψήφιοι, άρα γίνονται πολλά!
Είμαστε και σε λάθος θέμα.... οπότε αν έχω καμιά ακόμη απορία, θα βρω το σωστό θέμα. Έτσι κι αλλιώς δεν ήμουν εγώ συνυποψήφιος. Απλά καμιά φορά συμβουλεύουμε εδώ μέσα για κάτι που συνέβη σε εμάς ή γύρω μας, το οποίο τελικά είναι προϊόν παρανομίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #270 στις: Μάιος 08, 2013, 02:23:49 πμ »
συμβαίνει συχνά !! και δεν ειναι πάντα παρανομία με δόλο - μπορεί να πρόκειται για αμέλεια ή για άγνοια !! Αυτο που ειναι σίγουρο πάντως είναι πως το υπουργείο δεν έχει φροντίσει να ξεκαθαρισει την κατάσταση σε σχέση με το τι ειναι και τι όχι διδακτική υπηρεσια. Βγαίνει πχ μια εγκύκλιος που λεει "αναγκαια προϋπόθεση πενταετή διδακτική υπηρεσία"
Ως εδώ καλά. Αλλά βάλε και μια διευκρίνηση στο τι μετράει και τι όχι - πέντε ρημαδο-γραμμές είναι !! βάλτες εκεί να ξεμπερδεύουμε όλοι μας....γιατί μπορει πχ στην δική μου διεύθυνση να ειμαστε ψιλιασμένοι και να υπολογίσουμε σωστά αλλά στην δίπλα διεύθυνση να έχουν μαύρα μεσάνυχτα και να προσμετράνε και πράγματα που δεν θα επρεπε....και άν πχ αυτη η προκήρυξη αφορά σχολικούς συμβούλους ( που κινούνται σε πανελλαδική κλίμακα) μπορεί ο άλλος να γινει ή να μη γίνει επειδή πέτυχε σε υπάλληλο-γάτα ή ύπάλληλο-μπούφο αντίστοιχα....
Ως πότε θα ειναι όλα "τρέχα-γυρευε; "
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #271 στις: Μάιος 08, 2013, 05:53:47 μμ »
Σκέψου το σαν να δούλευες σε κάποια εταιρεία. Αν είναι να λείπεις από τη θέση σου για 5 χρόνια, ο εργοδότης πιθανότατα θα έβαζε κάποιον άλλον στη θέση σου αυτό το διάστημα. Όταν γυρίσεις εσύ, τον άλλον τι πρέπει να τον κάνει; Δεν είναι λίγο άδικο να ξεβολευτεί εκ νέου ο αντικαταστάτης, δεδομένου ότι ΕΣΥ που πήρες την απόσπαση προκάλεσες όλες τις μεταβολές; Κάπως έτσι το βλέπω εγώ και μου φαίνεται πολύ λογικό για πολυετείς αποσπάσεις.

Siobaras τώρα που το ξανασκέφτηκα δεν είναι καθόλου λογικό αυτό που λες για δύο λόγους:
Καταρχήν στην εκπαίδευση υπάρχουν οι αναπληρωτές που είναι ακριβώς για να καλύπτουν λειτουργικά κενά! Μην το συγκρίνεις με μια εταιρία όπου εκεί ο αντικαταστάτης σου θα εκπαιδευτεί, και η εταιρία θα δαπανήσει χρόνο και χρήμα σε αυτόν για να μπορέσει να με αναπληρώσει τα καθήκοντά σου. Είναι τελείως άλλη λογική. Στην εκπαίδευση θα κληθεί από τον πίνακα αναπληρωτών ο αναπληρωτής. Και αν αυτός δεν αποδεχθεί πάμε στον επόμενο κλπ. Ο αναπληρωτής γνωρίζει ότι κάθε χρόνο θα δουλεύει και αλλού εξάλλου. Δεν προκαλείς καμία αναστάτωση! Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των αναπληρωτών εξάλλου

Και δεύτερον, όσον αφορά τις πολυετείς αποσπάσεις που λες, γιατί δεν χάνει τότε την οργανική του κάποιος που απουσιάζει με απόσπαση σε γραφεία, σε βουλευτές, στον αρχιεπίσκοπο, σε κόμματα, σε εκπαιδευτικές άδειες (μέχρι πριν λίγο καιρό γιατί τώρα καταργήθηκαν και αυτές), για δεκαετίες?


Ο λόγος που χάνεται η οργανική για όσους αποσπώνται στο εξωτερικό ειναι γιατί λαμβάνουν επιμίσθιο ( διπλό μισθό δηλαδή ) και θεωρείται διπλοθεσια - κάτι που απαγορεύεται από το Νόμο.
Mα τι σχέση έχει σε αυτό η οργανική σου; Επειδή απαγορεύεται από τον νόμο το διπλό επιμίσθιο, χάνεις την οργανική σου; αν απαγορεύεται τότε να μην δίνεται!!
Αν το πρόβλημα είναι λεκτικό ("δύο μισθοί"), τότε να δίνεται μόνο ένας μισθός αυτός του εξωτερικού αλλά να είναι σε ύψος τόσος ώστε να μπορείς να τα βγάλεις πέρα στην χώρα που αποσπάσαι. Οπότε λύθηκε το πρόβλημα!! Δεν θα παίρνεις δεύτερο μισθό στην Ελλάδα, αλλά μόνο έναν οποίος θα είναι μεγάλος!
Απλά πράγματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 06:28:52 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος isabella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #272 στις: Μάιος 08, 2013, 07:40:53 μμ »
Βρίσκομαι με αποσπαση στο εξωτερικο . Αποσπαστηκα 17.12.2013 χωρίς επιμισθιο μονο για το σχολικο έτος 2012-2013. Αν κι δεν εχω κανει 3 χρόνια με επιμισθιο κι επειδή ο σύζυγος μου και τα παιδια μου ζουν έξω κι εγώ στον Εβρο ,καιγομουν ,μια κι ο αντρας μου έκανε εγχείρηση στην καρδιά τον Αύγουστο του 2012 ,εχω χάσει την οργανική μου. Σίγουρα 100%. Είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Εβρου

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #273 στις: Μάιος 08, 2013, 07:55:45 μμ »
@killbill

το θέμα δεν ειναι το επιμισθιο ( ο διπλός μισθός δηλαδή). Το θέμα ειναι η διπλή θέση ( οργανική θέση). Αυτό ειναι που απαγορεύεται : να κατέχεις δύο οργανικές ταυτόχρονα. Δεδομένου ότι ο ων στη διάθεση πχ του συντονιστή Βερολίνου, θεωρείται ότι ανήκει οργανικά στο -ας το πούμε - ΠΥΣΔΕ Βερολίνου από τη μία και έχει οργανική στο ΠΥΣΔΕ Έβρου, για το δημόσιο θεωρείται ότι κατέχει δύο οργανικές - πράγμα που δεν επιτρέπεται.
Και εφόσον κάποιος "εμμένει" στην απόφασή του να αποσπασθεί στο εξωτερικό, θεωρείται ότι κρατάει την τελευταία "οργανική" - αυτή του εξωτερικού , και αρα πρέπει να "χάσει" την πρώτη.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #274 στις: Μάιος 08, 2013, 10:55:49 μμ »
@killbill
Αφού σου απάντησε η bitch ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΑ, γιατί δεν αλλάζουμε θέμα; :)

Ο αναπληρωτής υπάρχει και σε μεγάλο βαθμό, αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Ή, για να είμαι σωστότερος, να υπάρχει σε ελάχιστο βαθμό.
Αποσπάσεις σε γραφεία, υπουργεία, ΙΕΚ και δεν ξέρω και γω που αλλού, δημιουργούσαν κενά που έπρεπε να καλυφθούν.
Αν είχαμε σοβαρό κράτος, θα είχε προσλάβει μόνιμους διοικητικούς σε αυτές τις θέσεις (ή θα είχε μετατάξει αυτούς που αποσπά) και αυτούς που ταλαιπωρεί ως αναπληρωτές θα έπρεπε να τους είχε διορίσει κανονικά.

Αναπληρωτές μετά θα έπαιρνε μόνο για εγκυμοσύνες και όχι τις χιλιάδες κόσμου που κοροϊδεύει τόσα χρόνια.
Όταν φτιάχνεις νόμο, σκέφτεσαι τι γίνεται υπό νορμάλ λειτουργία του συστήματος, όχι με δεδομένο ότι έχουμε και κάτι χιλιάδες κορόιδα που τους στέλνουμε όπου θέλουμε.

Αλλά, ξαναλέω, είναι σαφέστατη η εξήγηση που μας έδωσε η bitch και δεν βλέπω το λόγο να το φιλοσοφούμε περαιτέρω...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #275 στις: Μάιος 08, 2013, 11:04:41 μμ »

Αν είχαμε σοβαρό κράτος, θα είχε προσλάβει μόνιμους διοικητικούς σε αυτές τις θέσεις (ή θα είχε μετατάξει αυτούς που αποσπά) και αυτούς που ταλαιπωρεί ως αναπληρωτές θα έπρεπε να τους είχε διορίσει κανονικά.

Αναπληρωτές μετά θα έπαιρνε μόνο για εγκυμοσύνες και όχι τις χιλιάδες κόσμου που κοροϊδεύει τόσα χρόνια.
Όταν φτιάχνεις νόμο, σκέφτεσαι τι γίνεται υπό νορμάλ λειτουργία του συστήματος, όχι με δεδομένο ότι έχουμε και κάτι χιλιάδες κορόιδα που τους στέλνουμε όπου θέλουμε.


από τα σωστότερα που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Εύγε για την τοποθέτησή σου αυτή!!
Στην Διεύθυνση που δουλεύω, έχουμε εκπαιδευτικό που αποσπάται για .... ( κρατηθείτε !! ) 29 συναπτά έτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αυτός γιατί να μην μεταταχθεί αυτοδίκαια δηλαδή; Γιατί να κρατάει δύο πόστα - μια οργανική σε ένα γυμνάσιο ΚΑΙ άλλη μία με απόσπαση στη Διεύθυνση; ( αλλά προφανώς, όταν το μισθολόγιο δεν ήταν ενιαίο ) ο εν λόγω κύριος ήθελε τα επιδόματα του εκπαιδευτικού ( και όχι τον πενιχρό μισθό του διοικητικού ) αλλά όχι την ιδιότητα του εκπαιδευτικού - και ταυτόχρονα βέβαια ήθελε να χώνεται σε όποια επιτροπή υπήρχε και δεν υπήρχε για να τα "παίρνει" και απο εκεί.... Ωραίος κόσμος έτσι ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #276 στις: Μάιος 09, 2013, 07:55:11 πμ »
@killbill

το θέμα δεν ειναι το επιμισθιο ( ο διπλός μισθός δηλαδή). Το θέμα ειναι η διπλή θέση ( οργανική θέση). Αυτό ειναι που απαγορεύεται : να κατέχεις δύο οργανικές ταυτόχρονα.

γιατί δύο οργανικές; Η προκύρηξη λέει Απόσπαση στο εξωτερικό. Δεν έχεις οργανική στο εξωτερικό. Όπως και κάποιος που αποσπαται σε άλλο σχολείο στην Ελλάδα, δεν θεωρείται ότι έχει δύο οργανικές. Μία είναι η οργανική του. Γιατί στην περίπτωση της απόσπασης στο εξωτερικό να θεωρείται δεύτερη οργανική? αφού απόσπαση είναι για ορισμένο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #277 στις: Μάιος 09, 2013, 07:42:02 μμ »

Η οργανική είναι μία. Πέρα απ`αυτό όμως πιστεύω ότι με το να προβάλλουμε ακραίες καταστάσεις, που το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικές της πραγματικότητας, δεν προσφέρουμε κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 12:35:52 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #278 στις: Μάιος 09, 2013, 07:56:38 μμ »
Όλες οι αποσπάσεις εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων είναι για 1 έτος. Μπορώ να αναφέρω μόνο τις περιπτώσεις αποσπάσεων στα επιχειρησιακά προγράμματα ΕΣΠΑ του Υπ. Παιδείας. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις κάνεις αίτηση απόσπασης για 1 διδακτικό ή σχολικό έτος διατηρώντας την οργανική σου.
Όταν όμως αποσπάσαι στο εξωτερικό η αίτηση είναι για απόσπαση 3 ετών οπότε και δε γίνεται 30 Ιουνίου να παρουσιαστείς στην οργανική σου θέση.
Τέλος πάντων, υπάρχουν επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές. Σε λίγο δεν θα υπάρχουν οι οργανικές όπως τις ξέρουμε σήμερα οπότε η συζήτηση θα είναι άνευ σημασίας.
 

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #279 στις: Μάιος 09, 2013, 08:40:09 μμ »
Σε λίγο δεν θα υπάρχουν οι οργανικές όπως τις ξέρουμε σήμερα οπότε η συζήτηση θα είναι άνευ σημασίας.

Έτσι ακριβώς είναι, δυστυχώς... :( >:(
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.