*

Αποστολέας Θέμα: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που μπορω να ζητησω βοηθεια;  (Αναγνώστηκε 9700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
ειμαι ωρομισθια εκπαιδευτικος , εχω 6 ωρες σε ολοημερο δημοτικο στο βολο και μου εδωσαν αλλες 11 σε γυμνασιο κοντινου νησιου. Η διευθυντρια του γυμνασιου αρνειται να αλλαξει το προγραμμα με το προσχημα οτι οποια αλλαγη θα παρεμποδισει την ομαλη λειτουργια του σχολειου.Ετσι λοιπον μου δινει τις 10 -και οχι και τις 11 ωρες που αναγραφει η συμβαση μου- σε 4 μερες με αποτελεσμα εγω να πρεπει να παραιτηθω απο το ολοημερο.Απευθηνθηκα στον προισταμενο τησ Βθμιας αλλα καμια λυση στο προβλημα μου. Ειμαι πραγματικα απελπισμενη :'( συναδελφοι και δεν ξερω που να απευθηνθω για βοηθεια...

ελεος...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 12:44:55 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 04:45:58 μμ »
Eδω φταίει η διευθύντρια σου στο γυμνάσιο.Ασε που κανονικά πρέπει από τη δευτεροβάθμια να της επιβάλλουν να σε εξυπηρετήσει αλλά θα βαριούνται να ασχοληθούν μαζί σου τοσο από τη δευτερ. όσο και από το γυμν.Αλλίμονο για τους ωρομίσθιους
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

batman

  • Επισκέπτης
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 04:48:36 μμ »
ειμαι ωρομισθια εκπαιδευτικος , εχω 6 ωρες σε ολοημερο δημοτικο στο βολο και μου εδωσαν αλλες 11 σε γυμνασιο κοντινου νησιου. Η διευθυντρια του γυμνασιου αρνειται να αλλαξει το προγραμμα με το προσχημα οτι οποια αλλαγη θα παρεμποδισει την ομαλη λειτουργια του σχολειου.Ετσι λοιπον μου δινει τις 10 -και οχι και τις 11 ωρες που αναγραφει η συμβαση μου- σε 4 μερες με αποτελεσμα εγω να πρεπει να παραιτηθω απο το ολοημερο.Απευθηνθηκα στον προισταμενο τησ Βθμιας αλλα καμια λυση στο προβλημα μου. Ειμαι πραγματικα απελπισμενη :'( συναδελφοι και δεν ξερω που να απευθηνθω για βοηθεια...

ελεος...

και εγώ αυτό λέω , έλεος.. επειδή εσύ δεν μπορείς πρέπει να αλλάξει το πρόγραμμα του σχολείου μόνο για σένα? Για έλα και εσύ στη θέση της διευθύντριας. Το ότι κάθε ένας προσπαθεί να μαζέψει όσο περισσότερα μόρία μπορεί είναι λογικό και θεμυτό.
Το σωστό είναι να είσαι σε ένα από τα 2 και όχι και στα 2. Αν είναι στο χέρι της διευθύντριας ίσως να σε διευκολύνει αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει.

Για να μην πάω παρακάτω και πω ότι είσαι υποχρεωμένη να μένεις στο νησί και όχι να είσαι ιπτάμενη. Αν δεν μπορείς μην το δεχτείς, κανείς δεν σε υποχρεώνει αλλά δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Η εκπαίδευση των παιδιών και η ομαλή λειτουργία του σχολείου είναι σημαντικότερη από τα δικά σου μόρια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2009, 04:51:58 μμ από batman »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:02:01 μμ »
Ποιος σε αναγκάζει να παραιτηθείς?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:07:39 μμ »
ειμαι ωρομισθια εκπαιδευτικος , εχω 6 ωρες σε ολοημερο δημοτικο στο βολο και μου εδωσαν αλλες 11 σε γυμνασιο κοντινου νησιου. Η διευθυντρια του γυμνασιου αρνειται να αλλαξει το προγραμμα με το προσχημα οτι οποια αλλαγη θα παρεμποδισει την ομαλη λειτουργια του σχολειου.Ετσι λοιπον μου δινει τις 10 -και οχι και τις 11 ωρες που αναγραφει η συμβαση μου- σε 4 μερες με αποτελεσμα εγω να πρεπει να παραιτηθω απο το ολοημερο.Απευθηνθηκα στον προισταμενο τησ Βθμιας αλλα καμια λυση στο προβλημα μου. Ειμαι πραγματικα απελπισμενη :'( συναδελφοι και δεν ξερω που να απευθηνθω για βοηθεια...

ελεος...

και εγώ αυτό λέω , έλεος.. επειδή εσύ δεν μπορείς πρέπει να αλλάξει το πρόγραμμα του σχολείου μόνο για σένα? Για έλα και εσύ στη θέση της διευθύντριας. Το ότι κάθε ένας προσπαθεί να μαζέψει όσο περισσότερα μόρία μπορεί είναι λογικό και θεμυτό.
Το σωστό είναι να είσαι σε ένα από τα 2 και όχι και στα 2. Αν είναι στο χέρι της διευθύντριας ίσως να σε διευκολύνει αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει.

Για να μην πάω παρακάτω και πω ότι είσαι υποχρεωμένη να μένεις στο νησί και όχι να είσαι ιπτάμενη. Αν δεν μπορείς μην το δεχτείς, κανείς δεν σε υποχρεώνει αλλά δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Η εκπαίδευση των παιδιών και η ομαλή λειτουργία του σχολείου είναι σημαντικότερη από τα δικά σου μόρια
έτσι λες εσύ?τόσο επιφανειακά τα βλέπεις τα πράγματα batman?Μπορεί η διευθύντρια να μην αλλάζει το πρόγραμμα για να μην χαλάσει τη ζαχαρένια των μονίμων,όπως γίνεται π.χ στο δικό μου σχολείο.Τα περί (εκπαίδευση των παιδιών και ομαλή λειτουργία του σχολείου) να ξέρεις ότι χρησιμοποιούνται και καμία φόρα για υπεκφυγή και εύκολη δικαιολογία.
ΑΝΚΑΛ μην τις αφήσεις τις ώρες.Να πιέσεις όσο δεν πάει άλλο.Πιάσανε όλοι μία θέση και νομίζουνε ότι θα κάνουνε ότι θέλουν...

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:21:33 μμ »
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΧΟΛΕΙΑ BATMAN ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ -ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΙΓΑ- ΤΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΜΑΙ ΕΓΩ.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:28:24 μμ »
Εμένα θα με πεις ποιος σε αναγκάζει?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:43:34 μμ »
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΧΟΛΕΙΑ BATMAN ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ -ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΙΓΑ- ΤΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΜΑΙ ΕΓΩ.

Έχει κολλήσει το Caps Lock στον υπολογιστή σου. Πάτα το μια φορά...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 08:26:57 μμ »

[/quote]

και εγώ αυτό λέω , έλεος.. επειδή εσύ δεν μπορείς πρέπει να αλλάξει το πρόγραμμα του σχολείου μόνο για σένα? Για έλα και εσύ στη θέση της διευθύντριας. Το ότι κάθε ένας προσπαθεί να μαζέψει όσο περισσότερα μόρία μπορεί είναι λογικό και θεμυτό.
Το σωστό είναι να είσαι σε ένα από τα 2 και όχι και στα 2. Αν είναι στο χέρι της διευθύντριας ίσως να σε διευκολύνει αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει.

Για να μην πάω παρακάτω και πω ότι είσαι υποχρεωμένη να μένεις στο νησί και όχι να είσαι ιπτάμενη. Αν δεν μπορείς μην το δεχτείς, κανείς δεν σε υποχρεώνει αλλά δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Η εκπαίδευση των παιδιών και η ομαλή λειτουργία του σχολείου είναι σημαντικότερη από τα δικά σου μόρια
[/quote]

κ εσενα τι σε νοιαζει; εσυ κουραζεσαι;δεν κανει κατι παρανομο γιαυτο αν δεν μπορεις να τη βοηθησεις μην απαντας καθολου

[

Έχει κολλήσει το Caps Lock στον υπολογιστή σου. Πάτα το μια φορά...
[/quote]

μπορει να θελει να φωναξει,αρα λογικο ειναι να εχει κεφαλαια

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 08:56:43 μμ »
ANKAΛ μίλα κατευθείαν στον/στην διευθυντη/ια της δευτεροβάθμιας σου αφού βαριέται να ασχοληθεί ο προϊστάμενος .
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:24:47 μμ »
Απ'ότι ξέρω (κι από προσωπική πείρα) είναι θέμα διευθυντή. Και στις διευθύνσεις σηκώνουν τα χέρια. Παρόμοια περίπτωση κι εγώ (ολοήμερα κ Γυμνάσιο) αλλά με βόλεψε ο γυμνασιάρχης. Και μάλιστα μιλάμε για full-time και τα δύο! Εκεί να δεις πρόβλημα με τις ώρες και τις μέρες. Αλλά ακόμα και το γεγονός ότι χρειαζόταν όλα να τα μαζέψω σε 4 μέρες το σεβάστηκε. Πάντως, μου έκανε εντύπωση ότι εδώ και 2 μήνες που είμαι στο γυμνάσιο, 3 φορές άλλαξε το πρόγραμμα! Γιατί δεν παίρνεις στο Υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:28:38 μμ »
ειμαι ωρομισθια εκπαιδευτικος , εχω 6 ωρες σε ολοημερο δημοτικο στο βολο και μου εδωσαν αλλες 11 σε γυμνασιο κοντινου νησιου. Η διευθυντρια του γυμνασιου αρνειται να αλλαξει το προγραμμα με το προσχημα οτι οποια αλλαγη θα παρεμποδισει την ομαλη λειτουργια του σχολειου.Ετσι λοιπον μου δινει τις 10 -και οχι και τις 11 ωρες που αναγραφει η συμβαση μου- σε 4 μερες με αποτελεσμα εγω να πρεπει να παραιτηθω απο το ολοημερο.Απευθηνθηκα στον προισταμενο τησ Βθμιας αλλα καμια λυση στο προβλημα μου. Ειμαι πραγματικα απελπισμενη :'( συναδελφοι και δεν ξερω που να απευθηνθω για βοηθεια...

ελεος...

και εγώ αυτό λέω , έλεος.. επειδή εσύ δεν μπορείς πρέπει να αλλάξει το πρόγραμμα του σχολείου μόνο για σένα? Για έλα και εσύ στη θέση της διευθύντριας. Το ότι κάθε ένας προσπαθεί να μαζέψει όσο περισσότερα μόρία μπορεί είναι λογικό και θεμυτό.
Το σωστό είναι να είσαι σε ένα από τα 2 και όχι και στα 2. Αν είναι στο χέρι της διευθύντριας ίσως να σε διευκολύνει αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει.

Για να μην πάω παρακάτω και πω ότι είσαι υποχρεωμένη να μένεις στο νησί και όχι να είσαι ιπτάμενη. Αν δεν μπορείς μην το δεχτείς, κανείς δεν σε υποχρεώνει αλλά δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Η εκπαίδευση των παιδιών και η ομαλή λειτουργία του σχολείου είναι σημαντικότερη από τα δικά σου μόρια
Δεν πρέπει να το κάνει, αλλά οι στοιχειώδεις κανόνες ανθρωπιάς και συναδελφικότητας αυτό υπαγορεύουν. Βέβαια, όποιος βαριέται ή έχει έλλειψη των παραπάνω στοιχείων βρίσκει υπεκφυγές. Επιπλέον, ποια συμβαση ωρομισθίου τον υποχρεώνει να διαμένει και στον τόπο που προσλαμβάνεται; Αν ο ίδιος ο ωρομίσθιος θέλει να πηγαινοέρχεται, αυτό είναι δικό του θέμα. Όσον αφορά τη σωστή λειτουργία του σχολείου, αυτοί που πρωταρχικά θα έπρεπε να ενδιαφέρονται είναι οι ιθύνοντες. Αν τους ενδιέφερε τόσο πολύ ας μην προσλάμβαναν ωρομισθίους, αλλά αναπληρωτές.Για ευνόητους λόγους ,λοιπόν, διορίζουν ωρομισθίους, οι οποίοι υπό αντιξοες συνθήκες κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Επομένως, τη συμπαράσταση και τη βοήθειά μας χρειάζονται κι όχι την απαξίωσή μας!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:42:39 μμ »
Δε νομίζω ότι το να αλλάξει το πρόγραμμα ολόκληρου λυκείου τέλος Γενάρη είναι και ότι πιο εύκολο.
Κακώς βγάζουμε συμπεράσματα για τη διευθύντρια.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Με αναγκαζουν να παραιτηθω, απο που που μπορω να ζητησω βοηθεια
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:48:54 μμ »
Δε νομίζω ότι το να αλλάξει το πρόγραμμα ολόκληρου λυκείου τέλος Γενάρη είναι και ότι πιο εύκολο.
Κακώς βγάζουμε συμπεράσματα για τη διευθύντρια.
[/quo

Εμένα πέρσι που με προσέλαβαν Απρίλιο μου το άλλαξαν, για να με διευκολύνουν. Επιπλέον, μια εβδομάδα αργότερα, όταν προσέλαβαν και μία ακόμα ωρομίσθια το άλλαξαν ξανα, για να διευκολυνθεί και αυτή. Όπως είπαμε είναι θέμα ανθρώπου και καλής διάθεσης!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 776
Σύνολο: 785

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.