*

Αποστολέας Θέμα: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...  (Αναγνώστηκε 6542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος micpaou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΠΕ 17.03
    • Προφίλ
ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« στις: Δεκέμβριος 09, 2006, 02:05:28 πμ »
Πώς θα αντιμετωπίζατε έναν πραγματικά ιδιότροπο, αφάνταστα ασυνεννόητο, ιδιαίτερα αδιάκριτο, υπερβολικά τυπολάτρη, επιλεκτικά βαρήκοο και γενικά εναν διευθυντή σκέτο βάσανο...;
ΚΑΘΕ ΛΥΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ...ΑΣ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ...
Ο  Π  Λ  Ι  Σ  Α  Τ  Ε  !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:49 »

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2006, 03:25:18 μμ »
Το δικό μου διευθυντή εννοείς!
Γεωργία εσύ είσαι; :P :P

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 08:11:11 μμ »
Με τυπικότητα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 08:30:55 μμ »
Με βιτριόλι ίσως;;;;;
Πω πω, τυχερή που είμαι... ο δικός μου διευθυντής είναι το ακριβώς αντίθετο... στόχος μου να πάρω και οργανική στο σημερινό μου σχολείο, και να αποφύγω τέτοια extreme σπορ...
Αυτό που έλεγα πάντα στον κόσμο εδώ και 3 χρόνια που (ξανα)βρέθηκα στην εκπαίδευση, είναι ότι η δουλειά του καθηγητή/δασκάλου σαφώς υπερέχει από μια θέση γραφείου, γιατί ΟΣΟ στραβόξυλο κι αν είναι ο διευθυντής σου, τον βλέπεις πόσο; 10, 20 λεπτά την ημέρα; Μετά μπαίνεις στη τάξη με τα παιδιά, και έρχεσαι στα ίσια σου ;D
Για να είσαι σε καμιά δημόσια υπηρεσία, και να έχεις τη φάτσα του απέναντί σου όλο το 8ωρο...
Ελπίζω να παρηγόρησα κάπως... 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:27:49 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 12:44:21 μμ »
Πώς θα αντιμετωπίζατε έναν πραγματικά ιδιότροπο, αφάνταστα ασυνεννόητο, ιδιαίτερα αδιάκριτο, υπερβολικά τυπολάτρη, επιλεκτικά βαρήκοο και γενικά εναν διευθυντή σκέτο βάσανο...;
ΚΑΘΕ ΛΥΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ...ΑΣ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ...
Ο  Π  Λ  Ι  Σ  Α  Τ  Ε  !!!
θα ημουν υπερβολικα τυπικος, με επιλεκτικη ακοη και θα προσπαθουσα να τον αποφευγω, και στο συλλογο απο μακρια και αγαπημενοι
κουραγιοοοοοοοοοοοοοοο

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 01:08:55 μμ »
παντου τα παντα

Αποσυνδεδεμένος euler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • If you are going through hell, keep going
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 02:59:17 μμ »

   Όταν οι καθηγητές ξεκινήσουν να παραδίδουν βαθμούς, του δείχνεις δυο χαρτιά, αυτό που λεει ότι ως υπεύθυνος εργαστηρίου δεν αναλαμβάνεις καμία εξωδιδακτική δραστηριότητα (βλέπε δ-βάση) και αυτό που λέει ότι ο κάθε καθηγητής είναι υποχρεωμένος υπό την επίβλεψη του διευθυντή να περάσει τους βαθμούς και ηλεκτρονικά (είναι στο ΦΕΚ για την αξιολόγηση). Αν έχει κάποιο πρόβλημα του δίνεις και το τηλέφωνο του σχετικού τμήματος στο υπουργείο παιδείας. 
   Και φυσικά συμφωνώ στο από μακριά. Όμως επειδή έτσι θα ανοίξεις ένα μικρό πόλεμο, ξέχνα άδειες, διευκολύνσεις και να είσαι σίγουρος/η ότι θα σου αλλάξει τα φωτά στο πρόγραμμα όπου θα προσπαθήσει να μεγιστοποίησει το πλήθος των κενών που έχεις. Αν αυτό δεν σε ενοχλεί, δηλαδή δεν τον έχεις ανάγκη ή έχει ήδη κάνει αυτά όλα αυτά, μπορείς να ξεκινήσεις τον πόλεμο κάπως έτσι, και να δεις πως θα πάει και πόσο θα αντέξει.
     

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 04:59:21 μμ »
Θα μάζευα γι’ αυτόν «πληροφορίες» (κους κους). Αν παρόλη την δύστροπη συμπεριφορά του ήταν ανθρώπινος και συμπαθής, θα ήμουν τύπος και υπογραμμός. Αν μου έδινε την εντύπωση ανθρώπου ψυχρού, υπολογιστή ή κακοήθη θα κανόνιζα ώστε να έχω την ελάχιστη δυνατή σχέση μαζί του με οποιοδήποτε τίμημα. Εάν δε στην τελευταία περίπτωση ήμουν λόγω θέσης σε στενή επαφή μαζί του καθημερινά (διοικητικός π.χ.) θα έκανα τα αδύνατα δυνατά για απόσπαση-μετάθεση.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος micpaou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΠΕ 17.03
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 11:38:46 μμ »
Με βιτριόλι ίσως;;;;;
Πω πω, τυχερή που είμαι... ο δικός μου διευθυντής είναι το ακριβώς αντίθετο... στόχος μου να πάρω και οργανική στο σημερινό μου σχολείο, και να αποφύγω τέτοια extreme σπορ...
Αυτό που έλεγα πάντα στον κόσμο εδώ και 3 χρόνια που (ξανα)βρέθηκα στην εκπαίδευση, είναι ότι η δουλειά του καθηγητή/δασκάλου σαφώς υπερέχει από μια θέση γραφείου, γιατί ΟΣΟ στραβόξυλο κι αν είναι ο διευθυντής σου, τον βλέπεις πόσο; 10, 20 λεπτά την ημέρα; Μετά μπαίνεις στη τάξη με τα παιδιά, και έρχεσαι στα ίσια σου ;D
Για να είσαι σε καμιά δημόσια υπηρεσία, και να έχεις τη φάτσα του απέναντί σου όλο το 8ωρο...
Ελπίζω να παρηγόρησα κάπως... 8)
Νομίζω πως έχεις δίκιο!Έχω εργαστεί σε γραφείο υπηρεσίας και δεν είναι και ότι καλυτερο να εισαι υπό το άγρυπνο βλέμμα...
Η παιδαγωγική επαφή με τα παιδια είναι κάτι που δε συγκρίνεται!Πλάθεις ανθρώπους δημιουργικά!Όλα τ' άλλα είναι απλά το τυπικό του πράγματος... ;)

Αποσυνδεδεμένος momos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Πλίνθοι και κέραμοι
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 11:50:20 μμ »
Πώς θα αντιμετωπίζατε έναν πραγματικά ιδιότροπο, αφάνταστα ασυνεννόητο, ιδιαίτερα αδιάκριτο, υπερβολικά τυπολάτρη, επιλεκτικά βαρήκοο και γενικά εναν διευθυντή σκέτο βάσανο...;
ΚΑΘΕ ΛΥΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ...
ΑΣ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ...
Ο  Π  Λ  Ι  Σ  Α  Τ  Ε  !!!

1. Γνωρίζοντας πρώτα πολύ καλά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις και τα δικά μου και τα δικά του.

Αν αυτό ισχύει τότε συζητάμε και άλλες λύσεις επιστημονικά τεκμηριωμένες.  :)
Σώπα δάσκαλε ν' ακούσουμε το πουλί...
Πλίνθοι και κέραμοι ~> www.xsap.gr

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 02:59:50 μμ »
1. Γνωρίζοντας πρώτα πολύ καλά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις και τα δικά μου και τα δικά του.
Συμφωνώ και - αν μου επιτρέπεις – επιπλέον προσέχοντας να μην καταπατήσει τα δικαιώματά μου επιβάλλοντας μόνο τις υποχρεώσεις μου.

Αν αυτό ισχύει τότε συζητάμε και άλλες λύσεις επιστημονικά τεκμηριωμένες.  :)
Aπό καθαρά επιστημονική άποψη  ;D αυτό δεν θα το πετύχεις εάν έχεις υποχρεωτικά λόγω αρμοδιοτήτων στενή σχέση μαζί του και δεν το παίξεις «κολλητός».
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος momos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Πλίνθοι και κέραμοι
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 03:36:04 μμ »
1. Γνωρίζοντας πρώτα πολύ καλά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις και τα δικά μου και τα δικά του.
Συμφωνώ και - αν μου επιτρέπεις – επιπλέον προσέχοντας να μην καταπατήσει τα δικαιώματά μου επιβάλλοντας μόνο τις υποχρεώσεις μου.

Αν αυτό ισχύει τότε συζητάμε και άλλες λύσεις επιστημονικά τεκμηριωμένες.  :)
Aπό καθαρά επιστημονική άποψη  ;D αυτό δεν θα το πετύχεις εάν έχεις υποχρεωτικά λόγω αρμοδιοτήτων στενή σχέση μαζί του και δεν το παίξεις «κολλητός».

:)
Αγαπητέ/ή lio,
Αν γνωρίζεις το σύνολο των δικαιωμάτων - υποχρεώσεων που διέπουν τις εργασιακές μας σχέσεις, και είσαι διατεθειμένος να τo υλοποιήσεις - υπερασπιστείς τότε κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει τίποτε ούτε να αυθαιρετήσει απέναντί σου.
Αν όμως η καθημερινότητά μας στο χώρο εργασίας κινείται μεταξύ του κολλητού, των μικροεξυπηρετήσεων, του θαψίματος από πίσω και μπροστά να κάνουμε την πάπια,  και του μακριά και αγαπημένοι τότε θα είμαστε έρμαια των διαθέσεων του κάθε προϊσταμένου μας και οι συμβουλές που θα δίνουμε θα είναι του στυλ "καλό κουράγιο", "υπομονή" και "άλλαξε σχολείο μέχρι να σου κάτσει η καλή"  :-\

Σώπα δάσκαλε ν' ακούσουμε το πουλί...
Πλίνθοι και κέραμοι ~> www.xsap.gr

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 10:17:10 μμ »
:)
Αγαπητέ/ή lio,
Αν γνωρίζεις το σύνολο των δικαιωμάτων - υποχρεώσεων που διέπουν τις εργασιακές μας σχέσεις, και είσαι διατεθειμένος να τo υλοποιήσεις - υπερασπιστείς τότε κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει τίποτε ούτε να αυθαιρετήσει απέναντί σου.

Συμφωνώ.

Αν όμως η καθημερινότητά μας στο χώρο εργασίας κινείται μεταξύ του κολλητού, των μικροεξυπηρετήσεων, του θαψίματος από πίσω και μπροστά να κάνουμε την πάπια,  και του μακριά και αγαπημένοι τότε θα είμαστε έρμαια των διαθέσεων του κάθε προϊσταμένου μας και οι συμβουλές που θα δίνουμε θα είναι του στυλ "καλό κουράγιο", "υπομονή" και "άλλαξε σχολείο μέχρι να σου κάτσει η καλή"  :-\

Ισχύει βεβαίως και το αντίστροφο: εάν κυκλοφορείς με στυλάκι τσε γκεβάρα, δεν φροντίζεις να σχετίζεσαι με προισταμένους συναδέλφους και απλά προβάλλεις τα αιτήματα – δικαιώματά σου δεν θα καταφέρεις και πολλά… Δεν μπορείς να υπερασπίσεις ή να διεκδικήσεις δικαιώματα εάν δεν γνωρίσεις αυτούς που θα συνδιαλλαγείς μαζί τους. Ή μήπως μπορείς να διδάξεις παιδιά που δεν τα γνωρίζεις;
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑ ΜΟΥ...σλουρπ...
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 31, 2006, 12:54:02 μμ »
GEIA SOY AGAPHTE MICPAOU PISTEYW NA KATALABES POIOS EIMAI. O SYGKEKRIMENOS DIEYTHINTHS STON OPOIO ANAFERESAI EINAI ASTA NA PANE........
TO BARBOYNOEIDES PAIDAGOGIKO SYSTHM,A POY EFARMOZEI DEN EINAI KAI TO KALYTERO.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.